Záhradníctvo

Keď sa cesnak zbiera z lôžok v meste Ural

Pri pestovaní plodín v meste Urals je dôležité zohľadniť osobitosti klímy, ako aj chovné nuansy vysadenej rastlinnej odrody. Zdravú úrodu môžete získať len vtedy, keď rastlinu nakrájate a vykopáte.


Cesnak je zahrnutý v strave mnohých národov sveta. V Rusku je bez nej ťažké si predstaviť veľa pokrmov. V Uraloch je možné túto zeleninu pestovať, avšak v tomto prípade je preferovaná jarná odroda, ktorá rastie rýchlo a je dobre zachovaná až do novej úrody. Aj keď mnohí záhradníci stále zasadili zimný cesnak. V tomto článku sa budeme zaoberať, keď sa v údolí uloví cesnak, ale najprv určíme obdobie zrenia tejto plodiny.

Doba dozrievania cesnaku v Urale

Vzhľadom na klimatické znaky Uralu zimné odrody cesnaku dozrievajú v poslednom desaťročí júla a jarné odrody dozrievajú v polovici augusta - začiatkom septembra. Tvorba zubov sa uskutočňuje v lete. V období sucha budú zuby malé a scvrknuté a daždivé leto bude prispievať k pestovaniu veľkých hláv. Ale príliš veľa vlhkosti tiež nepriaznivo ovplyvňuje zber, môže jednoducho hniť v zemi.

Zimné odrody cesnaku sa zvyčajne odoberajú 100 dní po vzniku výhonkov a na jar - dva až tri týždne neskôr. Ale okrem klimatických podmienok, ktoré majú veľký vplyv na obdobie dozrievania plodín, je tiež dôležité zohľadniť vlastnosti odrody. Napríklad bola odroda odroda Alcor, ktorá dozrela za 94 dní. To je, okrem iného, ​​odolné voči chorobám, hubám a vírusu žltého trpaslíka. Novosibirská odroda má dokonca kratšiu dobu dozrievania - 85 dní. Oneskorenie dozrievania odrody môže byť vyvolané nedostatkom stopových prvkov v pôde a chorobách. Preto by ste sa nemali spoliehať len na získané vedomosti, musíte sledovať stav zeleniny počas celého obdobia svojho rastu.

Je to dôležité! Hybridné odrody sú vysoko odolné voči hubám a chorobám, pretože majú vyššiu imunitu.

Nasledujúce odrody cesnaku sú vhodné aj na pestovanie v regióne Ural:

  • "Skif" - násobí vzduchové hlavy a zuby. Odolný voči bielej hnilobe a bakterióze. Má ľadový odtieň váhy.
  • "Bashkir 85" - dozrieva za 85-90 dní. Farba váhy je biela s svetlo fialovým odtieňom. Odolná voči peronosporóze, cibuľovej múke a bakteriálnej hnilobe.
  • Gradekovsky je ranná zimná odroda cesnaku. Doba dozrievania je 81-86 dní. Váhy a zuby majú odtieň bieleho lila.

Definícia zrelosti

Záhradkári určujú zrelosť cesnaku niekoľkými spôsobmi:

  • Opatrne kopajte zem okolo žiaroviek a preskúmajte plevy. Ak je nedotknutá a hustá, je čas odstrániť cesnak zo záhradnej postele.
  • Žlté a zvlnené listy, jemné perie a mäkké krk falošného stonky sú jasnými znakmi zrelosti cesnakových hláv.
  • Prasknuté kvetenstvo a pevná cesnaková hlava, ľahko exfoliované šupky sú tiež skutočnými znakmi kultivácie.

Rovnako ako v prípade cibule, 2-3 týždne pred zberom, treba systematicky zavlažovať postele. Takže môžete hlavu cesnaku chrániť pred aktívnym vývojom hubovej mikroflóry. Okrem toho sa v tomto prípade môžete vyhnúť hnilobe plodín v pôde.

Šípy by mali byť odstránené a začiatok premeniť žlté perie cesnaku na uzol. Takto sa živiny posielajú do koreňového systému a zelená hmotnosť nebude rásť.

Kopanie cesnaku

Ak je váš cesnak už zrelý, vyberte jemný deň, aby ste ho odstránili. Ak zhromažďujete cibuľky cesnaku počas mokrého počasia, budú dlhšie suché a budú uložené menej.

Koreňový systém zeleniny je dostatočne rozvinutý, takže ho vytiahnete rukami je takmer nemožné. Môžete to odstrániť z pôdy podkopaním lopaty. Ak sú na hlavu prilepené zemné hrudky, musia sa pretrepávať. Potom musíte sušiť zber zimného cesnaku.

Tip! Odstráňte cesnakové hlavy s vrcholmi.

Takže po vyschnutí ich budete môcť zviazať vo zväzkoch alebo ich previazať na cesnakové pigmenty a zavesiť ich v suchom tmavom priestore pre trvalé uskladnenie. Tieto zväzky sa môžu stať prvkom výzdoby vašej kuchyne.

Ako vyschnúť a zachrániť cesnak

Ak je počasie slnečné vonku, potom prvú fázu sušenia je možné vykonať na lôžkach a nechať cesnakové hlavy na slnku po dobu 1 dňa. Potom musí byť cesnak umiestnený v tenkej vrstve pod prístreškom alebo v podkroví, takže slnečné lúče na ňu nespadnú. Na úplné sušenie trvá asi 14 dní.

Ak máte v pláne ukladať cesnak do škatúľ, potom po vysušení môžete orechy odstrihnúť. Takže cesnakové hlavy budú lepšie skladované. Potom musíte ostrihať korene s ostrým nožom alebo nožnicami. Aby nedošlo k poškodeniu výrobku, dno cesnaku by malo byť roztrhané alebo voskované. Je však najlepšie držať vo zväzkoch, pretože vzduch preniká zo všetkých strán, čo zabraňuje rozkladu.

Zimný cesnak je tiež dobre zachovaný v skrinkách, ak teplota v nich nezvyšuje nad niekoľko stupňov. Pri poskytovaní skladovania s dostatočným vetraním a teplotou bude ležať bez straty svojich prospešných vlastností až do novej úrody.

Cesnak sa pestuje všade v Rusku, pretože je súčasťou každodennej stravy občanov. Ako vidíte, je dôležité, aby leto obyvateľstvo nielen pestovalo kultúru a staralo sa o ňu včas, ale aj v čase a riadne odstráni cesnakové hlavy od zeme. Pozorne na záhradné postele vám umožní žať bohatú úrodu aj v drsných podmienkach Uralov.

Pozývame vás, aby ste si pozreli video o tom, ako a kedy zbierať hlavy cesnaku: