Záhradníctvo

Wireworm v záhrade: ako bojovať

Drôtené drôty poškodzujú korene a konzumujú zemnú časť rastlín. Existujú rôzne spôsoby, ako sa zbaviť drôtov v záhrade.

Ako dychtivo bolí

Drátovka sa vyskytuje na záhrade ako žltohnedá larva s dĺžkou od 10 do 40 mm, z ktorej vystupuje klikatý chrobák. V stave lariev tento hmyz uprednostňuje semená, korene a suchozemské časti rastlín. V dôsledku svojej činnosti môže byť až 70% plodín zničených.

Pretože škodca žije v pôde, je na jeseň zistená prítomnosť mnohých pasáží v zemiakoch a mrkve. Drôtový drôt si zachová svoju životaschopnosť po dobu 5 rokov, z čoho trvá 3-4 roky v stave larvy.

Je to dôležité! Šok je najaktívnejší v suchom počasí.

Počas deštivého leta sa znižuje škoda spôsobená drôtom v záhrade. Najčastejšie neskoré odrody zemiakov sú ovplyvnené škodcom. Ak korene dozrievajú v prvej polovici leta, keď pôda nie je dostatočne suchá, hmyz nemá čas na vážne poškodenie.

V prvom roku drôtu žije pod zemou a nespôsobuje vážne škody na pristátí. Hmyz spôsobuje najväčšie poškodenie koreňových plodín v druhom a treťom roku jeho vývoja.

Spôsoby boja

Hlavnou metódou, ako sa zbaviť drôtov v záhrade, je dodržiavať poľnohospodárske postupy. V dôsledku včasnej eliminácie buriny, vyhĺbenia lôžok a pozorovania striedania plodín je pravdepodobnosť výskytu škodcu minimalizovaná.

Súlad s agrotechnológiou

Správna starostlivosť pomáha chrániť rastliny pred šírením drôtov. Patrí sem špecifický súbor opatrení:

 • Dodržiavanie pravidiel striedania plodín. Sadenie zemiakov sa odporúča vykonávať na lôžkach, kde rastú strukoviny a obilniny, uhorky, tekvica, repa a rôzne zelené. Mrkva sa pestuje po kapustke, paradajkách, cibule, uhorkách.
 • Záhradná zeleninová záhrada Perekopka na jeseň. V zimných mesiacoch sa do zimy zavádzajú larvy drôtov. Vykopaním lôžok je hmyz na povrchu. Ak vykonáte postup pred začiatkom mrazu, výsledkom bude až 90% škodcov.

Pri kopaní sa eliminujú larvy chrobákov. Skúsení záhradníci vykopávajú postele, odstraňujú buriny, ktoré sa stávajú potravou pre hmyz. Wireworms sú priťahované k rizónom vŕbového čaju a pšenice.

 • Pristátie sideratov. Sideratami nazývali rastliny, ktoré môžu odpudzovať hmyz a nasýtiť pôdu živinami. Rastlinný zelený hnoj môže byť vysadený koncom jesene po zbere alebo skoro na jar pred zasadením hlavných plodín.

Z drôtov sa zbaviť výsadbou týchto rastlín:

 • Horčica - siderat, ktorý sa vyznačuje rýchlym rastom všetkých poveternostných podmienok. Rastlina rastie najlepšie na plodných pôdach a klíčia aj pri nulovej teplote.
 • Lupin je rastlina používaná na chudobných pôdach. Jeho kultivácia zlepšuje štruktúru piesočnatých a ílovitých pôd. Lupin nasýti zem dusíkom a fosforom, rýchlo sa rozkladá a vytvára nepriaznivé podmienky pre škodcov.
 • Phacelia je ročná rastlina, ktorej korene uvoľňujú pôdu a zvyšujú jej priepustnosť. Phacelia rastie na akomkoľvek type pôdy a vegetačná sezóna pokračuje až do nástupu mrazu.
 • Alfalfa - zelený hnoj, ktorý je vysadený na akejkoľvek pôde, s výnimkou soľného a kyslého. Stimulácia výskytu výhonkov pomôže pri neustálom zavádzaní vlhkosti. Keď sa objavia kvetenstvo, odstráňte lucernu a používajte ju ako kompost.

chemikálie

K boju proti drôtom v podmienkach dacha sa používajú špeciálne prípravky vyvinuté špeciálne na tento účel.

Je to dôležité! Pri práci s chemikáliami sa dodržiavajú preventívne opatrenia a indikované dávkovanie.

Najúčinnejším prostriedkom na vyriešenie problému, ako poraziť drôtov, sú:

 • Bazudin. Liečivo má formu prášku pozostávajúceho z malých granúl. Jedno balenie obsahujúce 30 g látky stačí na spracovanie 20 metrov štvorcových. m pristátia. Basudin má paralytický účinok a spôsobuje ich smrť. Postup pri práci s drôtom musí byť v súlade s pokynmi. Liečivo sa nanáša do každej jamky v suchom stave pred sadením zemiakov. Predtým sa môže miešať s pieskom alebo pilinami. Spotreba Basudin je 10 g na 10 ks zemiakových puzdier. Látka môže byť rozptýlená po povrchu pôdy a potom uzavretá do hĺbky 20 cm. Táto metóda je najúčinnejšia, ale vyžaduje veľkú konzumáciu drogy.
 • Provotoks. Medzi prostriedkami, ako zničiť drôtov, sa uvoľňuje liek Provotox. Používa sa účelne na boj proti tomuto škodcu. Granuly látky sú rozptýlené v brázdách pred sadením zemiakov a iných plodín. Prototoky sa nevzťahujú na iné chemikálie. Spotreba lieku je 40 g na 10 metrov štvorcových. m. Provotoks sa nehromadí v zemi, bezpečný pre zvieratá a ľudí. Nástroj nemá negatívny vplyv na živobytie červov. Pravidelné užívanie lieku vám umožňuje trvale sa zbaviť drôtov.
 • Zemlin. Liečivo má širokú škálu účinkov a používa sa na boj proti drôtom v záhrade, ako aj medveďom, kapustovým muškám a iným škodcom.

