Nástroje a vybavenie

Verticutter MTD, Al-ko, Husqvarna

Každý, kto má trávnik v blízkosti vidieckeho domu, je oboznámený s problémom plešatosti a žltej farby na ňom. Ak chcete zachovať trávnik vo vynikajúcej forme, nebude to stačiť na oplodnenie a orezanie. Potrebné prevzdušnenie pôdy, ktoré je vykonávané zariadením s názvom vertikutter. Čo to je, aké typy existujú a ako sa zariadenie používa, sa z tohto článku dozvieme.


Vertikutter koncept a funkcie

Takže pochopíme, čo je vertikutter pre trávnik. Vertikutter je špeciálne zariadenie, ktoré vykonáva prevzdušňovanie pôdy, a tiež odstraňuje minuloročné malé listy z trávnika, čo bráni rastu mladých výhonkov. Iným spôsobom sa nazýva aj rozrývač.

Po čase sa akékoľvek kvetinové lôžko zakryje kôrkou, cez ktorú kyslík nevedie do zeme, bez ktorej by tráva neklesala. Okrem toho korene nebudú schopné prijímať vlhkosť a hnojivá, ktoré sa jednoducho odčerpajú z pevnej kôry.

Ďalším problémom všetkých trávnatých plôch je nahromadenie rozdrvených trosiek, ktoré tiež narúšajú rast trávy. Zvlášť dôležité je prevzdušňovanie pre hlinu a mokré pôdy, kde sa horná vrstva zhoršuje rýchlejšie. Pri kosení trávy medzi listami trávy sa hromadia fragmenty rezu a môžu sa objaviť aj machy. Táto vrstva sa nazýva "plsť", pretože tesne zapadá na trávnik.

Je potrebné zakúpiť vertikutter na trávnik, ak majitelia chcú vidieť dobre upravený trávnatý kryt na svojich stránkach. Pri nákupe predajcovia môžu ponúknuť zariadenie nazývané prevzdušňovač. Jedná sa o trochu iný typ, ktorý má špeciálne kovové kolíky, ktoré prepichujú zem do určitej hĺbky a tým umožňujú prístup kyslíka k zemi.

Vertikutter je mierne odlišné zariadenie a na rozdiel od prevzdušňovacieho zariadenia má navyše k zariadeniam na prepichovanie aj svoje nastavené frézy, ktoré vykonávajú funkciu odrezania mŕtvej pôdnej vrstvy. Zvyšky prístroja zostávajú na trávniku alebo sú odosielané do špeciálneho vrecka na zber odpadu.

V niektorých dýzach je funkcia na nastavenie hĺbky vniknutia, ktorá umožňuje po určitom nastavení, aby frézy prenikali hlbšie a znížili korene trávy, čo bude stimulovať jej rast.

Ak sa pýtate, aké zariadenie si kúpite prevzdušňovač alebo vertikutter, potom môžeme povedať, že prvý typ bude ideálnym zariadením na spracovanie malých trávnikov a druhý typ zariadenia bude vyhovovať veľkým plochám trávnika.

POZOR! Pred príchodom špeciálnych zariadení bola pôda trávnikov nasýtená kyslíkom pomocou vidličiek, ktoré prerazili zem každých 25 cm.

Rozmanitosť vertikutrov

Vertikutter je elektrické zariadenie, preto má rôzne možnosti pohonu. V závislosti od typu sú rozdelené na:

  • Mechanické vertikutory, ktoré nemajú vôbec žiaden pohon a pracujú na sile osoby. Tieto zariadenia sú jednoduché a ovládateľné a tiež lacné. Tento vertikutter veľmi pohodlné zvládnuť malé plochy trávnikov. Výhody sú absencia šumu pri práci a schopnosť spracovávať aj ťažko dostupné miesta.
  • Elektrický trávnik s vertikutormi má pohon a je pripojený k elektrickej sieti, čo spôsobuje veľa nepríjemností v dôsledku neustálej prítomnosti drôtu, ktorá môže byť poškodená nedbanlivosťou. Takéto zariadenie je doslova "zviazané" s výstupom. Ale toto zariadenie je dostatočne manévrovateľné, aby zvládlo trávnik medzi kríkmi a stromami, a tiež má dostatok energie, aby sa vyrovnal s veľkými plochami. Napríklad vertikutéri značiek Al-Ko vynikajúcu úlohu pri tejto úlohe pri nízkych nákladoch.
  • Môžete tiež nájsť nabíjateľné vertikuttery, ktoré pracujú zo zdroja napájania, ktorý vám umožňuje používať zariadenie bez pripojenia k elektrickej sieti. Nabíjanie batérie musí byť doplnené každých 12 hodín, v závislosti od modelu a intenzity používania.
  • Benzínové vertikutre sú najsilnejšie v rade a sú určené na spracovanie polí pre futbal a golf. Medzi týmito vertikutterov si môžete vybrať model pre profesionálne alebo súkromné ​​použitie. Vertikutory MTD sa vyznačujú najmä vysokou kvalitou. Takéto zariadenia sú celkom pohodlné, ale pri prevádzke vytvárajú veľa hluku a vyžadujú si pravidelnú údržbu, ktorá zahŕňa aj doplnenie paliva, výmenu oleja a potrebné opravy. Zariadenie navyše vyžaruje výfukové plyny počas prevádzky, čo nepriaznivo ovplyvňuje životné prostredie.
Tip! Ak sa prístroj nebude používať veľmi často, potom nemusíte kupovať výkonný benzínový model, môžete sa tiež stretnúť s mechanickým alebo kompaktným elektrickým.

Kritériá pre výber vertikutteru

Teraz ponúka obrovský rozsah rôznych vertikutterov, medzi ktorými je ťažké vybrať ten správny. Preto po určení typu motora musíte venovať pozornosť iným kritériám, ktoré pomôžu urobiť správnu voľbu.

Prípad vertikutéra musí byť vyrobený z takéhoto materiálu, ktorý je odolný pri nízkej hmotnosti. Ľahkosť je nevyhnutná na to, aby sa tráva nevyhladila. Najlepšie je zakúpiť zariadenie s kovovým alebo hliníkovým telom, pretože to môže trvať asi 15 rokov. Menej často si vyberajú plastové vertikutre, ktorých cena je samozrejme nižšia, ale nijako sa nelíšia v sile a spoľahlivosti.

Frézy a nože sú nevyhnutne vyrobené z legovanej ocele a pružne upevnené tak, aby sa nebojí prekážok.

Zariadenie by malo prispôsobovať perforáciu pôdy, čo zjednoduší proces spracovania trávnika. Pre pohodlie pracovnej osoby je tiež potrebné vybrať zariadenie s výškovo nastaviteľnou rukoväťou.

Nezabudnite vopred určiť prítomnosť odpadkového koša. Na jednej strane je to veľmi pohodlná funkcia, ktorá vám umožní vyčistiť všetky odpadky v procese. Ale na druhej strane, na veľkej ploche trávnika môže byť veľa odpadu, čo povedie k potrebe neustáleho čistenia odpadkového koša.

Pri určení modelu, ktorý chcete kúpiť, treba pamätať na to, že toto zariadenie sa musí používať iba 2 až 3 krát za rok, takže ak to nie je potrebné, môžete si vybrať zariadenie priemernej cenovej kategórie. Takéto zariadenia, hoci lacné v porovnaní s inými, majú potrebnú silu na spracovanie trávnika vo vidieckom dome.

Stojí za to venovať pozornosť tomu, že vertikuttery je potrebné získať iba v špecializovaných predajniach, ktorých povesť je nepochybná.

Starostlivosť o trávnik

Spracovanie trávnikov sa zvyčajne vykonáva na jar pred oplodnením av jesenných mesiacoch pred prvým mrazom.

Pred vykonaním práce sa musíte uistiť, že na trávniku nie sú žiadne domáce zvieratá ani deti. Nezabudnite odstrániť všetky cudzie predmety, ktoré by mohli narušiť pohyb zariadenia. Je tiež potrebné dodržiavať preventívne opatrenia:

  • Nalejte palivo preč od otvoreného plameňa a počas tohto procesu nefajčite.
  • Používajte iba uzavreté topánky a hrubé oblečenie a používajte špeciálne okuliare na oči.
  • Ak je trávnik vytvorený na reliéfnom povrchu, potom nie je možné vyskočiť na svahu vertikutormi, aby sa zabránilo jeho prevráteniu.
  • Pri zmene smeru pohybu, najmä pri elektrických modeloch, dbajte na to, aby ste vertikutér presunuli, aby ste sa nedotkli napájacieho kábla. Môžete zvládnuť len suchý trávnik.
  • Po spracovaní je potrebné počkať na úplné zastavenie jednotky a odpojenie zariadenia od siete. Potom ho môžete vyčistiť.
  • V zimných mesiacoch musí byť prístroj v teplej miestnosti.

záver

Vertikutter je veľmi výhodné zariadenie, ktoré je určené na ošetrenie trávnikov, aby bolo možné prevzdušňovať pôdu. Táto úprava pomáha tráve rásť rýchlejšie a udržiavať elegantný vzhľad počas celej sezóny. Je ľahké si vybrať vertikutter, ak poznáte hlavné kritériá pre tento proces, ktoré sú zobrazené v článku.

Pozrite si video: Rady ptáka Loskutáka - Traktorové příslušenství (Júl 2020).

Загрузка...