Recepty

Pečený kaviár z baklažánu

Kto nemá rád modrý - ako láskavo nazývaný baklažán na juhu. Koľko chutných jedál môže byť varené! Jedna misa imbayaldy za niečo stojí. Takže Imám nezmizne. Problémom je, že obdobie konzumácie čerstvých baklažánov nie je príliš dlhé - len 3-4 mesiace. A tak chcete túto zeleninu jesť aj v zime. Na predĺženie doby spotreby môžete pripraviť prípravu na zimu. Ale najprv pochopíme, čo lžička je užitočná a ako to ovplyvňuje zdravie.

Výhody baklažánu

Lahôdka sa nemôže pochváliť veľkým množstvom vitamínov v zložení. Trochu len asi 5% vitamínu C, malé množstvo vitamínov skupiny B, retinol, málo kyseliny nikotínovej a vitamín E, kyselina listová. Hlavné výhody baklažánu sú rôzne - obsahujú mnoho stopových prvkov, vrátane draslíka a vlákniny. A to je s malým obsahom kalórií, iba 23 kcal na 100 g. Táto zelenina je užitočná na ochorenia čriev, zlepšuje funkciu srdca, pomáha vyrovnať sa s aterosklerózou. A samozrejme je vhodný aj pre tých, ktorí chcú schudnúť.

Ako si vybrať baklažán

Aby baklažán priniesol len výhody, musíte ich správne vybrať.

Varovanie! Po zrelosti sa hromadí škodlivý solanín - látka, ktorá sa vo veľkom množstve môže stať jedom.

Preto musíte v štádiu technickej vyspelosti variť iba mladé ovocie. Jednoducho ich rozlišujeme - jasnou nasýtenou farbou a svetlo zeleným ovocným kmeňom. Plody musia byť odolné a stredne veľké.

Keď je vybratá dobrá a neškodná zelenina, môžete ju začať variť. Mnoho ľudí ako smažené baklažány, ale s touto metódou varenia všetky prospešné vlastnosti zeleniny sú stratené. Na ich ukladanie by mala byť zelenina naparovaná alebo pečená. Pečené baklažán môže byť vyrobené a zimné prípravky, napríklad kaviár. Kaviár z pečených baklažánov na zimu si zachová všetky prospešné vlastnosti tejto cennej zeleniny.

Ako variť kaviár z baklažánu

Tento recept má niekoľko možností. Zvážte každý zvlášť.

Recept 1

Recept je jednoduchý, ale vyžaduje veľa času na varenie. Zvyčajne možno získať kompletný hotový výrobok za 3,5 až 4 hodiny. Pre kaviár budete potrebovať nasledujúce produkty:

 • 2 kg baklažánov;
 • 1,5 kg červených paradajok;
 • 1 kg červenej papriky;
 • 600 g cibule;
 • 700 g mrkvy;
 • 3 papriky papriky. Ak sú korenené jedlá kontraindikované, môžete to urobiť bez nich;
 • rastlinný olej - nie viac ako 180 ml;
 • soľ, ktorá sa pridáva podľa chuti.

Výťažok - 4 plechovky po 700 g.

Prípravné fázy s fotografiou:

Všetka zelenina by mala byť dobre opláchnutá v tečúcej vode. Stonky baklažánu nemusia byť rezané. Olúpte cibuľu a mrkvu a znovu sa umyte. Papriky sú oslobodené od stonky a semien a opláchnuté.

Ak chcete uvariť kaviár v tomto receptúre, baklažánky sa pečú. V peci vyhrievanej na 200 stupňov umiestnime suchú plech na pečenie s baklažánmi.

Tip! Aby sa pokožka na nich neroztrhla, prerazíme každú baklažánku vidličkou.

Doba pečenia asi 40 minút. Pre rovnomerné pečenie niekoľkokrát otočte modré.

Kým sú baklažánky varené, urobme inú zeleninu. Cibuľa by mala byť nakrájaná na malé kocky.

Zmrznite mrkvu alebo nakrájajte na tenké plátky.

Paradajky sú tiež nakrájané na kocky, ako sladké papriky.

Pripravené baklažánky sa musia dostať z rúry a trochu sa ochladiť.

Tip! Najlepšie je čistiť baklažány, keď sú teplá, chvost by mal zostať.

Teraz nakrájajte každý baklažán pozdĺž štyroch častí, bez toho, aby ste nakrájali trochu na koniec, a zložte ho do steny vertikálne.

Varovanie! V baklažánovej šťave obsahuje solanín, aby sme sa ho zbavili, dáme lístkovým baklažánom šancu stáť pol hodiny.

V hrubom stenu hrnca pasterovej cibule, pridaním rastlinného oleja. Hnedá cibuľa by nemala byť. Pridajte mrkvu, nakrájajte pod vekom, až kým mrkva nebude mäkká. Zvyčajne sa to stane za 15 minút.

Teraz pridajte paradajky a duste teraz bez veka, kým nie sú mäkké. Z času na čas premiešajte zeleninovú zmes.

Pridajte sladkú papriku do zeleninovej zmesi a zaštartujte ďalšiu štvrtinu hodiny pod vekom, až kým nebude paprika mäkká.

Zatiaľ čo zeleninová zmes je dusená, nakrájajte lúpané baklažány nôž alebo mlynček na mäso a pridajte ich na pripravenú zeleninu. Zmes by sa mala dobre premiešať a hodiť na hodinu. Na konci kalení pridajte soľ a drvenú kapustovú papriku.

Sklenené poháre sú dobre umyté, sušené a pražené v rúre. Víly by mali byť umývané a varené.

Akonáhle je kaviár pripravený, ihneď sa položí na brehy a zrolí sa. Banky sú zabalené novinami a dekou na pár dní.

Recept 2

Tento recept sa líši od predchádzajúceho, pretože pridáva veľmi málo rastlinného oleja do kaviáru. V dôsledku toho bude kaviár z pečených baklažánov mať menej kalórií. Zvláštnosťou tohto receptúry je, že všetka zelenina, s výnimkou cibule, je najprv pečená, čo im umožňuje zachovať si chuť a výhody.

Ak chcete variť kaviár, budete potrebovať:

 • 6 stredne veľkých baklažánov;
 • 2 veľké sladké papriky;
 • 10 malých paradajok;
 • 2 cibule;
 • 4 strúčiky cesnaku;
 • banda obľúbených zelených;
 • paprikou a neodizovanou soľou na chuť.

Etapy varenia s fotografiami

 • Moje baklažánky, paprika a paradajky. Mierne prick a vložte do rúry, vložte do suchého plechu na pečenie. Teplota v peci je asi 200 stupňov. Doba pečenia asi 40 minút. Zelenina sa musí niekoľkokrát otočiť, aby sa lepšie upečila. Pečieme do mäkkého baklažánu.
 • Zatiaľ čo sa zelenina pečie, pasívna cibuľa, nakrájame na malé kocky, pridá sa všetok rastlinný olej.
 • Vyberieme z rúry hotovú zeleninu a mierne ochladíme. Najjednoduchší spôsob, ako odlúpnuť zeleninu, keď sú teplá.
 • Ošúpaná zelenina by mala byť jemne nakrájaná. Ďalšia príprava závisí od toho, či sa kaviár okamžite podáva na stôl alebo sa stane snehom na zimu.
 • V prvom prípade stačí zmiešať prísady, pridať soľ, korenie, jemne nakrájanú zeleninu a cesnak prešiel lisom na cesnak. Ďalej podľa receptúry by mal kaviár v chladničke stáť niekoľko hodín, aby bola zelenina dobre nasiaknutá v cesnaku. Takýto kaviár s toastmi z bieleho alebo čierneho chleba je obzvlášť chutný.
 • Ak máte v pláne urobiť zber na zimu, miešajte zeleninu by mali byť dusené pod vekom pri nízkej teplote asi pol hodiny. Z času na čas premiešajte. Pridajte korenie a soľ, jemne nakrájané zeleniny, sezónu s cesnakom lisovaným lisom. Zasypte ďalších 5-10 minút a okamžite rozložte na sterilné poháre. Kryty musia byť tiež sterilizované. Zahrňte hneď. Otočte a zabaľte prikrývku na deň. Kaviár baklažánu z pečenej zeleniny je pripravený.
Varovanie! Ak nádoby s hotovým výrobkom nie sú podrobené ďalšej sterilizácii, osobitná pozornosť by sa mala venovať čistote prípravku.

záver

Zberaná zelenina na zimu nielen diverzifikuje menu, ale obohacuje ju o užitočné látky.