  Zemlin sa vyrába v balení obsahujúcom 30 g látky. Jeden balík stačí na spracovanie 20 metrov štvorcových. m lôžok. Liečivo sa používa na jar pri výsadbe semien a hľúz. Na jeseň je vyrobené, aby sa zabránilo šíreniu škodcov.
 • Metarizin. Tento prostriedok na čistenie drôtov je plesňový spór, ktorý po požití hmyzom má toxický účinok. V dôsledku toho sa aktivita všetkých orgánov škodcu neutralizuje, čo spôsobuje jeho smrť. Metarizín sa vyrába v tekutej forme a pridá sa do roztoku na zavlažovanie. S bojom proti drôtovcom s pomocou riešenia. Pri 10 litroch vody je potrebných 0,5 litra lieku. Spotreba roztoku je 200 ml na každých 10 metrov štvorcových. m pristátia.

Minerálne látky

Minerálne zložky sa používajú na kŕmenie rastlín a umožňujú vytvárať podmienky, ktoré sú pre dierovače neprípustné.

Nasledujúce látky pomôžu odstrániť drsné drôty bez použitia chemických látok:

 • Aplikácia hnojiva na báze síranu amónneho. Spotreba látky je 25 g / m2. Síran amónny sa aplikuje na jar pred výsadbou, po ktorom sa používa na kŕmenie niekoľkokrát za sezónu.
 • Na ochranu pristátia od drôteného drôtu sa používa dusičnan amónny na mieste, ktoré začína pôsobiť ihneď po vstupe do zeme. Toto hnojivo nestráca svoje vlastnosti aj vtedy, keď je zmrazené. Dusičnan amónny sa zavádza vo forme granúl priamo do pôdy alebo sa na jeho základe pripraví roztok. Spotrebná látka je 25 g na štvorec. m.
 • Zalievací roztok manganistanu draselného. Pred sadením zemiakov v krajine sa pôda napája roztokom manganistanu draselného. Spotreba látky je 5 g na kbelík s vodou. Pod každým puzdrom sa aplikuje 0,5 1 roztoku.
 • Znížená kyslosť pôdy. Zmena kyslosti pomôže kriedu alebo popola. Obsah týchto komponentov by nemal presiahnuť 1 kg na 1 km štvorcový. m. Každé tri roky môžete v zemi vytvoriť vápno.

Výroba pascí

Môžete sa zbaviť drôtov pomocou pascí. Aby ste to urobili, na drôte si nakreslite malé kúsky zemiakov alebo mrkvy. Následne sa návnada pre drôtov umiestni do zeme do hĺbky nepresahujúcej 10 cm, pričom medzi nimi zostane až 10 cm.

Je to dôležité! Pasce sa používajú na jar pred výsadbou hlavnej plodiny, keď pôda ešte nie je suchá.

Vody môžete odstrániť pomocou drôtov po 3 dňoch. Kusy zeleniny sú často umiestnené do pohára alebo plastového pohára, ktorý je pochovaný v krku v pôde a zakrytý. Po niekoľkých dňoch musíte získať pascu a zničiť drôtov.

Škodca sa tiež priťahuje kŕmeným semenám obilnín. Sú vysadené medzi radmi so zemiakmi. Keď rastliny vyklíčia, sú odstránené, rovnako ako samotný hmyz.

Na jeseň, keď zberáte, môžete na zemi ponechať hromady vrcholov. Cementárska rastlina priťahuje drôtov. O niekoľko dní neskôr sa rastliny odstránia spolu s škodcom.

Ľudové opravné prostriedky

Môžete odobrať drôtené červy na úkor ľudových prostriedkov:

 • Príprava infúzie žihľavy. 0,5 kg rozdrvených rastlín sa naplní vodou. Po 12 hodinách sa dosiahne efektívny prostriedok boja proti drôtom.
 • Namiesto žihľavy môžete použiť púpava, čo je dosť 0,2 kg na vodu. Infúzia sa ponechá pol dňa, potom sa používa na napájanie.
 • Repelent proti hmyzu má celandín. Tradične nástroj založený na nej otrávil drsnými červami a inými škodcami. Na prípravu infúzie je potrebných 0,1 kg rozdrvených rastlín. Nástroj zostane tri dni, aby sa dosiahla maximálna koncentrácia.
 • Aplikácia cibuľovej kôry na pôdu. Cibuľa Husk sa používa na jar počas výsadby. Obsahuje vitamíny a minerály, ktoré prispievajú k rozvoju rastlín. Na svojom základe sa pripravuje riešenie na zavlažovanie pôdy z drôtov.
 • Použitie škrupiny vajec. Záhrada sa používa na škrupiny surových vajec, ktoré obsahujú maximálne množstvo živín. Tento nástroj nasýti pôdu vápnikom, fosforom a draslíkom. Vzhľadom na schopnosť znížiť kyslosť pôdy, vaječný škrupina je jednou z metód boja proti drôtom.

záver

Boj proti drôtovke zahŕňa použitie celého radu metód. Mnoho záhradníkov vie, že keď sa zbavím buriny, počet škodcov na pozemku sa zníži. Pri správnej rotácii plodín a starostlivosti o postele je počet hmyzu výrazne znížený. Nemenej účinný z minerálnych látok drôtov, chemikálií a ľudových prostriedkov.