Záhradníctvo

Zmrazené vrcholy zemiakov: čo robiť

Chovatelia zemiakov sa snažia pestovať odrody rôznych období dozrievania. To pomáha výrazne zvýšiť čas, kedy môžete vychutnať lahodné zemiaky. Skoré zemiaky sú najobľúbenejšie. Avšak na jar, keď rastú skoré odrody zemiakov, hrozí nebezpečenstvo návratu mrazu.

Koniec koncov, je vysadený hneď, ako sa zohreje pôda, aby sa zber stal skoro. Niektorí pestovatelia zemiakov vykonávajú prvé diela už v období roztopenia februára. Ak začnú mrazy pred rastúcimi zemiakmi, neexistuje žiadne zvláštne nebezpečenstvo. Hľuzy sú chránené pôdou a nemajú strach z mrazu. Ale vrcholy sú veľmi citlivé na nízke teploty a ľahko sa zmrazia.

Ak je stupeň poškodenia malý, rezervné body rastu rýchlo obnovia kríky. Budú rásť a úrodu sa zachráni. Ak sú vrcholy zemiakov vážne zmrazené, bude to mať negatívny vplyv na výnos a doba zberu bude musieť byť odložená na neskorší dátum. Preto záhradkári potrebujú vedieť, ako chrániť zemiaky pred zmrazením, aby ušetrili drahocennú plodinu.

Spôsoby ochrany zemiakových plantáží pred zmrazením

Hneď ako sa zemiaky objavili na pozemkoch, záhradníci začali zaujímať spôsoby, ako ich chrániť pred mrazom. Referenčné knihy o záhradníctve opisujú mnoho metód, ktoré by sa mali použiť v prípade poklesu teploty. Najzákladnejšie odporúčanie možno považovať za dôkladné sledovanie predpovede počasia. Jarná predpoveď je veľmi premenlivá, ale prijaté preventívne opatrenia nebudú zbytočné, a to ani pri neprítomnosti mrazu. Avšak chovatelia zemiakov nemajú plnú dôveru vo všetky tipy. Niektoré spôsoby ochrany vrcholov zemiakov pred mrazom sú v skutočnosti namáhavé alebo neefektívne. Zvážte tie najzákladnejšie, ktoré používajú záhradníci, aby sa zemiaky nezmrazili.

Dym alebo fumigácia

Pomerne bežný a dobre známy spôsob ochrany zemiakov pred mrazom. Používa sa nielen pestovatelia zemiakov, ale aj vinári a záhradníci. V tomto prípade sa používajú dymové bomby alebo dymové hromady, ktoré sú prístupnejšie na zemiakovom pozemku. Dymové haldy sa nazývajú dymiace požiare, ktoré neprinášajú horúčavu, ale dymovú obrazovku.

Je to dôležité! Pri umiestňovaní dymových hál na miesto, uistite sa, že zvážte smer vetra, umiestnenie budov a varujte susedov vopred.

Dym od polnoci do rána. Nevýhodou tejto metódy je jej zložitosť vo veľkých oblastiach a skutočnosť, že dym môže rásť oveľa vyššie ako zemiakové listy. V tomto prípade klesá účinnosť fumigujúcich vrcholov z mrazu. Ďalším prírodným faktorom, ktorý môže zabrániť adekvátnej pomoci rastlinám, je nedostatok vetra v noci. Dym sa povstane a neletie nad zem.

zvlhčovanie

Najobľúbenejší záhradníci na ochranu vrcholov zemiakov pred mrazom. Je považovaný za moderný a vedecký prístup k riešeniu problému. Večerné zavlažovanie postelí funguje veľmi dobre. Klíčky nie sú zmrazené, môžete zvlhčiť samotné rastliny a povrchovú vrstvu pôdy. To sa dá ľahko robiť na mieste akejkoľvek veľkosti. Najmä v prípade, že je položený zavlažovací systém na kvapkanie alebo je tu možnosť jemného striekania. Čo sa stane po večernej hydratácii zemiakov? Voda sa odparí, vytvára sa para, ktorá má vysokú tepelnú kapacitu. Slúži ako ochrana pre zemiakové lôžka, pretože neumožňuje chladný vzduch na zem.

