Záhradníctvo

Lahôdka Matrosik

V škole sme sa dozvedeli o nepokojoch zemiakov v dobe Petra Veľkého, ktoré vznikli v dôsledku pokusov donútiť roľníkov o sadenie zemiakov. Selisti sa snažili jesť nie hľuzy, ale bobule, a otrávil ich alkaloidom solanínom. Solanín je obsiahnutý vo viac či menej množstve v celom hniezde, do čeľade, z ktorého patrí baklažán. Doslovný preklad mena baklažánu v latinčine znie takto: čierne oko.

Vzťah baklažánu so solanínom sa líši od ostatnej zeleniny rodiny. Zemiaky dnes, po rozmnožovaní odrôd "bez bobúľ", môžu byť otrávené iba tým, že hľuzy držia na svetle, až kým nie sú zelené a konzumované surové. Za normálnych podmienok nedáva moderné zemiaky jed.

V rajčiakoch je maximálne množstvo solanínu obsiahnuté v zelených plodoch, ktoré sa neodporúčajú spotrebovať bez ošetrenia. Čím sú ovocie zrelšie, tým menej solanín.

Laktárka je naopak. Maximálne množstvo solanínu sa nachádza v zrelom ovocí. Z tohto dôvodu sú zničené v štádiu takzvanej technickej vyspelosti, to znamená nezrelé, ale už dosť veľké. V tomto štádiu sú po predbežnej úprave úplne jedlé.

Je to dôležité! Hlavná koncentrácia solanínu v odrodách s tmavým ovocím padá na kožu zeleniny.

Solaninová baklažánka je tiež nerovnomerne rozložená. Najčastejšie sa hromadí v krásnej, lesklej, čiernej farbe s fialovou odtieňovou pokožkou. Koža z baklažánu sa musí odstrániť bez ohľadu na stupeň jej tuhosti.

Vzhľadom na solanín nie je možné používať čerstvé baklažánové šaláty. Minimálne sekaná baklažánka musí byť nasiaknutá v slanej vode počas 24 hodín, aby sa odstránila horkosť. Presnejšie, solanín, ktorý má horkú chuť. Dlhé, zúfalé a neexistuje žiadna záruka, že sa nebudete otráviť bez predchádzajúceho tepelného ošetrenia.

Keď sa varí, baklažán stratí významnú časť vitamínov. Okrem toho, solanín nemôže byť úplne odstránený a jedlá s baklažánmi sú horké. Kto, kto sa zaujíma, by mohol usporiadať takú situáciu, v ktorej je užitočná diétna zelenina takmer nemožná. Určite nie chovatelia, ktorí si stanovili cieľ priniesť odrody baklažánov, ktoré neobsahujú solanín.

Ich snaha bola korunovaná úspechom a dnes existuje veľa druhov baklažánov bez solanínu. Je pravda, že spolu so solanínom zmizla tmavá koža a farebné mäso. Lístky bez solanínu majú biele mäso (ďalší znak absencie solanínu) a môžu byť ružové, zelené, biele, žlté a dokonca pruhované.

Jedna taká pruhovaná odroda, chovaná v Rusku, bola pomenovaná ako "Matrosik". Zrejme, analogicky s vestou. Laktová "košeľa" je prúžkovaná. Ružové pruhy sú rozptýlené bielym, čo je jasne vidieť na fotografii.

Semená baklažánu pred výsadbou musia byť dezinfikované v polovičnom roztoku manganistanu draselného pol hodiny. Opláchnite čistou vodou denne v roztoku živín.

Po príprave si semená usadte v oddelených nádobách. Lahôdka veľmi zle tolerované výbery. Výsadba sadeníc do zeme bude tiež výhodnejšia pri prenose.

Pristátie sa uskutočňuje v posledných dňoch februára - začiatku marca. Klíčením semien Matrosika za týždeň. V zemi alebo skleníku Matrosik zasadil na konci mája po zahrievaní vzduchu a úplné ukončenie nočných mrazov.

Umyte Matrosik dvakrát týždenne teplou vodou. Zavlažovanie sa musí vykonať priamo pod puzdrom. Množstvo vody potrebnej na jedno puzdro závisí od počasia. V priebehu jedného zavlažovania je v priemere 10 litrov na jeden kef.

Kŕmiť baklažán počas kvitnutia a hnojenie plodov na tvorbu plodov pre baklažán. Počas dozrievania opäť oplodnené organickou hmotou a minerálnym hnojivom.

Varovanie! Počas výsadby sadeníc pod klíčky ležia humus, popol a komplexné hnojivo.

Recenzie záhradníkov

Vyniká uznaním vysokých vlastností Matrosiky.

Elena Dmitrova, mesto odrody N.N. Soot Matrosik už niekoľko rokov. Skutočne, môže byť nakrájaný na šalát priamo z kože. Deti, to poteší. Majú rád farebné kúsky v zeleninovom šaláte. V riadoch, ktoré vyžadujú tepelné ošetrenie, nemám rád kože, takže pred varením som čistil baklažán. Predtým sa museli odstrániť baklažánové kožky, teraz ich jesť s kozami s potešením Stanislav Zayk, región Nikolaev, str. Trikhatskoe som si kúpil semená Matrosika z mojich rúk na trhu. Chválili, aby bolo ťažké uveriť. A je to plodné, a nie horké, a môžete ju jesť syrové. Okrem toho viem, že baklažán nemôže byť konzumovaný surový. Zvlášť neveril, ale vzal tento Sailor na súd. Pestované v záhrade. Vyrástol presne ako na fotografii. Neviem o výťažku, nevážil som a nemerali merače, ale takmer celé leto sme mali dosť desať kríkov. Nechcel som to riskovať, ale v skutočnosti nebola žiadna horkosť v guláši. Minulý rok sme skúsili odrodu Matrosik. Pre experiment bol časť vysadená v skleníku, časť na ulici. Prišli k záveru, že v našej klíme je tento baklažán lepšie pestovaný v skleníku. Tam Matrosik dal dobrú úrodu a ovocie na ulici bolo malé a keby rástli zle. Ale ja sa mi páčila chuť. Prišli sme k záveru, že na ulici budeme rastlinné rastliny zvyknúť na konzerváciu, na varenie a šaláty budeme Matrosik vysadiť do skleníka.