Kvety

Gladiolus: upratovanie na jeseň

Gladiolus - luxusné kvety, ktoré nemôžu prilákať všeobecnú pozornosť. To je spravodlivé a starostlivosť o ne je dosť ťažké a vyžaduje celodennú pozornosť záhradníka. Najmä obdobie zberu je jednou z najdôležitejších fáz kultivácie týchto ušľachtilých kvetov. Koniec koncov, správne načasovanie zberu cvokov a samotný postup zberu a sušenia určujú nielen bezpečnosť sadiva počas zimy, ale aj samotnú možnosť klíčenia a rozkvetu gladiolu v budúcom roku.


Podmienky čistenia gladioli

Gladioli sa vzťahujú na kvety, ktoré kvitnú pomerne neskoro v druhej polovici leta. Mnoho neskorších odrôd môže kvitnúť ešte bližšie k pádu av septembri. Ale v rovnakom čase cibule a samotné kvety netolerujú mrazy, takže na zimu musia byť vždy vykopané a skladované až do jari na chladnom a relatívne suchom mieste. Skúsení pestovatelia vedia, že je potrebné pripraviť gladioly na zber vopred, ale začiatočníci ich môžu dovoliť kvitnúť až do mrazu, aby mohli byť rýchlo vykopaní a poslaní do skladovania. V žiadnom prípade to nie je možné.

Varovanie! Po rozkvete je nevyhnutné, aby rôzne druhy gladiolu boli v teréne od 30 do 50 dní, aby získali silu na kvitnutie v budúcom roku.

Ak sa to nepodarí a vykopávajú hlodavce pred plánovaným termínom, potom nebudú môcť dobre vyspraviť a ani v budúcom roku nevyrastie.

Ale na druhej strane by sme nemali zabudnúť na mrazy, ktoré môžu klesnúť na jeseň kedykoľvek a zničiť všetky kvety a dokonca aj hľuzy v zemi. Samozrejme, že malé mrazy od 0 ° do -5 ° C do cimbálov nie sú hrozné, najmä ak sú pristátia ďalej zahrievané, pokryté akýmkoľvek špeciálnym materiálom na vrchole. Ale začiatok obdobia stabilného chladného počasia, keď priemerné teploty vzduchu klesnú pod -5 ° C, už predstavujú nebezpečenstvo pre gladioly.

Preto je v priemere čas na čistenie gladiolov vypočítaný na základe miestnych poveternostných podmienok vo vašom regióne. Napríklad, ak sa v polovici októbra ustália chladno vo vašej oblasti, čistenie gladiolu by sa malo vykonať v prvej polovici októbra. Ak odoberieme 40 dní od tohto dátumu, ukáže sa, že je potrebné odobrať kvetinové stonky zo všetkých gladiolov koncom augusta, pred prvým septembrom, bez ohľadu na to, koľko kvetov už kvitlo. V južných regiónoch sa dátumy môžu samozrejme výrazne posunúť smerom k zimnému obdobiu.

Prvý odstrániť skoré a stredne skoré odrody, dozrievanie corms sa vyskytuje v priebehu 30-40 dní po ottsvetaniya alebo rezanie kvetenstva. V neskorších odrodách gladiolu stárnutie môže trvať 45-50 dní, takže sú odstránené ako posledná možnosť.

Medzi odrodami toho istého zberného času je potrebné byť prvým, kto vykopá najväčšie a najzreteľnejšie cormy. Gladioly vypestované z dojčiat (hľuznatých púčikov), ktoré v súčasnej sezóne nemohli vytvoriť kvety, sa nedávno odstránili, aby im poskytli viac času na zhromažďovanie živín.

Táto sekvencia je vysvetlená skutočnosťou, že po dozretí detí získaných z dospelých cibuliek začnú rýchlejšie zomrieť ako korene prvého rádu, tak materská žiarovka a korene druhého rádu. A to zase zvyšuje pravdepodobnosť prenikania Fusarium a ďalších húb do gladiolu. Nástup deštivého a chladného počasia v neskorom lete a na jeseň prispieva k šíreniu ochorenia.

Je to dôležité! Rovnako sa snažia odstrániť prvé odrody tmavo sfarbených gladiolov (fialová, čerešňa, červená), rovnako ako modrých, pretože sa zistilo, že sú to tí, ktorí predtým stratili svoju imunitu voči plesňovým ochoreniam.

Samozrejme, niekedy je škoda odstrániť kvety z mladých rastlín, pretože často sa kúpia nové odrody vo forme veľkých detí, ktoré sú pripravené uvoľniť prvú šípku až do konca leta. Ak potrebujete vidieť prvú kvetinu a skontrolovať správnosť odrody, šípka sa nedá úplne odstrániť, ale ponechaním jedného pupa zospodu. Keď kvitne, rýchlo sa odstráni. Vo všeobecnosti je žiaduce odstrániť kvety z gladiolu ihneď po kvitnutí, lebo na rastlinách sa predĺžia o 10-15 dní.

Kopanie funkcií

Čistenie Gladiolus sa najlepšie vykonáva v suchom počasí. Pri kopaní gladioli vo vlhkých a chladných podmienkach môžu stratiť veľa detí. Niektoré z nich dokážu úspešne prežiť, najmä v južných oblastiach, a budúci rok bude ťažké určiť, ktorá odroda vyvstala.

POZOR! Pamätajte, že rastúci gladiol na rovnakom mieste je možný až po troch rokoch, inak bude ťažké bojovať proti chorobám.

Na čistenie gladiolu použite lopatu, vidlice so širokými zubami alebo dokonca záhradné lopaty s dlhými rukoväťami. Pitchfork je veľmi vhodný na použitie, ale pre tie odrody gladioli, kde sú deti ľahko oddelené od cimbra, odporúčame použiť lopatky na zníženie straty detí pri kopaní.

Podkopávajúc kríky gladiolov súčasne skontrolujte, ako sa zachovali etikety s informáciami o odrodách a či sa zhoda odrody kontroluje podľa jarného plánu výsadby. Rastliny sa starostlivo odstraňujú zo zeme a ľahko sa odlepia z plastu a plachty zo zeme az detí. Choré a poškodené hľuzy sa okamžite odložia, aby ich neskôr mohli spáliť. Zároveň starostlivo vyberajte všetky deti a položte ich spolu s veľkými žiarovkami v odrodách.

Tip! Ak je poškodenie malé a trieda je veľmi cenná, môžete skúsiť rezanie poškodeného miesta s cibuľami s ostrým nožom a upraviť rez s nasýteným roztokom manganistanu draselného alebo žiarivo zelenej.

Stonky zrelých cibuliek sú rezané, čo zanecháva veľmi malý pahýľ (0,5-0,8 cm). Takéto krátke prerezávanie pomáha chrániť gladioly pred pádom do výhonkov, ktoré sa na jeseň približujú bližšie k základni žiaroviek.

Vo veľkých, zrelých hľuzách sa ihneď odstránia staré matky a všetky korene. Tým sa znižuje šírenie ochorení a zároveň sa urýchľuje doba vysychania sadby.

V čase zberu sa materské šľachy pomerne ľahko rozpadajú. Ak sa to z nejakého dôvodu nepodarilo, potom po niekoľkých dňoch bude ťažké ju oddeliť a je potrebné počkať ešte niekoľko týždňov, kým sa ochranná vrstva korku nevyskytne počas sušenia.

V mladých žiaroch vypestovaných z detí nie sú korene rezané, ale iba skrátené, aby sa odstránili iba počas jarnej prípravy na výsadbu.

Po odstránení všetkých nadbytočných cibuliek sa dôkladne premyli z kontaminácie a spracovali sa v roztoku manganistanu draselného (10 g na 10 litrov vody) počas 25 minút. Okrem manganistanu draselného môžete použiť akýkoľvek fungicíd, napríklad Maxim.

Sušenie šupiek

Ak je v čase zberu slnečné a teplé počasie, odporúča sa vyschnúť odrody, aby sa sušili 1-3 dni na voľnom priestranstve. Potom gladiolus musí byť sušený dva týždne pri teplote nie nižšej ako + 20 ° C a výhodne + 25 ° C až + 30 ° C. To sa dá dosiahnuť umiestnením škatúľ v blízkosti ohrievačov. Najmenej raz denne sú žiaduce gladioli, aby boli miešané, aby sa zabezpečilo rovnomerné vykurovanie a vetranie.

V poslednom štádiu sušenia sa nachádza v voľnej forme v miestnosti s teplotou +20 ° + 22 ° C a skladuje sa asi mesiac. Iba potom môžu byť gladiolové žiarovky odstránené na uskladnenie. Ak sú podzemky dostatočne vysušené, potom nie je potrebné odstrániť ochranné váhy až do jarnej periódy. Okrem toho môžu počas skladovania zohrávať úlohu ochrany pred rôznymi vonkajšími vplyvmi.

Iba dospelé hľuzy gladiolov potrebujú dobré sušenie. Deti sú oddelené ihneď po zbere, umiestnené do vrecúšok podľa druhu a takmer okamžite uskladnené v spodnej časti chladničky.

Tip! Na prevenciu ochorení sa lúpané strúčiky cesnaku s antibakteriálnymi a antifungálnymi vlastnosťami ukladajú počas skladovania do vreciek s gladiolovými žiarovkami.

Po vyschnutí na suchom a nemrazenom mieste pri teplote + 3 ° C až + 9 ° C je potrebné skladovať aj sadivový materiál Gladiolus. Jednou za mesiac cormy potrebujú vyriešiť a oddeliť tie, ktoré vykazujú príznaky ochorenia, takže nemajú čas infikovať zvyšok.

Ak budete dodržiavať všetky vyššie uvedené odporúčania, hľuzy gladiolov dokonale prežijú až do jarnej výsadby av budúcej sezóne budete spokojní s bohatým kvitnutím.

Pozrite si video: How to Grow Gladiolus From Corms or Bulbs in the Perfect Manner. (Jún 2020).

Загрузка...