Záhradníctvo

Ako sa zbaviť roztočov v skleníku

Často záhradkári, ktorí pestujú rastliny v skleníkoch, čelia rôznym druhom hmyzu, ktorý môže zničiť plodinu na viniči. Medzi týmito škodcami - pavián roztoč. Boj proti roztočom nie je taká jednoduchá záležitosť. Tento mikroskopický hmyz má veľkú vitalitu, je schopný prežiť za akýchkoľvek podmienok.

Čo jednoducho nevymýšľajú záhradkárov, aby sa zbavili kliešťa, ako len to, že nie je napojená a postriekaná. Najčastejšie usadzuje škodcov v skleníkoch, kde rastú uhorky. Pokúsime sa vám povedať o spôsoboch, ako zničiť roztoče, mnoho z nich už dlho používajú skúsení záhradníci.

Popis škodcov

Boj proti kliešťom bude úspešný, ak viete, že tento konkrétny škodca sa usadil na vašich uhorkách:

 1. Hmyz patrí pavúkom, má 4 páry nôh.
 2. Musta a krídla chýbajú.
 3. Roztoč môže byť červený, žltozelený alebo oranžový.
 4. Je ťažké vidieť škodcu z dôvodu jeho zanedbateľne malej veľkosti: dospelý kliešť má dĺžku nepresahujúcu 1 mm. Hoci záhradníci zriedka, ale stále tam sú prípady dvakrát tak veľké.
 5. Habitat - spodná časť listu, na ktorom sa tkvie. Skúsení záhradníci si všimnú škodcu v skleníku na jasných malých miestach na hornej ploche okrasných listov.
POZOR! Pavučina je taká silná, že pri striekaní nie je možné ju prepichnúť, riešenie sa nedostane dovnútra.

Roztoč sa násobí okamžite. Rozhodnite sa za seba: jedna žena je schopná položiť 400 vajíčok denne a žije najmenej 30-50 dní. Roztoče vychádzajú z vajíčok, ktoré po chvíli položili svoje vlastné vajcia a skryli ich v pavučine.

Vývojový cyklus pokračuje nepretržite. Aj na jeseň sa ženy podarí položiť vajíčka. Škodcovia, ktorí sa objavili v skleníku v posledných teplých dňoch, zimujú dobre a všetko začína znova.

Je to dôležité! Teplota od 25 do 32 stupňov a vlhkosť od 35 do 60% - priaznivé podmienky reprodukcie roztočov v skleníku.

Ovládanie okien

Vyrovnanie škodcov, násobenie blesku, poškodenie rastlín. Preto záhradníci, najmä začiatočníci, majú záujem o to, ako sa vysporiadať s roztočmi vo skleníku.

Existujú rôzne spôsoby, ako sa zbaviť škodcu:

 • biológie;
 • ľudí;
 • agronómia;
 • chemická.
Varovanie! Zvyčajne v posledných rokoch záhradníci uprednostňujú pestovanie produktov šetrných k životnému prostrediu, takže používajú chémiu len vtedy, ak iné metódy nedávajú požadovaný výsledok.

Biologická metóda

Táto metóda riešenia roztočov v skleníku je bezpečná pre rastliny i ľudí. Čo možno použiť na ničenie škodcu:

 1. Akaricídne lieky. Na ich výrobu s použitím húb, ktoré žijú v pôde a sú schopné zničiť škodcu. Vzhľadom na selektívny účinok liečiva iný hmyz neumiera.
 2. Prirodzených nepriateľov. V prírode existujú predátorské roztoče, ktorých základom je jedlo vegetariánov. Nedotýkajú sa rastlín.
 3. Rastlinné repelenty. Existuje množstvo rastlín, ktorých zápach odrádza roztoče. Najprv paradajky, cesnak, cibuľa.

