Záhradníctvo

Potrebujem odstrániť šípky z cesnaku

V niektorých odrodách zimného cesnaku sa tvoria takzvaní strelci, ktorých sa mnohí záhradníci snažia odstrániť v čase. Sú určené na dozrievanie osiva. V budúcnosti bude možné zbierať semená z kvetenstva. Ale mnohí záhradníci si nestanovia cieľ zbierať semená. Okrem toho vytváranie šípok vezme cesnak veľa sily. Preto, aby sa zvýšil ich výnos, aby sa zlomil. Z toho vyplýva otázka: kedy odstrániť šípky v zimnom cesnaku?


Prečo potrebujem odstrániť šípky v cesnaku

Zimné odrody cesnaku dozrievajú do polovice júla. Šípky sa začínajú objavovať na rastlinách niekde v prvom júnovom týždni hneď po tom, ako sa vytvorili všetky perie. Šípky sa nachádzajú v strede hrdla banky. Kvôli tomuto usporiadaniu sa jej posielajú všetky prospešné látky. To znamená, že rastlina plní svoju biologickú úlohu - tvorbu semien.

Tento celý proces vyžaduje množstvo minerálov. Spočiatku rastlina dáva všetku silu tvorbe vlastnej šípky a potom nasmeruje všetky zostávajúce na tvorbu semien. Z toho vyplýva, že potreba vyberať šípky z cesnaku je potrebná ešte predtým, ako rastlina začne kvitnúť. Len týmto spôsobom je možné zachovať potrebné živiny na rast plodov.

Po prvé, cesnak so šípkami významne spomaľuje rast a zrelé ovocie bude musieť počkať o niekoľko týždňov dlhšie. A za druhé, výnos je veľmi znížený. Z očakávaného počtu plodov sa bude zhromažďovať len tretina. Skúsení záhradníci si všimli, že akonáhle sa šípy objavia, rastliny okamžite spomalia rast.

Varovanie! Jeden má len odstrániť nechcené výhonky, pretože cesnak okamžite získa silu a opäť začne aktívne rásť a zväčšovať.

Nepokúšajte sa úplne odstrániť všetky šípky z rastlín. Niektorí záhradníci s ich pomocou určia, či je cesnak zrelý alebo nie. Cracked boll naznačuje, že ovocie už môže byť zbierané. Rastliny so šípkami vľavo môžu byť ponechané av budúcnosti zbierať semená na siatie.

Kedy odstrániť

Existujú 2 najčastejšie názory o tom, kedy je najlepšie vyberať šípky z cesnaku. Obaja majú svoje výhody a nevýhody. Zvážime každý z nich samostatne:

  1. Odstránenie nežiaducich výhonkov by malo byť ihneď po ich zobrazovaní. Na jednej strane táto metóda zabezpečuje, že vzhľad šípky nebude mať vplyv na rast a vývoj žiarovky. Súčasne však útek bude čoskoro znovu klíčiť a bude musieť opätovne vykonať postup. Možno, že počas celého vegetatívneho obdobia bude potrebné zopakovať to, čo sa uskutočnilo ešte raz.
  2. Rozbiť šípky môže byť po tom, čo začnú krútiť. V tomto prípade výstrel nie je presne vyklíčený, pretože jednoducho nemá dostatok času pred začiatkom zberu. Avšak počas rastu bude šíp mať čas na výber veľkého množstva živín.

Ako môžete vidieť, je veľmi ťažké vybrať perfektný čas na odstránenie výhonkov. Napriek tomu je zvykom odtrhnúť šípky v tom okamihu, keď ešte nemali čas vyrastať dlhšie ako 15 cm. Počas takejto doby nedosiahnu silné poškodenie rastu rastliny. Okrem toho je pravdepodobnosť opätovného klíčenia nižšia.

Z vyššie uvedeného je jedna vec jasná, že je potrebné vyzdvihnúť šípky z cesnaku. A ako presne to urobíte, závisí od vás. Niektoré môžu odstrániť výhonky niekoľkokrát za sezónu, iné roztrhajú prakticky vytvorené šípky.

Je to dôležité! Hlavnou vecou je zabrániť kvitnutiu cesnaku. V tomto prípade nemôžete očakávať dobrú úrodu.

Ako prestať

Presne povedať, ako odstrániť výhonky je nemožné. Môžete jednoducho vybrať pohodlný spôsob pre seba. V tomto prípade v žiadnom prípade nemôže vytiahnuť výhonky, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu samotného stonku. Spočiatku sa môže zdať, že rastlina nie je ovplyvnená. Ale čoskoro stonka začne žltnúť a suché.

Varovanie! Keď vytiahnete šípky, môžete odtrhnúť celý závod s koreňom.

Najlepšou možnosťou by bolo jednoducho odstrániť únik na základni alebo ju zlomiť. Niektorí záhradníci tvrdia, že kvôli nerovnomernému rozpadu v tomto prípade sa rastlina dlho vylieči. Tí, ktorí to považujú za vážny problém, môžu používať špeciálne záhradné náradie. Napríklad, pre tieto účely štepník alebo záhradné nožnice. Nerobte bez špeciálnych nástrojov v prípade, že šípky majú čas na spevnenie. Zatiaľ čo mladé výhonky sú ľahko odrezané, dokonca aj s kuchynským nožom.

Najlepšie je odstrániť výhonky ráno za slnečného dňa. Potom po celý deň bude bod vystrihnutia úplne vysušený. Odstrihnutie by nemalo byť na samotnom základe, ale o niečo vyššie (asi 1 cm). Toto sa robí tak, aby nedošlo k poškodeniu samotnej stopky.

Varovanie! Diaľkové šípky, ktoré sa používajú na varenie na prípravu mnohých jedál a konzerváciu.

záver

Teraz je určite nikto, ktorý stále pochybuje, či odstrániť nežiaduce výhonky z cesnaku. Ako vidíte, šípky len spomaľujú rast a vývoj ovocia. Mnohé z nich odstrániť ručne, pretože takéto čistenie sa vykonáva len pomocou špeciálnych nástrojov. Hlavnou vecou je odstrániť výhonky v čase, inak by cesnakové lôžko nielen stratilo svoj atraktívny vzhľad, ale neprinesie očakávanú úrodu. Nižšie sa môžete tiež zoznámiť s videom, ktoré ukazuje, ako tento postup vykonávajú niektorí záhradníci.