Kvety

Gladioli na zimu: kedy kopať a ako ich uložiť

Pre mnohých, gladioli sú spojené s Deň vedomostí a školských rokov. Niekto s nostalgiou si pamätá tieto časy, ale niekto nechce premýšľať o nich. Je to tak, ako to môže byť, už mnoho rokov sa tieto elegantné predstavitelia žiaroviek považujú za hlavnú výzdobu kytice prvotriednych.


Jeseň je čas na vykopávanie bulbóznych kvetov, ale to nie je vždy nevyhnutné. Mnoho začiatočníkov záhradníci majú záujem o to, či je potrebné vykopať gladioli na zimu a kedy je lepšie to urobiť? Ako ukladať cibuľu? Tento článok odpovie na všetky tieto otázky.

Musím vykopať gladiolusové žiarovky?

Niektoré žiarovky kvety nevyžadujú kopanie na skladovanie v zime. To možno povedať napríklad z tulipánov. Môže sa toto pravidlo pripisovať gladioli? Nie, vôbec nie. To je spôsobené tým, že žiarovky týchto jesenných kvitnúcich rastlín môžu zamrznúť a neprežiť zimu.

Navyše, v chladnom prostredí, gladiolus žiarovky sú náchylnejšie k chorobe. Môžu byť tiež zničené škodcami, podporované mokrou a studenou pôdou. Zvlášť pozoruhodné sú cenné odrody, ktoré sa chcem množiť v nasledujúcom roku. Je potrebné kopať gladioly cenných odrôd na zimu.

Ako kopať

Takže kopanie gladiolov na zimu je nevyhnutné, ale ako to urobiť správne? Ak chcete začať, vyberte vhodný deň, ktorý by mal byť teplý a slnečný. V takom prípade bude sušenie vysadeného materiálu trvať menej času.

Kopanie gladiolov by malo byť opatrné, aby sa nepoškodili žiarovky. Aby ste to dosiahli, lopatka by mala byť čo najviac zasunutá do zeme. Predtým, ako začnete trasúceho materiálu otriasať materiálom a vyhľadávať deti, odporúčame položiť na zem zeminu alebo textílie. Takže obrátenie pôdy na základe tkaniny alebo polyetylénu, môžete udržať všetky deti.

Kopanie žiaroviek gladiolov na zimu si z nich nevyberá plevy. Jedinou výnimkou sú tie, ktoré sú vážne poškodené. Silne poškodený sadivový materiál neprežije až do jari, preto musí byť zničený ihneď po jeho zhromaždení z pôdy.

Tip! Poškodené žiarovky veľmi vzácnych odrôd môžu byť uložené. Aby ste to urobili, odstráňte poškodené oblasti a žiarovku odrežte brilantne zelenou. Takýto sadivový materiál by mal byť skladovaný oddelene od zdravého.

Staré žiarovky sú recyklovateľné. Listy a stonky zdravých kvetov musia byť úplne rezané. Povoľte opustiť malú stopku, ktorá má dĺžku nie dlhšiu ako 2 cm. Treba tiež odstrániť korene. Pokiaľ ide o korene na deti, je potrebné len mierne skrátiť, a na jar pred výsadbou - úplne odstrániť.

Kedy kopať

Teraz zvážte otázku, kedy kopať gladioli na jeseň. Ak chcete určiť termín vykopávania hlodavcov, musíte si pamätať obdobie kvitnutia a rezanie kvetov. Deti a cibule dozrievajú do 30-40 dní od dátumu kvitnutia a rezu. Napríklad, ak bola kvetina odrezaná 1. augusta, potom sa vysadí výsadba 1. septembra.

Ak máte veľa gladiolov, potom nezabudnite, že doba kvitnutia každého z nich nebude úspešná. V takýchto prípadoch môžete mať denník, v ktorom bude označená doba kvitnutia každej rastliny. Záznamy určujú obdobie, kedy je potrebné vykopať sadivový materiál.

Ak nechcete rezať kvetinu, bude trvať 15-20 dní viac, aby sa vytvorila žiarovka. To znamená, že sadba môže byť vykopaná iba 45-55 dní po začiatku kvitnutia.

Podľa štatistík, v ružovej ružovej časti nečlenských plôch, začína kvitnutie gladiolov v druhej polovici augusta. Preto sa obdobie výkopu žiaroviek dostáva do druhej polovice septembra.

