Záhradníctvo

Ako sa zbaviť roztočov

Bolesť hlavy záhradníkov a záhradníkov je malý roztoč roztoč, sania šťavy z mnohých druhov okrasných a kultivovaných rastlín. Táto chyba sa rýchlo množí a prispôsobí jedov. Tento článok bude diskutovať o tom, ako sa zbaviť roztočov s pomocou špeciálnych prípravkov a ľudových prostriedkov.

Škodca ničí listy rastlinných plodín, dekoratívne vnútorné a vonkajšie rastliny a stromy. Bojovanie bude úspešné iba vtedy, ak použijete opakovane preukázané lieky a predpisy založené na vlastnostiach článkonožcov.

Metódy riešenia škodcu sú veľmi odlišné. Na toto sa používajú 3 skupiny liekov:

 1. Chemikálie - hmyzokaricídne.
 2. Biochemikálie alebo biopreparáty.
 3. Ľudové recepty.

Ale najprv vám odporúčame, aby ste sa oboznámili s biológiou kliešťa, čo vám umožní pochopiť, ako eradikovať škodcu z jeho kvetov a rastlín.

Popis hmyzu

Roztoč pavúkov je článkonožcom, ktorý patrí do triedy pavúkov. Existuje približne 1300 druhov kliešťov. Distribuované všade.

Ako vyzerá roztoč pavúkov? Zaujímavosťou je neprítomnosť dýchacích orgánov a očí. Priemerná veľkosť je 1 mm. Existujú druhy, ktoré majú veľkosť do 2 mm. Aj keď existujú mikroskopické roztoče, ktorých veľkosť sa rovná 0,2 mm. Telo článkonožca je oválne, rozdelené na 2 nerovné časti alebo celok. Horná časť tela je konvexná a spodná - hladká. Dospelý má 8 nohy, 4 na každej strane.

Vzhľadom na to, že existuje veľa druhov kliešťov, ich farba môže byť veľmi odlišná. Existujú červené, červené, žltkasté, bezfarebné a šedé osoby. Piercing do úst, je veľká forma v tvare srdca s dvoma štýlmi. Najčastejšie žije na listoch.

Zástupcovia tohto typu článkonožcov majú sexuálny dimorfizmus. Psi sú malí a majú predĺžené telo. Larva má iba 6 noh a je priehľadná a nymfa má väčšie telo ako muž a má 8 nohy.

Spider Mite druhy

Hoci v prírode existuje viac ako 1300 druhov kliešťov, existujú ich najbežnejší zástupcovia:

 • Obyčajný. Zničí takmer všetky vnútorné, okrasné a rastliny, ktoré rastú v skleníkoch a na otvorenom teréne. Roztoče žijú v kolóniách, najčastejšie sa nachádzajú vo vnútri listu. Postupne sa však pohybujú na výhonky, a to na ich apikálnu časť. Najprv sa na listoch objavujú typické žlté škvrny a škvrny. Medzi stonkami a listami sa vytvorí biele tenké tkanivo. Farba kliešťa je červeno-ružová. Rastlina je zničená nielen dospelými, ale aj ich larvami. Môžu sa premiestňovať z poškodeného na zdravú rastlinu, a postupne ničí všetky výsadby.
 • Atlantic. Má žltozelenú farbu. Môže sa usadiť na akejkoľvek časti závodu. Na rozdiel od iných druhov sa roztoč atlanticky nevystraší ani vysokej vlhkosti. Ovplyvňuje citrusové a domáce palmy.
 • Nepravdivé. Má dĺžku až 0,3 mm. Stane sa všetok odtieň z červenej na zelenú. Netočí to web. Ak sa kliešte stanú viditeľnými, škoda je už veľká.
 • Červený pavúk sa usadí na vnútorných kvetoch. Škůdca sa obáva studenej vody a vysokej vlhkosti. Čím vyššia je teplota, tým rýchlejšie je proces chovu.
 • Cyklámen. Názov samotného článkonožca hovorí sám o sebe, pretože jeho hlavnou pochúťkou je cyklámen. Ale tiež na iných rastlinách.
 • Žlčovitý druh je predĺžený, dlhý až 0,3 mm. Farbenie je od hrdzavého až po biele. Po klíšťate vysypajú obsah buniek, tvoria sa guličky (abnormálna bunková proliferácia) na výhonkoch a listy, ktoré dosahujú priemer 1-2,5 cm. Tento typ škodcu sa šíri pomocou sadivového materiálu, vody na zavlažovanie a pomocou hmyzu a vetra. Žltí roztoči sa nebojí ani vírusových ochorení.
 • Široký pavúk roztoč. Prítomnosť článkonožca je neviditeľná pri pohľade voľným okom. Jeho činy vedú k deformácii tvaru kvetov, púčikov a listov. Usadí sa na spodnej strane listov. Aktívne sa rozmnožuje. V horúcom lete sa objavuje nová armáda článkonožcov každých 4-5 dní. Po krátkom čase sa na postihnutých rastlinách a kvetoch vytvorí hnedo-červený prach s pavučinami. Prípravky na báze koloidnej siry, ako aj keltán, sa môžu použiť na zabíjanie škodcov. Plochý alebo široký roztoč netočí toľko.
 • Briobian roztoči sa usadia na okrasných rastlinách, ktoré rastú v uzavretom priestore. Žlté a biele tahy sú jasným dôkazom poškodenia rastlín. Roztoč kladie na listové žily pomerne veľké vajcia, majú jasne oranžovú farbu.
 • Ďatelina z ďateliny sa usadzuje hlavne na kvitnúcich kvetoch. Na rastlinách postihnutých roztočmi ďateliny sú viditeľné priechody, ktoré sú naplnené hnedým prachom.
 • Koňský biblický roztoč. Škodca je viditeľná pri kontrole obrábanej alebo okrasnej rastliny. Vajcia sú položené v zákrutách. Jednoducho samica môže položiť asi 300 vajec. Postupne škodí vnútorný priestor žiarovky, v dôsledku čoho sa mení na prach.

Všetky typy týchto škodcov prežívajú aj za nepriaznivých podmienok, takže kontrolné opatrenia musia byť prísne. Samice pavúka sa môžu skrývať, zahrajú sa v zemi alebo sa ukrývajú na odľahlých miestach, napríklad pod padlými listami alebo v štrbinách hrncov. Po tom, oni spadajú do diapause alebo hibernácie. Potom opúšťajú fázu spánku a pokračujú v normálnej činnosti.

Hlavné príznaky poškodenia rastlín

Kvôli porušeniu kvetu alebo kultivovanej rastliny jedným z druhov pavúkov, bunky umierajú. V dôsledku toho sa rastlina stáva zraniteľnejšou voči chorobám a infekciám. Ak na listoch nájdete malé biele bodky a na stonke tenkú pavučinu, znamená to, že roztoč sa usadil na kvete. Niektoré druhy nepredvádzajú pavučina, ako bolo uvedené vyššie. So silnými rozmnožovacími roztočmi sú na rastline viditeľné.

Pri mnohých léziách získajú listy charakteristickú bielu farbu. Oni sú často úplne pokrytý pavučiny, a škodcovia sa hromadia na špičkách výhonkov. Člencový článkonožca je tiež nebezpečný, pretože nesie všetky druhy infekcií a chorôb. Napríklad môže tolerovať šedé póry plesní.

Ako zničiť škodcu

Existuje množstvo preventívnych a terapeutických opatrení zameraných na ochranu zelenej hmoty a jej ochranu pred roztočmi. Okrem toho sa budú riešiť možnosti riešenia roztočov roztočov v súlade s miestom rastu rastlín.

