Záhradníctvo

Kedy odstrániť repa z záhrady pre uloženie

V Rusku začala rásť v priebehu desiateho storočia. Zelenina okamžite milovala obyčajní ľudia a šľachtici. Odvtedy sa objavilo mnoho rôznych odrôd a druhov koreňovej zeleniny. Takáto bohatá ponuka môže uspokojiť aj tých najnáročnejších záhradníkov. Vo všeobecnosti je pestovanie repy veľmi jednoduché. Zelenina je cenená svojou nenáročnosťou a schopnosťou rásť dobre v takmer všetkých druhoch pôdy. Avšak, nie každý vie, kedy odstrániť repy zo záhrady. Nižšie uvidíte odpoveď na túto otázku.

Vlastnosti koreňa

Chovatelia dokázali priniesť rôzne druhy repy, ktoré môžu rásť aj v najnepriaznivejších podmienkach. Ak chcete zvládnuť túto úlohu môžu dokonca aj tie najnebezpečnejšie záhradníci. Pri výbere odrody sa musia brať do úvahy klimatické vlastnosti. Nasledujúce fakty vám pomôžu rozhodnúť:

 • V severných regiónoch krajiny, kde je leto chladné a veľmi krátke, je najlepšie pestovať stredne skoré a skoré odrody. Taká repa nevyrastie viac ako 100 dní, takže v čase, keď dostanete zima, určite budete mať čas na zber;
 • Existujú mrazuvzdorné repy odrôd, ktoré možno vysadiť pred zimou a hneď po poklese snehu. Zberná repa takýchto odrôd sa uskutočňuje koncom júla. Na rozdiel od rannej repy, mrazuvzdornosť sa skladuje oveľa lepšie;
 • ak je potrebné udržiavať v priebehu zimy čerstvé cukrové repa, je potrebné kúpiť odrody neskorej a strednej sezóny. V tomto prípade bude možné získať iba v septembri. Pre bezpečnosť ovocia je zodpovedný za koncentráciu cukru v repy. Začiatkom septembra dosiahne táto hodnota normu.

Kedy odstrániť repy z záhrady

Určenie splatnosti ovocia môže byť stanovené z týchto dôvodov:

 1. Prvým krokom je venovať pozornosť charakteristikám pestovanej odrody. Výrobca uvádza na obale, ako dlho trvá vegetačná doba tohto cukrovka. Zvyčajne rané dozrievanie odrôd zrieť v 2-3 mesiacoch. Takže do konca júla - začiatkom augusta bude možné zbierať mladé ovocie. Stredné a neskoré odrody však dozrievajú nie skôr ako 3,5 mesiaca.
 2. Upozorňujeme, že dátumy na obale nemusia byť presné. Veľa závisí od poveternostných podmienok alebo klimatických charakteristík regiónu. Niekedy je ešte lepšie preháňať repu v záhrade. Napríklad v suchom a teplom počasí sa v ovocí hromadia rôzne vitamíny a cukry. Ak je jeseň mokré a studené, najlepšie je zozbierať hneď po dozretí. Dlhý pobyt cukrovej repy v takýchto podmienkach len zhorší kvalitu ovocia.
 3. Zistite, že zrelosť ovocia môže byť podľa vzhľadu. Akonáhle koreňová úroda dozrieva, horná časť rastliny začne zomrieť. Listy v blízkosti základne ovocia začnú žltnúť a suché. Je tiež dôležité zvážiť tvar a veľkosť ovocia. Ak spĺňajú uvedené vlastnosti, potom je čas zberu.
 4. Rovnako stojí za to, aby ste začali zberať ovocie ihneď, ak sa čoskoro dostane mráz. To sa zvyčajne vyskytuje len s odrodami neskorej repy. Dokonca aj v prípade, že zelenina nie je zrelá, sú stále vyňaté zo záhrady. Faktom je, že aj ľahké mrazy môžu poškodiť koreň, ktorý sa potom jednoducho začne zhoršovať.
 5. Ak nie je ohrozená mrazom, je lepšie, aby sa neprenikli k zberu. Posledné týždne rastu sú pre túto zeleninu veľmi dôležité.
Varovanie! Na konci leta a na začiatku jesene začalo aktívne rásť a zhromažďovať užitočné látky.

Ako zbierať repu

Pestovanie krásnych a chutných repy je len začiatok. Aby bolo možné plody uchovávať dlho a ušetriť všetky užitočné vlastnosti, je potrebné poznať niektoré podrobnosti:

 1. Pri výbere doby zberu repy zvážte poveternostné podmienky. Urobte to lepšie v teplom, suchom počasí. Vlhkosť podporuje šírenie hniloby, takže aj malý dážď môže poškodiť plodinu.
 2. Je bezpečnejšie vytiahnuť korene rukami. Takže rozhodne nepoškodíte alebo nerezajte ovocie. Ak je pôda príliš hustá, potom budete musieť použiť ďalšie nástroje, napríklad lopatku alebo vidličku. Je dôležité, aby nedošlo k poškodeniu repy samotnej. Najmenšie škrty spôsobia šírenie všetkých druhov vírusov a húb.
 3. Po kopaní orezávajte vrcholy zberaných koreňových plodín. Ak to chcete urobiť, použite špeciálne zuby alebo nožnice. Je potrebné, aby listy boli skrátené pomerne krátko, pričom nie je viac ako 1 cm, preto v zimnom období repa nebude znovu klíčiť. Ak je koreň príliš dlhý, mal by byť tiež mierne orezaný.
 4. Potom sa olúpané ovocie musí sušiť. Môžete opustiť repu na mieste. Keď je horná časť koreňa suchá, môže byť otočená na druhú stranu. Ak poveternostné podmienky neumožňujú opustiť plodinu vonku, bolo by lepšie rozložiť ovocie v jednej vrstve v akejkoľvek suchej miestnosti alebo pod vrcholom. Toto miesto alebo miestnosť by mala byť dobre vetraná.
 5. Predtým, ako budete mať korene v pivnici, musíte starostlivo zoradiť a zoradiť ovocie.

Je to dôležité! Všetko poškodené pri kopaní a chorých koreňoch by sa mali odstrániť.

Ako uchovávať repu

Správne pripravené plodiny je možné dlhodobo skladovať vo vhodnej miestnosti. Okrem toho je dôležité, aby podmienky zadržania boli primerané:

 • na skladovanie ovocia je suchý suterén alebo pivnica dokonalá. Toto miesto by malo byť v pohode. Ideálna teplota je 0 až 3 ° C. Najdôležitejšie je, že ukazovateľ neklesne pod. Podlaha a steny v miestnosti musia byť silné a spoľahlivé, aby sa do nich nevnikla vlhkosť ani hlodavce;
 • V chladničke môžete uložiť malé množstvo koreňovej zeleniny. Tak bude čerstvá zelenina vždy po ruke;
 • Vo veľkých obchodoch sa koreňová zelenina umiestňuje do špeciálnych drevených krabíc, vriec alebo košov. Tiež môžete plodiť plody s pilinami alebo pieskom. Ak nie sú žiadne špeciálne nádoby, zelenina sa jednoducho rozloží cez povrch regálov.

záver

Ako môžete vidieť, je veľmi dôležité správne určiť, kedy sa má zberať koreňová zelenina. Závisí od toho, ako dlho bude zberaná repa uložená v zime. Je ťažké presne predpovedať, kedy bude potrebné zhromaždiť ovocie v roku 2017, ale podľa vyššie popísaných označení a pravidiel jednoducho odstráňte repu včas.