Výstavba

Ako vybaviť kurča

Mnoho letných obyvateľov a majiteľov súkromných domov rastlín kurčiat na ich farme. Údržba týchto nenáročných vtákov vám umožní získať čerstvé vajce a mäso. Na údržbu kurčiat majitelia stavajú malú stodolu a to je obmedzené. Ale s týmto prístupom sa nedosiahli dobré výsledky. Ak je usporiadanie kuracieho coopu vo vnútri zlé, potom aj najproduktívnejšie plemeno kurčiat nedosiahne rýchly nárast a dobrú produkciu vajec.

Usporiadanie kurčiat začína plánovaním priestoru.

Nie je potrebné stavať stodolu pre kurčatá v krajine, ak už existujú odbytové miesta. Pre kuracie lôžko sa hodí do každej miestnosti, a čo je najdôležitejšie, musí byť správne vybavená. Rozloženie domu začína s určením počtu kurčiat. Povolené na 1 m2 aby neobsahovali maximálne 2-3 vtáky. A skutočnosť, že ich počet stále závisí od plemena, pretože jednotlivci sa líšia svojou veľkosťou a návykmi. Vybavenie domu sa musí ihneď rozhodnúť, aké budú držané kurčatá. Pre letný chov hydiny je vhodná bežná neizolovaná stodola. Keď celoročne kurčatá vykonávajú izoláciu celej miestnosti.

Pri plánovaní priestoru je kuraciemu coopu pridelený voľný priestor na chôdzu. Kurčatá nemôžu žiť len v stodole a musia chodiť. Chôdza je vyrobená z kovového pletiva, natiahnutého na póly. Navyše, jeho plocha by mala byť približne 1,5 krát väčšia ako samotná budova. Výška chôdze je asi 2 m. Z vrchu je voliéra pokrytá sieťkou, takže predátori nepreniknú do sliepok. Časť prechádzky je žiaduce pokryť strechu. Tu sa sliepky môžu skryť pred slnkom a dažďom.

Tip! Počas výstavby chôdze v blízkosti domu by mali byť do zeme vykopané asi 30 cm roštu. Kurčatá sú veľmi radi kopanie podkopávajú a môžu sa dostať von z pod plotom.

Vytvárame vlastný interiér hydiny

Teraz sa pokúsime poskytnúť podrobný opis, ako aj fotografiu usporiadania vo vnútri kurča s vlastnými rukami, a začneme s výstavbou samotnej kôlne.

Čo robia steny domu

Vytvorte stodolu pre kurčatá z akéhokoľvek materiálu. Môžete použiť tehly, bloky alebo kameň, ale pod takou ťažkou konštrukciou budete musieť naliať pruh základy. Jednoduchšie, lacnejšie a teplejšie ako steny kurčiat sú vyrobené z dreva. Takýto kŕmny priestor bude veľmi ľahký a môže byť inštalovaný na základni kolóny.

Pri stavbe drevenej kureniec je z dreva vyrazený rám, po ktorom je opláštený dreveným šupinkom, drevotrieskou alebo preglejkou. Ak je dom určený na celoročnú údržbu kurčiat, steny sa musia ohriať. Minerálna vlna, hlina so slamenou alebo penou bude vhodná ako tepelná izolácia kuracieho mäsa.

Správne vyrobené steny kurča by mali byť s oknami. Ich veľkosť sa vypočíta vo vzťahu k podlahe približne 1:10. Je dôležité dôkladne utierať všetky medzery okolo okenných otvorov v kureniej komore, aby ste predišli prievanu.

Keď je kureniec kompletne dokončený, steny sú ošetrené roztokom vápna. To zabezpečí bezpečnosť dreva a dobrú dezinfekciu.

Usporiadanie podlahovej hydiny

Ako je to lepšie a čo robí podlaha v slepom dome majiteľ rozhodne. Hlavná vec je, že je teplá. Všeobecne platí, že ak je kurčatá pre kurčatá postavené na základovej ploche, potom sa podlaha zvyčajne vyrába z hlinenej, hlinenej alebo betónovej, pričom sa nezabúda na inštaláciu hydroizolácie strešného materiálu a tepelnej izolácie pod horný poter. Pri konštrukcii rámu drevenej kureniec sa podlaha vyrazí z dosiek. Pre zariadenie takejto vrstvy sa najprv z každej dosky zrazí drsná podlaha. Zhora, na otepľovanie pozdĺž výšky, je oneskorenie naplnené štrkom. Povrchová úprava podlahovej krytiny okrajových dosiek.

