Nástroje a vybavenie

Domáce bager na zemiaky pre motoblok

V podnikoch zaoberajúcich sa pestovaním plodín sa používa silné a drahé zariadenie. Ak je ekonomika nízka, získavanie takýchto zariadení je nepraktické. Spravidla sa na spracovanie malej plochy stačí mať oje a rôzne prílohy. Jedným z nevyhnutných prvkov je bramborový bager.

Princíp fungovania takýchto výrobkov je dosť jednoduchý - pri pohybe motobloku preniknú zuby výrobku do pôdy a hľuzy zemiakov sa dostanú na povrch. Ak už máte traktor na prechádzku, ale ešte ste si také prílohy kúpili, môžete to urobiť sami.

Typy vyorávačov zemiakov

Všetky popísané zariadenia je možné rozdeliť na 2 typy. Prvý je iný v tom, že vyzerajú ako ryba vytvorená v tvare srdca. Na vrchole týchto produktov sú dlhé zuby. Takýto zemiakový bager funguje takto:

  1. Jeho ostrý diel začína hlboko do pôdy a zdvíha sa. Počas tohto procesu sa zemiaky zdvihnú. Hľuzy počas tohto procesu zostávajú na zuboch brambora.
  2. Potom sa zem začne prebúdzať medzi zubami a hľuzy sa odvinú a zostanú na povrchu zeme.

Pri získavaní takýchto produktov je dôležité vybrať ten správny model pre vaše stránky. Zemiakové kombajny môžu byť navrhnuté pre ľahké, stredné a ťažké pôdy.

Najbežnejšie používané produkty typu vibrácií. Majú radlice a mriežky sú namontované na kolesách. Počas prevádzky takýchto produktov sa lišajka vrhá do zeme a zdvíha ju smerom k roštu. V tomto prípade je preosievanie mechanické.

Použité dopravné zariadenia pre motobloky. Sú vybavené nielen sitovacou sieťou, ale aj pásikom, ktorý umožňuje kvalitatívnejšie potopenie zeminy so zemiakmi. Často je pre motoblok bramborový vrták s vlastnými rukami, ktorý má jednoduchý dizajn.

Výber vyorávačov zemiakov v závislosti od typu motobloku

Pri výbere zemiakov na motoblok by ste sa mali dozvedieť o niektorých vlastnostiach týchto mechanizmov:

  1. Motorbloky s hmotnosťou 110 až 160 kg sa používajú v súčinnosti s bežnými tendenciami zemiakov. Treba poznamenať, že dieselové zariadenia sú efektívnejšie. Je dôležité mať na pamäti, že používanie vyorávačov zemiakov vyžaduje nízku rýchlosť pohybu. V tomto prípade musí mať zariadenie dostatočnú trakčnú schopnosť. Ak sa znížia otáčky benzínového motora, nebudú schopné držať krútiaci moment a stál. Ak je hybnosť udržiavaná na maximum, traktor na chôdzu sa pohybuje vyššou rýchlosťou, než je potrebná na vykopávanie zemiakov. Zariadenia, ktoré nemajú zníženú rýchlosť a bežia na benzín, nie sú určené na vykonávanie takejto práce.
  2. Často používané kultivátory strednej triedy s vibrujúcimi zemiakmi. Sú prispôsobené väčšine motoblokov a môžu byť použité na zariadeniach s rôznymi kapacitami.
  3. Ťažké oje môžu byť použité ako u bežných výrobkov. Takže je to s zariadeniami typu vibrácie. Stojí za zmienku, že modely druhého typu môžu výrazne zvýšiť rýchlosť zberu.

Keď poznáte funkcie vlastného motobloku, môžete si vybrať ten správny produkt na kopanie zemiakov.

Zlučiteľnosť výrobkov s rôznymi kultivatormi

Popísané výrobky by mali byť vybrané s prihliadnutím na zvláštnosti určitého motobloku. Môžu byť univerzálne a navrhnuté pre špecifické mechanizmy. Najčastejšie používané vibračné zemiakové bagre, preto je potrebné ich podrobnejšie posúdiť.

