Hospodárstvo

Vírusová hemoragická choroba králikov

Slogan o králikoch, chodil v Sovietskom zväze, "králiky sú nielen teplé kožušiny, ale aj 4 kg dietetického mäsa" je stále na pamäti. A predtým, králiky boli skutočne ziskové zamestnanie letných obyvateľov, ktorí držali zvieratá na pozemkoch, ktoré im štát vydal, a nevedeli o problémoch. Králiky môžu byť chované prakticky v akomkoľvek množstve, bez obáv o ochranu pred chorobami. Hlavná vec je, že susedia v dachovom družstve nepíše ohováranie.

Rád pre chovateľov králikov existoval až v roku 1984, keď sa prvýkrát objavil vírus obsahujúci RNA v Číne, čo spôsobilo nevyliečiteľné králičie ochorenie. Navyše choroba, ktorú je ťažké brániť, pretože zvyčajne je priebeh ochorenia bleskovo rýchly.

Vzhľadom na skutočnosť, že karanténna bariéra proti vírusu nebola dodaná včas a čínsky králik prišiel do Talianska, vírus sa začal šíriť z Číny po celom svete a vírusové hemoragické ochorenie králikov začalo svoj triumfálny pochod.

Problém proti tomuto ochoreniu bol zhoršený skutočnosťou, že králiky boli často úplne zdravé až do posledných minút života, keď zrazu začali kričať, spadnúť, robili zúfalé pohyby a zomreli.

V skutočnosti králiky trpia UGBA aspoň 2 dni, počas ktorých mali čas na infekciu susedných zdravých zvierat s vírusom.

Navyše majitelia najprv nepociťovali, že by vírus mohol pretrvávať aj v koži, ktoré boli vtedy často vymenené za krmivo. Pretože sa často krmiva pre králiky a kožušiny zabitých zvierat držali v rovnakej miestnosti, jedlo sa tiež infikovalo vírusom. To pomohlo vírusu dobiť všetky nové územia.

Tento vírus bol okamžite hlásený do Sovietskeho zväzu z dvoch smerov: zo západu, odkiaľ si zakúpili európske králičie mäso a na Ďalekom východe priamo z Číny cez colné stanoviská na rieke Amur.

Preto v bývalom ZSSR neexistovala žiadna oblasť bez hemoragickej choroby králikov.

V súčasnosti sú dve vírusy: UGBC spolu s myxomatózou doslova pohromou chovateľov z celého sveta, s výnimkou Austrálie, ktoré nedovoľujú, aby králiky rástli aj do výšky dna.

Králik akéhokoľvek veku môže byť chorý s UGBV, ale ochorenie je obzvlášť nebezpečné pre králiky vo veku 2 - 3 mesiacov, úmrtnosť z UGBC, medzi ktorými dosahuje 100%.

Vírus VGBK je v prostredí pomerne stabilný a môže vydržať relatívne vysoké teploty. Pri 60 ° C vírus zomrie len po 10 minútach, takže nie je možné "zahnúť" králika tak, aby vírus zabíjal. Zviera zomrie skôr. Hoci mnohé menej odolné vírusy zomierajú už pri teplote 42 °, ktorú môže živý organizmus odolávať. Rovnaké "teplo" v chorobe - to je boj tela proti vírusu.

V koži chorých králikov vírus pretrváva až 3 mesiace.

Spôsoby infekcie vírusom VGBK

S dobrou odolnosťou vírusu tejto choroby v životnom prostredí ju možno priniesť svojim králikom jednoducho navštívením králičieho kámoša, ktorý sa rozhodol pochváliť nový králik. Vírus je perfektne prenášaný cez odevy, topánky alebo na kolesá automobilu. Nehovoriac o rukách, ktoré sú takmer nemožné dezinfikovať správne.

Hlavnými zdrojmi infekcie sú krmivo, hnoj z chorých zvierat, posteľná bielizeň, voda a pôda kontaminované vylučovaním chorých králikov. Vlhkosť a kožky sú tiež zdrojom vírusu.

Ale aj keď je farma v divočine, neexistuje žiadna záruka, že králiky sa môžu vyhnúť chorobe hemoragickej choroby. Okrem už spomenutých zdrojov vírusu môžu byť prenášané krvné hmyz, hlodavce a vtáky. Sami ostanú imúnne voči tejto chorobe.

Príznaky UHDD

Inkubačná doba vírusu je niekoľko hodín až 3 dni. Štandard pre iné ochorenia štyroch foriem priebehu UHD nie je. Táto choroba má iba dve formy ochorenia: supersharp a akútne.

Pri nadmernej ostrosti vyzerá králik dokonale zdravý. Zviera má normálnu teplotu, normálne správanie a chuť do jedla. Do tej chvíle, kedy padá na zem v kŕčoch.

V akútnej forme zvieraťa môžu byť videné známky útlaku a porúch CNS, niekedy pred smrťou králik vyvíja krv z úst, konečníka a nosa. Navyše, krv z nosa sa môže zmiešať s mukopurulantnými sekrétmi. Môže sa zobraziť len krv z nosa. Možno nič vôbec.

Preto, ak králik zrazu "bez akéhokoľvek dôvodu, bez akéhokoľvek dôvodu" vzal a zomrel, je potrebné dať mŕtvemu zvieraťu na výskum do laboratória.

Diagnóza ochorenia

Presná diagnóza je stanovená na základe anamnézy a patologických štúdií. Králik, ktorý padol z UGBC, má krvácanie z vnútorných orgánov pri pitve. Okrem toho, správanie a virologické štúdie.

Pitva odhaľuje, že príčinou smrti králika bol pľúcny edém. Ale vírus sa začína rozvíjať v pečeni, čo vedie k nezvratným zmenám v čase smrti zvieraťa. V skutočnosti sa pečeň po smrti králika podobá zhnitej tkanine, ktorá je ľahko roztrhnutá po ruke. Pečeň má žltohnedú farbu a zväčšený objem.

Na fotografii môžete vidieť zmeny v pečeni a pľúcach.

Srdce je zväčšené, ochabnuté. Obličky majú červenohnedú farbu s bodovými krvácaním. Slezina je tmavá čerešňa, opuchnutá, zväčšená 1,5 až 3 krát. Tráviaci systém je zapálený.

Laboratórne štúdie sú potrebné na oddelenie VBHK od vírusových respiračných ochorení, pasteurelózy, stafylokokov a otravy.

Posledne uvedená je obzvlášť pravdivá, pretože niektoré jedovaté rastliny vedú aj k rýchlej smrti. A mnohé rastliny sú jedovaté, takže si nemôžete všimnúť malý kúsok jedu v seno pre králika.

Prevencia a liečba HBV

V prípade prepuknutia UGBC sú možné iba karanténne opatrenia. Neuskutočňuje sa žiadna liečba, pretože neexistuje žiadny liek na vírus. Pri vypuknutí choroby sú všetci chorí a podozrivé králi zabití a spálení.

POZOR! Zničenie mŕtvol je nevyhnutné, aby sa zabránilo šíreniu infekcie, pretože v zásade králičie mäso pacienta s UHDB je jedlé.

Ďalšou vecou je, že majitelia, ktorí videli, čo sa deje vo vnútri chorého zvieraťa, pravdepodobne nebude jesť toto mäso.

Zostávajúce zdravé králiky sú očkované. V prípade neprítomnosti očkovacej látky sa všetka dobytka na farme porazí. Farmy sa považujú za bezpečné iba 15 dní po poslednej smrti králika a po vykonaní všetkých hygienických postupov, zabíjanie chorých králikov a očkovanie zdravých králikov.

Typy očkovacích a vakcinačných schém pre túto chorobu

Na vytvorenie imunity proti IGBC sa v Rusku vyrába 6 variant vakcín, z ktorých aspoň dve sú bivalentné: proti myxomatóze a IGBC a proti pasteurelióze a IGBC. Predtým s menej bohatou voľbou sa použila vakcinačná schéma, pri ktorej bola po prvý raz očkovaná vakcína u králika vo veku 1,5 mesiaca. Pri ďalšom očkovaní bola vakcína prepichnutá 3 mesiace po prvej vakcinácii. Tretia a všetky následné vakcinácie sa vykonávali každých šesť mesiacov.

Dnes sa musíme sústrediť na pokyny pre vakcínu.

Varovanie! Mnohí chovatelia králikov veria, že ruské vakcíny nie sú veľmi vysoko kvalitné a poskytujú "rozpad" imunity.

A niekedy sa stane, zvieratá ochorejú ihneď po očkovaní. Posledný prípad naznačuje, že králiky už boli choré, mali len čas na očkovanie počas inkubačnej doby ochorenia.

Veterinárne stanice odporúčajú očkovanie králikov za 1,5 mesiaca, ale stane sa, že mladí začnú zomierať za mesiac. Aby ste zabránili takýmto prípadom, musíte prísne dodržiavať plán očkovania králikov. Cuby z očkovaných kráľovien majú pasívnu imunitu až do 2 mesiacov.

Tip! Očkovaní králiky sa musia spájať.

V prípade "rozpadu" vakcíny vírusom sa budú musieť zabiť všetky choré a podozrivé králiky a podmienečne zdravé zvieratá by mali byť injikované sérom proti IBD. Toto nie je očkovacia látka, je to liek, ktorý stimuluje imunitný systém a má preventívny účinok až 30 dní. Nie je to skutočnosť, ktorá vám pomôže, ale nebude to horšie.

Čo a ako dezinfikovať

V prípade VGBK sa po zničení chorých zvierat úplne dezinfikuje nielen vybavenie a odev personálu, ale aj všetky poľnohospodárske zariadenia vrátane klietok, žľabov a kŕmnych žľabov. Rovnako ako samotná štruktúra.

Dezinfekcia sa vykonáva s bežnými dezinfekčnými roztokmi najdostupnejších: chlór, fenol, formalín a iné. Tiež sa na vypálenie mikroorganizmov často používa fúkač alebo plynový horák. Ak si však pamätáte, že vírus pri teplote 60 ° C potrebuje 10 minút na smrť, je ľahké uhádnuť, že buď ventilátor bude neefektívny, alebo do tej doby všetko okrem kovových častí bude horieť.

Dnes existujú účinnejšie dezinfekčné prostriedky, ktoré môžu pomôcť s vírusom zvládnuť. Spôsoby dezinfekcie a prípravy na očkovanie proti ARHD je možné vidieť na videu.

Schéma vakcinácie králikov, spoľahlivá ochrana pred smrťou

Vrh, hnoj a kontaminované krmivo sú spálené.

Na fórach a webových stránkach sa môžete často stretnúť s otázkami "môže králik prežiť po vypuknutí AIPD?" Ľudia, samozrejme, ľutujú, že stratia všetky zvieratá na farme, ale v oboch prípadoch nie je odpoveď. Prežívajúci králik sa stáva predávajúcim infekcie. Novo zakúpené králiky budú infikované veľmi rýchlo a zomrú.

výsledok

Ak bola farma navštívená vírusom tohto ochorenia, najlepšou možnosťou by bolo porážať všetky dostupné zvieratá a dôkladne dezinfikovať inventár a ušetriť tak úsilie, ani čas.