Kvety

Ako pripraviť gladiolus na zimu

Gladiolus - luxusné kvety. Záhradkári ich milujú za druhovú rozmanitosť a veľkoleposť. Koniec koncov, oni sú schopní potešiť s ich kvitnutie po dlhú dobu, najmä ak ste správne vybrať odrody raného a neskorej kvitnutia.


Kultivujte gladioly na rezanie a na projektovanie projektov na pozemkoch. Na konci sezóny sa záhradkári stretávajú s dôležitou otázkou: ako pripraviť gladioli na zimu? Od implementácie tejto úlohy závisí od zachovania a reprodukcie vašich obľúbených farieb. Ročný výkop, zimné skladovanie a jarné výsadba sú povinné činnosti pre hlavný zoznam odrôd gladiolu. Moderní chovatelia vždy potešujú letných obyvateľov svojimi novými produktmi. Mrazuvzdorné odrody gladioli - skutočný darček pre záhradkárov. V severných regiónoch však nie sú schopní odolávať dlhodobým nízkym teplotám. Preto sa tiež vykopávajú po kvitnutí a vysadené v zime. Pri spravodlivosti treba poznamenať, že existuje veľmi málo takých odolných odrôd: Gladiolus imbricatus (Gladiolus imbricatus) a Byzantine (Gladiolus Byzantinus). A všetky ostatné vyžadujú osobitnú pozornosť v zime.

Pre gladioli by mohla dobre zimovať, musíte vykonať určité činnosti. O tom, ako dobre organizované skladovanie žiaroviek gladiolu závisí od ich ďalšieho vývoja a kvitnutia. Žiarovky nemožno ponechať v pôde, zomierajú, keď teplota klesne pod nulu. Ako vykonať proces prípravy a skladovania žiaroviek gladiolu?

Príprava na zimné uskladnenie

K vašim gladioli v budúcom roku, spokojní s bujnou kvitnutia a zdravie, počúvať rady skúsených pestovateľov kvetov.

Príprava gladiolov na zimu začína v období kvitnutia. Počas tohto obdobia je dôležité sledovať včasné rezanie kvetov. Musia byť rezané pred tvorbou semien. Tento faktor je kľúčom k dobrému rozvoju hlavných žiaroviek gladiolu a detí. V čase odstrihnenia kvetinových stoniek získate dvojitý prínos:

 1. Udržujte dekoračné záhony. Vyblednuté kvety jej nebudú kaziť.
 2. Dajte príležitosti žiarovkám gladiolu, aby získali silu na zimovanie.

V čase rezania kvety na kyticu nechajte listy. Po ukončení procesu kvitnutia sa tvorba žiaroviek pokračuje ďalších 50 dní. V tejto dobe majú listy dôležitú úlohu. Kopanie gladiolov začína bez čakania na žltnutie listov. Naozaj, v prvom rade - splnenie termínov. Perederzhivat žiarovky v zemi, potom dať možnosť vzniku plesňových infekcií.

V závislosti od regiónu začnite kopať v septembri - začiatkom októbra. Termín sa líši od konca kvitnutia a začiatku chladného počasia. Pre strednú skupinu je optimálny čas september. V južnejších regiónoch je najvhodnejší október. Začnite kopať gladioli z ranných odrôd, potom prejdite na stredné a neskoré. Najnovšie žiarovky mladých gladiolov vypestovaných z detí sa získavajú zo zeme.

Je to dôležité! Zamerajte sa na poveternostné podmienky. Akonáhle nulová teplota trvá niekoľko dní v rade - pokračujte v kopaní gladiolových žiaroviek na uskladnenie.

Kopanie žiaroviek

Procedúra sa vykonáva v slnečnom suchom dni. Pred kopaním žiaroviek určite miesto ich uloženia. Fit kartónové krabice, tašky na handričku, malé drevené krabice. Pre rôzne odrody gladioli pripravte oddelené nádoby, aby sa počas skladovania nedá zamieňať. Nezabudnite podpísať políčka.

Potiahnite guľku jemne. Najlepšie použitie vidličky alebo lopaty. Pokúste sa poškodiť sadivový materiál. Vykopajte lopatku alebo vidličku do zeme od gladiolu a odstupte od zeme o 10 cm.

Po podkopaní vytiahnite rastlinu listami, odstráňte ju zo zeme a ľahko potriasajte.

Okamžite odmietajte poškodené alebo poškodené gladiolusové žiarovky. Skontrolujte zhluky zeme. Ak nájdete malé deti, nezabudnite ich uložiť. Rezané zvyšky ostrihajte vo výške od 2 cm do 5 cm.

Nesnažte sa odísť na "zimu" všetky žiarovky. Vyberte najzdravšie a v množstve, ktoré bude potrebné na pristátie v budúcom roku. Kritériá výberu pre sadivový materiál:

 1. Žiadne škody a choroby.
 2. Age. Majte žiarovky nie staršie ako 4 roky.
 3. Formulár. Vyberte si zaoblené s rovnakou výškou a priemerom (v ideálnom prípade). Byt s veľkým Donets posielať v odmietnutých, lepšie odchode z dospelých.
 4. Deti si vyberú tie najväčšie s neporušenými krycími šupinami.

Vykonajte každú akciu kvalitatívne a neponáhľajte, aby sa neuložili poškodené alebo choré gladiolusové žiarovky.

Primárne spracovanie žiaroviek pred uskladnením

Po výbere začnite počiatočné spracovanie.

Primárne spracovanie hľúz zahŕňa umývanie a sušenie sadby:

 1. Oplachovanie pridaním manganistanu draselného do vody umožňuje vyčistiť žiarovky od kontaminácie a chrániť pred chorobami. Váhy neodstraňujte a nechajte ich v roztoku počas najmenej pol hodiny (optimálne hodinu) alebo ošetrujte dezinfekčným prostriedkom. V tomto okamihu dôkladne skontrolujte kvalitu detí. Vadné plávanie v roztoku a zdravý pokles na dne.
 2. Sušenie musí byť vykonané kvalitatívne. Ak je zbytočné vysušiť žiarovky, budú hnité a stratíte cenný materiál. Pri izbovej teplote trvá táto operácia približne dva mesiace. Odporúča sa udržovať žiarovky v prvom týždni pri t ° od + 28 ° С, potom sa zníži na 18 ° С po dobu jedného mesiaca.

Ďalším prípravným krokom je vyčistenie rastlinných žiaroviek z zvyškov rastlín.

Je to dôležité! Deti v tejto fáze sa nezúčastňujú, krycie váhy na nich zostávajú v úplnej bezúhonnosti.

Zimná technológia ukladania

Po spracovaní a čistení sa sadivový materiál posiela do skladovania až do nasledujúcej sezóny. Možnosti štýlu sú niekoľko:

 1. V kartónoch. Žiarovky rozložené v jednej vrstve tak, aby sa nedotýkali. V balení predbežne urobte niekoľko otvorov pre ľahké vetranie. Hotové zásuvky sú skvelou alternatívou k boxy. Skúseným pestovateľom sa odporúča, aby zabalili žiarovky do novinového papiera.
 2. V zeleninových sieťach. Užitočné bežné siete na ovocie a zeleninu zo siete predajní. Letní obyvatelia vopred zásobili sieťami počas letnej sezóny a potom ich umiestnili do žiaroviek gladiolu.
 3. V papierových vreciach. Táto možnosť je vybratá pre ukladanie detí. Vzhľadom na ich malú veľkosť môžu vypadnúť z krabičiek alebo mriežky. Vaky sú pravidelne vetrané, aby mali deti prístup k vzduchu.

Pri výbere skladovacích nádrží sú niektoré odtiene. Mali by byť schopní vysielať. Plastové vrecká alebo plastové nádoby bez otvorov na tento účel nie sú vhodné. Gladiolus žiarovky v nich rýchlo začnú hniť.

Tip! Aby ste zabránili poškodeniu osiva, vložte do krabice niekoľko strúčikov cesnaku a nakrájajte ich na kusy.

Drevo Zola dokáže dokonale nahradiť cesnak, práve ju posypete cibuľou.

Teplota počas zimného skladovania sa udržiava v rozmedzí od + 3 ° C do + 8 ° С. Vlhkosť vzduchu - 80%. S cieľom zabezpečiť požadovaný výkon sú krabice umiestnené v suteréne alebo v chladničke (na spodnej poličke vo dverách). Urobte prepážku mesačne. Žiarovky sa starostlivo kontrolujú a vysušia podľa potreby.

Akonáhle lukovichek končí odpočinok, je potrebné zmeniť podmienky skladovania. Stáva sa to uprostred zimy. Ak vám chýba ten okamih, gladioli začnú klíčiť.

Krabice sa prepravujú na iné miesto, kde môžu poskytnúť rozptýlené slnečné svetlo. Priame slnečné svetlo v tomto čase je pre žiarovky deštruktívne.

Niekoľko tipov pre milovníkov gladiolu

 1. Udržujte oddelené odrody oddelene a nezabudnite podpísať jednotlivé polia. To umožní zameniť typy gladiolov pri výsadbe.
 2. Pokúste sa poskytnúť žiarovky s vetranou miestnosťou na uskladnenie v zime. Ak to nie je možné, pravidelne vysajte výsadbu.
 3. Ak sa žiarovky zdajú vlhké, vysušte ich, ak sú suché, namočte ich pred výsadbou.
 4. Ak zistíte akýchkoľvek škodcov, uistite sa, že ste ich ošetrili pomocou Inta-virus alebo iným spôsobom, potom ich vysušte a uložte späť do skladu.

Z vyššie uvedeného by sa malo dospieť k záveru, že je nevyhnutné pravidelne a starostlivo kontrolovať žiarovky počas zimného obdobia. V tomto prípade zachytíte sadenicový materiál gladioli až do jari s minimálnymi stratami. Požiadavky na podmienky zimného skladovania gladiolov nie sú pre skúsených záhradníkov ťažké. A pre začiatočníkov musíte starostlivo dodržiavať všetky odporúčania a vaše obľúbené odrody budú potešovať ich kvitnutie každý rok.

Pozrite si video: POHODA ZAHRADA 17 CAST PRIPRAVA RUZI NA ZIMU (Júl 2019).