Kvety

Čo trvalky vysadené na jeseň

Nie sme tak ďaleko od prírody, ako to niekedy vyzerá. Dokonca aj obyvatelia megacities sa usilujú usadiť aspoň niekoľko rastlín v záhrade. A ako sú šťastní, keď všadeprítomná púpava preniká cez asfalt! Je to jednoduchšie pre dedinčanov, letných obyvateľov a majiteľov súkromných fariem - môžu zmeniť svoju krajinu na kvetinovú záhradu a vyberať rastliny podľa svojich predstáv. Vezmite prosím na vedomie, že bez ohľadu na to, ako sa majitelia súkromných domov sťažujú na zamestnanie, únavu, nedostatok priestoru vo dvore, určite zariaďujú kvetinovú záhradu, prednú záhradu alebo jednoducho rastú kvitnúce rastliny na každom voľnom pozemku. Kvety nielen zdobia náš život a potešia oko. Ušetria nás z depresie a kardiovaskulárnych chorôb, zmierňujú únavu, normalizujú krvný tlak, zvyšujú imunitu.

Bude to trvať dosť času a program bude zasadzovať celoročné kvety na jeseň. Aby sme nestratili čas a peniaze, začnime plánovať dnes. Väčšina trvalých kvetov môže byť vysadená na jeseň. Pre južné oblasti je takéto výsadba výhodnejšie, pretože aj tam skoro na jar môže teplota prudko stúpať niekoľko dní, čo negatívne ovplyvňuje mieru prežitia rastlín. Jesenný chlad je najlepší čas, trvalé kvety dokážu ustúpiť a dobre zimovať. Na severozápade Ruska sa pristátie najlepšie vykoná koncom leta alebo začiatkom jesene.

Kvety v kontajneroch

Rastliny kontajnerov je možné kedykoľvek vysadiť, bez ohľadu na sezónu. Existuje len niekoľko obmedzení:

  • Neplánujte kvety, kým teplo neklesne - dokonca aj zdravé trvalky s dobre vyvinutým koreňovým systémom môžu zomrieť. Lepšie je dať do mierne zatieneného času a čakať na chladné počasie. S riadnou starostlivosťou a zalievaním, trvalé kvety môžu stáť v kontajneri pred výsadbou niekoľko mesiacov.
  • Výsadba je lepšie dokončiť dva týždne pred nástupom mrazu. Ak to nefunguje - aspoň ich pokryte listami smreka, listy ovocných stromov alebo zem, keď pokryte ružové zimy.

Bylné trvalky

Keď hovorí o trvalých kvetoch, ktoré sú vysadené na jeseň, najčastejšie si okamžite pamätáme na tulipány. To nie je prekvapujúce, pretože na jeseň je čas na vysádzanie väčšiny cibule žiarovky hibernácie v zemi. Pomôžeme vám vybrať tie najlepšie zemné práce pre každú kvetinu. Možno, že vďaka fotografiám, ktoré budú sprevádzať článok, budete mať nové domáce zvieratá.

hyacint

Vôňa kvetu je taká intenzívna, že ani najsilnejší parfum nemôže konkurovať. Kopanie na leto je voliteľné. Ale aby sa dostali jarné husté, krásne kvetenstvo, musí byť žiarovka odstránená zo zeme a skladovaná až do jesene pri teplote asi 30 stupňov v suchom, vetranom miestnosti (napríklad v podkroví).

Hyacinty sú vysadené od septembra do októbra. Pre nich je slnečné alebo mierne zatienené miesto. Ak si myslíte, aké kvety sa používajú na vynútenie, vezmite presne hyacint.

Dekoratívne luk

Napokon, dekoratívne luky sa začali tešiť zo svojej zaslúženosti. Vyzerajú najlepšie v spoločnosti s ostatnými trvalými kvetmi. Veľké exempláre sú lepšie vysadené na pozadí a trpaslík - na alpských kopcoch. Okrem toho, že dekoratívne luky vyžadujú len malú údržbu, ich kvety sú dlhšie rezané a sušené pre zimné kompozície.

Najlepšie je pestovať žiarovky v septembri až októbri, ale až potom, čo dôjde k silnému žiareniu. Poškodené hniezda sú tiež usadené na jeseň.

šafran

Neexistuje žiadna osoba, ktorá by ostala ľahostajná krokusmi. Len málo ľudí vie, koľko odrôd týchto viacročných kvetov existuje. Tu sa objavujú krokusy, ktoré sa objavujú pod snehom, a neskoré jarné hybridy, ktoré po kvitnutí po tulipánoch, a druhy, ktoré kvitnú na jeseň.

V septembri až novembri sa pestujú všetky krokusy, ktoré kvitnú na jar (jeseň je vhodné na zasadenie v júli). V prípade potreby ich usadíme aj na jeseň.

Lily údolia

Hoci ľalie z údolia je odrodová rastlina, takmer vo všetkých referenčných knihách ju nájdete medzi kvitnúcimi kvetmi. Sú vysadené a transplantované skoro na jar a ešte lepšie na konci jesene ihneď po kopaní. Táto voňavá vytrvalá kvetina je schopná rásť v tieni pod korunou stromov, čo len zvyšuje jej atraktívnosť.

Lily údolia sú vhodné na destiláciu v zime. Špeciálne pripravené oddenky sa vysadia pred zimou.

ľalia

Majestátne rastliny, jeden z najbežnejších heraldických symbolov - ľalia. Existuje veľa druhov tohto trvalého kvetu a objavujú sa nové hybridné rastliny ročne. Najlepší čas na pestovanie žiaroviek - od augusta do septembra.

muscari

Myši hyacint stratil svoju bývalú popularitu, čo je škoda. Táto nenáročná, nízko kľúčová vytrvalá kvetina sa zdá byť navrhnutá tak, aby vyplnila prázdny priestor na kopci alebo kvetinovom záhoní. Dobre to vyzerá na trávniku alebo na trávniku. Kvety sa vysádzajú na jeseň, v septembri alebo v októbri a súčasne sedia bezprostredne po kopaní (každé 3 roky).

narcis

V Británii bol narcis ešte pred popularitou. Máme aj to najbežnejší jarný kvet - nenáročný, nevyžadujúci kopanie na zimu. Pestované od augusta do októbra, ale sediaci uprostred leta.

POZOR! Ak je to potrebné, kvetinové hniezda je možné rozdeliť kedykoľvek v roku, okrem zimy. Najdôležitejšie je rýchlo identifikovať žiarovky na novom mieste.

tetrov

Jeho kvetina je ako koruna, nie je divu, že jeden z druhov sa nazýva cisársky. Je pravda, že väčšina záhradníkov považuje za najkrajšie šachové lístie sliepky. Celá jeseň môže byť táto kvitnúca kvetina vysadená a transplantovaná (nie viac ako raz za štyri roky).

tulipán

Ktoré kvety sú viac známe ako tulipány? Možno len ruže. Existuje medzinárodná klasifikácia tulipánov, ktoré sa delia do 15 tried a kombinujú sa do 4 skupín. Nie je to tak dávno, jedna žiarovka tohto nádherného kvetu môže stáť majetok.

Tulipány zasadené koncom jesene by mali byť predoblené po kvitnutí na leto, inak by mohla nová žiarovka ísť do podzemia a stratiť sa.

Je to dôležité! Otvoríme ti malé tajomstvo. V južných oblastiach, kvetinári rastú nepredané tulipánové žiarovky v zemi po prvom mrazu. Prežíva 80-90%.

Trvalky kvety

Aké vytrvalé kvety rastú na jeseň? Môžu byť transplantované a transplantované? Ktorý mesiac je lepšie? Práve tieto otázky sa týkajú majiteľov súkromných domov na konci leta.

Existuje veľa kvitnúcich rastlín, väčšina z nich je osadená dobre na jeseň, ale zároveň je možné zapojiť sa do rozdelenia a transplantácie trvaliek. Najlepšie je počkať, kým teplota klesne a prší. Viete lepšie počasie vo vašom regióne, vyberte ten správny čas sami.

Je dôležité, aby trvalé kvety rozdelené na časti a transplantované na iné miesto na jednej strane netrpeli nadmerným horúčavom a na druhej strane mali čas na spustenie nových koreňov. Ich rast nezastaví ani v zime, ale spomaľuje. Ak si vyberiete správny čas, potom nasledujúci rok sa rastlina, ktorá sa vysadí na jeseň, prispôsobí, vytvorí dobrý koreňový systém a rozkvitá.

Astilbe

Vyvýšená časť tohto viacročného kvetu zomrie na zimu. Na jar sú na dlhých orechoch lemované listy a v lete aj pestrofarebné púčiky. V závislosti od typu sa výška odtieňa-tolerantný, vlhkosť-milujúci kvetina sa pohybuje od 10 cm na 2 m.

Je lepšie na jeseň vysadiť alebo vysadiť astilbu, ale na jar rozdeliť krík.

delphinium

Záhradná rastlina s kmeňom zomierajúcim na zimu miluje svetlo, ale môže rásť v čiastočnom tieni. Delphinium miluje časté zavlažovanie a dobré zimy. Vo výške rastie od 0,5 do 2 m, viacfarebné kvety sa zhromažďujú v kvetenstvách do dĺžky jedného metra.

kosatec

Táto trvalka kvetina je ťažké pestovať zo semien, ale reprodukuje perfektne odrod. Nie je potrebné opisovať dúhovky, každý ich pozná. Najlepší čas na výsadbu, transplantáciu a delenie je jeseň a nemôžete čakať na chladné počasie.

Je to dôležité! Ak je to potrebné, vysádzanie a delenie kosatcov je možné vykonať kedykoľvek, dokonca aj počas kvitnutia. Je pravda, že rastlina sa trochu zotaví, tu hlavnou vecou je zabezpečiť dobré zalievanie.

day-lily

Niečo podobné lilie, daylilies sú rhizomatous trvalky kvety, navyše, nie sú tak náročné na rastúce podmienky. Tieto rastliny sú odolné proti suchu, dobre odolávajú mrazu, môžu rásť na slnku av čiastočnom tieni. Najlepšie je transplantovať a usadiť ich na jeseň.

POZOR! Existuje asi 10 tisíc odrôd denných liliek.

aubrieta

Trvalka stálezelená rastlina patriaca do kapustovej rodiny. Nenáročná nízka kvetina sa často používa ako zemný kryt. Jediná vec, ktorú potrebuje, je veľa slnka.

hepatica

Tento krátky, trvalý kvet so zimujúcimi listami sa výborne ukázal v skalných záhradách a rašelinových lôžkach. Kvitne skôr než iné - hneď po roztopení snehu. Rastú v čiastočnom tóne, vyžaduje dobrú vlhkosť.

Pivoňka s mliečnymi kvetmi

Zvažujeme, ktoré trvalé kvety môžu byť vysadené na jeseň. Pokiaľ ide o pivoňu uctievanú v Číne a Japonsku, slovo "môže" byť zmenené na "nevyhnutné". Jarná výsadba alebo transplantácia tejto kvetiny je mimoriadne opatrenie, ktoré je prípustné len ako posledná možnosť, pokiaľ ide o možnú smrť rastliny. Pri rozdelení celoročnej jari to ani nehovorí, všetko robíme na jeseň.

rudbeckia

Existuje asi 40 druhov rudy, medzi nimi aj ročné, bienále a trvalky. Mnohé sa pestujú v slnečných posteliach s nedostatočným napájaním. Táto slnečnica môže byť vysadená na jeseň.

Phlox paniculata

Tento trvalý kvet bol pestovaný s láskou našimi babičkami a prababičkami. Dnes je zase v móde. Phlox zimuje dobre, miluje vlhkosť a slnko. Je pozoruhodné, že jeho kvety zhromaždené v panike kvitnú v oblúkoch, a preto je rastlina dlho dekoratívna.

pupalkový

Tento trvalý žltý kvet sa otvára pri oblačnom počasí, večer alebo v noci. Jeho výška dosahuje pol metra, je tolerantná voči suchu a rastie takmer kdekoľvek. Ak vykopáte kvetinu, ale nemôžete ju vysadiť hneď, neváhajte kože ponoriť do vody a robiť dôležitejšie veci. Možno, že nadzemná časť bude vyčerpaná, bude musieť byť rezané, ale nápadne odolné trvalé korene poskytnú nový rast na jar.

Trvalky osivá kvety

Presne povedané, čerstvé semená vysadené pred zimou môžu šíriť takmer všetky trvalé kvety. Otázkou je, či to urobiť.

  • Po prvé, najcennejšie, a to odrodové kvetiny reprodukujú vegetatívne, a to odrezky, dcérske žiarovky alebo delenie kefa. Ich semená poskytnú rastlinám, že materské (odrodové) vlastnosti nezdieľajú v 95% prípadov.
  • Po druhé, aby semiačka vyšla, musia byť naozaj čerstvé. Nákup ich aj v najlepšom obchode neposkytuje žiadnu záruku klíčivosti.

Samozrejme, môžete zbierať vaše semená. Skúste to, ak máte priestor a čas na experimentovanie. Je to celkom fascinujúca aktivita, navyše nie úplne neproporcionálna - tak sa objavujú odrody kvetín ľudového výberu.

Dáva zmysel zasiať iba semená konkrétnych kvetov. V zime, v studenej, vlhkej pôde, podliehajú prirodzenému rozvrstveniu, pestované rastliny sú zdravé a silné.

záver

Predstavili sme len niekoľko celoročných kvetov, ktoré sa môžu vysadiť na jeseň. Oni sú oveľa viac. Dúfame, že náš článok vám bude užitočný.