Kvety

Ako uchovávať dahlia v byte

Luxus a veľkoleposť dahlí si zaslúžia lásku mnohých záhradníkov a záhradníkov. Dokonca aj tie najskrytejšie sprisahania sa zapestrili elegantnejšie, ak ste na ňu pestovali dahlia. Preto nie je divné, že v arzenáli mnohých záhradníkov a záhradníkov sú tieto kvitnúce rastliny rôznych odrôd.


Avšak, radosť kvitnúce dahlia bude krátkodobý, ak neposkytnete potrebné podmienky v dome alebo apartmáne na zimné skladovanie hľúz. V tomto článku sa dozviete, ako udržať dahlia v byte až do jari.

Ako a kedy kopať dahlia

Existujú základné pravidlá pre skladovanie dahlia hľúz, ale v mnohých ohľadoch úspech závisí od toho, kedy a ako vykopáte korene týchto rastlín. Na zabezpečenie skorého rozkvetu dahlí sa musia začať zaoberať koncom februára.

Je to dôležité! Kopanie koreňov na zimu by sa malo stať iba vtedy, ak žijete v regióne s ťažkými zimami.

Optimálny čas na kopanie hľúz - prvé jesenné mrazy. Nepreťažujte to, pretože v opačnom prípade mráz zničí výhonky, ktoré sa čoskoro v procese skladovania začnú hniť a rozširujú sa na výsadbu. V dôsledku toho môžu všetky predvaly na pristátie zomrieť.

Príliš skoro na vykopanie hľúz, tiež, nestojí za to, pretože sú tiež zle uložené. Okrem toho budúci sezóna v tejto situácii by nemali očakávať hojné kvitnutie. To je spôsobené tým, že zelené listy poskytujú prirodzenú výživu koreňového systému, zatiaľ čo sa púčiky aktívne pripravujú na ďalšie kvitnutie.

Takže pred vykopaním rastlín by mali byť stonky rezané. Takže určite nepoškodíte korene ani púčiky. Aby sa zabránilo poškodeniu koreňového límca, konope by malo byť ponechané nad zemou s výškou asi 20 cm Okrem toho, aby nedošlo k poškodeniu krku dahlíky, je potrebné umiestniť rybu nie príliš blízko k stonkám, nemali by ste vyťahovať puzdro stonkami.

Aby ste mohli bezpečne vykopať výsadbu, mali by ste vykopať zo všetkých strán kúsok vo vzdialenosti asi 30 cm od stoniek, potom pôdu odrezať a dostať sa do koreňov. Ale to nie je všetko. Hľuzy je potrebné pripraviť na uskladnenie.

Tajomstvo úspešného skladovania je kvalitná príprava žiaroviek na zimovanie. Preto je potrebné vykonať niekoľko prípravných operácií:

  1. Flushing. Korene by mali byť pretrepané zo zeme a opláchnuté v tečúcej vode.
  2. Skrátenie. Ostré nožnice by mali byť odrezané z hľúz približne 15 cm.
  3. Division. V tomto štádiu musíte rozdeliť oddenky. Stonky sú rezané takmer na základňu hľúz. Každý koreň musí mať obličky. Pevné korene s rozvinutými púčikmi nie je možné oddeliť.
  4. Dezinfekcia. Aby ste dezinfikovali sadenicový materiál, musíte ju ponoriť pol hodiny do roztoku manganistanu draselného. Táto udalosť minimalizuje možnosť výskytu hubových ochorení a hnilobných hľúz. Ďalšou možnosťou dezinfekcie je ošetrenie odoziev s fungicídom. Každý deň treba skontrolovať príznaky ochorenia a poškodenia. Všetky korene s podozrivými skvrnami by mali byť zničené. Biele kvitnutie na hľuzách je znakom počiatočného štádia infekcie hubami. Takéto korene musia byť okamžite zničené, inak všetky rastliny zomrú pred jarom.
  5. Sušenie. Korene musia byť po umytí dobre sušené na čerstvom vzduchu.
Tip! Po kopaní sa sadivo prednostne ponechá 10 dní na tmavom a chladnom mieste. Táto doba bude stačiť na utiahnutie menších škôd.

