Záhradníctvo

Príprava malín na zimu na jeseň

Jeseň je čas ťažkostí spojených s prípravou trvaliek na zimovanie. Patria sem maliny. Pre dobrú úrodu malín v ďalšej sezóne je potrebné vykonať včasné prerezávanie a prístrešie kríkov.


Príprava malín na jeseň na ďalšiu zimu pozostáva z niekoľkých etáp:

  1. Orezanie.
  2. Čistenie od odpadu, ako sú stonky po prerezaní, padlé listy a tráva medzi radmi.
  3. Najlepšie obväz.
  4. Ohýbajte sa a chráňte pred chladom.

Tento článok pokryje každú fázu samostatne. Z toho sa naučíte, ako správne organizovať starostlivosť o maliny na jeseň, ktorá bude slúžiť ako príprava na zimu.

Kŕmenie malín

Aby som bol úprimný, kŕmenie by sa malo začať nie od jesene, ale od konca leta. To prispieva k dozrievaniu dreva, ktoré pomôže malinovým krčkom vydržať zimnú zimu. Na tento účel sú dusíkaté hnojivá vylúčené a nahradzujú sa potašom a fosforečnanom. Pre hojný výnos malín je potrebné zabezpečiť pôdu dostatočným množstvom živín, ktoré pripravia koreňový systém kríkov na zimu. Posledné kŕmenie sa uskutoční začiatkom októbra.

Ako môžete oplodniť pôdu na prípravu malín na zimu? Na tento účel môžu byť vhodné organické hnojivá, ako sú rašelina, vtáčie výkaly, kompost a hnoj, alebo zelené hnojivá a minerálne hnojivá.

  1. Hnoj sa aplikuje pred kopaním zeme. Pri 1 m2 potrebujeme 4-6 kg tohto hnojiva. Nestvarený hnoj môže slúžiť nielen ako hnojivo, ale aj ako krycí materiál. Na jar konečne zhnit a vyživuje pôdu základnými látkami, ktoré urýchlia rast a vývoj malín.
  2. Kompost je hnilé lístie, rašelina, buriny, vtáčie trusy a kukuričné ​​stonky. Prináša sa do pôdy rovnakým spôsobom ako hnoj.
  3. Vtáčie výkaly sú najlepšie hnojivá pre maliny. Je chovaný vo vode a distribuovaný vo všetkých malinových kríkoch.
  4. Rašelinu je možné oplodniť malinami nielen na jeseň, ale aj na jar a dokonca aj v lete. Svojou pomocou sa zlepšuje štruktúra pôdy, čím sa zvyšuje výťažok malín.
  5. Minerálne hnojivá sa používajú raz za 2-3 roky. Aplikáciu organickej hmoty je možné alternovať s mineralizáciou pôdy - jeden rok hnoja alebo iného organického hnojiva a druhým rokom aplikácie minerálnych hnojív. Starostlivosť o maliny na jeseň znamená pridávanie draselnej soli do pôdy (40 g na kefu) alebo superfosfátov (60 g na bush). Takže vo vzdialenosti asi 30 cm od puzdra by mali byť vytvorené drážky s hĺbkou asi 20 cm, do ktorých sa zavádzajú minerálne látky. Na minerály lepšie vstrebáva maliny, pôda by mala byť napojená včas. To je obzvlášť dôležité, aby ste to urobili na suchom jeseň.
  6. Sideráty sú rastliny zasiate medzi riadkami malín v júni. Môže to byť modrá lupina, vicooss alebo horčica. V neskorom jeseni sa vykopá pôda, v dôsledku čoho sideratov klíčky padajú do zeme. Po zaschnutí v zime budú sideraty na jar plniť všetky maliny s potrebnými živinami.

Ako prerezávať výhonky

Aby malina mohla zima, musíte vykonať včasné prerezávanie. Životný cyklus niektorých odrôd maliny trvá 2 roky. Čo to znamená? V prvom roku života malinový stonček rastie a rastie a ďalší rok začne prinášať ovocie. Po zbere bude taká malinová stopka ešte žiť až do zimy, a tak si vezme živiny z mladých výhonkov. Na jar neprinesie ovocie.

Preto, aby mladé stonky dostali dostatok živín, staré musia byť úplne odrezané. Z mladých výhonkov maliny by mali byť vrcholy tiež odrezané asi o 15-16 cm, čo je dôležitá podmienka, pretože výhonka je v štádiu rastu a na prežitie zimy potrebuje drevo. Prerezávanie malín podporuje mrazuvzdornosť u mladých.

Oprava malinových odrôd sa vyznačuje tým, že nesú ročné stonky. Vzhľadom na to by mali byť všetky jahody nakrájané na jeseň. Preto chráňte svoje kríky pred chorobami a škodcami. V tomto scenári sa prerezávanie vykonáva raz, až na jeseň. Na jar to nie je nutné opakovať. Namiesto starých výhonkov vyrastie nové, čo prinesie ovocie.

Aby ste sa vyhli hnilobe a poškodeniu obličiek, musíte odstrániť všetky listy z maliny. To sa vykonáva opatrne. Pred odstránením listov z vetví sa odporúča nosiť palčiaky tak, aby pohyby boli mäkšie. V tomto prípade obličky nie sú poškodené. Pohyb by mal smerovať hore zhora.

Dvojitý malinový trim

Keď zdvojnásobíte prerezávanie malín zvyšuje výťažok malinových kríkov. Takže prerezávanie sa vykonáva dvakrát ročne - na jeseň a na jar. Vrchy stoniek, ktoré dosiahli výšku 1 m, sú rezané o 20-25 cm.

Preto sa stimuluje rast bočných stoniek, ktoré tiež tvoria bujnú kešu s kvetnými puky. Ak sa rozhodnete pestovať maliny týmto spôsobom, potom by medzi kríkmi mal byť veľký interval - od 60 cm.

Ako čistiť maliny z odpadu

Akonáhle je prerezávanie vykonané, je čas začať odstraňovať malinový odpad z papiera. Všetky vetvy, listy a tráva by mali byť spálené alebo presunuté do jamy kompostu. Táto udalosť je povinná, inak v odpadových malinách, ktoré zostali v malinovom džeme, zimy a baktérie a škodcovia sa množia na jar.

Pôdne mulčovanie a stopky stoniek

Aby sa zachovala optimálna vlhkosť malín, je potrebné z času na čas mulčovať pôdu, odstrániť starý mulč a nahradiť novým. Príprava malín na zimu zahŕňa aj mulčovanie, pretože ukrytie ochráni koreňový systém pred mrazom. Ako mulčovač môžu slúžiť ako piliny, rašelina, kôra atď.

Tip! Ako mulčovanie musíte použiť materiál, ktorý má neutrálne kyslé prostredie.

Maliny nemajú radi alkalickú a kyslú reakciu pôdy. Preto, ak používate piliny na mulčovanie, nemali by byť z mäkkého dreva.

Mulčovanie by malo mať výšku približne 5 alebo 10 cm, menšia vrstva nebude poskytovať dostatočnú tepelnú izoláciu a väčšia vrstva bude viesť k vyčisteniu pôdy a dokonca môže vyvolať šírenie hubových a hnisavých infekcií. Pred mulčovaním musí byť pôda dôkladne napojená, aby koreňový systém neprežil zimu suchý.

Po páde listov z stoniek by sa mal ohýbať. Aby ste to urobili, musíte kopať pozdĺž krídiel niekoľko stĺpov, medzi ktorými je drôt napnutý, nie viac ako 20 cm od zeme. Na tento drôt a ohýbanie nadol a popruh podväzok. Tak sa biče skrývajú pod snehom až do ťažkých mrazov. Nylonové pásky alebo vlákna sú najlepšie pre viazanie.

Čo robiť, ak sa v drsnom podnebí vyskytuje malý sneh

Ak sú na veternej časti vašej lokality vysadené maliny, kde je v zime vyfúknutý sneh, musíte sa vopred postarať o retenciu snehu. Na tento účel, na strane, z ktorej fúka vietor, musíte nainštalovať špeciálne bariéry. To môže byť zakorenené v listoch z preglejky alebo polykarbonátu. Posledne uvedený materiál má samozrejme niekoľko výhod oproti preglejke, pretože je odolný voči hnilobe a nebojí mráz.

Takéto oplotenie môže byť namontované na mriežke pozdĺž malín. Je však veľmi dôležité zvážiť smer vetra. Môžete si skontrolovať veternú ružu vo vašej oblasti, ktorú nájdete na webovej stránke hydrometeorologickej služby vo vašej oblasti.

Ak však vo vašej oblasti nie je dostatok snehu a mrazy sú silné, maliny by mali byť zakryté. Ako tepelný izolátor môže slúžiť ako netkaný materiál, napríklad spájaný alebo lutrasil. Sklopte pred pokrytím. Materiál krytu by mal byť pripevnený tak, aby nebol odvrátený od vetra. V obzvlášť drsnom prostredí sú dodatočne konštruované jednoduché oblúkové konštrukcie, ktoré sú pokryté polykarbonátom na ochranu malín pred smrťou v dôsledku chladu.

Kedy zakryť a otvoriť krúžky

Pobočky sa musia včas ohýbať. Ak to urobíte v predstihu, kríky sa môžu roztaviť, a ak to urobíte neskoro, stonky budú krehkejšie a proces sa môže prelomiť. Takže optimálny čas na ohýbanie je pred prvým snežením, ale po páde zo stoniek listov. To isté sa dá povedať o úkryte malinovej panvice na zimu, a to buď pokrytím netkanej textílie, alebo špeciálnymi polykarbonátovými konštrukciami.

Odstráňte krycí materiál musí byť tiež včas. Ak k tomu dôjde pred udeleným časom, stonky budú mať popáleniny v dôsledku veľkých výkyvov teploty v priebehu dňa a noci. Ak ste zakryli kríky, ich otváranie sa musí vykonať v niekoľkých etapách. Po prvé sa polykarbonátová konštrukcia odstráni, potom netkanú textíliu a potom sa rozviažu vetvy a vrstva mulča sa odstráni. V opačnom prípade sa odolnosť proti malinám zníži. Všetky manipulácie s jahňacím malinami by sa mali uskutočniť najneskôr v polovici apríla.

Ak budete postupovať podľa vyššie uvedených pokynov, sklamanie malín vás poteší. Okrem toho vás pozývame na zobrazenie videa o tom, ako pripraviť maliny na zimu: