Záhradníctvo

Ako sa starať o maliny na jeseň

Osobitná pozornosť na začiatku letnej sezóny a až do zimy je venovaná bobuľovým kefám, vrátane malín. S cieľom rozmaznávať rodinu s chutnými lesnými plodmi počas celého letného obdobia agronomisti odporúčajú na mieste pestovanie rôznych druhov malín. Ak chcete maximalizovať zberovú sezónu, je dôležité poskytnúť kríky správnu starostlivosť.

Tento článok bude diskutovať, ako sa starať o maliny na jeseň. Z toho sa naučíte ako nakrájať maliny, ako oplodniť plodiny a čo potrebujete vedieť o príprave malín na zimu.

Ako prerezávať malinové kríky

Štádium tvorby kríkov prerezávaním hrá dôležitú úlohu v starostlivosti o maliny. Všetky nadbytočné výhonky musia byť odstránené. V tomto prípade môžete zľahčiť maliny a vytvoriť krásne kríky. To je dôležité, pretože v chladnej sezóne, Bush trávia veľa vitalitu na udržanie života stoniek, a ak nechcete prerezávať, potom to jednoducho nemá dostatok sily na zimu.

Ďalšou dôležitou výhodou prerezávania: uľahčenie boja proti škodlivému hmyzu. Huby a škodcovia sa zvyčajne hromadia na apikálnej časti malinových listov a stoniek, takže pri prerezávaní sa ich môžete ľahko a bezpečne zbaviť.

Varovanie! V novembri, malinové kríky zbavujú listy, na ktorých môžu byť prítomné patogénne mikroorganizmy. Vstúpia do zeme, prenikajú do koreňového systému a môžu žiť v stave hibernácie v zemi až do jari. Pri nástupe tepla tieto mikroorganizmy ničia maliny, takže na jeseň je dôležité skrútiť všetky odliatky a orezané stonky, aby sa odstránili všetky škodcovia a vírusy z miesta.

Prerezávanie pomáha čistiť rastlinu od nadmernej výhonky, čo zlepší výživu kríkov. Na jednom kríku by malo byť asi 9 výhonkov. V tomto prípade môžete v ďalšej sezóne očakávať šťavnaté a veľké bobule. Ak ponecháte viac výhonkov, plody budú dozrievať v rôznych obdobiach, pretože malinový keb nebudú mať dostatok energie na kŕmenie všetkých plodov. Bobule budú nielen malé, ale kyslé, tak posúdiť chuť odrody nebude uspieť.

Literate prerezávanie zvyšuje výťažok malín. Bobule sa tvoria na každoročných výhonkoch, ktoré sa vyvíjajú na dvojročných pobočkách. V remontantných triedach sa bobule objavujú na jednoročných výhonkoch. Preto, na zvýšenie výnosu, prerezávanie by malo byť vykonané v októbri.

Tip! Nakrájajte maliny a nechajte 30-35 cm hlavného stonky s konármi. Niektorí záhradníci rezu maliny na jeseň pod úrovňou terénu. Môžete skúsiť jeden a druhý spôsob podzimného prerezávania.

Existujú tri typy prerezávania malín:

  • Normal.
  • Double.
  • Pri skrátení.

Normálne prerezávanie

Pri normálnom prerezávaní sa pred zimou odstráni približne 70% výhonkov. Niektorí záhradníci odstránia celý stonky. Technika prerezávania je úplne závislá od odrody malín. Odrody s dobrou vegetáciou sú úplne prerezané. Začiatkom leta budúce sezóny môžu výhonky dosiahnuť až 1 m na výšku. Ak je rast rastliny pomalý, potom sa rezanie výhonkov uskutočňuje o 50-70%.

Dvojitá úprava

Pre všetky odrody maliny môžete použiť metódu dvojitého prerezania, ale zvyčajne sa používa pri starostlivosti o oddelené odrody bobuľových kríkov. Mal by brať do úvahy aktivitu rastu rastlín.

Koruna by mala byť svieža, lebo len tak môžete očakávať, že bude bohatá. Preto sa bod rastu skráti dvakrát ročne: na jeseň a na jar. Vzhľadom k tomu bude ker narastať vo všetkých smeroch. Vďaka včasnému prerezaniu na jeseň budú nové výhonky a vetvy poskytovať vyšší výnos v budúcom roku.

Orezávanie na skrátenie

Prerezávanie malín na skrátenie znamená rezanie celej nadzemnej časti puzdra. Táto metóda je vhodná pre kroviny so slabou vegetáciou a s nízkymi výnosmi. Preto je možné odstrániť škodcu odstránením z malinových lôžok. Okrem toho skrátenie umožňuje zvýšiť výnosy kríkov, pretože prerezávanie stimuluje rozvoj dvojročných výhonkov.

Čistenie malín z odpadu

Po prerezaní nezrelých vrcholov a starých stoniek je potrebné odstrániť padlé listy a iný odpad z malín. Sú umiestnené v kompostových jamkách alebo spálené. To je dôležité, pretože škodcovia a patogénne baktérie môžu prežiť a rozmnožovať sa v spadnutom lístie a krájať stonky, v dôsledku čoho bude trpieť celý malinový strom.

To isté možno povedať o tráve, ktorá môže rásť v malinách. Škodcovia môžu byť tiež hibernáciu v ňom, preto opadávanie lôžok je zahrnuté v starostlivosti o maliny.

Zničenie hmyzu na malinových kríkoch a okolo nich

Spracovanie malín na jeseň zahŕňa zničenie škodlivého hmyzu. Zničiť ich v malinách, spracovanie kríkov a pôdy okolo nich sa vykonáva. Aby ste to urobili, po vyberaní plodov rozstrihnite Fufan krúžky v pomere 10 ml lieku na 10 litrov vody. Na jednom krbe a okolí okolo to trvá v priemere 1-1,5 litra tekutiny. Ďalším účinným liekom proti škodcom je Actellic. Jedna ampulka sa musí zriediť v 2 litroch vody. Malina môže byť tiež striekaná na 10 m2 je asi 1,5 litra tekutiny.

Ďalší odpudzovač hmyzu prichádza v tabletkách. Takže v 10 litroch vody musíte rozpustiť 1 tabletu Intaviry. Všetky tieto krúžky sa týmto roztokom striekali. Ak potrebujete ošetriť maliny z dominancie mechov a lišajníkov, potom sa zem okolo kríkov musí napojiť roztokom medi alebo síranu železa.

Krmivo a hnojivo maliny

Malinová starostlivosť zahŕňa jesenné obliekanie kríkov. To je nevyhnutné na obnovenie rovnováhy pôdy, ktorá prispeje k bohatému úrodu v najbližšej sezóne. Navyše hnojenie má pozitívny vplyv na stonky kríkov. Pri správnom prístupe k tomuto podnikaniu sa stonky zvýšia v priemere v zime, stane sa tuhým a zásobia sa potrebným množstvom živín, ktoré im pomôžu úspešne zvládnuť mrazy a prudkú zimnú zimu.

Tieto malinové odrody, ktoré sú náchylné na skrátenie a normálne prerezávanie, potrebujú kŕmenie. V závislosti od odrody by sa hnojivo malo aplikovať na pôdu od augusta alebo septembra.

Po poslednej úrode alebo počas druhého rozkvetu malinových kríkov (hovoríme o remontantných odrodách) sa aplikuje hnojivo. Môže to byť močovina. Pre 1 väzbu potrebujete 50 g močoviny. Je lepšie po prvýkrát aplikovať malú dávku hnojiva a po určitom čase opakovane podávať. Liečivo v dávke 50 g sa zriedi v 10 litroch vody.

Tento nástroj môžete nahradiť ekologickým. Napríklad, kvapalina mullein alebo zriedené vo vode trus trus. V niektorých prípadoch má organické hnojivo zjavnejší účinok na rastliny ako na chemické. Listy sa tak stávajú viac nasýtenou zelenou farbou a zrýchľuje sa rast stoniek.

Starostlivosť o jahody na jar zahŕňa zavedenie hnojív obsahujúcich dusík do pôdy. To urýchľuje metabolizmus rastliny, čo stimuluje jej rast a zvyšuje objem mladých výhonkov.

Ak ste orezali maliny pod koreňom pre zimu, potom v druhej polovici októbra by ste mali použiť hnojivo na pôdu. O niekoľko týždňov by mali kríky odpočívať a po mesiaci ich môžete ozdobiť.

Tip! Pridajte humus do pôdy na jeseň. Nasycuje pôdu potrebnými mikroelementmi asi po 4 mesiacoch, práve keď maliny potrebujú predovšetkým dodatočné krmivo. Po zime zostanú amoniak, fosfor, horčík a draslík z humusu v zemi.

Ohýbanie nadol, ako ochrana maliny pred mrazom

Existuje mnoho odrôd maliny, ktoré nemôžu tolerovať tvrdé zimy. Za takýchto okolností sa mnohí záhradníci uchýlili k tomuto triku: každá stonka je ohnutá čo najnižšie na zem a viazaná na spodný drôt (ak máte roztiahnuté šnúry na výhonky pod okrajmi malín) alebo na predchádzajúci malinový kef. Takže stonky kríkov nebudú vyššie ako 30 cm od zeme. Táto udalosť sa vykonáva, aby sa zabezpečilo, že malinové kríky sú úplne pod snehom v zime.

Je to dôležité! Ak je v zime len málo snehu, potom je potrebné, aby korene a stonky dodatočne vyzdvihli sneh. Alebo ich zakryte nejakým krycím materiálom.

Chovatelia priniesli mrazuvzdorné malinové odrody, ako napríklad Sunny, Gusar a Yellow Giant. Nemusia sa ohýbať. Stonky takých odrôd sú viazané na zväzky, ktoré sú viazané na kolík. Takáto udalosť ochráni stonky pred prudkým zimným vetrom a prilepením snehu.

Takže starostlivosť o maliny zahŕňa prerezávanie, hnojenie a ochranu kríkov pred mrazom. Ak budete postupovať podľa odporúčaní uvedených v článku, získate bohatú úrodu malín v ďalšej sezóne.

Pozývame vás aj na zobrazenie videa na túto tému:

Pozrite si video: Ivan Hričovský: Pestovanie malin (Február 2020).

Загрузка...