Záhradníctvo

Podrodené odrody baklažánu

Nízko rastúce odrody baklažánov - ideálna voľba pre tých, ktorí chcú pestovať túto plodinu prvýkrát vo svojej záhrade alebo v skleníku. Výhody výsadby týchto baklažánov spočívajú v tom, že rastlina je vytvorená nezávisle, nevyžaduje staking a viazanie a je oveľa jednoduchšie sa o ňu starať ako u bežných odrôd.

Výber rozmanitých odrôd

Výberové kritériá pre semená odrodených odrôd baklažánu sa v porovnaní s bežnými zvyčajne nelíšia. Prvá vec, ktorú je potrebné zistiť, je, či sa rastlina bude pestovať v otvorenom teréne alebo v skleníkových podmienkach. Voľba v prospech odrôd odolných voči teplotným extrémom, rôznym chorobám v podmienkach otvorenej pôdy alebo naopak tepelne láskavým rastlinám prispôsobeným na umelé osvetlenie závisí od toho.

Varovanie! Nezabúdajte, že rastúca baklažánka, podobne ako každá iná zelenina, závisí od klimatických podmienok regiónu, v ktorom žijete. Rovnaké odrádzajúce odrody pestované na severe alebo na juhu sa môžu líšiť veľkosťou a chuťou.

Na regáloch obchodov a poľnohospodárskych trhov môžete vidieť semená zakrpateného baklažánu s niektorými značkami na obale. Predovšetkým charakterizujú rastové podmienky a odolnosť voči najčastejším ochoreniam.

Význam symbolov na baleniach osiva baklažánu:

  • V - odolnosť voči vertikulárnemu vädnutiu;
  • C - odolnosť proti kapposporiozu;
  • TT - vysoká odolnosť proti vírusu mozaiky tabaku;
  • N - odolnosť voči poškodeniu hlístov;
  • G - prevencia proti fusariálnemu vädnutiu
  • P - odolnosť voči neskorej hnilobe.

Najčastejšie sa na balení so semenami zakrpatených hybridov baklažán nie je napísané ani jedno, ale niekoľko znakov. To naznačuje, že odroda je chovaná chovateľmi so zvýšenou odolnosťou proti vírusom a infekciám charakteristickým pre konkrétny región. Takisto na obale musí nevyhnutne naznačovať, že odroda baklažánu sa vzťahuje na determinant (obmedzený rast).

K dnešnému dňu existuje veľa odrôd a hybridy podrozmerných baklažánov. Vyberte vhodnú triedu, aby ste pomohli dokončiť informácie o odrode a rade skúseného záhradníka.

Pestovanie a starostlivosť

Ak pestujete sadenice z baklažánu z osiva doma, dávajte pozor na to, že poddimenzované odrody vyrastie bez vyberania rastú v priebehu jedného a pol mesiaca a vyžadujú vyzdvihnutie - až dva mesiace. Pri výsadbe semien nezabudnite zohľadniť túto skutočnosť, aby ste sa nestratili v skleníkových podmienkach a presunuli ich do pôdy v čase.

Starostlivosť o sadenice

Lahôdka je jedným z rastlín, ktoré netoleruje transplantáciu, takže sadenice je potrebné pestovať v špeciálnych výsadbových rašelinových hrncoch. Nízko rastúce odrody baklažánu vyrastie dobre pri teplote 23-250C. Akonáhle sa výhonky objavia nad zemou, teplota sa zníži na 19-20.0C a zachovať sadenice v tomto režime 2-3 dni. Potom sa teplota znova zvýši na 23-250S.

Dva až tri dni pred preložením zakrpatených baklažánov na otvorenom teréne sa sadenice prispôsobujú priamemu slnečnému žiareniu. Za týmto účelom každodenné vysádzanie kontajnerov so sadenicami vydržia na otvorenom slnku, postupne sa zvyšuje čas vytvrdzovania z 15 minút na 1 hodinu.

Vysádzanie v otvorenom teréne

Nízko rastúce odrody baklažánov sa pestujú na otvorenom teréne nasledovne:

  1. Na mieste sa zriaďujú rovnaké lôžka so zasadenými drážkami a otvormi pre baklažány;
  2. Vzdialenosť medzi lôžkami by nemala byť menšia ako 50 cm;
  3. Vzdialenosť medzi otvormi - do 25-35 cm.

Pred výsadbou sadeníc sa jamky hojne nalejú do teplej, ustálenej vody, potom sa do nich zamoria baklažán a posype sa suchým podkladom. Ďalšie zavlažovanie sa vykonáva iba 2-3 dni. Táto metóda umožní, aby sa odrody s nízkym rastom dobre zakoreňovali.

Najlepšie obväz

Prvé hnojenie sa aplikuje na pôdu 2-3 týždne po výsadbe a potom sa hnojenie opakuje každé 3 týždne. Predtým sa hnojivo neodporúča, pretože baklažán je plodina, ktorá má slabé korene a nie je schopná absorbovať veľké množstvo živín v počiatočných štádiách vývoja. Pre celý rast zamknutých baklažánov musíte urobiť aspoň 5 obväzov.

Varovanie! Pred výskytom prvých plodov na rastline sa baklažán kŕmi výlučne minerálnymi hnojivami.

Po tom, ako sa podražené baklažánky začnú produkovať ovocie, odporúča sa injikovať vrchný obväz obsahujúci prvky dusíkatého fosfátu. K tomu sa v 10 litroch teplej vody zriedi 1 lyžička dusičnanu amónneho a 1 lyžica superfosfátu. Hnojivo sa zavádza do pôdy opatrne, pretože fosfátové hnojivo aktívne ovplyvňuje rast listu a stonky, ale nie samotné ovocie.

Z prírodných hnojív na kŕmenie zakrpatených baklažánov využívajú záhradkári drogu "Biud", ktorej súčasťou je mullein. Zriediť produkt musí byť v súlade s pomermi špecifikovanými v návode. K dnešnému dňu sa "Biud" považuje za najlepšie organické hnojivo na stimuláciu rastu ovocia.

V procese rastu sa musia meniť minerálne, dusíkaté a organické hnojivá a počas obdobia dozrievania plodov pridať určitý popol do pôdy.

Najlepšie odrody zakrpatenej baklažánu

Môžete pestovať bohatú a vysokokvalitnú úrody baklažánov iba vtedy, ak ste si vybrali správnu odrodu, s vhodnými obdobiami dozrievania plodov a odolnosťou proti možným výkyvom teplôt vo vašom regióne. Pripomíname, že symbol v názve odrody naznačuje, že ho chovajú chovatelia prekrížením dvoch rastlín s výraznou silnou imunitou.

Alexis

img "alt =" Alekseevsky "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 113_5.jpg "style =" šírka: 650px; výška: 650px; "/>

Rozmanitosť sa týka ranných zrelých baklažánov s vysokými výnosmi. Vhodné na pestovanie a pestovanie v skleníkoch a skleníkoch a na otvorenom teréne.

Plne zrelé baklažány sa objavujú na kmeňoch 3-3,5 mesiaca po prvom výhonku sadeníc. Kruhy rastliny v období plného rastu nepresahujú výšku 50-60 cm. Plody majú hladký valcový tvar, koža je hladká a lesklá s tmavočervenou farbou a buničina má hustú bielu štruktúru. Priemerná hmotnosť jedného ovocia v období dozrievania 140-160 gramov.

albatros

img "alt =" Albatros "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 104_6.jpg ">

Zariadenie je klasifikované ako stredná sezóna. Úplné zrenie sa vyskytuje 110-120 dní po objavení sadenice. Bush vo výškach nepresahuje 55-60 cm.

Banány majú svetlo fialovú kožu a bielu dužinu. Priemerná hmotnosť jedného ovocia počas plného dozrievania môže dosiahnuť 350-400 gramov.

diamant

img "alt =" Diamond "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 90_7.jpg "style =" šírka: 481px; výška: 650px; "/>

Zvláštnosti tejto zakrpatenej odrody zahŕňajú mimoriadnu plodnosť. Z jedného krbu, zriedka vzrastajúceho nad 50 cm, v sezóne zaberajú až 8-10 kg zeleniny.

Plne zrelá hmotnosť ovocia - 150-170 g. Začiatočníci zakladajúci "Almaz" v skleníkoch a na otvorenom teréne si všimnú inej nezvyčajnej charakteristiky - všetky baklažány sú "ukryté" pod hustým zeleným lístie rastliny.

Bull srdce