Nástroje a vybavenie

Plynová zbraň: Bison, Master blp 17 m, Resanta tgp, Ballu bhg

Nie vždy garáže, dielne a technické priestory majú ústredné kúrenie. Práca však vyžaduje pohodlné podmienky. Mobilné zariadenia, napríklad plynové teplovzdušné pištole, sú optimálne na rýchle vykurovanie miestností.


Nie každý model umožňuje zahrievať aj malú miestnosť v krátkych čiarach. Moderný trh ponúka obrovský výber mobilných zbraní a je ťažké pochopiť, ktorá z nich je lepšia. Voľba inštalácie je spojená s určitými vlastnosťami, ako je objem miestnosti a kapacita zariadenia. Zubr plynová zváračka s výkonom 10 000 W teda môže ohriať priestrannú garáž 6 x 10 metrov, ale nedokáže sa vyrovnať s vykurovaním veľkého skladu. Preto je pri výbere zariadenia dôležité zvážiť všetky parametre miestnosti.

Princíp fungovania plynového ohrievača

Štruktúra tepelnej pištole je veľmi podobná jednoduchému ohrievaču. Skladá sa z vyhrievacieho prvku, ventilačných lopatiek a krytu. Dôležitým detailom zariadenia je ventilátor. Musí byť veľmi silné ohriať celú miestnosť v krátkom čase.

Studený vzduch vstupuje do pištole kvôli ventilátoru a vstupuje do vykurovacieho telesa. Z prístroja sa dodáva už zahriaty prúd vzduchu.

Špecifikácie zariadenia

Jednou z hlavných výhod väčšiny tepelných zbraní je mobilita. Môžete si ich vziať so sebou do dielne alebo do garáže. Priemerná hmotnosť rastlín je 3 až 7 kg.

Najčastejšie plynové zariadenia majú valcovitý tvar a spojovacie prvky. Kryt zariadenia môže byť nasmerovaný v požadovanom uhle, čím sa ohrejú určité oblasti miestnosti.

Ako palivo pre zbrane sa používa propán, zemný plyn alebo bután. Plyn je vedený cez výrezy horáka do spaľovacej komory. Má funkciu piezoelektrického zapaľovania, čo zabezpečuje bezpečnú prevádzku zariadenia. Pri spaľovaní paliva sa ohrieva teplovzdušný výmenník, do ktorého sa dodáva vzduch. Po prechode cez horúce steny ohrievača uniká z prístroja teplý vzduch. Vzhľadom na skutočnosť, že jednotka má ventilátor, potrebuje prístup k elektrickej sieti. Zbraň však spotrebuje malú energiu (od 10 do 200 W).

Výhodou plynových pištolí je, že majú vysoký výkon s nízkou spotrebou paliva. Majú však významnú nevýhodu - vysokú úroveň nebezpečenstva. V procese vykurovania miestnosť spaľuje kyslík. To nepriaznivo ovplyvňuje stav ľudí. Preto sa v oblastiach s vadnou ventiláciou nemôžu používať plynové pištole. Z dôvodu tejto funkcie sa nedoporučuje inštalovať zariadenie do obývacej izby. Sú optimálne pre veľké technické priestory, ako sú sklady, staveniská alebo veľké garáže.

Druhy tepelných zbraní

Všetky zbrane pozostávajú z telesa, ohrievača a ventilátora. Iba materiály samotného zariadenia a druh výkonu sa líšia. Kryt jednotky má špeciálne otvory pre vstup studeného vzduchu. K dispozícii sú obdĺžnikové aj valcové zbrane. Výkonné zariadenia s veľkou hmotnosťou sú vybavené stojanom (posteľou) a kolesami pre pohodlnejšiu dopravu a pohyb.

Ohrievacím článkom zariadenia je vyhrievací článok, špirálová alebo spaľovacia komora. Vďaka nim je miestnosť vyhrievaná. Ohrievač je poháňaný rôznymi typmi nosičov energie, v závislosti od typu pištole, sú:

  • plyn;
  • elektrické;
  • diesel;
  • tuhé palivo.

Existujú aj účinné infračervené zariadenia, ale spotrebúvajú veľa energie.

Ako si vybrať zbraň s teplovým plynom

Výber zariadenia je dôležitý na zapamätanie si energie. Ak neviete, ako zvoliť správnu plynovú zbraň - použite nižšie popísané pokyny.

Varovanie! Ak ste si zakúpili zariadenie s nízkym výkonom, nepokúšajte sa s ním ohrievať veľkú miestnosť. V tomto prípade bude inštalácia jednoducho neúčinná.

Na výpočet výkonu pištole je potrebné merať parametre miestnosti. Vykonajte to meraním výšky, dĺžky a šírky miestnosti, v ktorej bude zbraň inštalovaná. Všetky tri indikátory musia byť vynásobené - to bude objem miestnosti. Výsledné číslo sa vynásobí koeficientom izolácie. Pri izbách s nízkou úrovňou izolácie sa koeficient rovná 4, s výškou 1. Najbežnejšia hodnota je 2-3 jednotky.

Výsledné číslo sa musí vynásobiť iným faktorom - rozdielom medzi vnútornou a vonkajšou teplotou miestnosti. Ak chcete urobiť, vezmite priemernú teplotu vonku v zimnej sezóne (pre Moskvu, číslo je -9 °). Pre vnútornú teplotu zoberte ten, ktorý je potrebný pre pohodlnú prácu. Takže pre skladu je +15, pre workshop +20. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou bude faktorom. Výpočet sily pištole pre veľkú garáž 3 x 6 x 10 m bude teda nasledovný:

  • Hlasitosť sa vypočíta: 3 × 6 × 10 = 180;
  • Výsledná hodnota sa vynásobí koeficientom tepelnej izolácie (napríklad miestnosť má priemerný stupeň tepelnej izolácie 2). 180 × 2 = 360;
  • Pre garáž, v ktorej osoba nielen umiestňuje auto, ale vykonáva aj opravy a iné práce niekoľko hodín denne, optimálna teplota je 17 °. Zároveň je teplota v zimnej sezóne -9 ° (-9-17 = -26). Preto bude koeficient teplotného rozdielu 26. 360 × 26 = 9360.

Varovanie! Uvedená schéma výpočtu platí len pre izby bez ústredného kúrenia. V izbách s inými zdrojmi vykurovania sa môžete dostať pomocou zariadenia s nízkym výkonom.

Táto hodnota udáva množstvo tepla požadovaného pre izbu, kcal sa používa na označenie. Avšak výkon tepelných pištolí je meraný v kW alebo vo wattoch. Výsledná hodnota 9360 je delené konštantnou hodnotou 860 a dostaneme si silu pištole, potrebnú na vykurovanie tejto miestnosti. Pri výpočtoch teda vychádza hodnota 10,8 kW. Toto je sila, ktorú má mať zbraň na vykurovanie priemernej garáže.

Pri kúpe modelu venujte pozornosť kvalite prípadu a dostupnosti ďalších funkcií. Je žiaduce, aby zariadenie bolo vybavené nastavením dodávky plynu a ochranou ventilátora a vzduchovej trysky. Ak bude zariadenie používané celoročne, vyberte model s funkciou regulácie výkonu.

Populárne a výkonné modely tepelných zbraní

Ak chcete, aby si zvolená jednotka slúžila dlhé roky - pozrite sa na populárne modely medzi používateľmi:

  • Plynová tepelná pištoľ Master blp 17 m. Zariadenie od amerického výrobcu profesionálnych vykurovacích zariadení má priemerný výkon 16 kW. Inštalácia má funkciu ochrany pred prehriatím, ktorá chráni priestor a majiteľa počas dlhej práce. Navyše na vstupnej dýze je ochranná mriežka, ktorá bráni vnikaniu cudzích predmetov do zariadenia. Gun Master má vysokú kvalitu skóre medzi kupujúcimi.
  • Plynové vyhrievacie pištole Ballu BHG-20m. Inštalácia je silnejšia ako predchádzajúca - 17 kW. Zariadenie má tiež ochranný mechanizmus proti prehriatiu. Po vypálení všetkého paliva sa pištoľ sám vypne. Kovové puzdro je potiahnuté antikoróznou zmesou, takže sa dá použiť v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Prívodná hadica je vystužená, aby sa zabránilo ohnutiu. Podľa recenzií je zbraň príliš krátky drôt. Všeobecne platí, že Ballu plynové delo je dobrá jednotka pre stavebné práce a vykurovanie miestností strednej veľkosti.
  • Zubr Expert 15. Toto ruské zariadenie je vybavené nielen piezoelektrickým zapaľovaním, ale aj funkciou nastavenia dodávky plynu. To vám umožní zmeniť stupeň vykurovania miestnosti, keď sa teplota mení von. Zariadenie je optimálne na vykurovanie miestností s priemernou veľkosťou. Jeho výkon je 15 kW a jeho hmotnosť je 8 kg. Bison 10 bude vhodný na stavebné práce alebo vykurovanie malých miestností, má menšiu váhu a výkon.

Priemerné náklady na vyššie uvedené modely je 5-7 tisíc rubľov. Tieto zbrane sú vhodné pre súkromné ​​i priemyselné použitie. Sú nenahraditeľné na stavebných objektoch, keď dokončujú miestnosti.

Pri výbere plynového ohrievača nedávajte veľkú silu. Dokonca aj pár kilowattov spôsobí, že zariadenie bude drahšie o 1-3 tisíce rubľov. Okrem toho výkonnejšie zariadenia spotrebúvajú viac paliva, čo vedie k zbytočným nákladom. Pri výbere pištole sa riadi predovšetkým objemom miestnosti.