Tip! Na uľahčenie čistenia kŕmnych porastov odporúčajú chovatelia hydiny pokrytie podlahy starým linoleom. Ak je však materiál príliš mäkký, kurča ho bez problémov vyberie.

Podlahy v dome nie sú koncom usporiadania tejto časti kôlne. Teraz musia kurčatá vyplniť vrh. Po prvé, podlaha kuracieho mäsa je ľahko rozdrvená vápnom a potom sa vrhajú piliny alebo piesok na vrstvu s hrúbkou 5 cm. V prípade vrhu môžu kurčatá používať seno alebo slamu, ale rýchlo sa namočia a je potrebné ich vymeniť každé dva dni. V zime sa do vrstvy na izoláciu pridáva rašelina, v dôsledku čoho sa jej hrúbka zvyšuje.

Dokonca aj pri konštrukcii stien je žiaduce vybaviť kurací kôš v blízkosti otvoru na dno podlahy. Prostredníctvom tohto okna bude pohodlné odhodiť špinavý odpad z domu.

Správne umiestnenie chvostov vo vnútri domu

Pri usporiadaní domu zvnútra je dôležité robiť pohodlné bary, pretože kuriatka trávia väčšinu dňa na nich. Vyrábajte tyče z lišty s rozmermi 4x7 alebo 5x6 cm, ktoré by mali byť pohodlné pre kurčatá. Príliš silné alebo tenké pólové vtáky nebudú schopné zachytiť svoje labky a to spôsobí jeho nestabilitu. Stále tenké bidlá sa môžu prehýbať pod váhou kurčiat, ak sa ihneď neodstránia.

Pri výrobe kuracích pólov sa drevo spracováva rovinou, aby získala zaoblený tvar. Následne je obrobok brúsený brúsnym papierom. Pripravené boky by mali byť hladké, bez ostrých výstupkov a ostríc.

Tip! Dobré kuracie tyčinky pochádzajú z nových odrezkov pre lopaty predávané v obchode.

Keď budeme v dome usporiadať hrad, vždy si vyberieme optimálnu polohu. Stĺpiky môžu byť upevnené horizontálne alebo zvisle vo forme rebríka a vzhľad štruktúry nemá s tým nič spoločné. Prvý typ usporiadania sa považuje za najvýhodnejší pre kurčatá, ale taký okopanec má veľa priestoru v slepom dome. Druhý typ usporiadania sa vyberá pre veľmi malé chovy hydiny. Vertikálna ostriežka šetrí miesto vo vnútri slepačného domu, ale vtáky na ňom zažívajú nepohodlie.

Zariadenie bidlá v dome vyžaduje správne určenie ich dĺžky. Na póle pre každé kurča pridelí asi 30 cm voľného miesta. Ďalej je počet vtákov určený počtom vtákov. Stĺpiky sa neopierali o viac ako 50 cm od podlahy. S horizontálnym bokom pre kurčatá sa prvý pól zo steny odstráni o 25 cm, zvyšok sa fixuje v krokoch po 35 cm.

Montáž hniezd pre kurčatá

Pri inštalácii hniezd sa pokúšajú vybrať odľahlé tmavé miesto bez prievanu vo vnútri slepačného domu. Na to, aby sa kurča cíti istý a pokojný spěch, musí byť štruktúra stabilná. Je dôležité, aby hniezda bola priestranná. Aby ste to dosiahli, sú hĺbka 40 cm, šírka a výška hniezda je minimálne 30 cm, do nich je potrebné nalejeť slamu alebo piliny. Môže používať seno.

Hniezdo pre kurčatá je zvyčajne vyrobené z dreva. Môžete si ich vyrobiť z dosiek alebo zraziť kostru z baru, potom ju obložiť preglejkou. Pripravené hniezda sa získavajú z akéhokoľvek kontajnera alebo škatule s príslušnou veľkosťou. Napriek tomu je potrebné poskytnúť malý rebrík v podobe rebríka. Je nastavený na každé hniezdo tak, aby sliepka mohla voľne vstúpiť a odísť.

Pokiaľ ide o číslo, jedno hniezdo je zvyčajne dostatočné pre štyri sliepky. Napriek tomu, že ideálne napríklad na 20 kurčiat je žiaduce poskytnúť 10 miest na kladenie vajec.

Varovanie! Všetky hniezda vo vnútri kurča sú umiestnené vo výške najmenej 50 cm od podlahy.

Podávače a napájačky pre kurčatá

Vnútri vybaveného domu je stále dôležité správne zabezpečiť podávače a pijanky. Pokúste sa v lete venovať pozornosť zvykom kurčiat. Vtáky neustále vykopávajú zem pri hľadaní potravy. Toto zrno je lepšie vylievať len na podlahu. Kurčatá vyliahnu jedlo aj z podstielky.

V zime, samozrejme, vo veľkej hrúbke vrhu, veľa krmiva zmizne a časom sa začne hniť. Počas tohto obdobia by mala byť stodola pre kurčatá vybavená podávačmi. Sú zakúpené alebo vyrobené nezávisle. Skladovanie žľabov s oddelením ôk zhora je vynikajúce. Slepica sa plazí len na hlavu a nedokáže ho vyskočiť. Svojími vlastnými rukami chovatelia hydiny robia krmítka pre kurčatá zo šrotu. Nie je to zlé pre tieto účely sú vhodné PVC kanalizačné potrubia s lakťmi. Sú pripevnené niekoľkými kúskami jeden po druhom na stenu. Príklad takého podávača je uvedený na fotografii.

Pri usporiadaní kurča do vnútra s vlastnými rukami je dôležité zabezpečiť pijanky. Zvyčajne chovatelia hydiny dávajú sliepkam starú panvicu alebo iný podobný kontajner. Môžete to urobiť, ale voda sa musí často meniť. Nevýhodou tohto pijáka je padající vrh. Voda sa rýchlo znečistí a potom sa stáva nevhodným na pitie.

Najlepšie je umiestniť do konzervátorov konzervovaných kuriatkami alebo vyrobené z plastových fliaš. Ako je tomu v prípade podávača, kuracia hlava sa dostane len do vody. Pravdepodobnosť, že sa podstielka dostane do pitia, je minimálna.

Usporiadanie plaveckého priestoru vo vnútri domu

Pri realizácii vnútorného usporiadania kuracieho coopu je potrebné zvážiť, že vtáky radi plávajú. Víriace v prachu, kurčatá čisté ich perie. Vnútri domu je možné zorganizovať aj v zime. Za týmto účelom dajte malý žľab alebo iný voľný kontajner naplnený polovičným popolom. Kúpanie nie je len rozmarom vtáka. Telo sliepky je pritiahnuté vši a ďalšími parazitmi. Víriť v popole, vták nielen očisťuje svoje perie, ale aj zbavuje nezvaných hostí.

Čistá chôdza na hydinu v blízkosti slepačieho domu

Dobrá chôdza je dôležitá nielen pre kurčatá, ale aj pre samotného majiteľa. Chovný vták vo dvore bude jesť všetko, čo vyrastie v záhrade. Na výrobu najjednoduchšieho plotu postačuje riadiť 4-6 stĺpikov z oceľového potrubia v blízkosti slepačného domu, potom obaľovať strany a vrchol kovovou sieťou. Pripevnite kopec na bočnú stranu vstupných dverí družice. Tu tiež zavesiť baldachýn pre úkryt z dažďa.

Vetranie domu

Vetranie je potrebné na vetranie vnútri kureniec. Môžete použiť bežné vysielanie, ale v zime cez otvorené dvere je dom veľmi chladný. Optimálne z dvoch plastových rúrok, ktoré umožňujú vytváranie sacieho a výfukového systému pre domáce kureniec. Vzduchové potrubia sú odstránené cez strechu domu, ako je znázornené na obrázku. Výfukové potrubie je upevnené pod stropom a vedie ho cez hrebeň strechy. Kanál na prívod vzduchu je spustený na podlahu korytnačky, pričom ponecháva medzeru 20-30 cm. Maximálne 40 cm rúrky vyčnieva nad strechou domu.

Umelý a prírodný osvetľovací dom

V priebehu dňa je kuracia schránka osvetlená prirodzeným svetlom cez okná. Avšak denné svetlo nestačí pre sliepky a brojlery vo všeobecnosti jesť aj v noci. Umelé osvetlenie vnútri domu pomôže pohodlie pre kurčatá. Na tieto účely žiarivky, ktoré poskytujú bielu žiaru. V zime môžete navyše skrutkovať silné červené svetlá. Budú pomáhať vnútri kuracieho povrazca zvýšiť teplotu vzduchu na pozitívnu známku.

Video hovorí o vnútornom usporiadaní domu:

výsledok

Takže sme sa pozreli na to, ako vybaviť kuracie mäso doma. Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel, budete môcť pestovať zdravé kurčatá, ktoré poskytnú rodine čerstvé vajcia.

Pozrite si video: Jeep Compass MultiJet test - Maroš ČABÁK (Júl 2020).

Загрузка...