Na kordoch Neva môžete nainštalovať univerzálne vyorávače zemiakov a špecializované produkty určené len pre túto jednotku. Pri použití univerzálnych modelov sa hĺbka ponorenia do pôdy reguluje pomocou podporných kolies.

Pri výbere konkrétneho modelu je potrebné vziať do úvahy také charakteristiky zemiakov ako šírka obrábania pôdy, maximálna hĺbka a rýchlosť motobloku. Šírka by mala byť 38 cm, hĺbka - 20 a optimálna rýchlosť postupu je dva kilometre za hodinu.

Vyorávač zemiakov pre motorový blok KKM-1 je určený pre ľahké a stredné pôdy s obsahom vlhkosti až 27 percent. Aby nedošlo k zamýšľaniu pri získavaní zemiakového výkopu pre konkrétny motoblok, stojí za to starostlivo preskúmať dokumentáciu ponúkanú tomuto mechanizmu. Obsahuje zoznam produktov, ktoré sú kompatibilné s motorom.

Prídavné zariadenia, ktoré sú vytvorené pre zariadenia Neva, sa líšia od univerzálnych výrobkov tým, že ich nižšia hmotnosť a šírka povrchovej úpravy. Výkon týchto kovových konštrukcií je od 0,15 do 0,2 hektára za hodinu. Treba poznamenať, že veľkosť takýchto zemiakov je optimalizovaná pre konkrétny traktor, ktorý je za chodcom, takže môžu byť efektívnejšie. Stojí za zmienku, že sú lacnejšie ako univerzálne modely. Pri nákupe brambora je dôležité venovať pozornosť kvalite jeho montáže.

Vytvárajte zemiakové kopačky vlastnými rukami

Napriek nízkym nákladom na opísané výrobky si niektorí vlastníci prímestských oblastí vytvárajú svoje vlastné. Tým sa zabránia zbytočným výdavkom. So skúsenosťami s prácou s kovmi je vytvorenie takejto štruktúry dosť jednoduché.

Výkres bramborového výkopu možno urobiť preskúmaním dokumentácie pripojenej ku konkrétnemu chodidlu. Dokumenty označujú požadované rozmery a hmotnosť príloh. Pred začatím práce je potrebné pripraviť všetky potrebné nástroje.

Treba poznamenať, že si môžete vytvoriť vlastné ruky ako jednoduchý výrobok a stroj na vibrovanie zemiakového typu. Vytvorenie štruktúry je nasledovné:

  1. V prvej fáze je štvorhranná rúrka rozrezaná na 4 časti. Dva kusy by mali byť 1200 mm a 2 by 800. Veľkosť potrubia, ktorá sa má rozrezať, by mala byť 40 x 40 mm. Vytvorené časti sú navzájom spojené zváraním v obdĺžniku.
  2. V druhej fáze sú vytvorené prepojky. Sú potrebné na inštaláciu vertikálnych tyčí potrebných na ovládanie.
  3. Potom sú upevnené regály vertikálneho typu. Zo strany. Kde sú umiestnené prepážky, v malej vzdialenosti od okraja rámu sú pripevnené štvorce 30 x 30 mm. Musia mať dĺžku 500 mm. Regály sú prepojené prepojkou.
  4. Ďalším krokom je výroba ral. Na tento účel sa používa plech s hrúbkou 0,3 mm. Dosky sú vzájomne zvárané od konca ku koncu.
  5. Potom sa do ralu prilepia tyče, ktoré pôsobia ako triediče.

Použitie poľnohospodárskych strojov výrazne zjednodušuje proces zberu a prispieva k výdavkom s menšou spotrebou energie. Ale aby zariadenie fungovalo efektívne, je potrebné ho správne vybrať alebo vyrobiť. Preto je dôležité dôkladne preskúmať štruktúru zemiakov a určiť optimálne rozmery. Proces používania opísaných produktov je uvedený vo videu.