Záhradníctvo

Odrody okrúhlych cukiet

Zucchini je rastlina, ktorá patrí do tekvicovej rodiny. Považuje sa za dlhodobého zástupcu rodiny, ale pestuje sa v miernom podnebí ako ročný. Ovocie z cukety má veľký žltozelený, podlhovastý tvar. Takýto opis možno nájsť v rôznych záhradníckych časopisoch, vo vedeckej a vzdelávacej literatúre. Ale v skutočnosti je to vďačná zelenina so zdravým a výživným ovocím. Squash prinesie dobrú úrodu každému, kto prejaví aspoň minimálnu starostlivosť pri pestovaní. Ženy sú ochotné variť z chutných plodov rôznych jedál a prípravy na zimu.

Užitočnosť a výživná hodnota cukety je už dávno dokázaná. Má takmer všetky druhy vitamínov, veľa vlákniny, minerálov. Súčasne sú ovocie považované za nízkokalorické. To umožňuje klasifikovať cuketu ako diétny produkt. Je dovolené ich používať pre deti, ľudí v pokročilom veku. Pre surové ovocie existujú určité obmedzenia.

Prvý známy sa zvyčajne vyskytuje s squashom zvyčajného tvaru. Zvážte druhy Bush a polukustovye (polupletovye). V tejto kultúre priťahuje skutočnosť, že rastliny sa môžu pestovať v ľubovoľnej klimatickej zóne, s výnimkou ďalekého severu a s minimálnymi nákladmi. Rozlišujte obyčajné biele ložiská a cukety. Prvá odroda má biele ovocie a druhá má zástupcov rôznych farieb a tónov - žltá, zelená, pruhovaná.

Ale, viac exotických možno považovať za cukety neobvyklý tvar, napríklad, okrúhly.

Okrúhle cukety - odrody a rysy

Odrody okrúhleho tvaru nie sú toľko ako normálne. Ktorý z nich preferuje? Najobľúbenejšie odrody medzi okrúhlymi cuketami sú:

"Loptička"

img "alt =" "Kulička" "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 147_3.jpg ">

Skoré zrelé guľaté cukety. Vzťahuje sa na typ puzdra so stredným rozvetvením. Má stredné listy svetlozelenej farby. Pôvodné sférické plody s hmotnosťou do 1 - 1,3 kg. Farba je belavá alebo slabo zelená s difúznym špinením. Chuť je vynikajúca, považuje sa za rastlinu s vysokým výnosom. Prvé ovocie je možné získať už v 50. deň po klíčení. Cuketa "Ples" je veľmi užitočná pri varení ako odroda na vyprážanie alebo pečenie. Pri pestovaní je potrebné venovať pozornosť funkciám:

  • náročné na príjemné tepelné podmienky;
  • rozvoj po zavedení organických vrchných obväzov sa zlepšuje;
  • odolný voči hnilobným procesom s ovocím a múčnatou rosou.

Rastúce nádherné množstvo okrúhlych cukríkov rôznymi spôsobmi. Metóda sadenice je vhodná - môžete získať skorší zber. Priama výseva semien v pôde poskytuje stabilný výsledok. Sadenice sa zasielajú v apríli a po mesiaci a pol sa vysádzajú v zemi. V rovnakej dobe sa semená osijú priamo v zemi. Toto sa obvykle vyskytuje v máji a júni. Použite obvyklú schému vykládky 60x60 cm.

"Melón"

Ak sa rozhodnete pestovať hybridné odrody guľatých cukiet, mali by ste venovať pozornosť výrobcovi. Nájdite informácie a recenzie tých, ktorí také semená zasial. Neodporúča sa klíčenie hybridných semien. Voda odstráni všetky látky, ktoré sú na semená, zlepšuje klíčivosť a udržateľnosť.

Semená jednoduchých odrôd sú obvykle klíčené. Ak chcete zachrániť rozmanitosť, ktorá sa im páči, mnohí ľudia zberajú semená sami. Aké sú výhody? Gardener si vyberá rastlinu bez vady a poškodenia škodcami. Zucchini už prešla životným cyklom v záhrade a získala odolnosť voči podmienkam konkrétneho pozemku. Preto je klíčenie takých semien vždy lepšie. Na semená nechajte zdravé a krásne ovocie. Odstráňte ich zo suchých rastlín. Ak chcete skontrolovať pripravenosť plodu tráviť nechty na koži. Odstráňte tých, ktorí nemajú žiadnu stopu. Nemal by sa ponáhľať. Nezrelé semená okrúhleho squashu prinesú zlé výhonky v budúcom roku.

Plody sa nabíjajú. Trvá to asi 20 dní. Miestnosť musí byť vetraná. Potom sa cuketu nakrájame pozdĺžne a vyberieme semená. Oni nie sú umyté a fermentované, ale len dobre sušené bez slnka.

Zberané semená skladujte v taškách, v taškách (papier), sklenených pohároch. Papierové vrecká musia byť prepichnuté ihlou na zvýšenie prístupu vzduchu. V bankách môžete ukladať iba veľmi dobre sušené semená. Každá odroda je podpísaná s uvedením roku zberu. Skladujte v pivnici, na spodnej časti chladničky, v chladnej miestnosti (bez vlhkosti!). Optimálne obdobie je až 4 roky. Semená zostávajú v platnosti 8 rokov, ale najlepšia klíčivosť za dva až tri roky. Pred vysadením každý kontroluje klíčivosť.

Okrúhle cukety - originálne a chutné. Stále viac záhradníkov sa rozhodne pre mimoriadne odrody, aby získali dobrú úrodu a zdobili postele.