Záhradníctvo

Prerezávanie jahôd na jeseň + video

Na každom letnom chate sa záhradkári snažia prideliť priestor pre jahody hrebeňov. Začiatočníci sú veľmi dôležité poznať nuansy pestovania sladkých bobúľ. Preto jedna z fáz, ktoré zaujímajú záhradkárov, je prerezávanie jahôd na jeseň. Je to spôsobené tým, že na túto tému ešte neexistuje konsenzus. Niektorí záhradníci sa domnievajú, že prerezávanie jahôd po zbere je veľmi užitočné pre rastlinu, iní nevidia veľa v tomto bode.

Optimálnym riešením pre pochybnosti milovníkov záhradných jahôd bude rozdelenie agrotechnických hrebeňov. Niektoré by mali byť prerezané na jeseň, zatiaľ čo iné by mali zostať nezmenené. A potom sa rozhodnite, či je orezávanie listov jahôd dôležité a či by mala byť rastlina podrobená tomuto postupu každý rok.

Možnosť prerezávania jahodových kríkov

Ak chcete rozhodnúť, či chcete vyrezať listy jahôd po zbere, mali by ste zvážiť argumenty oponentov a podporovateľov metódy.

Tí, ktorí popierajú potrebu prerezávania, sa domnievajú, že:

 1. Listy sú potrebné pre proces fotosyntézy a odstránenie znižuje schopnosť kríkov "dýchať". Preto sa príprava na zimu pre rastlinu stáva zložitejšou.
 2. Vedenie prerezávania na kontrolu škodcov neprinesie požadovaný výsledok. Sú ticho uložené v pôde a na jej povrchu, potom sa prenesú na nové listy.
 3. Existuje možnosť poškodenia generačných a vegetatívnych púčikov na Bush, čo povedie k nižším výnosom na budúci rok.
 4. Prerezávanie jahôd na zimu spôsobuje stres v rastline, čo spomaľuje rast a tvorbu bobuľovitých plodov na jahodových kríkoch.

Argumenty podporovateľov prerezávania vyzerajú takto:

 1. Prerezávanie je veľmi užitočné, najmä ak sú príznaky ochorenia na kríkoch. Tým sa zabráni šíreniu choroby. Keď je zber na mieste, listy sa odstránia po troch týždňoch a rastliny sa dezinfikujú a kŕmia.
 2. Po ovocení staré listy postupne zomierajú a stávajú sa zbytočné. Fotosyntéza sa vyskytuje u nových mladých listov, v rovnakom čase sú položené ovocné puky na budúci rok. Podzimné prerezávanie poskytuje príležitosť starať sa o budúcu úrody vopred.
 3. Po prerezaní jahôd zvyšuje odolnosť puzdier na studenú. Postup pomáha rastlinám zimovať a udržiava schopnosť priniesť ovocie na budúci rok. To možno ľahko skontrolovať v oblastiach, kde sa sadenie jahôd delí agrotechnickými opatreniami. Porovnajte stav puzdier s orezanými listami a bez, počas chladiaceho obdobia.
 4. Akékoľvek omladenie kríkov je plusom. V tomto bode sú korene posilnené, pretože živiny nevstupujú do listov, ale zostávajú v koreňovom systéme.
 5. Prerezávanie neprináša veľa škody, pretože reprodukcia záhradných jahôd sa vyskytuje s fúziami.

Urobíte zvyšné agrotechnické opatrenia (preventívne postrekovanie, uvoľňovanie, kŕmenie) bez ohľadu na to, či ste nakrájame jahody po ovocení alebo nie. Starostlivosť o jahody po zbere vyžaduje aj súlad s určitými pravidlami.

Prerezávanie jahôd na jeseň bez chýb

Celý proces prerezávania prebiehal harmonicky a bez problémov, nemali by ste experimentovať. Mnoho záhradníkov pestuje záhradné jahody a ochotne zdieľa svoje skúsenosti. Implementácia odporúčaní preto prinesie dobrý výsledok a minimálne problémy.

Skôr než začnete jesť nakrájať na jeseň, všetka pozornosť sa venuje zberu.

Ďalším krokom je vyčistenie hrebeňov trosiek, plevelov a šelestov.

Potom zhodnoťte stav jahodových kríkov. Zahŕňa:

 • stupeň rastu kríkov počas doby plodenia;
 • počet suchých a poškodených listov na puzdre;
 • prítomnosť chorôb a poškodenia škodcami;
 • analýza výnosov plodín;
 • nutnosť preložiť jahody na nové miesto pobytu.

Úplné množstvo informácií vám umožní správne vyrezanie. Optimálny čas pre túto udalosť je koniec augusta alebo začiatkom septembra. Závisí od obdobia ovocných odrôd, klimatických podmienok a nevzťahuje sa na odlupujúce jahody.

Je to dôležité! Pre remontantné odrody hrá prerezávanie úlohu zriedenia. Musia odstrániť listy, stonky a kukurice, zahusťovať kefu.

Čo treba zastaviť pozornosť pri vykonávaní rezania jahôd po ozdravení?

Po prvé, o správnosti samotnej operácie. Nakrájajte jahody, vydržte určité požiadavky. Preto:

 1. Skladom na ostrý záhradný nástroj. Stuner, nožnice alebo záhradný nôž to urobí. Čím ostrejší je nástroj, tým menšie škody môžete spôsobiť jahodovému krku.
 2. Odstrihnite len listové listy. Na kríkovom liste má asi 10 cm veľkosti. Takže spoľahlivo ochrániť rastúce body jahôd pred poškodením a ušetriť budúcu úrody sladkých bobúľ.
Varovanie! V žiadnom prípade neosierajte listy, najmä ak máte malú plantáž. V tomto prípade môžete v budúcom roku zostať bez bobúľ.

Súčasne s orezávaním listov, dávajte pozor a fúzy. Ak potrebujete krík na chov, ponechajte prvú zásuvku. Odstráňte zostávajúce väzy, aby rastlina na nich nevyvíjala silu. Ak vo vašich plánoch nie je zahrnutá reprodukcia kríža, odstráňte všetko. Zostrihnutie kníh pod koreňom, roztrhnutie ich rukami je veľmi nežiaduce. Môže poškodiť puzdro a jeho korene.

Hlavné štádia jahodovej starostlivosti po jesennom prerezávaní

Po prerezaní listov jahôd, vodu rastliny a jemne uvoľniť pôdu okolo Bush. Hĺbka uvoľnenia by mala byť minimálne 10 cm. Aby ste nepoškodili korene, uvoľnite vzdialenosť riadkov.

Ďalším krokom bude napájanie roztokom manganistanu draselného. Ak sú na jahodových kríkoch príznaky ochorení alebo zranení, budete musieť pridať ošetrenie zmesou Bordeaux alebo iným fungicídom.

Po dôležitom jesennom podujatí pre rast a vývoj jahôd je potrebné krmiva krmiť. Zahradníci používajú rôzne látky:

 • suchý hnoj;
 • zrelý kompost;
 • popol z dreva (bez kombinácie s čerstvým hnojom);
 • Vermicompost;
 • akákoľvek zložitá minerálna kompozícia;
 • ammophoska.
Je to dôležité! Zloženie živných roztokov by nemalo byť chlór.

Skúsení záhradníci odporúčajú kŕmiť jahodové postele po prerezaní najmenej trikrát. Po prvé, tekuté dusíkaté hnojivá sa aplikujú hneď po jesennom omladení jahôd.

Druhé kŕmenie sa uskutočňuje za dva týždne so zmesou organických látok, fosforu a draslíka.

Po tretíkrát kŕmia jahody v polovici septembra s roztokom mullein alebo infúziou kompostu.

Polievanie je tiež dôležité počas tohto obdobia. Hydratať hrebeň každý druhý deň. Pravidelnosť pomôže mladým lístiam rásť a chráni jahody pred mrazom.

Letní obyvatelia, ktorí robia tento postup každoročne, môžu s istotou povedať, že program prerezávania jahôd je dokonca možný aj pre začínajúcich záhradníkov. A starostlivosť o záhradné jahody po prerezaní je oveľa jednoduchšie.

A pre koho sú náročné prerezávanie jahôd, video skúsených záhradníkov bude dobrou pomôckou:

Takže je ľahšie pochopiť techniku ​​orezania a všimnite si užitočné nuansy.

Vyplnením kvalitatívne užitočného postupu budete môcť zachrániť svoju obľúbenú škálu sladkých bobúľ a zabezpečiť si v budúcom roku slušnú úrodu.