Kvety

Kedy kopať dahlia a ako ich uložiť

Pred viac ako dvesto rokmi boli daly na európskom kontinente z horúceho Mexika. S ich nenáročnosťou a úžasnou krásou pukov si podmanili obrovské množstvo poľnohospodárov, o čom svedčí skutočnosť, že aj dnes rastliny sú viditeľné takmer v každej záhrade. Obrovský počet odrôd pestovaných plodín zahŕňa ročníky a trvalky, ktoré sa vyznačujú svojou termofilnosťou. Nedostatok stability ani v najmenšom mrazu neumožňuje opustiť dálie na zimu v krajine. To je dôvod, prečo každý rok s príchodom jesene je potrebné vykopať korene rastlín a uložiť ich do skladu pred začiatkom teplých jarných dní. Potrebujete mať korene v súlade s určitými podmienkami a pravidlami, o ktorých nájdete nižšie v článku.

Čas vykopať korene

Pre zimné uskladnenie sú korene dahlia vykopané na jeseň. Takáto spoločná práca mnohých záhradníkov je mätúca. Ide o to, že jesenné obdobie je dostatočne dlhé a poveternostné podmienky sa môžu z roka na rok líšiť. Napríklad, skoré vykopávanie koreňov zabraňuje dozrievaniu, čo vedie k zhoršeniu kvality hľúz. Takéto korene často hnijú počas skladovania a začínajú kŕmiť skoro. Kopanie hľúz neskoro v období ťažkých mrazov, môžete úplne stratiť sadivo pre budúci rok. Matné listy a dahlia stonky začnú rýchlo hniť a môžu infikovať hľuzy hnilobou. Ponechanie dahlia hľúz v pôde po väzení zelenej hmoty je nemožné, pretože pri najmenšom otepľovaní môže začať rast obličiek.

Je to dôležité! Pred prvým mrazom sa odporúča označiť všetky kríky, pretože pri príchode chladného počasia sa modifikujú listy a kvety dahlí a je takmer nemožné určiť odrodu vonkajšími znakmi.

Takže, kedy kopať dahlia na zimu, aby im neublížili? Samozrejme neexistuje jediný odporúčaný dátum. V závislosti od regiónu to môže byť koniec septembra alebo začiatkom novembra.

Tip! Musíte sa pohybovať v závislosti na počasí: akonáhle prvé mrazivé noci praskne, dahlia lístia zamrzne, mení farbu a stáva sa pomalý.

Tieto príznaky sú základom pre kopanie dahlí. Ukazujú, že biochemické procesy v tele rastliny sú zastavené a korene už nekonzumujú živiny z pôdy.

Ako vykopať korene dahlí

Dahlia korene sú rôzne silné hľuzy a tenké dlhé korene. Tenké korene sú určené na kŕmenie hľúz a počas zimného obdobia si zachovajú životaschopnosť, a preto sa na skladovanie ukladajú len hľuzy.

Kopanie dahlias si musíte pamätať, že stonky v budúcom roku budú tvorené zo súčasných púčikov rastu. Sú umiestnené v spodnej časti výhonkov. Preto pred vykopaním hľúz odstráňte samotný krúžok a ponechajte stonky 10 až 15 cm vysoký.

Je pomerne ťažké navrhnúť, aké veľkosti majú samotné korene dahlií, a preto sa odporúča kopať okolo koreňového krku rastliny a odchádzať 25-30 cm od neho v každom smere. Opatrne odoberajte korene zo zeme, musia sa pretrepávať a umyť vodou.

Je to dôležité! Nie je možné presunúť korene dahlí pre nadzemnú časť rastliny. Bazálny krk je veľmi krehký a môže sa zlomiť.

Spracovanie koreňov pred uskladnením

Po primárnom čistení je možné rozdeliť veľké korene dahlia. Pri rozdelení by každá časť mala mať plnohodnotnú hrubú hľuzu a časť výhonku s rastovými puky. V nasledujúcom roku bude každý malý kúsok koreňov uspokojený čerstvými zeleňami a krásnymi kvetmi.

Poškodené a choré hľuzy nie je možné uložiť. Dokonca aj malé hniezdo hniloby môže nadmernúť veľké množstvo sadivového materiálu v kontakte s ním v zime. Preto, keď odstránime dahlia na skladovanie, je potrebné starostlivo prehliadať hľuzy a odstrániť tmavé škvrny, zhnité miesta na ich povrchu. Po tomto čistení je potrebné dodatočne dezinfikovať sadivový materiál.

Je to dôležité! Tenké korene a oslabené hľuzy sú odstránené pred položením sadiva do skladovania.

Na dezinfekciu koreňov dahlia je potrebné použiť fungicíd, napríklad Fitosporin-M, Maxim. Fungicíd môže byť nahradený roztokom mangánu. Na spracovanie sú korene dahlia ponorené do kvapaliny počas 10 až 15 minút, po ktorých sú dôkladne vysušené. Teplota sušenia by mala byť približne + 15- + 180C, trvanie môže byť od 2 do 10 hodín: čím sú korene hustejšie, tým dlhšie je potrebné ich vysušiť.

Je to dôležité! V dutine stoniek sa môže hromadiť voda. Ak ju chcete odstrániť, odporúčame obrátiť sadenice hore dnom.

Kopanie dahlí zobrazených na videu:

 • Vermikulit má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a nízku hygroskopickosť. Chráni dahlia hľuzy pred kolísaním teploty a vlhkosti a zabraňuje predčasnému klíčeniu koreňov. Vermikulit sa vleje do kontajnera, kde sa potom dalia hľuzy rozložia vo vrstvách. Na korene sa taktiež nahromadí vrstva jemného materiálu.
 • Skladovanie vykopaných dahlí by sa malo vykonávať v nádržiach s dobrým vetraním. Môžu to byť krabice alebo tašky vyrobené z priedušného materiálu (lepenka, pytlovina) alebo otvorených plastových nádob. Ak sa myši alebo potkany parazitujú v mieste skladovania, hľuzy je potrebné chrániť pred nimi. Popolček z dreva je dobrá ochrana proti hlodavcom. Môže sa nalievať na piesok, piliny alebo iné plnidlo na ukladanie koreňov.

  Ukladanie koreňov dahlia do bytu môže byť výzvou. Nedostatok priestoru a nevyhnutných podmienok núti záhradníkov pravidelne vymýšľať nové spôsoby skladovania. Často sú na izolovaných balkónoch pod krytom vidieť kontajnery s koreňmi a výplňou vo forme starých prikrývok alebo kožušiny. Pri najmenšej pravdepodobnosti zamrznutia sa nádoby s plnivou umiestňujú do priestorových podmienok v blízkosti vstupných alebo balkónových dverí. Jednoduchšia voľba pre ukladanie koreňov v byte je umiestniť ich do chladničky. Samozrejme, či je potrebné udržiavať veľké množstvo sadivového materiálu, rozhoduje sa len sám poľnohospodár, ale táto možnosť je obzvlášť dobrá, pokiaľ ide o cenné kultivary.

  výsledok

  Preto otázka, či vykopať korene dahlí, môže dostať jednoznačnú odpoveď: samozrejme, je to nevyhnutné. V opačnom prípade hľuzy zomrú, nedokážu vydržať nízke zimné teploty. Zároveň, kedy kopať dahlia a ako ich udržiavať, rozhoduje každý záhradník nezávisle na konkrétnej situácii. Môžeme iba odporúčať dodržiavať optimálne podmienky a metódy skladovania, odporúčania týkajúce sa skladovania hľúz.

  Pozrite si video: Calling All Cars: June Bug Trailing the San Rafael Gang Think Before You Shoot (December 2019).

  Загрузка...