Hospodárstvo

Automatický kužeľový podávač

Starostlivosť o domácnosť si od jej majiteľa vyžaduje veľa času a úsilia. Aj keď v stodole sú iba kurčatá, potrebujú zmeniť vrh, vyplniť hniezda a čo je najdôležitejšie, kŕmiť ich včas. Nie je výhodné používať primitívne podávače z misy alebo krabice, pretože väčšina jedla je rozptýlená na podlahe a zmiešaná s výkalmi. Nákupné nádrže na kŕmenie vtákov sú drahé. V takejto situácii bude chovateľ hydiny zachránený automatickým kŕmnym krmivom, ktorý môže byť zostavený samostatne za pár hodín.

Automatické podávače zariadení

Automatické podávače sa líšia v širokej škále vzorov, ale všetky pracujú podľa rovnakého princípu: krmivo sa automaticky pridá do zásobníka z bunkra tak, ako ho zjedia sliepky. Výhodou takého zariadenia je neustále poskytovanie hydinových jedál, ak je prítomná iba v nádrži. Bunker je veľmi výhodné, pretože môže obsahovať veľké množstvo potravín. Napríklad denná dávka jedla ušetrí hostiteľa od návštevy kuracieho coopu s brojlery každé 2-3 hodiny. Vďaka automatickému posúvaniu dochádza k dávkovaniu krmiva, čo je už teraz veľmi úsporné.

Je to dôležité! Automatické podávače sú určené iba na kŕmenie suchého krmiva s tekutosťou. V bunkri môžete vyplniť obilie, pelety, krmivo, ale nie kašu alebo strúhanú zeleninu.

Automatické podávače od výroby

Podávače na výrobu kukurice sú prezentované v rôznych úpravách. Lacné možnosti ponúkajú chovatelia hydiny vo forme kŕmnych obalov s podnosmi alebo bez násypky. Drahé modely už prichádzajú s časovačom a špeciálny mechanizmus je nainštalovaný na rozptýlenie. Náklady na tieto kŕmidlá začínajú od 6 tisíc rubľov. Nastavený časovač automatizuje proces podávania. Majiteľ potrebuje iba nastaviť správny čas a včas doplniť bunkr s jedlom a automatické kŕmenie urobí zvyšok sám. Krmítka sú zvyčajne vyrobené z plastu alebo plechu s práškovým povlakom.

Lacné modely s podnosom a bunkrom sú pripravené na použitie. Chovateľ musí iba naplniť nádrž s jedlom a uistiť sa, že nekončí.

Úplne lacný automatický podávač sa predáva iba v jednom zásobníku. Chovateľ hydiny musí hľadať sám seba, od čo robiť bunker. Zvyčajne sú tieto podnosy špeciálne upevnené na sklenené nádoby alebo plastové fľaše.

Pri drahých podávačoch je potrebná ďalšia inštalácia suda najmenej 20 litrov. Na obrázku je znázornená, ako je táto konštrukcia namontovaná na stojane oceľových rúrok. Spodné sudy nastavujú samotný mechanizmus. Funguje na bežných batériách alebo batériách. Časovač nastaví čas odozvy mechanizmu na rozširovanie zrna. V nastaveniach automatizácie sa reguluje aj množstvo rozsypaného krmiva.

Použitie drahých podávačov je prospešné pri zachovaní veľkého počtu kurčiat. Pre malé množstvo vtákov zapadajú malé lacné výrobky.

Tip! Vo všeobecnosti sú všetky druhy predajných balení určené na balenie plechoviek alebo fliaš viac navrhnuté pre mladé zvieratá. Ak stodola obsahuje 5 - 10 dospelých kurčiat, potom je lepšie, aby inštalovali samočinný automatický podávač.

Primitivný podávač z vedra

Teraz sa pozrieme na to, ako urobiť primitívne kŕmenie kurčiat s rukami s automatickým kŕmením. Na jeho výrobu potrebujete plastový kontajner pod násypkou a zásobníkom. Napríklad, vezmite si vedro s kapacitou 5-10 litrov laku alebo tmelu na báze vody. Bude to bunker. Pre misku je potrebné nájsť misku s väčším priemerom ako vedro s výškou strany približne 15 cm.

Vytvorte automatický podávač podľa nasledujúcej technológie:

  • V dolnej časti vedra vystrihnú malé okná s ostrým nožom. Musia sa robiť v kruhu v krokoch asi 15 cm.
  • Vedierka je umiestnená v miske a obe spodné časti sú naskrutkované alebo skrutkované. S dobrým lepidlom môže byť násypka jednoducho prilepená k zásobníku.

To je celá technológia výroby automatických podávačov. Vedro je pokrytá suchým pokrmom na vrch, pokrytá viečkom a umiestnená v kureniej komore. Ak je to potrebné, takýto podávač môže byť zavesený v malej výške od podlahy. Za týmto účelom je lano naviazané s jedným koncom na rukoväť vedra a druhý koniec je upevnený pomocou konzoly na strope domu.

Bunker podáva autá zo stromu

Automatické podávače z plastových vedierok, fliaš a iných kontajnerov sú dobré len po prvýkrát. Na slnku sa plastická vysušuje, trhliny alebo jednoducho takéto konštrukcie zhoršujú než náhodné mechanické efekty. Ak chcete vytvoriť spoľahlivý typ zásobníka automatický podávač je najlepšie zo dreva. Akýkoľvek listový materiál, ako je drevotrieska alebo viacvrstvová preglejka, je vhodný na použitie.

Bunkový automatický podávač bez pedálu

Najjednoduchšou verziou dreveného podávača automobilov je bunkr s vekom, na dne ktorého je zásobník na obilie. Na fotografii je zobrazený výkres tohto dizajnu. Na ňom môžete vyradiť úlomky automatického podávača z listového materiálu.

Postup pri vytváraní automatického podávača je nasledujúci:

  • Predložená schéma už obsahuje veľkosti všetkých fragmentov. V tomto príklade je dĺžka automatického podávača 29 cm Vzhľadom na to, že jedno dospelé kurča by malo prehltnúť 10-15 cm podnosu s jedlom, tento dizajn je určený pre 2-3 osoby. Pre väčší počet kurčiat môžete urobiť niekoľko automatických podávačov alebo vypočítať svoje vlastné rozmery.
  • Takže všetky podrobnosti schémy sa prenášajú na listový materiál. Mali by byť dve postranné police, dno, veko, okraj zásobníka, predná a zadná stena. Úlomky sú vyrezané pomocou elektrickej píly, po ktorej sú všetky konce brúsené brúsnym papierom.
  • Pozdĺž okrajov častí, kde bude ich spojenie, vyvŕtajte otvory pre hardvér. Ďalej podľa výkresu spojte všetky diely dohromady. Pri montáži bunkra podávača je potrebné venovať pozornosť prednej a zadnej stene stojacej pod uhlom 15 °o vnútri konštrukcie.
  • Horný kryt sa otvára na pántoch.

Hotový automatický podávač je impregnovaný antiseptikom. Po vysušení, impregnácia v bunkre vyliala zrno a vložte výrobok do kuracího mäsa.

Je to dôležité! Nie je možné použiť lakovacie farby alebo laky na lakovanie. Mnohé z nich obsahujú toxické látky škodlivé pre zdravie vtákov.

Bunkový automatický podávač s pedálom

Ďalší typ dreveného podávača pozostáva z toho istého bunkera s podnosom, ale túto konštrukciu automatizujeme pedálom. Princíp mechanizmu spočíva v tom, že pedál bude tlačený kurčatami. V tejto dobe sa trakciou objaví zdvíhanie veka zásobníka. Keď sa kuracie jedlo, pohybuje sa z koryta. Pedál sa zdvihne a s ním veko uzavrie zásobník jedlom.

Tip! Automatické podávače s pedálom sú vhodné pre vonkajšie použitie, pretože veko zásobníka neumožňuje voľne žijúcim vtákom jesť jedlo.

Na výrobu podávačov s pedálom zodpovedá predchádzajúca schéma. Veľkosť by sa však nemala zvyšovať. Na to, aby mechanizmus fungoval, musí byť kurča, ktoré vstupuje do pedálu, ťažšie ako veko misky.

Najprv musíte vytvoriť bunkerový automatický podávač. Už sme to zvážili. Pri zostavovaní výkresu je potrebné pridať dva obdĺžniky pre kryt zásobníka a pedál. Trakcia zo šiestich pruhov. Vezmite dve najdlhšie prázdne miesta. Budú držať pedál. Na upevnenie veka podnosu sú pripravené dve stredne dlhé tyče. A posledné dva najkratšie tyče sa dostanú do dlhého a stredného bloku a vytvoria zdvíhací mechanizmus. Rozmery všetkých prvkov pedálového mechanizmu sa vypočítavajú individuálne podľa rozmerov automatického podávača.

Keď je automatický podávač pripravený, pokračujte v inštalácii pedálového mechanizmu:

  • Dve tyče strednej dĺžky sú upevnené pomocou samorezných skrutiek na veko misky. Na druhom konci tyčí sú vyvŕtané 2 otvory. Upevňovací mechanizmus sa uskutoční pomocou skrutiek. Aby sa to dosiahlo, extrémne diery umiestnené bližšie ku koncu tyčí vyvrtávajú väčší priemer ako samotný skrutka. Rovnaké otvory sú stále vyvŕtané v bočných policiach podávača. Ďalej vykonajte skrutkové spojenie tak, aby sa tyče voľne pohybovali pozdĺž osi skrutiek a zdvihnite veko.
  • Podobným spôsobom je pedál upevnený s najdlhšími pruhmi. Vyvŕtajte tie isté otvory, iba tie, ktoré sa vložia do skrutiek na pripojenie k násypke, majú 1/5 dĺžky tyče.
  • Dve krátke tyče spájajú celý mechanizmus. Na týchto polotovaroch vyvŕtajte okraje otvoru. Na koncoch dlhých a stredných tyčí už existujú. Teraz ostáva, že ich skrutkujete len ťažko, inak sa kryt po stlačení pedála nezvýši.

Účinnosť mechanizmu sa kontroluje stlačením pedálu. Ak kryt neklesá, musia sa tiež utiahnuť skrutky pevného spojenia.

Vo video automatickom podávači:

záver

Ako vidíte, ak je to potrebné, autofokus môže byť vyrobený sami. Tým ušetríte svoj domáci rozpočet a vybavíte kuracie mäso podľa vlastného uváženia.