Ak nie je celok úplne zrelý, deti ešte nie sú od neho oddelené, čo znamená, že pri kopaní gladiolov nemusíte hľadať mladú cibuľu oddelene v zemi. Súčasné kopanie neovplyvní zdravú žiarovku. Nedokončené dieťa má svetlošedú alebo šedú farbu. Plne zrelá mladá žiarovka je tmavo hnedá, sotva sa odlišuje od farby pôdy.

Hľuzy by mali byť vykopané v suchom slnečnom počasí. Najprv by mali byť odstránené skoré odrody gladiolov z pôdy a potom neskôr. Aby nezabudli na to, kde sú odrody, skúsení záhradníci rastú skoré gladioly oddelene od neskorších. Ak sa budete držať týchto odporúčaní, otázka, kedy vykopať a ako ukladať gladioli, sa dostane do minulosti a vaše kvetinové záhony budú doplnené úžasnými predstaviteľmi kvitnúcich kvetov.

Dezinfekcia sadivového materiálu

Po hosteske kopal gladioli, musia byť chránení pred chorobami. Preto sa žiarovky uchovávajú v dvoch riešeniach. Prvá sa skladá z vody a základov. Malo by to byť slabé 0,1% riešenie. V druhej kompozícii, v ktorej sa výsadbový materiál namočí pred hibernáciou, je zahrnutá voda a manganistan draselný. Mala by mať 0,3% roztok. V každej kvapaline by mali byť žiarovky gladiolu 30 minút. Ak si nie ste istý výsledkom po dvoch liečebných postupoch, gladiolus sa môže uchovávať v treťom roztoku, vyrobenom z karbofosu počas 10 až 15 minút.

Pred skladovaním sušeného sadiva, ktoré zvyčajne trvá približne 2 mesiace. Vysávajte žiarovky v dobre vetranej miestnosti pri izbovej teplote. Počas tohto obdobia je potrebné kontrolovať žiarovky s cieľom včas odstrániť z nich chorých a nevhodných pre budúce skladovanie a výsadbu.

Tip! Ak sa v gladiolusovej žiarovky objavia tripy, potom sa musia vložiť do plastového vrecka so špeciálnym repelentom proti hmyzu. Potom, čo je obal pevne zviazaný a ponecháva sa pol hodiny. Potom sa žiarovky musia opláchnuť v horúcej vode a opäť odložiť na sušenie.

Zimné uskladnenie

Ak ste zhromaždili žiarovky s deťmi, potom po vyschnutí by mali byť oddelené. Aby gladiolus prežil a v budúcnosti potešil oko, môžete vedľa neho položiť niekoľko strúčikov ošúpaného cesnaku. Takže budete môcť chrániť výsadbu materiálu pred zimnými nepriateľmi, ako je porážka chorôb a parazitov.

Aby ste na jar nemuseli vyhodiť všetok sadenicový materiál, potrebujete moderné insekticídy. Skúsení záhradníci odporúčajú uloženie žiaroviek do sieťových sáčkov. Takže je k dispozícii nepretržité vetranie. Optimálna teplota skladovania je + 2 ° C.

Deti by mali byť dôkladne opláchnuté, sušené a usporiadané v odrodách. Políčka môžu byť označené. V zime je potrebné žiarovky z času na čas skontrolovať. Ak sa na hľuzách nájde forma, je dôležité okamžite vetrať miestnosť, čím sa zníži vlhkosť vzduchu. Pestovateľský materiál musí byť posypaný hydrofóbnym materiálom.

Žiarovky, na ktorých sa objavila forma, by mali byť utreté handrou navlhčenou vodkou a potom vysušené. Výsadba materiálu s včasným spracovaním nebude trpieť plesňou.

Takže z tohto článku ste sa naučili, kedy vykopať gladioli a ako ich uložiť, čo vám umožní potešiť vašu rodinu s krásnymi kvetmi v kvetinovom lôžku. Taktiež sa odpovedala na otázku, či je možné nevyhýbať žiarovky a aké následky môže mať nečinnosť. Navrhujeme tiež prehliadanie videa na tému:

Pozrite si video: sadzenie cebulek (Júl 2020).

Загрузка...