Kvety

Aké kvety môžu byť vysadené na jeseň

Nie každý letný obyvateľ vie, že kvety môžu byť zasadené na jeseň. Znie to samozrejme zvláštne, pretože v jesennom období je záhrada prázdna, všetky diela letného pobytu, príroda sa pripravuje na zimu. Na rozdiel od toho jeseň je skvelý čas na vysádzanie mnohých odrôd rastlín a tento jav má vedecké vysvetlenie. Iba tu nie všetky kvety vydržia zimné mrazy, mnohé z nich sa odporúčajú zasadiť na jar alebo dokonca v lete.

Informácie o vlastnostiach vysádzania kvetín na zimu, ako aj o tom, aké kvety sa vysádzajú na jeseň, sa môžete z tohto článku dozvedieť.

Vlastnosti jesenného výsadby

Jarná výsadba kvetinových semien nikoho nepřekvapí, ale mnohí záhradníci úspešne praktizujú výsadbu okrasných rastlín na jeseň, keď pôda ochladí a teplota začne rýchlo klesať.

Takéto opatrenia sú plne odôvodnené, pretože kvety zasadené na jeseň majú veľa výhod:

 1. Rastliny sú vytvrdené, preto je lepšie tolerovať jarné mrazy, z ktorých všetky výhonky zasiate na jar môžu zomrieť.
 2. Koreňový systém kvety, ktoré sú vysadené na jeseň, má čas dobre sa rozvíjať, také rastliny nepotrebujú časté zalievanie, pretože ich korene idú hlboko do zeme.
 3. Rozmrazený sneh dobre vyživuje stromčeky a semená zimných kvetov s vodou, postele sa nebudú musieť napojiť, ako to vyžaduje jarná výsadba semien.
 4. Na jeseň leto obyvatelia majú oveľa viac voľného času, pretože nemusia myslieť na výsadbu zeleniny, kŕmenie pôdy, napájanie a iné jarné problémy. Je tu čas na dekoráciu postelí, zostavenie usporiadania kvetov, usporiadanie rastlín vo farbe a výške.
 5. Zimné kvety budú kvitnúť o 10-20 dní skôr ako tie, ktoré budú zasadené na jar.
 6. Medzi ročné a viacročné rastliny je veľa mrazuvzdorných odrôd, čo znamená, že semenáči odolá studenej zime.

Podzimná kvetinárstvo má tiež nevýhody, ale sú dosť nevýznamné. Prvým z nich je nižšia klíčivosť semien v porovnaní s bežnou jarnou výsadbou. Áno, výsev kvety budú musieť byť silnejšie, budete potrebovať viac sadivového materiálu. Ale všetky prežilé rastliny budú vytvrdené a silné, nie sú krajinou sucha, chladu, chorôb a škodcov.

Druhá malá nevýhoda - musíte premýšľať o tom, aké kvety môžu byť na jeseň vysadené a ktoré sú pre tieto účely úplne nevhodné. Odpoveď je jednoduchá: absolútne všetky mrazuvzdorné odrody budú robiť. A existuje veľa z nich, existuje veľa na výber.

Aké kvety rastú na jeseň

Prvá vec, ktorá príde na myseľ, sú vnútorné kvety, ktoré sa v domácnosti nebavia mrazom, snehom a ľadovým vetrom. V praxi existuje veľa rastlín, pre ktoré jesenné výsadby nie sú len možné, táto metóda kultivácie je jediná správna.

Aké kvety môžu byť na jeseň vysadené:

 • Trvalky s životným cyklom dvoch alebo viacerých rokov. Výhodou jesenného výsadby je, že trvalky budú mať niekoľko mesiacov zimnej doby, aby posilnili a vyvinuli koreňový systém. V dôsledku toho môžu tieto kvety kvitnúť na jar budúceho roka, zatiaľ čo bežné jarné výsadby presunú kvitnúci čas až do budúceho roka. Okrem toho budú trvalé trvalky veľmi užitočné na vytvrdzovanie - napokon tam bude viac ako jedno zimovanie.
 • Žiarovky sú takmer vždy zasadené v zime. Tu musíte byť opatrní pri výbere rastlinnej odrody, pretože existuje veľa kvetov, ktorých žiarovky sa bojí chladného počasia, a preto sú naopak vykopané na zimu.
 • Ročné kvety, rovnako ako trvalky, spôsob výsadby, ktorý spočíva v výseve semien. Ak chcete zasiať semená týchto kvetín by mali byť správne, potom rastliny rastú silné a tvrdené, kvetové stopky sa objaví na ne oveľa skôr ako zvyčajné termíny.