Ľudové spôsoby

Boj proti škodlivému škodlivému organizmu v skleníku dlho bojovali záhradníci. Ľudové metódy niekedy účinkujú efektívnejšie ako chemické prípravky, ak sú aplikované včas, bez čakania na hromadnú reprodukciu škodcov.

Ako sa zbaviť roztočov pomocou odvariek a infúzií bylín, liekov? Zvážte niektoré z najbežnejších receptov:

 1. To bude trvať asi 1,5 kg zemiakov topy. Po rozrezaní na malé kúsky sa zelená hmota naleje s 10 litrami vody. Po 3 hodinách je nástroj pripravený na striekanie škodcov. Pri spracovaní zomrie len dospelí a vajíčka zostávajú. Preto sa postup opakuje niekoľkokrát každých 3-5 dní až do úplného zničenia. Napenený roztok na spracovanie spodnej časti listu.
 2. Vezmite 400 gramov nakrájaných paradajok, ktoré sa nalejú do 10 litrov čistej vody. Ak chcete dosiahnuť najlepší účinok, varte 30 minút. Na každé dva litre výsledného vývaru pridajte 30 gramov mydla. Postrek vedie k zničeniu nielen vošiek, ale aj iných hmyzích škodcov.
 3. Cibuľové šupky sa uľavia nielen od drôtov, ale aj od kliešťa. V druhej nádobe položte šupku a nalejte horúcu vodu (nie vriacou vodou!). Spider roztoč liek bude pripravený za 24 hodín. Pred striekaním dobre namočte. Pre lepšiu priľnavosť roztoku môžete pridať kvapalné mydlo.
 4. Riešenie pripravené na báze húsenice dobre funguje. Zber listov, koreňov a stoniek pred alebo po kvitnutí a suché. 10 litrov vody potrebuje 1 kg suchých surovín.
Varovanie! Ošetrovaním skleníkových rastlín omáčkou, palinou, cesnakom, mliekom a inými voňavými rastlinami je tiež možné zničiť škodlivý hmyz v skleníku.

Tipy záhradníci:

Obilie a skleníky

Postrekovanie skleníkových rastlín neprinesie správne výsledky, ak sú na povrchu a steny skleníka infikované škodcami a spórmi chorôb. Boj proti roztočom v skleníku musí začať ošetrovaním pôdy. Zvyčajne tento parazit zimuje v krajine a na jar sa začne znova množiť.

Ak chcete zničiť hmyz v pôde a na povrchu skleníka, môžete použiť pesticídy alebo špeciálne tyčinky, ktoré sa pridávajú do zeme. Pri zasiahnutí na nich sa rozpúšťajú vodné tyčinky a zabíjajú okolo nich škodcu. Pri penetrácii cez koreňový systém do rastliny urobte šťavu nepožívateľnú pre roztoče.

Dnes výrobcovia ponúkajú záhradkárske palice, ktoré okrem jedovatých látok obsahujú aj komplexné hnojivá:

 • Rastlinový pin;
 • Etisso;
 • Sabstral;
 • Poľské palice "Zelený dom".

Ak by sa počas leta nebolo možné s týmto problémom vyrovnať, potom bude na jeseň potrebné úplne vymeniť pôdu a spracovať samotný skleník takými zlúčeninami:

 • 5% modrý vitriol;
 • 4-6% vodný roztok bielidla;

Skleník ošetrený vitriolom alebo bieliacim prostriedkom môže byť fumigovaný s blokmi síry. Plyn je schopný preniknúť do akejkoľvek praskliny, takže škodcovia umierajú o 100%.

Pozrime sa na to

Každá choroba a škodcovia spôsobujú veľa problémov so záhradkármi. Ak neberiete včasné opatrenia na boj, roztoč pavúkov vás opustí bez plodiny. Všetky vaše materiálne náklady, fyzické úsilie budú márne. Preto sa rastliny v skleníku musia neustále kontrolovať, aby sa zabránilo rozmnožovaniu roztočov.