Záhradníctvo

Čo robiť, ak sú vrcholy zemiakov vysoké

Pravdepodobne nielen každý školák, ale veľa detí vie, že jedlé časti zemiakov sú pod zemou. Od detstva mnohí ľudia spomínajú na rozprávku "Pinnacles and Roots", kde mazaný sedliak podvádzal chamtivého a lenivého medveďa, ktorý nechcel robiť nič, ale s hrozbami, že dostane svoj podiel z úrodu. Tu a v prípade zemiakov dostal presne polovicu plodín podľa hmotnosti - "topy", ktorí nevedeli, kam ich povedať, pretože sa ukázali byť úplne nejedlé.

Je pravda, že v modernom svete a vzdušné časti zemiakov sú používané. Vrchné zemiaky sa používajú na prípravu špeciálnych infúzií na boj proti škodcom. A ak existuje významné množstvo zelenej hmoty, môže sa kompostovať a získať cenné organické hnojivo. Hoci rada príliš veľa z veľkosti listov a stoniek zemiakov nestojí za to. Koniec koncov, veľkosť vrcholov zemiakov nemá priamy vplyv na zber. Samozrejme, s dobrou zberom zemiakov, pravdepodobne veľké a vysoké vrcholy rastú, ale ak je ich výška blízka značke, potom je čas zaznieť alarm. V tomto prípade je príliš vysoká pravdepodobnosť, že hľuzy takých vrcholov vyrastie malých a málo.

Príčiny intenzívneho rastu vrcholov

Prečo majú zemiaky vysoké vrcholy? Na túto otázku existuje niekoľko odpovedí a často dôvodom je práve nesprávne konanie samotného záhradníka.

Nadbytok dusíka

Často sa stáva, že človek s najlepším zámerom nezískal presne to, čo bolo naplánované. Tu a v tomto prípade nadmerná dávka hnojiva môže viesť k nadmernému rastu hmotnosti listov zemiakov, bohužiaľ na úkor výnosu hľúz.

Varovanie! Zvlášť nebezpečné sú v tejto súvislosti hnojivá obsahujúce dusík a dusík, vrátane hnoja a humusu.

Prebytok týchto hnojív vedie k tomu, že vrcholy zemiakov môžu vyrastať až na jeden meter alebo viac na výšku. Zároveň sa hľuzy takmer nevyvíjajú a zber bude neuspokojivý.

Čo robiť v prípade, že vrcholy už vzrástli? Môžete sa pokúsiť upraviť obväz. Najlepším zo všetkých je pre tieto účely zavedenie superfosfátu. Samozrejme, vrcholy z toho nebudú nikam, ale povzbudí proces hľúz. Koniec koncov, superfosfát má schopnosť urýchliť proces starnutia zemiakov a aktivovať odtok živín z listov do hľúz. Pri príprave živného roztoku sa 10 g superfosfátu zriedi v 10 litroch horúcej vody a zemiakové puzdrá sa oddelia výsledným roztokom. Táto suma postačuje na spracovanie stovky zemiakových polí.

Tip! Môžete sa pokúsiť aplikovať líniu na listy. Rovnako ako v tejto situácii sú potrebné naliehavé opatrenia a striekanie listov funguje veľmi rýchlo.

V budúcnosti je potrebné vedieť, že ak pri príprave lôžok na pestovanie zemiakov na jeseň alebo na jar boli naplnené hnojom alebo humusom, potom nie je potrebné žiadne ďalšie dusíkaté hnojivo pre zemiaky.

Ale kŕmenie s fosforom, draslíkom, železom, horčíkom a stopovými prvkami sa môže vykonávať niekoľkokrát za sezónu, najmä ak sú na listoch príznaky hladovania: chloróza, žltnutie a iné.

Vo všeobecnosti, pri kŕmení zemiakov, musíte byť veľmi opatrní. Napokon, aj keď vrcholy rastú veľké a zdravé a hľuzy budú potešovať svojou veľkosťou a množstvom, zemiaky, ktoré sú nasýtené hnojivami, sa zle uchovávajú. A to znamená, že vaša dobrá úroda môže čoskoro zmiznúť. Z tohto dôvodu je kŕmenie žiaduce prísne dodržiavať pokyny a je lepšie poskytnúť menej ako nadmerné podávanie.

Veľké hľuzy

Z rovnakého dôvodu, keď chce záhradník urobiť lepšie a výsledok nie je najlepší, používa veľké hľuzy na pestovanie.

Čo sa deje? Vo veľkých hľuzách existuje zodpovedajúco väčší prísun živín. Preto rastliny zemiakov intenzívne rastú a rastú zelenú hmotu vo výške hlavne kvôli hľuzám a koreňový systém sa nevyvíja súčasne. Keď výživa z hľuzy končí, rastlina začína rozvíjať nové hľuzy, ale čas už je vynechaný, vegetačné obdobie končí a hľuzy rastú veľmi malé.

POZOR! Preto skúsení záhradníci odporúčajú používať zemiakové hľuzy na pestovanie, ktoré nepresahujú veľkosť kuracích vajec.

Nedostatok svetla

Najjednoduchšia odpoveď na otázku: "Prečo majú zemiaky vysoké vrcholy?" je skutočnosť, že rastliny môžu chýbať osvetlenie. Pravdepodobne každý, kto vôbec pestoval sadenice doma, si dobre uvedomuje tento účinok. Ak je hladina svetla malá a výhonky nemajú dostatok svetla, začnú sa ťažko natiahnuť. Takže zemiaky zasadené vo stinných alebo polosiernych miestach, v boji za dodatočné osvetlenie, začínajú dosahovať vyššie, bližšie k slnku.

Rovnaký účinok sa môže vyskytnúť na slnečnom mieste, ak sa hľuzy vysádzajú príliš blízko seba. Zemiaky dobre nereagujú na zahustenie výsadby - buď začne vylievať alebo je postihnuté hubovými chorobami zo zlého výmeny vzduchu v lôžkach.

Hoci v južných regiónoch, kde je slnko tak veľa, že stačí pre všetkých s hojnosťou, dokonca aj v čiastočne tieňových miestach, napriek vysokým rastúcim stonkám, môže dozrieť celkom dobré zemiaky.

Varovanie! Dôvodom je najmä to, že zemiaky nemajú radi teplo a hľuzy sa najlepšie vytvárajú pri miernych teplotách, nie vyšších ako + 25 ° C.

Poveternostné podmienky

Ak vo všetkých vyššie uvedených prípadoch veľa záviselo od krokov samotného záhradníka, potom nikto nemôže ovplyvniť počasie. A v teplom a deštivom lete všetka tráva rastie skokom a hranicami. Nie je výnimkou a topánky zemiakov. A keďže poveternostné podmienky sú skôr nepredvídateľné, v tomto prípade sa dá urobiť len jedna. Počkajte, kým zemiaky vyblednú a po nejakej chvíli pošliapnite všetky vrcholy tak, aby ležali na zemi a nemohli odoberať viac živín z hľúz. Výsledkom je, že všetka energia rastlín prechádza do hľúz a dostanete bohatú úrodu.

Čo robiť, ak sú vrcholy nízke

V skutočnosti to nie je vždy výška vrcholov zemiakov, ktoré negatívne ovplyvňujú výťažok zemiakov. Koniec koncov, existuje veľa odrôd, ktoré sa vyznačujú vysokou nadzemnou časťou. Pre nich je výška zemiakového púšte v rámci jedného metra takmer normou.

Je to dôležité! Napríklad odrody Nakra a Adretta majú vysoké a silné kríky.

Môžete sa obávať len v tých prípadoch, kedy ste už dlho vyrástli známe odroda, ktorá sa náhle veľmi roztiahla.

Každý vie, že svet je ďaleko od dokonalého, takže niektorí sa veľmi obávajú kvôli vysokej veľkosti zemiakových listov, iní sa pýtajú, prečo majú taký malý list.

Ak zažívate novú rôznorodosť zemiakov a čelíte jednému z týchto problémov, nemali by ste sa obávať pred časom, kedy ste zberali. Vzhľadom k tomu, odrody zemiakov majú veľmi odlišné vlastnosti a medzi nimi sa nájdu, vrátane tých, ktorých vrcholy nezvyšujú nad 40-50 cm, ale zároveň sa môžu pochváliť pomerne slušnými výnosmi - až 25 hľúz z kešu. Napríklad, tieto vlastnosti sa líšia v populárnej rozmanitosti zemiakov "Red Scarlet". Dobré šťastie odrôd zemiakov majú tiež veľmi nízke vrcholy. Krátka vzrastanosť krovov je len znakom niektorých odrôd.

Ale nie všetko je tak jednoduché. Nanešťastie, krátky vzrast vrcholov zemiakov môže tiež spôsobiť nedostatok živín, najmä fosforu. Zemiaková plodina prudko klesá. Aby ste si boli istí diagnózou, postačí len vykopať aspoň jednu hľuzu pod spodnou časťou puzdra a rozrezať ju na dve časti. S hladom fosforu sa na rezu objaví fialový odtieň. Kŕmenie s týmto problémom pomôže hnojiť superfosfát a je lepšie ho držať vo forme postreku na plechu.

Preto by ste nemali byť rozrušený, ak sa vám zdá, že vrcholy vašich zemiakov nie sú podobné tomu, ktoré rastú v susednej záhrade. Najprv sa musíte uistiť, že to nie je vlastnosť odrody a potom vykonajte akékoľvek opatrenia.