So skleníkovými rastlinami

Ako sa zbaviť roztočov v skleníku? Existuje množstvo preventívnych opatrení, ktoré zabraňujú rozmnožovaniu roztočov, v skutočnosti je to obvyklá starostlivosť o kultúru:

 1. Pravidelné pliesňovanie a následné uvoľňovanie pôdy.
 2. Dodržiavanie pravidiel striedania plodín.
 3. Podzimné kopanie pôdy.
 4. Udržujte správnu vlhkosť v skleníku.
 5. Pravidelné zavlažovanie a mulčovanie.
 6. Preskúmanie listov na poškodenie roztočov. Ak sa našli, mali by byť rezané a spálené.

Mnoho záhradníkov radšej používa ľudové prostriedky, vzhľadom na to, že je to najlepší a najbezpečnejší spôsob, ako odstrániť roztoče. Uchádzať do používania chemikálií len vo výnimočných prípadoch. Recepty odvarov a infúzií budú uvedené neskôr v tomto článku.

Ak chcete dosiahnuť najlepší výsledok, striedajte prostriedky z roztočov.

S domácimi rastlinami

Rovnako ako v prípade skleníkových rastlín potrebujú aj vnútorné rastliny preventívne opatrenia:

 1. Každodenná kontrola listov.
 2. Umývanie kvetov pod teplou tečúcou vodou.
 3. Stieranie a striekanie zelenej hmoty s roztokom mydla pre domácnosť.
 4. Po dni alebo dvoch miesta umiestnite rastliny 1-2 minúty pod ultrafialové žiarovky.
 5. Ak predpokladáte, že sa na kvetoch objaví kliešť, ale o tom si nie ste celkom istí, potom, aby ste tomu zabránili, utrite letáky čistým lekárskym alkoholom.

Ak stále nemôžete zachrániť rastlinu od kliešťa, je potrebné začať aktívny zápas, možno budete musieť použiť špeciálne nástroje.

Ľudové recepty

Existuje veľa spôsobov riešenia kliešťov. Navrhujeme vám zvážiť niektoré účinné recepty na infúzie a odvar z kliešťov.

Mýdlový roztok

Na ošetrenie skleníkových rastlín je potrebné vytvoriť koncentrovaný mydlový roztok. Na nádobe s teplou vodou je 200 g domáceho mydla. Na uľahčenie rozpustenia sa môže niť alebo naseknúť nožom.

Kompozícia musí trvať asi tri hodiny, potom sa zamieša a sprej sa infikuje ich výsadbou. Vymeňte mydlo môže byť umývanie riadu.

Kvetinové kvety môžu byť utreté mydlovou hubou. Je dôležité používať výhradne mydlo. Okrem listov a stoniek by sa mala spracovávať aj banka. Zemina okolo zariadenia by mala byť sprejovaná roztokom pripraveným na základe mydla.

Je to dôležité! Ak sa pri vykonávaní tejto práce náhodne dostalo mydlové riešenie na korene rastliny, potom môže zomrieť. Preto je potrebné pôdu veľmi starostlivo striekať.

Listy opláchnite iba po 3-4 hodinách. Toto sa vykonáva v tečúcej vode. Potom je pokrytý polyetylénom na dočasné uchovanie vysokej vlhkosti.

Ďalším efektívnym roztokom sa pripravuje z mydla dechtového síra. V tomto prípade je 1 g vody 10 g mydla, ktoré bolo predtým trené na hrubom rezačke. Do troch týždňov musíte zariadenie spracovať každých 7 dní.

Na rastliny, ktoré rastú v otvorených priestoroch pre skleníky a pre vnútorné priestory, sa môže použiť roztok miazgového síranového dechtu. Garantovaný výsledok 100%.

Cesnaková infúzia

Cesnak je možné pripraviť na rôzne receptúry. Ponúkame vám zvážiť niekoľko možností:

 1. Na 1 liter vody bude potrebných 170 g nasekaného cesnaku. Trvať na tom, že textúra by mala byť asi týždeň na tmavom mieste. Vyrobené prostriedky musia byť filtrované. Potom sa odoberie 60 g cesnakového koncentrátu na 10 litrov vody. Aj v tejto kompozícii môžete pridať 50 ml predtriedeného mydla.
 2. Horúca voda sa zhromažďuje v nádobe. Pridá sa 30 gramov cesnaku, ktorý je rozdrvený. Táto zmes je ponechaná v tme na deň. Pred použitím sa má infúzia filtrovať. Ďalej je všetko veľmi jednoduché - vezmite postrekovač a postriekajte stonky a listy rastlín, ktoré sú postihnuté roztočom.
 3. Ak nemáte čas na infúziu vody s cesnakom, potom v 10 litroch tekutiny môžete pridať asi 200 g cesnaku, ktorý musíte predbežne nakrájať alebo premiešať. Takže dostanete silnejší sústredenie.
 4. Niektoré rastliny umierajú z postreku alebo vonkajšia atraktívnosť zelenej hmoty sa zhoršuje. V tomto prípade môžete nakrájať cesnak, vložiť ho do malého kontajnera a dať ho v blízkosti hrnca a zakryť kvet s cesnakom s plastovým obalom. Zariadenie nechajte čo najviac 1 maximálne 2 hodiny.

Roztok alkoholu

Než začnete zaoberať sa roztočmi pavúkov, musíte urobiť napríklad roztok z čpavku. K tomu sa v nádobe s vodou s objemom 1 l zavedú 3 ml amoniaku. Listy sa ošetrujú týmto prostriedkom stieraním. Môže sa použiť aj na spracovanie skleníkov.

Pre vnútorné rastliny používa roztok mydla-alkohol. Takže pre 1 liter vriacej vody je asi 30 g mydla. Po ochladení roztoku sa k nej pridá približne 20 ml alkoholu.

Infúzia cibule

Pri príprave cibule bude potrebná infúzia 20 g cibuľovej kôry, ktorá sa naplní teplou vodou. Taký roztok sa infúpi 12 hodín na teplom mieste. Potom sa cibuľový extrakt prefiltruje a stlačí. Potom sa rastlina postrieka.

Záhradné rastliny je možné čistiť iba. Takéto manipulácie sa vykonávajú denne po dobu 1-2 mesiacov, závisí to od stavu rastliny.

Bylinné odvar a infúzie

Výborný lektvar pripravený doma na boj proti klíšťatovi je koreň púpavy. Na 1 liter vody je 30-40 g koreňov, predtým nakrájaných alebo strúhaných. Nástroj by sa mal vylúhovať po tom, ako sa prefiltruje a upraví.

Infúzia rakoviny sa pripraví nasledovne - na 1 liter vody sa použije 70 až 80 g suchých listov. Po troch dňoch sa filtrovanou infúziou môžu spracovávať vnútorné a skleníkové rastliny.

Odvar z koreňov cyklámu dokonale bojuje s roztočom. Ak chcete pripraviť, budete potrebovať 100 g podzemnej časti cyklámen na 1 liter vody. Koňaky cyklámu by mali byť varené a vysušené. Stonky a listy sa trenia podobným vývarom. Opakovanie spracovania je možné až po 5 dňoch.

Bujón, ako aj infúzia čierneho henbane je veľmi účinná. Avšak v tomto prípade sa budete musieť vysporiadať s jedovatou rastlinou, takže je veľmi dôležité dávať pozor. Pre prípravu 1 litra infúzie budete potrebovať 100 g tejto rastliny. Nechajte ľudový liek na 10 hodín, pretože by mal byť infúziou. Po filtrácii. Môžete pridať 2 g mydla, ktoré sú nevyhnutne ekonomické. Pri príprave odvaru z henbane budete potrebovať 2 kg rastliny, ktorá sa naplní vodou a varí sa tri hodiny. Potom sa zmes prefiltruje a zriedi vodou s objemom 10 litrov.

Infúzia vrcholov zemiakov môže tiež pomôcť zbaviť sa kliešťa. Pre jeden liter infúzie potrebujete 100 g rozdrvených čerstvých vrcholov. Táto kompozícia sa infúzi počas štyroch hodín, potom sa filtruje. Často sa používa na spracovanie skleníkov.

Odvar z listov sivého jelša sa varí z 2 kg čerstvých listov, ktoré sa nalejú s desiatimi litrami vody. Zostávajúca zmes sa nechá stáť jeden deň. Po uplynutí tejto doby sa musí opäť uvariť a nechať stáť ďalších 12 hodín.

Infúzna chren sa pripravuje zo 100 g nasekaných koreňov chrenu, naplnených jedným litrom studenej vody. Kompozíciu nechajte trvať 2 až 3 hodiny a potom vykonajte spracovanie.

Pestovateľské palivo pomáha v boji proti kliešťom a iným škodcom. Pre jeden liter vody budete potrebovať 80 g paliny v suchej forme. Voda naliata na trávu zostáva dva dni. Potom sa musí variť 30 minút, napiť a zriediť do dvoch litrov vody.

Rozmarínový olej ako prostriedok v boji proti kliešťom

Na 1 liter vody je potrebné odkvapkať niekoľko kvapiek rozmarínového oleja. Zloženie by sa malo dôkladne premiešať a odstrániť stonky a listy rastliny.

Nepoužívajte okamžite chemikálie, ako ukazuje fotografie, pavúk roztočí a z ľudových prostriedkov. Chemikálie môžu poškodiť rastliny a dokonca ich zabiť.

chemikálie

Existujú prípady, keď takéto ľudové zdanlivo dokázané ľudové prostriedky sú neúčinné. V takomto prípade môžete využiť pomoc chemických prípravkov. Ďalej sa preskúma najpredávanejšie lieky na domácom trhu, ktoré sa používajú na boj proti roztočom roztočov.

Drug Fitoverm

Patrí do skupiny hmyzích akaricídov štvrtej triedy toxicity. Fytovanie je biologická zbraň proti poškodeniu roztočov. Na striekanie vnútorných kvetín zrieďte 2 ml prípravku Fitoverma na 20 ml kvapaliny. Po jednom týždni sa musí striekanie opakovať. Zvyčajne stačia štyri a niekedy aj tri spreje na úplné zničenie kliešťa.

Liečivo je 100% účinné. Jeden týždeň po konečnom postupe sa odporúča zariadenie napríklad na plantáž s Appinom.

Drug Actellic

V prípade, že rastlina trpí veľmi roztočmi, vstúpi do hry "ťažké delostrelectvo" - chemický prípravok Actellic. Liečivo je pyrimifos-metyl.

Liečivo sa zvyčajne používa na ošetrenie skleníkových rastlín. Actellic zabije nielen roztoče, ale aj iný hmyz. Zahrnuté do druhej triedy chemického nebezpečenstva. Toxické pre ľudí a domáce zvieratá.

Nesmiete stráviť viac ako dve liečby s drogami. Po prvej je ďalšia liečba vykonaná za 4-5 dní. Spracovanie prípravku je možné vykonávať iba v dobre vetranom skleníku alebo na otvorenom teréne.

Drug Neoron

Zahrnuté do skupiny akaricíd. Má ovicídny účinok, kvôli ktorému ničí nielen dospelých, ale aj vajíčka. Zvyčajne 2-3 stačí na zabitie roztočov.

Varovanie! Vzhľadom k tomu, že liek je toxický, nemôže spracovať rastliny viac ako raz za 30 - 40 dní.

záver

Takže, keď ste študovali biológiu kliešťa a pomocou jedného z vyššie uvedených prostriedkov, môžete zachrániť vaše kvety a kultivované rastliny pred inváziou roztoče.

Ponúkame vám možnosť pozrieť si video o tom, ako sa zbaviť roztočov:

Pozrite si video: UVC antibakteriálny vysávač Raycop - dôsledný likvidátor roztočov, baktérií a vírusov (December 2019).

Загрузка...