Záhradníctvo

Opatrenia na kontrolu zemiakov na krúžok

Choroby zeleninových plodín vo všeobecnosti sú nepríjemné a keď neexistujú žiadne osobitné toxické chemikálie na boj proti chorobám, to neprispieva optimizmu väčšine záhradníkov. Napriek tomu sa baktérie baktérií zemiakov môžu a mali by sa naučiť vyrovnať sa, pretože sú veľmi bežné a môžu zabiť až polovicu alebo viac ročnej úrody.

Krúžok zemiakov patrí k počtu bakteriálnych chorôb a nachádza sa všade vo všetkých oblastiach, kde sa pestujú zemiaky. Toto ochorenie je mazané, pretože jeho príznaky sa rozvíjajú pomerne pomaly a nie sú okamžite viditeľné zvonka, aj keď straty na plodinách môžu byť až 40-45%. V tomto článku nájdete fotografie príznakov ochorenia, ako aj jeho opis a metódy liečby. Stačí len okamžite pochopiť, že v prípade krúženia prstencom sa liečba ako taká zvyčajne nevykonáva. Infikované rastliny sú vystavené okamžitej deštrukcii - nie je možné ich zachrániť. Ale prevencia tejto choroby zohráva veľmi dôležitú úlohu.

Známky choroby krúžkovej hniloby

Kauzálnym činiteľom prstencovej hniloby sú baktérie druhu Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicum alebo iným spôsobom sa nazývajú Corynebacterium sepedonicum. Patria k rôznym aeróbnym baktériám.

Vyskytujú sa príznaky ochorenia na koreňoch, hľuzách, stolónoch a tiež na stonky a listy zemiakov. Infekcia zvyčajne začína s hľuzami, ale prvé príznaky ochorenia sa dajú pozorovať len vtedy, keď sú rezané, takže ak hľuzy už sedia v zemi, potom ochorenie možno vysledovať len pozdĺž vyvýšenej časti zemiakového kefa.

Je to dôležité! Pri malej porážke hľúz sa prvé príznaky zvyčajne vyskytujú počas obdobia kvitnutia.

Jedna alebo dve stonky sa vrhnú do kroviny a rýchlo padajú na zem. Tento pokles je už charakteristickým znakom kruhového hniloby, rovnako ako pri iných ochoreniach (verticillis, fusarium) vyblednuté stonky zostávajú stáť. Potom sa hnedé škvrny objavujú na špičkách listov zvädnutých stoniek. Niekedy môžu byť listy postihnutých stoniek biele kvôli strate chlorofylu.

Faktom je, že baktérie, ktoré sa pohybujú od infikovanej hľuzy cez stolóny až po stonky zemiakového kríka, sa tam nahromadia a spôsobia upchatie nádob. Výsledkom je, že živinové kvapaliny nemôžu vstúpiť do hornej časti rastlín a listy najprv strácajú svoj turgor a potom zomrú. Navyše patogén uvoľňuje toxické látky pre zemiaky.

V dôsledku významného poškodenia kruhovej hniloby sú pozorované nasledujúce príznaky:

 • Horné listy celého kefa začínajú žltnúť a krútiť.
 • Povrch medzi žilami listov nadobúda svetlej farby, takže listy sú ako škvrnité.
 • Spodné listy kríkov sa stávajú pomalé a tenké, ich okraje sa môžu natočiť nahor.
 • Internády sú skrátené, zemiakové kefy trvajú na trpaslíkovom vzhľade.

Všetky tieto príznaky sú dobre ilustrované na nižšie uvedených fotografiách.

Ak odoberiete chorú stonku a umiestnite ju do vody, z nej jasne vytečie svetlo žltý hlien. Súčasne sa postihnuté stonky nedajú ľahko vytiahnuť zo zeme, pretože štruktúra žíl a výhonky koreňov je zničená.

Varovanie! Izolácia žltej bledožltej mukóznej hmoty v procese rozpadu sa považuje za diagnostický príznak, podľa ktorého medzi inými chorobami je izolovaná kruhová hniloba zemiakov.

Zemiakové hľuzy, ktoré sú stále slabo infikované, sú prakticky nerozoznateľné od zdravých hľúz vo vzhľade. Ak však urobíte prierez, potom môžete pozorovať žltnutie a zmäkčenie tkanív zemiakov pozdĺž cievneho prstenca. Na fotografii nižšie môžete pozorovať, ako kvitnutie kôry zemiakov vyzerá na hľuzách v počiatočnej fáze infekcie.

Keď choroba postupuje, začne sa vaskulárny systém zemiakov úplne rozpadnúť a premeniť sa na slizovitú hmotu, ktorá sa stlačí pri stlačení hľuzy.

Dve formy choroby

Existujú dve formy poškodenia zemiakových hľúz týmito ochoreniami: hnilobou hniloby a hnilobou kruhov. Pitná hniloba je zvyčajne primárnou formou tohto bakteriálneho ochorenia. Rastliny obvykle infikujú počas jesenného obdobia počas zberu. Na začiatku nie je možné pozorovať žiadne príznaky ochorenia na hľuzách. Choroba sa môže začať prejavovať iba 5-6 mesiacov po skladovaní, na samom začiatku jari. Pod kožou, kde sa infekcia vyskytla, sa vytvorili svetlé škvrny, nie väčšie ako 2-3 mm. Neskôr začnú rásť a dosiahnu 1,5 cm. Telo v týchto miestach sa začína rozkladať a tvorí sa fossa.

Varovanie! Táto forma ochorenia sa často označuje ako žltá subkutánna škvrna.

Ak pri príprave na výsadbu také hľuzy nie sú sledované a vysadené v zemi, choroba sa začne rozvíjať a infekcia prechádza do hľúz.

Infekcia kruhovej hniloby sa zvyčajne vyskytuje zo starých hľúz, cez stolóny a nekrózu cievneho kruhu sa objavujú už na mladých hľuzách.

Podmienky vývoja choroby

Vzhľadom na to, že neexistujú chemické opatrenia na boj proti kruhovému hnilobe zemiakov, je potrebné čo najlepšie porozumieť zdrojom infekcie a podmienkam vývoja ochorenia, aby ste pochopili, aké preventívne opatrenia by sa mali prijať, aby sa čo najviac ochránili pred touto chorobou.

Ideálne podmienky na vznik ochorenia sú mierne teploty (od + 20 ° C) a vysoká vlhkosť. Treba mať na pamäti, že pri vysokých teplotách a suchých podmienkach je vývoj choroby pozastavený a hoci nadzemná časť rastliny rýchlo stráca, nemá prakticky vplyv na hľuzy. Vyzerajú celkom zdravo.

Hlavným zdrojom ochrany infekcie a prenosu do hľúz novej generácie sú už postihnuté hľuzy. Na rozdiel od niektorých iných patogénov baktérie prstencovitých baktérií nepretrvávajú v pôde a nemajú hibernáciu. Ale môžu byť dobre skladované v nevykurovaných priestoroch na všetkých rastlinných odpadoch alebo záhradných náradiach a samozrejme aj na skladovaných hľuzách. Zároveň sa zdravé hľuzy môžu nakaziť kontaktom s postihnutými exemplármi, najmä ak prvé z nich majú poškodenie šupy, škrabance, holé škvrny alebo kusy. Preto je lepšie skladovať všetky nakrájané zemiaky oddelene od hlavnej plodiny a používať ich čo najskôr na ich zamýšľaný účel.

Infekcia sa tiež ľahko prenáša pomocou nástrojov pri zbere zemiakov a najmä pri rezaní hľúz.

Stále je ťažké bojovať s chorobou, pretože jej patogén je celkom schopný prechádzať z hľuzy na hľuzy niekoľko generácií bez viditeľných symptómov, ak sa nevyskytnú vhodné podmienky na ich vývoj. Preto sa niekedy ukáže, že výsadba zdanlivo zdravých hľúz môže mať choré rastliny.

Spôsoby boja proti tejto chorobe

Medzi hlavné opatrenia na boj proti kruhovému hnilobe patria tieto poľnohospodárske postupy:

 • Použitie odrôd zemiakov odolných voči tejto chorobe. Pri výbere vhodnej odrody, majte na pamäti, že skoré odrody zemiakov sú najviac náchylné na kruhovú hnilobu.
 • Počas celej vegetačnej sezóny, včasné odhalenie a odstránenie chorých rastlín.
 • Ak vážne zápasíte s kruhovým hnilobou, je nevyhnutné pozorovať rotáciu plodín a nevracať zemiaky na rovnaké miesto skôr ako po 3 rokoch.
 • Pred uložením hľúz na skladovanie je potrebné, aby sa hľuzy dobre vysušili a zahrievali 2 týždne pri teplotách najmenej +16 ° C až 18 ° C na detekciu infikovaných vzoriek.
 • Kosenie a zabíjanie topánok zemiakov za týždeň, ďalšie pred zberom znižuje riziko infekcie.
 • Formalínové spracovanie skladovania pred kladením hľúz.
 • Klíčení sadiva zemiakov v svetle tiež umožňuje identifikovať infikované hľuzy.

Mnohí záhradníci úspešne bojujú proti bakteriálnym a hubovým chorobám zemiakov, vrátane kruhovitosti, výsadbou sideratov. Oves, raž, pšenica, jačmeň, kukurica, strukoviny, tabak a kapusta sú najlepšie vhodné na zvládnutie patogénov. Je potrebné vybrať rýchlo rastúce plodiny, ktoré sú schopné vytvoriť dostatočné množstvo zelenej hmoty od zberu zemiakov až po mrazy. Na začiatku jari musí byť pole určené na pestovanie zemiakov vysadené horčicou alebo ovosom. Pred výsadbou zemiakov sa kosia sibiaty, zem sa uvoľní a zmieša so zvyškami rastlín. Saprofyty vyvíjajúce sa v pôde môžu významne spomaliť vývoj baktérií.

Nakoniec sa môžete pokúsiť aplikovať niektoré hotové prípravky na boj proti tejto chorobe. Oba pred sadením a pred skladovaním sadiva zemiakov na skladovanie môžu byť leptané fungicídmi Maxim, Kvadris alebo biologickým produktom Gamair.

Pred výsadbou je zmysluplné aj nakladanie hľúz s TMTD.

Ako môžete vidieť, ak použijete všetky vyššie uvedené nástroje a metódy v integrovanej ochrane, dokonca aj kruhové hniloby zemiakov vás nebudú strašiť.