Metódy skladovania tuberkulózy

Zahradníci prišli s mnohými spôsobmi, ako ukladať dahlia hľuzy. Najjednoduchšou a najbežnejšou metódou je uloženie dahlí v krabiciach pokrytých novinami. Avšak táto metóda nie je vždy vhodná. Alternatívne môžete dálie uložiť v byte v hlinenej alebo parafínovej škrupine, ako aj v plastovom obale. Každá z týchto spôsobov ukladania bude ďalej opísaná v článku.

V poliach

Ak hovoríme o skladovaní sadby dahlí v krabiciach, potom musia byť drevené. Dno je pokryté novinami a hľuzy sú umiestnené v škatuliach na zimné skladovanie rastlín. Musia zakryť noviny a dať do suterénu alebo na iné miesto, kde si zvyčajne skladujete zeleninu.

Tiež, pre lepšiu ochranu, niektorí letní obyvatelia zaspávajú boxy s hľuzami s pieskom alebo pilinami. Ale ak budete musieť v zime skladovať sadivový materiál v byte, potom táto voľba nebude fungovať pre vás.

Voskovanie sadivového materiálu

Aby dahlias v byte bolo jednoduchšie, záhradníci prišli s inou metódou, ktorá spočíva v voskovanie hľúz. Aby ste to dosiahli, musíte si kúpiť pravidelné sviečky alebo špeciálny parafínový vosk a boxy / siete na skladovanie sadivového materiálu. Parafín sa zahrieva na parnom kúpeli pri strednom ohni. Po roztavenom parafíne by mali byť na obidvoch stranách namočené predprané, sušené a dezinfikované hľuzy.

Tip! Parafín okamžite vytvrdzuje, takže spracovanie hľúz by sa malo vykonávať veľmi rýchlo.

Voskované dahlia hľuzy sa dajú do škatúľ podľa triedy a potom sa posielajú na skladovanie na balkóne alebo v komore. Skladovanie by malo byť chladné a s nízkou vlhkosťou. Pred zasadením hľúz na jar musíte vyčistiť výsadbový materiál z parafínu a jemne ho oteriť suchou handričkou.

Skladovanie v polyetyléne

Menej času sa venuje príprave na skladovanie hľúz v igelitových vreckách alebo priľnavých fóliách. Okrem toho je tento spôsob skladovania hľúz lacnejší. Pred balením sadiva sa musí ošetriť koloidnou sírou. Raša sa naleje do vrecka a hľuzy sa vloží a potom, čo vrece je pevne zviazané.

Balený sadivový materiál je umiestnený v škatuliach a umiestnený na tmavom chladnom mieste. Hlavnou výhodou spôsobu skladovania je neprítomnosť kontaktu medzi hľuzami, čo znemožňuje infikovať jeden koreň od druhého. Stav každej chrbtice je ľahko kontrolovateľný, jednoducho odblokuje obal. Rovnaké manipulácie by sa mali vykonať pri krútení koreňov v potravinovom filme.

Clay shell

Jedným zo spôsobov, ako uložiť dahlia v podmienkach s nízkou vlhkosťou je jílová škrupina. Za týmto účelom zriedte hlinku vo vode na krémovú konzistenciu. Potom by mali hľuzy namočiť v zriedenom roztoku a usadiť sa na sušenie na chladnom tmavom mieste. Keď sa na hľuzách vytvorí ílovitá kôrka, môžu sa preniesť do úložného priestoru. Jar potrebujú uvoľniť hľuzy z škrupiny. Preto je potrebné ľahko klopať na nich a pokrytie hlinenej škrupiny.

záver

Takže ukladanie dahlia hľúz nie je tak ťažké. Podľa vyššie uvedených odporúčaní budete mať možnosť vyhnúť sa hnilobe a napadnutiu sadivového materiálu hubami. Pre viac informácií odporúčame, aby ste sa oboznámili so sprievodným témou videa: