Hospodárstvo

Králik očné choroby: liečba + fotografie

Ochorenia očí u králikov, ak nie sú symptómom infekčného ochorenia, sa nelíšia od ochorení očí u iných cicavcov, vrátane ľudí. Do tej miery, že oko u králika môže byť vyšetrené a diagnostikované oftalmológa.

Ak je konjunktivitída príznakom infekčnej choroby u králika, je zbytočné ho liečiť bez odstránenia základnej príčiny. V tomto prípade je choroba primárne liečená a vo vzťahu k očkám sa symptomatická liečba používa na zmiernenie pohody králika.

Choroby králikov súvisiace len s očami majú najčastejšie dedičnú povahu. Môže to byť dôsledok mechanického poškodenia, chemického podráždenia očí alebo dakryocystitídy, ktorá sa zvyčajne vyskytuje ako dôsledok vrodenej nesprávnej polohy molárnych zubov králika.

Choroby oka infekčnej povahy by sa mali zvážiť v spojení s liečbou základnej choroby u králika, takže nemá zmysel zastaviť ich v tomto prípade.

Neinfekčné ochorenia očí u králikov sú všeobecne liečené rovnakým spôsobom ako u iných zvierat. Rozdiel je len vo veľkosti.

Mechanické a chemické poškodenie očí králikov a ich ošetrenie

Mechanické poškodenie očí králikov sa vyskytuje ako dôsledok bojov medzi zvieratami, štipľavé oči so semenami počas kŕmenia, modriny, ak sa počas krásy králik stane na rohu podávača alebo iného predmetu.

Takéto zranenia zvyčajne ustupujú samy o sebe, hoci oko môže vyzerať strašidelne. Často sa v tomto prípade vyskytuje veľké roztrhnutie oka. Oko je zatvorené. Môže byť edém očných viečok.

Na prevenciu sekundárnej infekcie v tomto prípade môže králik kvapkať do oka pomocou širokospektrálneho antibiotika.

Chemické dráždenie očí u králikov môže byť spôsobené výpotkami amoniaku z rozpadu moču v nevyčistenej bunke. V tomto prípade nie sú potrebné zdravotné, ale hygienické opatrenia.

Keď sú oči z hlbín očí alebo vápna zo stien, oči králika sú umyté soľným roztokom. Ak sa oči králika umyli takmer okamžite po upchávaní, nie sú potrebné žiadne ďalšie opatrenia. V opačnom prípade klesá kvapka s antibiotikom.

Oči králika môžu začať zalievať v dôsledku alergickej reakcie. V takomto prípade neprinesie žiadne ošetrenie očí, kým nie je identifikovaný a eliminovaný alergén.

Je to dôležité! Často sa vyskytuje alergická reakcia, ak sa seno infikuje plesňami.

Takéto seno sa často nazýva prašné kvôli skutočnosti, že pri trepaní do vzduchu vzrastie veľa prachu, čo je v skutočnosti forma spór. Tieto rovnaké spóry často spôsobujú poškodenie dýchacích ciest u králikov.

Aby sa problém vylúčil a aby sa zabránilo alergickej reakcii u králika, bude sa toto seno musieť odstrániť najmenej 10 minút.

Konjunktivitída s nedostatkom vitamínu

Nedostatky vitamínov môžu byť tiež príčinou králičej konjunktivitídy. Takáto konjunktivitída sa vyskytuje pri nedostatku vitamínov A alebo B2. Ak chcete odstrániť príčinu, stačí pridať chýbajúce vitamíny do stravy králika a ďalej sledovať užitočnosť králičieho krmiva.

Situácia je horšia, ak sú ochorenia králičieho oka spôsobené dedičnými faktormi alebo sú komplikáciou iných ochorení.

dacryocystitis

Očné ochorenie, ktoré má vrodenú povahu, ako sa vyskytuje pri abnormálnom raste molárnych zubov, ktoré menia tvar nasolakritického kanála. V dôsledku toho začne oko prvýkrát vodou, pretože vypúšťanie slznej žľazy nemá príležitosť vstúpiť do nosového kanálika do nosa. Blokovaný kanál je zapálený. Neskôr, keď sekundárna infekcia sedí na zápalovom povrchu, výtoky sa stávajú hnisavé.

Liečba je možná iba chirurgicky, pretože je potrebné odstrániť nesprávne rastúce zuby. Operácia sa vykonáva na veterinárnej klinike. Preto je liečba dakryocystitídy možná iba pre okrasné králiky. Poľnohospodárovi je takéto králik ľahšie.

Po odstránení abnormálne rastúceho zuba sa očistí nasolakritický kanál. V pokročilých prípadoch je potrebné drenáž. Pretože bežné prípady automaticky naznačujú hnisavosť a infekciu kanála, na odstránenie sekundárnej infekcie sa používajú očné kvapky s antibiotikom.

Na fotografii je odvodnenie nosového kanála, populárne nazývané "zakalené".

Princíp operácie je jednoduchý: pravidelne musíte káblovku ťahať dopredu a dozadu, aby ste vyčistili kanál a zbavili sa vysušeného hlienu.

volvulus storočia

Vedecký názov je "entropium". Vyskytuje sa ako komplikácia po keratitíde. Navyše samotné entropium môže byť príčinou sekundárnej keratitídy. Ďalšie príčiny entropie sú deformácia chrupavky, predĺžená konjunktivitída, dedičná predispozícia.

POZOR! Rex králiky zvyčajne trpia dedičnou torziou v dôsledku rovnakej mutácie, ktorá im poskytla krásnu plyšovú pleť.

Inverzia očných viečok u králika môže nastať aj pri konvulzívnom kontrakcii kruhového svalstva oka.

Keď sa očné viečka otočia, medzi očné viečka a rohovku oka padnú riasy, poškodzujú ju a spôsobujú keratitídu. Ak spustíte problém, možno perforáciu rohovky.

Inverzia sa vylučuje len operáciou. Ak králik dlhšiu dobu nepodporuje očné kvapky s konjunktivitídou a oko stále trpí, musíte sa poradiť s lekárom. Možno to nie je záležitosť bežnej konjunktivitídy.

Storočie striedania

Dôvody sú prakticky rovnaké ako dôvody inverzie, ale namiesto konvulzívnej svalovej kontrakcie je jedným z dôvodov paralýza tváre.

Inverzia očných viečok je charakterizovaná poklesom očného viečka a jeho oddelením od očnej gule. Ako dedičný faktor sa často vyskytuje u psov, ktoré majú syrovú konštitúciu (mastifi), ale tento fenomén je u králikov veľmi zriedkavý a nesmie sa im umožniť chov ako králiky.

Oveľa častejšie je zvrátenie očných viečok králikov spôsobené bojmi alebo komplikáciou po ochorení.

Eliminácia očných viečok tiež chirurgicky.

Posledným z chorôb súvisiacich so storočím je blefaritída.

blefaritída

Ide o zápal očných viečok, ktorý môže viesť k vyčerpaniu alebo bielenie očných viečok. Blefaritída môže byť povrchná alebo hlboká. Príčina blefaritídy je v oboch prípadoch:

 • mechanické poškodenie, tj popáleniny, rany, modriny;
 • podráždenie očných viečok v dôsledku chemických, tepelných alebo mechanických účinkov, to znamená spálenie, kontakt s viečkami, žieravina, poškriabanie.

Rozlišovanie medzi povrchnou a hlbokou blefaritídou môže byť na vonkajších znakoch.

Pri povrchovej blefaritíde existujú tri etapy:

 1. Očné viečka sú svrbiace a červené;
 2. Hrany očných viečok sa zahustia, na viečkach sa objavia váhy mŕtvej kože, vypadnú riasy, očná štrbina sa zužuje, pozoruje sa sčervenanie spojoviek;
 3. Vyvinie sa ulceratívna blefaritída; namiesto rias sa vytvárajú pustuly, ktoré po otvorení prechádzajú na vredy. Ciliárna hrana je mokrá a krváca.

Pri hlbokej blefaritíde nie sú žiadne štádiá. Ide o rozsiahly hnisavý zápal vlákna očných viečok bez hlavnej lokalizácie abscesu na jednom mieste. Víčka oteklé, bolestivé. Oko je zatvorené. Z vnútorného rohu oka prúdi hnis. Konjunktivita sa zväčšuje a vyráža do očnej štrbiny.

Liečba blefaritídy

Pri povrchovej blefaritíde môžete použiť vodu z 1% roztoku sódy na pečenie. Okraje očných viečok sú ošetrené antimikrobiálnymi masťami: furatsilinovoy alebo svlvatsil sodium.

Je to dôležité! Odporúča sa vypáliť vredy roztokom jódu alebo brilantnej zelenej, ale je to veľmi nežiaduce, pretože prípravky sa môžu dostať na očné rohovku, najmä ak sa králik zvratne.

Ako spoločný nástroj používali antibiotiká a sulfónamidy. Tieto lieky sa používajú pri liečbe hlbokej blefaritídy. V prípade lokalizovaných vriec sú otvorené.

zápal spojiviek

Bežný názov zápalových procesov v sliznici medzi viečkom a očnou guľou.

Príčiny konjunktivitídy u králikov môžu byť mechanické a chemické faktory. Mechanické sú podráždenie oka prachom alebo kúskom sena na sliznici. Chemikálie: žieraviny, dezinfekčné prostriedky, vápenný prach, kyseliny, zásady, amoniak v zle vetraných priestoroch.

Symptómy konjunktivitídy sú rovnaké:

 • svrbenie;
 • blefarospazmus, to znamená spontánne uzavretie oka;
 • svetloplachosť;
 • vypúšťanie z vnútorného rohu oka;
 • bolesť očných viečok.

Výtok z očí s konjunktivitídou môže byť jasný alebo hnisavý. Posledná z nich sa obvykle vyskytuje buď s hlavnou infekčnou chorobou, alebo so zanedbaným konjunktivitídom.

Existuje 5 foriem konjunktivitídy:

 • akútna katarálna konjunktivitída;
 • chronická katarálna konjunktivitída;
 • hnisavá konjunktivitída;
 • fibrínová konjunktivitída;
 • folikulárna konjunktivitída.

Pri akútnej konjunktivitíde sa pozoruje trhanie, fotofóbia a začervenanie slizníc. Ak nebudete liečiť akútnu konjunktivitídu, stane sa chronickou s hnisavými sekrétmi.

Konjunktivitída je často vyvolaná patogénnou mikroflórou, ktorá sa stala náchylnou na poškodenie sliznice alebo využila slabú imunitu králika.

Liečba konjunktivitídy

Najprv odstráňte príčinu konjunktivitídy. Oči premyté slabými dezinfekčnými roztokmi: manganistan draselný alebo furatsilín. Keď katarálna konjunktivitída odporúča adstringentné roztoky, z ktorých najznámejšia a najbežnejšia kyselina boritá. Oči premyté 3% roztokom kyseliny boritej.

Ak sú purulentné formy na ničenie patogénnych mikroflórových injekčných antibiotík intramuskulárne. Na topické použitie očnej masti a kvapiek s širokospektrálnymi antibiotikami.

Je to dôležité! Veterinár by sa mal zaoberať liečbou folikulárnych a fibrinóznych foriem konjunktivitídy, pretože sú potrebné určité chirurgické postupy.

keratitída

Zápal rohovky očnej bulvy. Príčiny ochorenia sú rovnaké ako príznaky konjunktivitídy.

Hlavný príznak keratitídy: zakalenie rohovky. Ak bude opacifikácia purulentnej keratitídy žltá. Okrem zákalu, fotofóbie, oddelených častíc epitelu, klíčenia rohovky s ďalšími krvnými cievami.

Liečba keratitídy

Odstráňte príčinu a predpíšte očné masti alebo kvapky s antibiotikami.

Vred v rohovke

Vredy sa vyskytujú pri glaukóme, nedostatku slznej tekutiny v uzatvorení nosolakritického kanála a poškodenia tvárového nervu.

Je to dôležité! Biele novozélandské králiky sú hereditárne náchylné na glaukóm.

Vred je perforácia očnej rohovky. Chirurgické zákroky s odstránením očnej gule sa zvyčajne vyžadujú.

uveitída

Toto je zvyčajne súbežná základná choroba. Vyskytuje sa v prípade keratitídy alebo vredov rohovky, ako aj infekčných ochorení. Uveitída je v skutočnosti zápal choroidov. Liečte základné ochorenie.

záver

Všetky očné ochorenia králikov si vyžadujú profesionálnu lekársku intervenciu. Liečba očných ochorení u produktívnych králikov zvyčajne nie je prospešná v peňažných podmienkach, s výnimkou miernej konjunktivitídy. O tom, či sa ozdobných králikov obvykle zaobchádza, rozhodujú majitelia podľa ich možností.