Záhradníctvo

Ako ukladať cukety doma

Zucchini je populárna a obľúbená zelenina, z ktorej si môžete pripraviť veľa chutných a zdravých jedál. Okrem toho má vysoký výnos. Dátumy zrenia však upadajú v polovici leta. Ak viete, ako udržať cukety v byte, môžete kedykoľvek zaobchádzať so svojimi blízkymi s čerstvou zeleninou.


Squashes sú nenáročné na podmienky zadržania, ale nie všetky druhy zeleniny sú vhodné pre dlhodobé skladovanie. Potrebujete vedieť o požiadavkách, ktoré sa na ne vzťahujú.

Výber semien na pestovanie

Nie všetky odrody cukety majú dobrú udržiavaciu kvalitu, takže pri výsadbe je potrebné vybrať potrebné semená vopred:

 • odolávajú dlhodobému skladovaniu odrôd cukety s tenkou šupkou;
 • najkrajšie druhy sú najlepšie zo všetkých, v ktorých rastú hrubé kôry, · rôzne druhy cukety sa vyznačujú dobrou trvanlivosťou, nestratia chuť ani dlhým skladovaním,
 • Mnohí záhradníci sa domnievajú, že cukety, ktoré sa pestujú ihneď zo semien, sú lepšie prispôsobené na skladovanie ako sadenice.

Zber zeleniny

Zbieranie zberu cukety, by mali byť vybrané ovocie určené na skladovanie. V tomto prípade môžete dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Zrelšia a väčšia zelenina s hustou, hladkou pokožkou sa vyznačuje lepšou udržiavaním kvality, no nestojí za to, že si ju ponecháte v záhrade, pretože stratia chuť. Uprednostňujeme zeleninu strednej veľkosti, približne s dĺžkou od 20 do 40 cm.
 2. Džúsky s tmavšou pokožkou sú uložené dlhšie ako ľahké.
 3. Rezanie jedného ovocia z kefa, môžete určiť schopnosť udržať kvalitu. Ak cuketa má hustú buničinu a malé semená, plody z tohto kríža budú dobre zachované.
 4. Ovocie by nemalo byť žiadne, ani najmenšie, poškodenie alebo vĺn.
 5. Squashes by sa mali zhromažďovať v suchom slnečnom počasí. Zavlažovanie by malo byť zastavené niekoľko dní pred zberom. Ak sa čistenie objavilo v daždivých dňoch, je potrebné rozložiť zeleninu na suchú, vetranú miestnosť a vysušiť na dva alebo tri dni.
 6. Odstránením cukety z kefa nemôžete odtrhnúť stonku, inak bude zelenina ľahko náchylná na infekciu. Zvyčajne je ovocie nakrájané nožom, takže chvost je pár centimetrov dlhý.
Je to dôležité! Je to vysušený chvost, ktorý indikuje zdravie plodu a možnosť jeho uloženia.

Odporúča sa držať zozbieranú zeleninu na slnku. Výsledkom je, že ich pokožka vysuší a vytvrdne dobre a zabezpečí spoľahlivú ochranu celulózy plodu.

Zber musí byť dokončený pred začiatkom prvého mrazu, jeho doba skladovania závisí od toho - mrazená zelenina nebude ležať.

Príprava na skladovanie

Zucchini nie je veľmi ohľaduplný k podmienkam skladovania, čo vám umožní udržať si čerstvé aj v neprítomnosti pivnice alebo suterénu.

Ale aby sa doma zachovali cukety, je potrebné splniť určité podmienky:

 • starostlivo ich očistite od zeme suchou handričkou - nemôžete sa umyť;
 • zabezpečiť vhodnú teplotu a vlhkosť - teplota miestnosti a vlhkosť sú optimálne pre cukety;
 • plody začnú hniť, začínajúc chvostom, takže pred uskladnením by mali byť namočené v roztavenom parafíne;
 • umiestnite zeleninu do škatúľ alebo škatúľ na piliny alebo slam, ktoré boli do nich vterené;
 • skladovanie by sa nemalo nachádzať v blízkosti vykurovacích zariadení;
 • slnečné lúče aktivujú rast semien vnútri cukety a spôsobujú jeho klíčenie, takže tma je jedným z podmienok pre konzerváciu zeleniny.
Je to dôležité! Ovocie v škatuli by sa nemalo dotýkať navzájom.

Ak zelenina nie je príliš veľa, môžete každý papier zabaliť jednotlivo. Pri veľkej úrode bude táto metóda problematická. Potom je lepšie položiť cukety do riadkov a ležať medzi nimi lepenku.

Aby sa zabránilo hubovým chorobám, dobre posypte prášok z kriedy.

Podmienky skladovania v byte

Je dôležité vybrať správne miesto na udržanie cukety:

 • krabica s cukety na zimu by mala byť umiestnená na tmavom a suchom mieste v byte - v komore alebo pod posteľou;
 • Môžete ho umiestniť v blízkosti dverí, ktoré vedú na balkón, alebo ho dajte do skrinky.
 • ak je balkón vyhrievaný, môžete ho umiestniť;
 • Ďalšou možnosťou je uložiť cukety pod pohovkou alebo posteľ vo forme jednej vrstvy položenej na slamy alebo ihličnatých pilinách.

Čas od času je potrebné pozrieť sa na zeleninu uloženú na uskladnenie a vybrať vzorky so známkami rozpadu v čase. Pozornosť by sa mala venovať chvostu zo stonky - ak sa zatemnila, znamená to, že sa plody začínajú zhoršovať. Ak sa zvolia optimálne podmienky skladovania pre cukety a zelenina bude vybraná správne, môžu sa dlhšie skladovať. V závislosti od odrody môže byť trvanlivosť predĺžená až do nasledujúcej sezóny.

Avšak vo väčšine zeleniny, na jar kôra začne stúpať, semená klíčia, ovocie sa stáva hořké. Takéto ovocie by sa nemalo jesť, je lepšie ich nahradiť zmrazenými potravinami. Nesmie byť vedľa cukety umiestnené krabicu jabĺk. Etylén, ktorý produkuje ovocie počas skladovania, poškodí zeleninu.

Spôsoby ukladania cukety v chladničke

Po dobu dvoch až troch mesiacov bude cuketa prežiť skladovanie a v chladničke. V takomto prípade je potrebné utrieť, zabaliť do papierových vrecúšok s otvormi na vetranie a položiť v chladničke na poličke na zeleninu.

Ďalšou možnosťou je zmraziť ovocie. Existujú rôzne možnosti. Môžete nakrájať zeleninu alebo ju nechať celú, odlupovať alebo skladovať nepoškodené. V plastových vreciach zostanú v každom prípade. Musíme si len uvedomiť, že sa môžu iba raz rozmraziť - pred použitím. Preto je pred ich uložením do zásobníka lepšie ich rozdeliť na porcie.

Ak sa cuketou zmrazí na následné praženie, musíte vykonať nasledujúce kroky:

 • rezané mladé cukrové krúžky s hrúbkou približne jeden centimeter;
 • rozložte krúžky na doske a vložte ich do mrazničky na mrazenie;
 • Po zmrazení zložte nakrájanú zeleninu do plastového vrecka a vložte späť do mrazničky.

V zime ich môžete použiť na pečenie.

Na zmrazenie je vhodná každá zelenina - mladá alebo prehnaná, s poraneniami alebo zmrazená. Vďaka zmrazeniu zostanú v akejkoľvek forme. Pri zmrazení môžete do cukety pridať ďalšiu zeleninu a zeleninu. Ak ich rozdelíte na porcie a vložíte do mrazničky v igelitových vreciach, v zime si môžete pripraviť hotové zmesi zeleniny na dusenie.

Najlepším spôsobom skladovania cukety je samozrejme pivnica, pretože má optimálne podmienky teploty a vlhkosti. Ak ho často vetrate, môže byť zelenina dokonale zachovaná. V suteréne cukety môže byť:

 • zavesiť do mriežky, stohovať každú zeleninu samostatne;
 • dať do radu na poličke a snažiť sa im zabrániť, aby sa nedotkli;
 • Položte jednu vrstvu do krabice a umiestnite kartón medzi riadky.

Mladé cukety, samozrejme, najchutnejšie. Ako ich dlho udržať čerstvé? Oni sú náchylní na choroby a nebudú dlho uložené. Najdlhšia doba, počas ktorej ležia v chladničke, je tri týždne v krabici na zeleninu. Nemôžu sa však pred uskladnením umyť. Môžete jednoducho utrieť suchou handričkou a vložiť papierovú tašku.

Realizácia týchto jednoduchých pravidiel umožní aj v zime vychutnať jemnú chuť vašej obľúbenej zeleniny.

Pozrite si video: HAPPY - Pharrell Williams feat. Minions (August 2020).

Загрузка...