Záhradníctvo

Ambrosia: karanténna burina

V starovekom Grécku sa ambrosia nazývala jedlom bohov. Rovnaký názov je škodlivý karanténny burín - rastlina popísaná botanikom Carl Linnaeusom v roku 1753. Veľký Švéd, samozrejme, nedokázal odhadnúť, aké ťažkosti táto rastlina prinesie ľudstvu. Takže čo je ambrosia buriny?

Biologické vlastnosti

Rod Ambrosia má asi 50 druhov a patrí do rodiny Aster. Najnebezpečnejšie sú niektoré druhy, ktoré sa našli v našej krajine. Medzi nimi, ambrosia golometelchataya, ambrosia tripartit a ambrosia more. Ale dlaň, nepochybne, patrí do ambrosia pelyňa.

 • Výška rastliny je od 20 do 30 cm, ale za priaznivých podmienok môže rásť až 2 m.
 • Koreňový systém rastliny je silná tyč, ľahko preniká až do hĺbky štyroch metrov.
 • Kmeňové pubescentné rastliny, vetvy na vrchu.
 • Listy sú pubesentne vyrezané. V mladom veku rastlina vyzerá ako nechtík, ktorý často vedie ľudí, ktorí sa zrakujú, a to viac ako černobyľská bylinka - jeden z druhov palinu, za ktorý dostal svoje meno.
 • Kvety rastliny sú rovnakého pohlavia: pre mužov sú žlto-zelené, zbierané v rozvetvených kvetenstvách a pre ženy, ktoré sa nachádzajú pri základni mužských kvetov. Kvete od júla do konca októbra. Rastlina produkuje veľa peľu, ktoré môže byť prenášané vetra na dlhé vzdialenosti. Dokonca aj jedna pleť môže spôsobiť početné potomstvo.
 • V auguste začnú dozrieť semená, ich počet je veľmi veľký, šampióni dávajú až 40 000 semien. Okamžite semená nevyklíčia. Potrebujú čas odpočinku od 4 mesiacov do 6 mesiacov. Nielen úplne zrelé semená sú pestované, ale aj tie, ktoré sú vo vosku a dokonca aj v mliečnej zrelosti. Klíčivosť semien je veľmi vysoká, vo svojej hodine na klíčenie môžu čakať 40 rokov alebo viac.
 • Obľúbené biotopy tejto buriny sú voľné pozemky, cesty po diaľniciach a železniciach, skládky.

Fotografia ambrózie ambrózie.

A toto je fotka jej bratranca, trojdielnej ambrosie.

Ambrosia je tripartitná a polynolifolia - ročníky, a holometelchataya je trvalka a zimy krásne. Tu je na fotografii.

Varovanie! Pri orbe oblasti infikovanej touto burinou sa jej korene rozrežú na kusy. Každý z nich zakrváva, takže je veľmi ťažké bojovať proti tomuto typu ambrosy.

História vzhľadu

Prirodzený biotop ambrosie ambrózie je juhozápadná Severná Amerika. Pred 200 rokmi, aj tam bola pomerne zriedkavá. Avšak migrácia populácie umožnila šírenie semien ambrosie na celom americkom kontinente. Nalivaya topánky, prenikli do nových oblastí. V roku 1873 sa táto škodlivá burina objavila v Európe. Jeho semená boli v sérii semien ďateliny z Ameriky. Odvtedy táto karanténna rastlina pokračuje v víťaznom procesí nielen v Európe, ale aj na ázijskom kontinente.

V Rusku sa prvé ambrosie rastliny pozorovali v roku 1918 na území Stavropol. Klíma na juhu Ruska je pre ňu celkom vhodná, na kolesách automobilov sa šíri ďalej a ďalej. Teraz sa ambrosia nachádza aj na juhu strednej kapely. Postupne sa prispôsobuje novým podmienkam pestovania, dôverne sa pohybuje na sever. Mapa šírenia tejto škodlivej buriny.

Škoda Ambrosia

Všetky druhy ambrosy sú karanténou, to znamená, že sú obzvlášť nebezpečné, pretože majú veľkú potenciálnu oblasť možnej naturalizácie. Čo je to také zlé to burinu?

Škody pre človeka

Pyl zo všetkých typov ambrosie je silný alergén. Stupeň alergénnosti peľu akejkoľvek rastliny je určený dvomi ukazovateľmi: veľkosťou a počtom alergénov, ktoré sú zahrnuté v jej zložení. Pyl Ambrosia má malé rozmery. Také častice voľne vstupujú do ľudských pľúc. Množstvo peľových častíc, ktoré môže jedna rastlina produkovať, dosahuje niekoľko miliárd.