Ukazuje sa, že na jeseň môžete pestovať takmer všetky kvitnúce rastlinné druhy - stačí vybrať správnu odrodu.

Ročné kvety na výsadbu v zime

Ročne sa zvyčajne pestujú podľa semien. Mnohí záhradníci ich zasiavajú do dobre vyhrievanej jarnej pôdy, potom pravidelne vodu, hnojia a monitorujú stav sadeníc. Tento celý proces môže byť ďalej zhoršený potrebou pestovať sadenice kvetov vo vnútorných podmienkach.

Výsadba ročných kvety na jeseň pomôže predchádzať ťažkostiam. Zvyčajne vyberajú kvety kvôli tomu, ktoré sa v prírode môžu reprodukovať vlastným výsevom.

Táto skupina zahŕňa:

 • voňavé rezance;
 • Phlox;
 • chryzantéma keeled;
 • Mattioli;
 • snapdragons;
 • cornrose;
 • scabiosa;
 • Iberis;
 • nechtík;
 • Ajax delphinium;
 • Astra čínština;
 • allisum a mnoho ďalších.

Tip! Ak sú napriek tomu pochybnosti o tom, či je možné na jeseň pestovať špecifické ročníky, odporúča sa skontrolovať vrece zo semien.

Nápis, že semená kvetov musia byť rozvrstvené pred výsadbou dáva zelené svetlo - takéto ročníky môžu byť určite zasiate v mrazenej krajine.

Ktoré trvalky sú vhodné na jesenné výsadby

Medzi trvalými kvetmi je možné nájsť tie, ktoré sa množia niekoľkými spôsobmi naraz, alebo tými, ktoré sa môžu vysádzať iba pomocou jednej metódy. Ako ukazuje prax, výsadba trvaliek na jeseň je nielen možná, ale nevyhnutná. To nielen prináša bližšie kvitnutie týchto rastlín, ale aj ich činí odolnejšími, silnejšími a odolnejšími.

Od jesene môžu byť trvalky vysadené niekoľkými spôsobmi:

 • semená (potom sa metóda výsadby zhoduje s očkovaním osiva ročných rastlín);
 • žiarovky (toto by sa malo vykonať niekoľko týždňov pred skutočným chladom a prvým mrazom);
 • odrezky alebo delenie koreňov (pred prvými jesennými mrazmi by mali procesy zakopnúť aspoň 2-3 týždne).
Je to dôležité! Korytá a otvory na výsadbu odrezkov a koreňov kvetov sa musia pripraviť vopred.

Ak je výsadba naplánované na jeseň, je potrebné venovať pozornosť jamu na jar. Okrem toho je potrebné pre-oplodniť pôdu kvety.

Z "zime" trvalky možno nazývať:

 • bôb;
 • prýštec;
 • Rudbeckovi;
 • Oriental Poppy;
 • dicentra;
 • delphinium;
 • Gaillardia;
 • Ligularia;
 • zeleň;
 • prvosienka;
 • alpine aster;
 • hostitelia.

V skutočnosti, v skupine celoročných kvetov existuje veľa odrôd, ktoré odporúčajú jesenné výsadby.

Ako napaľovať kvetinové semená na jeseň

S tým, čo kvety kvôli zime, vyriešili, teraz stojí za to hovoriť o tom, ako to urobiť. Ak sa pri výsadbe trvaliek, chovných žiaroviek alebo koreňov nenachádzajú žiadne otázky - tieto kvety by mali byť vysadené rovnako ako na jar, potom sa semená v studenej jesennej pôde spôsobujú veľa nesúhlasu.

Prvá vec, ktorú potrebujete naučiť záhradníka - semená na jesenné vysadenie budú potrebovať jeden a pol krát viac, pretože nie všetci budú môcť odolať mrazom a klíčiť skoro na jar.

Druhým dôležitým faktorom je, že zem musí dobre vychladnúť, možno dokonca zmrznúť. Ak osijete kvetinové semená v teplej pôde, začnú program vývoja, semená sa vyliahnu, objavia sa jemné výhonky, ktoré určite zomrú z mrazu.

A tretia podmienka: správne zvolená oblasť. Keď zimy v regióne dominujú mrazivé ale bez zasnežovania, stojí za to nájsť miesto v tieni. Ak sa tak nestane, horiace slnečné lúče zimného slnka spália semená, ktoré sa nachádzajú v malom hĺbku a zničí ich. Nemalo by tu byť miesto pre kvety nachádzajúce sa v údolí, pretože potom sa semená budú umývať roztopenými pramenitými vodami.

Miesto je vybrané, teraz môžete začať siatie kvety:

 1. Vykopávajú zem v septembri a súčasne robia potrebné rastliny na hnojenie.
 2. Koncom novembra alebo v prvých dňoch v decembri, keď zmrazí ornice, môžete zasiať semená. Kvety sú zasiate husto, studne pod nimi sú plytké: pre malé semená - 1 cm, väčšie sú pochované o 3-5 cm.
 3. Horné pristátie posypané zmesou piesku a humusu alebo rašeliny.
 4. Aby sa zabránilo tomu, aby vtáky vytiahli semená, je potrebné pôdu trochu kompaktovať.
 5. Nastavenie teploty cez výsadbu pomôže suché listy a jedle vetvičky - pokrývajú brázdy semien.

Na jar, akonáhle sa sneh topí, odporúčame pokryť výsadbu kvetín filmom, kým sa nezobrazia prvé výhonky. Vo fáze výskytu niekoľkých listov by sa výsadba mala zriediť, postup sa opakuje po ďalších dvoch týždňoch, pričom medzi rastlinami zostáva dostatok miesta.

Varovanie! Tento spôsob výsadby je vhodný pre ročné aj celoročné kvety, ktoré sa množia osivami.

Výsekové ročníky v zime

Semená zvlášť za studena odolné jednoročné rastliny sa vysádzajú v zime, kedy sa zem zmrazí dobre. Zvyčajne je táto možnosť zvolená pre semená, ktoré sú doporučené stratifikácia - zmrazenie pred výsadbou v pôde a klíčením sadeníc.

Pôdu pripravujú aj v septembri, ale len otvory a drážky pre semená nepotrebujú, keďže budú položené priamo na snehu. Vychádzajúc z toho je jasné, že vysádzanie kvetov môže začať len vtedy, keď je zem zakrytá vrstvou snehu - jej hrúbka musí byť aspoň 25 cm.

Sneh je opatrne utláčaný nadol alebo jednoducho pošliapnutý, potom sa na ňom vysádzajú semená ročných období, sledujúc vzorec výsadby a uskutočňovanie plánovaných vzorov. Potom sú kvetinové semená posypané vrstvou piesku a humusu alebo rašeliny, potom pokryté vrstvou snehu. To všetko chráni semená pred vetrom a vtákmi.

Tip! Sneh musí byť správne kondenzovaný nielen zospodu, ale aj zhora a zo strán. Je to nevyhnutné na ochranu semien ročných od hlodavcov, hmyzu a vtákov.

Podzimné výsadba kvetov má veľa výhod, a čo je najdôležitejšie, jeden z nich - "zimné plodiny" kvitnú oveľa skôr ako ich jarné náprotivky. Túto kvalitu ocenia najmä skúsení záhradníci, tí, ktorí pestujú kvety na predaj alebo sa chcú pochváliť svojimi susedmi.

Roky a trvalky kvitnú, vysadené na jeseň, nebudú horšie, naopak, ich kvetenstvo je zvyčajne veľké a samotné rastliny sa vyznačujú vynikajúcim zdravím a silou. Takže určite musí byť táto metóda pristátia testovaná na vašom vlastnom webe.