Zahriatie alebo hluk

Keď zemiak už stúpol, keď sa objavil recidivujúci mraz, je to veľmi špic. S malým množstvom vrcholov musíte vyplniť vrcholy zeme o 2 cm, šetrí vrcholy aj pri teplotách vzduchu -5 ° C. A čo keď vrcholy sú už vysoké a mrazy sa očakávajú v noci? Ohnite rastlinu do pôdy, najprv jemne posypte vrcholom zeminou a potom celú rastlinu. Hlavná vec nie je poškodiť Bush. Po ukončení mrazu odstráňte vrcholy od zeme. Lepšie to urobiť popoludní. V tejto dobe bude mať pôda čas na zahriatie. Potom vodu každý kefa roztokom - 15 g močoviny a 25 g nitroammofoski na vedrá s vodou.

Táto metóda je účinná, pretože po mrazoch môžu zemiaky produkovať nové výhonky z obličiek, ktoré boli pod zemou.

Ak množstvo pôdy neumožňuje vysoké hilling, záhradníci používajú slamu.

Ale v prípade raných zemiakov nie je táto metóda celkom vhodná. Slam na ochranu skorých vrcholov zemiakov je nahradený netkaným krycím materiálom alebo plastovými fľaškami.

Fľaša sa ohrieva v priebehu dňa a vo večerných hodinách odvádza teplo do hrebeňov zemiakov a chráni ich pred mrazom.

Seedling prístrešia

To, že vrcholy nie sú zmrazené, musia byť pokryté výhonky. Na tento účel použite plastový zábal alebo priadzu.

Skúsení pestovatelia zemiakov odporúčajú vytvárať oblúky z PVC rúr alebo kovu. Sú umiestnené nad hrebeňmi zemiakov a materiálom na poťahovanie.

Je to dôležité! V popoludňajších hodinách by mali byť skleníky mierne otvorené, takže vrcholy nemôžu odstupovať od tepla.

Ešte ľahšie sa ukryje pomocou kolíkov nasmerovaných do okrajov hrebeňov. Sú pokryté krycím materiálom a stlačené kameňmi. Zemiakové dosky sú bezpečne chránené pred mrazom. Jačmenné plodiny medzi radmi slúžia ako prirodzený kryt vrcholov od mrazu. Rastú rýchlejšie a chráni vrcholy. Po hrozbe návratu mráz skončí, je kosené a zanechané na záhrade lôžko oplodniť pôdu.

Zvýšte odolnosť zemiakov

S dostatočne veľkým listom na pokrytie bude problematická. Preto pestovatelia zemiakov zachytávajú vylodenia ošetrením liekmi, ktoré zvyšujú odolnosť zemiakov voči teplotným rozdielom. Regulátory, ktoré posilňujú imunitný systém zemiakových puzdier, sú vhodné. Používajú sa striktne podľa pokynov na zalievanie a postrek. Medzi najbežnejšie patria Immunocytofit, Biostim, Epin-Extra alebo Silk.

Obnova poškodených vrcholov

Keď sú vrcholy zemiakov zmrazené, existuje reálne riziko straty časti plodiny. Zmrazené vrcholy zemiakov sa musia urýchlene obnoviť. Metódy závisia od času mrazov a od vývoja zemiakových kríkov. Ak sa to stalo v čase výbuchu, mohli by byť posilnené zastavením slnečných lúčov.

Tip! Prekryvné plachty sa inštalujú medzi rady zemiakov alebo roztiahnú nepriehľadný film. Zmrazené vrcholy sa ľahšie obnovia.

Druhým krokom je kŕmenie postihnutých rastlín. Ak sú vrcholy zemiakov zmrazené z mrazu, je dobré pridať potašové hnojivá alebo popol z dreva. Ak chcete obnoviť zelenú hmotu, vytvorte močovinu.

Skúsení pestovatelia zemiakov pridávajú striekanie kríkov s Appinom alebo kyselinou boritou v intervale 7 dní.

Pri sadení zemiakov predovšetkým včas, nezabudnite sa postarať o to, ako chrániť vrcholy pred vratnými mrazmi.

Ak budete postupovať včas, obľúbená odroda nebude zmrznúť a poteší vás vynikajúcou úrodou.