Záhradníctvo

Keď sa kapusta zberá na jeseň

Pravdepodobne mnohí počuli príslovie: "Nie je žiadna kapusta a stôl je prázdny." Skutočne je to úžasná zelenina bohatá na vitamíny a stopové prvky s malým množstvom kalórií. Odborníci na výživu už dlho vynašli diéty na chudnutie s použitím kapusty. Pediatri tiež odporúčajú, aby túto zeleninu dali malým deťom.

Rusi pripravujú polievku, boršč, dušené kapustu, koláče a mnohé ďalšie vynikajúce pokrmy. Nie je nutné kupovať tento produkt v obchode, môžete pestovať kapustu na vašom webe. Tu vzniká, najmä medzi začiatočníkmi, otázka, kedy z kapusty vyberať zo záhrady. Pokúsme sa to prísť na to.

Existuje jednotná doba čistenia

Zvýšená kapusta kapusta na záhrade, musíte ju odstrániť. Chyby s načasovaním zberu môžu viesť k strate. Skoré zátky môžu byť voľné, nie sú úplne vytvorené. Neskoré rezanie je tiež nežiaduce kvôli praskaniu hlavice počas skladovania.

Je možné presne vedieť, kedy sa kapusta zo záhrady odstráni. Ukazuje sa to nie. Žiadny z najskúsenejších záhradníkov nebude hovoriť o počte upratovacích prác ani na svojej záhrade, pretože je potrebné vziať do úvahy veľa faktorov:

 • pestovateľského regiónu a klimatických charakteristík;
 • dodržiavanie agrotechnických noriem pestovania a starostlivosti;
 • súčasné letné počasie;
 • rozmanitosť vysadenej kapusty dozrievaním;
 • výber odrody.
Je to dôležité! Ak máte v úmysle rezať kapustu na zimné uskladnenie, musíte zvážiť všetky parametre.

Región a podnebie

Matka Rusko sa rozprestiera od severu na juh a od východu na západ po tisíce kilometrov. V niekoľkých zónach žijú záhradníci. Preto sa zaoberajú čistením zeleniny v rôznych časoch. Po prvé, pretože rastliny sadeníc na záhrade v rôznych časoch. Napríklad na juhu je kučeravá kapusta už koncom júna zrušená a v regiónoch s prudkým kontinentálnym podnebím sa sadenice začínajú krútiť.

Podmienky zberu sú veľmi závislé od klimatických charakteristík leta. Ak je v lete chladné, s bohatými zrážkami, kapusta rastie skokom a hranicami, a preto dozrieva skôr. A v suchom a horúcom počasí, aj napriek zavlažovaniu, kapusta sa tvorí neskôr a výnos bude nižší.

V závislosti od času zrenia

Zrenie zŕn môže byť:

 • skoro skoro;
 • zavčas;
 • stredná sezóna:
 • neskorá splatnosť.

Čo to znamená? Skorá zber kapusty začína po 100 dňoch od semien. Čas znižovania neskoršej zrelosti nastáva približne za 150 dní.

Kedy je potrebné zrenie kapusty, vzhľadom na technickú zrelosť. Samozrejme, čas zberu bude približný, ak použijete matematickú metódu: pridajte dátumy špecifikované pre určitú odrodu do dňa výsevu.

Včasné zrelé odrody

Predpokladajme, že žijete na Sibíri a zasievate červené kapustové semená 1. mája a dozrieva sa za 98 dní. Ukázalo sa, že skorá kapusta sa zozbiera v posledných júlových a začiatkom augusta. Ale je to približné, pretože počasie v lete je vždy iné. V južných oblastiach Ruska o mesiac skôr.

POZOR! Skoré odrody sa nepoužívajú na skladovanie v zime.

S úrodu skorých odrôd nemožno odložiť, inak sa zelie začne prasknúť. Mikróby sa dostávajú do trhlín, čo vedie k hnilobe.

Stredné a neskoré dozrievanie

Odrody stredného a neskorého dozrievania sú určené na morenie a čerstvé konzervovanie v zime. Čistenie sa uskutočňuje takmer súčasne. Predčasné čistenie je nežiaduce:

 • kvalita nakladanej a solené kapusty bude nízka, pretože kapusta nebude mať čas na formovanie;
 • taká zelenina nebude trvať dlho;
 • pivnica ešte nedosiahla požadovanú teplotu.

Ak vezmeme do úvahy termín dozrievania, odrody oneskoreného a stredného dozrievania sa odstránia koncom septembra a začiatkom októbra.

Poveternostné podmienky

Keď je z kapusty odstránená z lôžka, je potrebné vziať do úvahy počasie. Zvyčajne začnú krájať kapustu, keď priemerná denná teplota nie je väčšia ako +5 stupňov. V noci môžu byť mrazy, ale nie sú prekážkou, naopak, akumuluje sa cukr v hlavách a horkosť zmizne. Chuť sa zlepšuje.

Varovanie! Čím nižšia je teplota vzduchu, tým viac sú vidlice zvlnené.

Prečo sa neodporúča predčasne čistiť hlavy určené na zimné uskladnenie. Faktom je, že v septembri a na začiatku októbra, s pozitívnymi dennými teplotami, zelenina naďalej rastie. Preto musia byť postele napojené, aby sa uvoľnila pôda, to znamená vykonávať všetky rovnaké agrotechnické práce.

Zariadenie dokonale udržuje nočné mrazy až do 6 stupňov. Ale nečakajte na udržiavanie mínusovej teploty v priebehu dňa. Ak horné letáky zostanú cez deň mrazené a nemajú rozmraziť, urýchlene sa zapojte do zberu kapusty.

POZOR! Naše babičky, ktoré nemajú žiadne agrotechnické vedomosti, očistili kapustu do Pokrovy, to znamená až do 14. októbra.

Ak chcete vedieť aspoň približne, kedy odstrániť zeleninu na jeseň zo záhrady, je tiež potrebné, pretože zavlažovanie sa zastaví za dva týždne. Okrem toho, ak sa kapusta rozrástla na obrovskú veľkosť a čas na čistenie ešte nenastal, vidlice môžu prasknúť.

Aby sa tomu zabránilo, skúseným záhradníkom sa odporúča zbaviť rastliny jedla. Uchopte vidlice oboma rukami, otočte ich zo strany na stranu. A potom ho zdvihnite. Väčšina koreňov príde a potraviny sa znížia. Zátky zostanú neporušené.

Ako odstrániť kapustu

Noví záhradníci sa zaujímajú nielen o to, ako nakrájať kapustu, ale aj ako:

 1. Na prvom mieste pre prácu si vyberte slnečný deň bez dažďa.
 2. Hlavy môžu byť vytiahnuté, ak je pôda voľná. Z pevného zemného pahýľa kopajte lopatu, opatrne odstráňte korene.
 3. Na doskách je potrebná skladacia kapusta, aby sa okamžite vysušila. Neodporúča sa dlhodobo udržiavať hlavu kapusty pod slnkom: odparovanie vlhkosti z povrchu ich zjemní a zníži sa kvalita.

Zber kapusty v snehu:

Je to dôležité! Mäkké a malé hlavy kapusty vyriešiť, pretože sa nepodobajú skladovanie.

Všetky listy nemožno odstrániť. Odstraňujú len krycie listy, ktoré môžu byť poškodené alebo škodcami. Počas čistenia je potrebné zvážiť, ako budete ukladať vidlice:

 1. Ak zamýšľate zavesiť kapustu v suteréne alebo v pivnici, musíte ju odskrutkovať spolu s páčkou zo zeme.
 2. Mnoho záhradníkov skladuje zeleninu na regáloch. V tomto prípade musí byť stonka orezaná. Nôž musí byť dobre uzemnený, aby sa zabezpečilo, že rez je hladký. Vyčistite horné listy.
 3. Dnes sa stalo módou zachrániť kapustu, zabaliť vidličky v priľnavom filme. Zamierte, až sa objavia biele listy. Zabaľte potrebu dobre vysušených vidličiek, najmenšia vlhkosť vedie k hnilobe.

Oblasť, ako bude posledná hlava kapusty odstránená zo záhrady, je plodina odvezená pod haly, do garáže, kôlne. Jedným slovom, na každom mieste, kde sa nezníži dážď a slnko. Okrem toho by kapusta nemala zamrznúť pri skladovaní.

Keď je teplota v pivnici optimálna pre kapustu, zelenina sa tam premiestňuje. Časť bude pokračovať v solení, časť zostane čerstvá.

záver

Je možné určiť čas rezných hláv vonkajšími značkami. Ak je koruna žltá a suchá, zrelka je zrelá. Vyzerá ako na fotografii.

Pri zberu kapusty zo záhrady sa záhradníci rozhodnú sami, berúc do úvahy faktory, ktoré sme opísali. Dnes mnohí uprednostňujú všetky svoje kroky, ktoré zodpovedajú odporúčaniam lunárneho kalendára. Astrológovia odporúčajú zber kapusty počas klesania Mesiaca.