Záhradníctvo

Ako pestovať jahody na jeseň

Jahody - bobule sú chutné, zdravé a veľmi pekné. Ide o skutočný sklad vitamínov a mikroelementov a ak si myslíte, že len zimolez dozrieval predtým, potom jeho hodnota v strave osoby, ktorá je oslabená zimnou avitaminózou, nemôže byť nadhodnotená. Jedzajú jahody v čerstvej a mrazenej forme, varia džemy, kompóty z nich, pripravujú pastilky a šťavy. V posledných rokoch boli odchované odrody vhodné na pestovanie v zimných mesiacoch na okenných parapetoch, na jeseň ovocné, okrem toho, že majú oko s ružovými, červenými a karmínovými kvetmi.

Berry, najčastejšie pestované v priemyselnom meradle, je presne jahodový. Vyskytuje sa v skleníkoch, na jahodových poliach a každoročne sa zberá viac ako 4 milióny ton bobúľ. Dnes je viac ako 2500 odrôd, ich počet ročne narastá. Nie je venovaná pozornosť jahodám a záhradkám. Ak chcete pestovať, je to náročné, vyžaduje si vedomosti o poľnohospodárskom inžinierstve a tvrdej práci, ale nie je nič chutnejšie ako vonné sladké bobule vytrhnuté z vlastného lôžka. Dnes budeme hovoriť o tom, ako na jeseň pestovať jahody.

Jahoda alebo jahoda

Presne povedané, bobuľovité jahody, ktoré nazývame jahody, sú veľkoplodé jahody. Jahoda je dioecious rastlina, to má samice rastliny, ktoré po kvitnutí, tiež nesú mužské rastliny, ktoré produkujú len kvety. Jahody sú malé, len o niečo väčšie ako divé jahody, nikdy úplne farebné, ale veľmi sladké a voňavé.

Veľké ovocné (záhradné) jahody vznikli asi pred 300 rokmi vo Francúzsku z príležitostného nadmerného opeľovania chilských a virginských jahôd. Nečakane vyrastal pomerne veľký bobule z vysadených semien. Jej veľkoplodé geneticky fixované a náhodné hybridné a neskôr sa stali predchodcami všetkých odrôd kultivovaných jahôd.

Berry prišiel do Anglicka z Anglicka, najprv to bolo nazývané "Victoria", potom bol výraz "jahody" široko rozšírený, čím je dnes známy. Zavoláme aj jahody na záhrade (nazývané aj kultúrne alebo ananásové), aby nedošlo k zmätku.

Čo potrebujete vedieť pri nákupe sadeníc

Existuje veľa odrôd jahôd. Neskúsení majitelia sú zvádzaní farebnými reklamami alebo recenzovanými príbuznými žijúcimi v iných oblastiach a zasadili bobule, ktoré nie sú určené na pestovanie vo svojom regióne. Prirodzene, nedostanú dobrú úrodu.

Je to dôležité! Rastliny iba zóny jahôd.

Ďalším nebezpečenstvom pri nákupe výsadby materiálu - buriny odrôd, ktoré sú vydané pre elitu. Slepý človek nedáva bobule vôbec, Dubnyak ani nekvetú, Bakhmutka alebo Suspension vás poteší slabou úrodou drobného ovocia.

Bezohľadní obchodníci, ktorí nemali čas predávať svoje výrobky namáčané korene jahôd do vriacej vody, čo spôsobilo, že listy (rovnako ako kvety a ovocie na remontantných odrodách) sa zdajú byť čerstvé. Prirodzene, takáto sadenica sa nezakladá.

Najlepšie je nakupovať sadenice bobúľ vo veľkých záhradných centrách alebo od renomovaných výrobcov. Samozrejme, že sú drahšie ako na trhu, ale rozmnožovaním odrody bude možné vymieňať si so susedmi alebo známymi.

Kedy je najlepšie sadiť jahody

Určite odpovedať na otázku, kedy je lepšie pestovať jahody je ťažké, naša krajina je veľká, klimatické podmienky sú rôzne. Pozrime sa na túto otázku podrobne.

Dátumy výsadby jahôd

Bobule sú vysadené na jar alebo na jeseň. Zvyčajne pristátie, ktoré sa koná na konci leta, sa nazýva aj jeseň. Pre stredný pás je najlepší čas na jar v polovici apríla - v polovici mája a na jeseň v období od augusta do polovice septembra. V južných regiónoch s priaznivým počasím možno jahody vysadiť už v marci, zatiaľ čo zakorenenie sa niekedy končí začiatkom novembra. Na severozápade je jarná výsadba najlepšia - bobule má viac času na prispôsobenie a zakorenenie.

Tieto pojmy sú však veľmi podmienené, všetko závisí od počasia. Nemôžete pestovať jahody:

 • na jar, až sa sneh roztopí a zem sa trochu nezohrieva;
 • v lete, ak sa očakávajú horúce dni (v južných regiónoch všeobecne nehovoríme o letnom pristátí);
 • na jeseň, tesne pred mrazom.

Pristátie na jar

Hlavná vec - neponáhľajte a neponáhľajte s výsadbou jahôd na jar. Najlepší čas na výsadbu je začiatok práce v teréne, keď je zem dostatočne zásobovaná vlhkosťou nahromadenou v zime-jar. Neskorosť je plná smrťou veľkej časti rastlín, dokonca aj s dostatočným napájaním. Ale pre severné regióny, jar je najlepší čas na plantáž tohto bobule.

POZOR! Jarná jahodová úroda nedá, a vyzerajúce kvetinové stonky sú lepšie odhodiť pre najlepšiu mieru prežitia sadeníc.

To sa samozrejme netýka výsadbového materiálu predávaného v kontajneroch.

Vysádzanie na jeseň

Výsadba jahôd na jeseň umožní budúci rok získať dobrú úrodu bobúľ. To je najlepší termín pre zakorenenie sadeníc pre väčšinu regiónov. K dispozícii sú:

 • začiatok jesenného pristátia - od augusta do polovice septembra;
 • stredná jeseň - od polovice septembra do polovice októbra;
 • koncom jesene - končí 2-3 týždne pred nástupom mrazu.

Podmienky výsadby jahôd na jeseň, každý majiteľ môže určiť na základe ich klimatických podmienok a predpovede počasia. Bobule sa lepšie na začiatku jesene a strednej jesennej výsadby. Pred nástupom mrazu korenie dobre, budúci rok plnia plodné pruhy 20-25 cm široké a poskytujú vysoký výnos.

S dostatkom snehu v zime má jesenná výsadba významnú výhodu oproti jarnému obdobiu. Na jeseň, sadenice vyschnú menej, a to je veľmi dôležité pre úspešné zakorenenie. Okrem toho je miera prežitia bobule pozitívne ovplyvnená nižšou ako na jar teplota vzduchu a zeme, čo poskytuje najlepšie podmienky pre jeho vývoj. Najlepšie je pristátie s nástupom dažďa.

Odložené oneskorené jesenné pristátie, ktoré sa vykonáva pred zamrznutím zeme, je skôr nútené opatrenie, nezaručuje dobré zakorenenie. Často nedostatočne aklimatizované kríky počas prudkých výkyvov teploty, ktoré sa vyskytujú obzvlášť často v južných oblastiach, vyčnievajú zo zeme. Takéto rastliny s holým koreňovým systémom často zomierajú pred vyschnutím a zmrazením skoro na jar. Avšak prax ukazuje, že aj za podmienok pomerne neskorého vysádzania sa jahody uspokojivo zachovajú až do jari, ak sú prístrešky a dostatočné snehové pokrývky. Pod vrstvou snehu s dĺžkou 15 cm môže bobule vydržať zimu aj pri mínus 30 stupňov.

Výsadba jahôd na jeseň

Teraz vieme, kedy na jeseň rastú jahody a môžeme pristúpiť k pravidlám výsadby.

Miesto pre bobule

Na jednom mieste môžu plody pestovať a prinášať ovocie hojne až do 5 rokov. Keďže však často rodíme dvojročné kroviny, toto obdobie sa znižuje na 4 roky, potom sa plody stávajú plytké a stávajú sa menšie.

Potrebujete pestovať jahody v dobre osvetlených, chránených pred vetrom, plochom alebo s malým zaujatím. Na stinných posteliach bude tiež kvitnúť a prinášať ovocie, ale plody budú kyslé a plytké v porovnaní s pestovaním s plným osvetlením a úroda bude zlá.

POZOR! Nedávno sa objavili odrody, ktoré sú menej náročné na osvetlenie a nazývajú sa "hybridy neutrálneho dňa svetla".

Pri výbere miesta pre bobule zvážte, ktoré plodiny rástli pred záhradou. Jahody rastlín po:

 • strukoviny;
 • horčica;
 • dáždnik;
 • cibuľa alebo cesnak;
 • zelená;
 • repa.

Špatnými predchodcami bobule budú:

 • šalát (zemiaky, paradajky, baklažány, papriky);
 • kapusta;
 • uhorky;
 • Jeruzalemský artičok;
 • mnoho okrasných kvetov.

Príprava pôdy

Jahody nie sú pre pôdu veľmi náročné, ale je najlepšie ich pestovať na mierne kyslých hlinených alebo piesočnatých pôdach bohatých na humus. Studené hliny alebo mokrade bez pestovania sú nevhodné pre bobule. Na mokrých miestach sú jahody vysadené na vysokých hrebeňoch. Na piesočnatých pôdach je úroda nízka, bobule sú malé, okrem toho nemajú dobrú vlhkosť. Je nutné pri kopaní pridať humus (humus, kompost) a hlinku.

Najmenej 2 týždne pred výsadbou jahôd, vykopať oblasť do hĺbky bajonet lopatka, starostlivo vybrať korene buriny. Zvyčajne sa pred výsadbou jahôd vedie pod perekopom vedro s humusom, 30 g superfosfátu a štvorcový popol. Uistite sa, že to urobíte len vtedy, keď koberec (s rastom jahôd pokrýva celé lôžko). Ak chcete pestovať bobule v jednotlivých kríkoch alebo pruhoch, ušetriť, môžete použiť hnojivo pod koreň pred sadením sadenice.

Výsadba jahôd

Existuje mnoho spôsobov pestovania bobúľ, napríklad:

 • Sadenie kobercov - na lôžku až do šírky 1 m sa kríky zasadia podľa schémy 20x20 a nechajú sa voľne rásť, aby časom pokryli celú plochu.
 • String - bobule sedia vo vzdialenosti 15 až 20 cm pruhy, ktoré sú od seba oddelené o 0,8-0,9 m. V priebehu času sa vytvárajú pevné "línie", ktoré sa odstraňujú z ich hraníc.
 • Jahody sa často vysádzajú postupne vo vzdialenosti 30-50 cm od seba (interval závisí od veľkosti dospelého kríža). V budúcnosti sa kníreň pravidelne prerušuje.

Bezprostredne pred výsadbou namočte sadenice 30 minút do vody s prídavkom epine, humátu alebo akéhokoľvek rastového stimulanta. Ponechajte 3-4 listy na každom jahodovom kuse, opatrne odtrhnite zvyšok, odstráňte príliš dlhé korene na približne 10 cm.

Ak ste predtým nepoužili hnojivo, pred vysadením jahôd na jeseň pridajte humus, popol a superfosfát do studní alebo drážok, premiešajte s pôdou, rozliať dobre a nechajte ju namočiť.

Pri výsadbe by korene bobule mali ísť rovno dolu a v žiadnom prípade by sa nemali ohýbať. Uistite sa, že srdce (stred hrdze s bodom rastu) zostávajú na úrovni zeme, ich prečnievanie alebo prehĺbenie je znakom nesprávneho výsadby. Zakryť otvor s pôdou a opatrne zvlniť pôdu. Liberálne plodiť bobule. Zamulchuyte vysádzanie s rašelinou, ihličia, humus alebo dobre zhnité piliny.

Je to dôležité! Pristátie by sa malo uskutočňovať v oblačnom počasí alebo večer.

Transplantácia jahôd

Najlepšie je pestovať jahody na jeseň. Staré krovy nesú zlé ovocie a len zaberajú priestor. Zo starého miesta si vezmite zdravé jednoročné a dvojročné bobule a vysádzajte na novom posteli, ako je to popísané vyššie.

Výsadba jahodových chlpov

Vonkajšie rastliny získavajú z rastlín, ktoré dávajú najlepšie plody. Nestačí? Čo robiť, potom dajú dobrú úrodu. Toto je výber na jednom osobnom pozemku.

Tip! Ponechajte 2 zásuvky na každej anténe, prerušte zvyšok hneď, ako sa objavia.

Ponúkame na zobrazenie videa venovaného jesennej jahodovej výsadbe:

.

Útulok na zimu

Najlepšie zo všetkých, jahody overwinter pod snehovou pokrývkou, ktorá, ako je uvedené vyššie, umožňuje prežiť 30 stupňov mrazov. Pri absencii snehu môže bobule zomrieť už pri -12 stupňoch.

V chladných, bezesmých oblastiach jahody na jeseň môžu byť pokryté smrekovými listami, kukuričnými stonkami, pokryté suchými listami ovocných stromov alebo slamy. S krátkodobým poklesom teploty v miestach, kde sú teploty pod 10 stupňov mrazu zriedkavé, môžete dočasne zakryť lôžka bobule pomocou agrofiberu alebo spriadaného vlákna. Správne výsadba jahôd na jeseň nechráni pred zmrazením, majitelia by sa mali starať o bezpečnosť výsadby.

záver

Jahoda je rozkošná kultúra, ale ak ju správne vysadíte a dobre sa o ňu budete starať, určite potešíte hostia s voňavými sladkými bobuľami. Dobre žať!

Pozrite si video: POHODA ZAHRADA AUGUST 9 CAST PESTOVANIE JAHOD (Február 2020).

Загрузка...