Záhradníctvo

Ako na jeseň oplodniť jahody

Jahody sú obľúbené letné bobule všetkých detí a mnohých dospelých. Pestovanie jahôd nie je ťažké, hlavnou vecou je pravidelné vyprázdňovanie kríkov, sledovanie ich zdravia a samozrejme oplodnenie. Je potrebné hnojiť jahody niekoľkokrát za sezónu a najdôležitejšie kŕmenie je jeseň. Dobrá úroda v budúcom roku nemôže čakať, ak nechcete pripraviť kríky na zimovanie.

Prečo potrebujete na jeseň hnojenie jahôd a aké hnojivá by ste mali použiť na výrobu lepších plodov v novej sezóne? To bude článok.

Prečo jesenné hnojivo je pre jahody tak dôležité

Jahody obsahujú veľa živín a vitamínov, pomáha posilňovať imunitný systém a podporuje zdravie vnútorných orgánov. Moderné odrody záhradných jahôd sú charakterizované vysokými výnosmi a remontantné odrody sú schopné niesť celé leto.

Pre takýto výnos by mala byť pôda pod bobuľom nasytená všetkými potrebnými stopovými prvkami - inak, kde z ovocia bude pochádzať všetka "užitočnosť"? Pre letnú sezónu musí záhradník aspoň trikrát oplodniť svoje postele. Jeden z týchto obväzov padá na jeseň.

Po bohatej letnej úrode jahody vyčerpajú, potrebujú dobrú výživu, aby sa zotavili a pripravili sa na chladnú zimu. V tomto období sú púčiky položené na ďalšiu sezónu, takže rastlina musí byť zdravá a silná.

Najčastejšie zahradníci oplodňujú záhradné jahody v septembri, ale veľa závisí od rôznorodosti sladkých bobúľ. V každom prípade je potrebné spustiť krmivo najskôr ako posledné bobule sú odstránené z krídiel.

Aké hnojivá používať na jeseň na jeseň

Všetci záhradníci vedia, že hnojivá sú rozdelené na minerálne, organické a zmiešané. V každej fáze vývoja rastliny potrebujú rôzne chemické zložky: dusík je potrebný pre zelenú hmotu a je lepšie používať superfosfát a draslík počas kvitnutia.

Varovanie! Jahody potrebujú všetky zložky naraz, ale je na jeseň, že kultúra uprednostňuje hnojenie organickými látkami. Preto je potrebné, ak je to možné, vybrať takéto hnojivá.

Ak vôbec nepodávate jahody a neoplodňujete pôdu, dobré výnosy sa skončia veľmi rýchlo - prirodzené zloženie pôdy bude trvať aspoň niekoľko rokov. Pravidelný vrchný obväz môže zvýšiť výťažnosť bobuľových plodov o 20 - 30% a remontantné odrody bez hnojív neprinášajú plody.

Je to dôležité! Pri rozhodovaní o tom, ako na jeseň kŕmiť jahody, je potrebné venovať osobitnú pozornosť "veku" kríkov.

Ak jahoda už vypustila plodinu v súčasnej sezóne, potrebuje jedno zloženie hnojív a pri výsadbe nových rastlín na jeseň by sa mali vybrať iné krmivá.

Organické jahodové hnojivo

Väčšina záhradníkov radšej používa organické hnojivá na jeseň, pretože jahody majú veľmi rád takéto zlúčeniny. Po zavádzaní organickej hmoty sa pôda uvoľňuje, umožňuje väčšiemu prenikaniu vzduchu a zachováva vlhkosť. A dokonca aj samotná záhradná jahoda sa cíti skvelo: organické látky sú rýchlo absorbované rastlinami, obnovujú silu jahôd po fáze plodenia.

Môžete podávať jahody s niektorou z existujúcich organických zlúčenín, iba ich musíte používať správne:

 1. Čerstvý hovädzí hnoj sa nesmie používať na horné obliekanie kríkov, pretože sa rozkladá, stáva sa veľmi horúcim, čo môže poškodiť koreňový systém a dokonca úplne zničiť rastliny. Preto je bežné pripraviť kašu, zriedenie litra hnoja v nádobe s vodou a trvať niekoľko dní na tejto teplom mieste. Výsledkom je tekutá konzistencia shop zakysaná smotana, a to sa naleje cez jahody, snažia sa naliať hnojivo na korene a listy.
 2. Keď sa nedajú použiť čerstvé trusy vtákov, pretože ide o veľmi koncentrované hnojivo, ktoré môže úplne spáliť všetky výsadby. Jahody po plodení a orezávanie listy môžu byť kŕmené s výťažkom alebo s roztokom kuracieho hnoja, len naliať hnojivo do riadkov, a nie pod krík.
 3. Listový humus je jedným z najúspešnejších hnojív pre jahody, absolútne všetky rastliny ju milujú. Zvlášť dobrý humus zhromaždený v listnatých lesoch. Táto živinová zmes sa naleje s hustou vrstvou priamo na jahodové postele, potom humus bude tiež hrať úlohu mulčovania a zachrániť jahodové listy od zimy v zime.
 4. Kompost z potravinového odpadu môže byť tiež oplodnené jahody. Je dôležité zabrániť, aby zakázané výrobky a zvyšky rastlín zo zeleninovej záhrady nevnikli do kompostu (obidve pletie a kultivované). Dobre prehnaný kompost je pomerne voľný, môže vykonávať rovnakú úlohu ako humus. Kríky sú po prerezaní jednoducho naplnené kompostom a do každej jamky sa pridáva niekoľko týchto kompozícií počas vysádzania mladých kríkov.
 5. Popol z dreva úplne nasýti jahodové kríky s fosforom, preto sa úspešne používa namiesto superfosfátu a podobných minerálnych hnojív. Na jeseň po prerezaní listov rovnomerne rozptýliť popol z dreva na plochu s jahodovými kefami. Spotreba hnojív by nemala presiahnuť 150 gramov na štvorcový meter záhrady.
 6. Zelené hnojivá sa taktiež ukázali ako dobré - sú stále viac oplodnené tým, ktorí nemajú prístup k čerstvým organickým látkam (hnoj alebo vrh). Na jahody, môžete použiť sekané listy vlčieho bôbu, infúziu z žihľavy alebo výsadbu sideratov. Každá kosená tráva môže byť hnojivom pre záhradné jahody, je jednoducho položená medzi lôžkami a ľahko posypaná zeminou.

Tip! Zmesi organických látok s prísadami z minerálnych zložiek pracujú veľmi efektívne. Môžete si tiež kúpiť pripravené formulácie, ako napríklad "Kemira Autumn", v ktorom sú presne vyvážené všetky komponenty potrebné pre jahody pred hibernáciou.

Minerálne krmivo pre záhradné jahody

Nie všetci záhradníci a záhradníci majú prístup k čerstvej organickej hmoty. Výstupom pre takýchto záhradníkov sú minerálne komponenty, ktoré je možné zakúpiť v akomkoľvek špecializovanom obchode.

Minerálne hnojivá sa predávajú vo forme granúl, práškov alebo kvapiek, je s nimi pohodlné pracovať, je ľahké vypočítať bezpečnú dávku. Ale musíte byť veľmi opatrní, pretože nadbytok minerálnych prísad je nebezpečnejší ako ich nedostatok.

Dobré možnosti pre jahody pri výsadbe na jeseň a pre kríky, ktoré už dali svoje plodiny:

 • zalievanie medzi radmi roztoku draselnej soli, pripravené v pomere 20 gramov soli k 10 litrom vody.
 • Rovnaký účinok poskytne zloženie 10 gramov superfosfátu zriedeného v nádobe s vodou. Iba voda jahody by mali byť starostlivo, snažia sa nepadnúť na listy a rozety.
 • Zmiešaná kompozícia 2 polievkové lyžice nitrofosky, 20 gramov draselnej soli a vodnej lyžice sa používa na napájanie už vyrezaných kríkov. Pod každým kríkom sa naleje liter tohto hnojiva. Po pár dňoch by mala byť pôda pod jahodami plnená pilinami, rašelinou, ihličiami alebo humusom.
 • Začiatkom septembra sa odporúča použiť hotové hnojivo "Kemira jeseň". Zriedi sa vodou s použitím 50 gramov drogy na štvorcový meter zeme.

Varovanie! Kŕmenie jahôd na jeseň, nezabudnite na také dôležité komponenty starostlivosti ako orezávanie kríkov, mulčovanie pôdy a prístrešia na zimu. Koniec koncov, iba zložité udalosti prinesú dobrý výsledok.

Príprava na zimu

Ako už bolo spomenuté, výber hnojiva závisí od toho, či sa po vysadení nových rastlín potrebujú kŕmené staré kríky alebo hnojenie. Takže je lepšie kŕmiť rastliny, ktoré boli vyliahnuté, dvakrát: začiatkom septembra a koncom októbra.

Môžete použiť pre tento humát draselný alebo superfosfát. Ak jahoda sedí len, potom je vhodné, aby do každej studne naliala hrst humusu, kompostu alebo dreveného popola.

Ak zakryjete postele mulčovaním hneď po oplodnení, nemôžete ich kŕmiť až do nasledujúceho jesene - na chránené korene bude po celý rok dostatok hnojiva.

Je to dôležité! Je zakázané kŕmiť rastlinami, vrátane jahôd, dusíkatými hnojivami na jeseň. Dusík stimuluje rast zelenej hmoty, môže slúžiť ako impulz pre predčasné prebudenie rastlín a ich zmrazovanie.

Od jesene vykonávajú tieto činnosti:

 • pokračovať v zásobovaní posteľami jahodami počas septembra;
 • choré kríky sa ošetrujú a bojujú proti škodcom - postihnuté jahody neprežijú zimu;
 • nakrájajte listy ostrým ostrím alebo nožnicami, snažte sa nerežúvať stopky a rozety, odstráňte aj všetky kysenky;
 • uvoľniť zem medzi riadkami a nahromadiť jahodové kríky;
 • pokryť postele krycím materiálom alebo suchým lístia, jedľové smrekové vetvy, piliny.
Varovanie! Zakrývajúce jahody by nemali byť skôr, ako prichádza prvý mráz. V opačnom prípade sa môžu krúžky roztaviť.

Integrovaný prístup pomôže zachovať väčšinu kríkov a zabezpečiť budúci rok dobrá úroda bobúľ. Hnojenie jahôd z jesene je nevyhnutné, pretože na tom závisí počet kvetov a vaječníkov v budúcej sezóne, ako aj chuť a veľkosť plodov.

Pozrite si video: Mercedes G500 2018 test - Maroš ČABÁK (Júl 2020).

Загрузка...