Existuje index alergénnosti, ktorý určuje silu alergénu. V ambrosia má maximálnu hodnotu 5. Alergia je spôsobená obsahom 5 jednotiek peľu na 1 kubický meter vzduchu. Pre iné typy peľu rastlín, ktoré spôsobujú alergie, musí byť ich koncentrácia omnoho vyššia. Pri testovaní na dobrovoľníkoch odhalila citlivosť na peľ v polovici jedincov. Toto je veľmi vysoká hodnota. Práve tak vyzerá peľ tejto rastliny pri vysokom zväčšení.

Varovanie! Od roku 2000, aj v Moskve počas kvitnutia tejto karanténnej buriny, je obsah peľu 8-15 zŕn na 1 kubický meter vzduchu.

Ako sa manifestuje alergia na peľ ragweed?

 • Veľmi závažná alergická bronchitída, ktorá môže byť komplikovaná pľúcnym edémom.
 • Astmatické záchvaty.
 • Zápal spojiviek.
 • Nádcha.
 • Bolesti hlavy.
 • Zvýšenie teploty.
 • Svrbenie kože.
 • Lechtanie a bolesť v krku.
 • Krížová alergická reakcia na celý rad potravín, ako je horčica.

Niektorí ľudia môžu mať časté príznaky alergie.

 • Depresia až do vývoja depresie.
 • Zlý spánok a chuť do jedla.
 • Zhoršenie pozornosti a koncentrácie.
 • Zvýšená podráždenosť.

Varovanie! Ak dôjde k alergii na peľ ambrosia, je veľmi ťažké ju vyliečiť.

Aby ste zabránili tomu, aby sa alergie stali obrovským problémom, je lepšie prijať preventívne opatrenia počas rozkvetu tejto buriny.

 • Nechoďte na čerstvý vzduch ráno. A je lepšie čas chodiť na čas, kedy je vlhkosť vysoká, čo sa deje po daždi. Ambrosia vydáva najviac peľu do ovzdušia od 5 do 12 hodín.
 • Je lepšie sušiť umyté veci doma, na peci pouličné môže ľahko usadiť na mokré veci.
 • V noci a ráno nechajte byt vetrať, okná v aute by mali byť uzavreté.
 • Keď ste vo voľnom priestranstve, musíte sa umyť, umyť si vlasy, opláchnuť si ústa. Lepšie omyte nosom prípravou fyziologického roztoku.
 • Kúpte svoje domáce zviera častejšie, ambrosia peľ sa môže usadiť na vlne.
 • Okuliare zo slnka nedovolia, aby sa peľ dostal do očí.
 • Denné mokré čistenie je potrebné.
Tip! V čase kvitnutia tejto rastliny je pre alergikov lepšie opustiť nebezpečný región a stráviť dovolenku tam, kde ešte nie je ambrosia.

Existujú stránky, ktoré monitorujú stav kvitnutia ambrosie. K dispozícii sú údaje o koncentrácii peľu z tejto rastliny v každom regióne.

Tip! Na dovolenke skontrolujte prognózu peľu v oblasti, kde budete odpočívať.

Semená a listy tejto karanténnej buriny sú alergény a môžu spôsobiť dermatitídu. Esenciálne oleje, ktoré sa uvoľňujú z ambrosy, spôsobujú silné bolesti hlavy, tlak sa sťahuje až po hypertenzné krízy.

Ambrosia poškodzuje rastliny a zvieratá

So silným koreňovým systémom táto rastlina absorbuje z pôdy veľké množstvo vody a potravín a odoberá ju od pestovania blízkych pestovaných a divých druhov. Len za pár rokov vyčerpáva pôdu, na ktorej rastie do takej miery, že sa stáva nevhodným pre ďalšie poľnohospodárske využitie. Keď sa dostaneme do plodín pestovaných rastlín, ambrosia nielenže odoberie ich vodu a minerálnu výživu, ale aj svetlo, ktoré nad nimi rastie. V kultivovaných rastlinách sa proces fotosyntézy spomaľuje, dochádza k ich depresii a dokonca ku smrti.

Keď sa dostaneme do krmiva pre dobytok, táto burina znižuje kvalitu mlieka. Stane sa nepríjemné ochutnať a získať rovnakú vôňu vďaka obsahu horkých látok v tejto rastline. Ak si vyrobíte sila z trávy obsahujúcej ambrosiu, zvieratá ju nechcú jesť.

Ako sa vysporiadať s ambrosiou

Prečo sa pletie ambrosia pelyň tak rýchlo zachytiť významné oblasti? Táto silná a silná továreň ľahko vytláča všetkých konkurentov. Obrovské množstvo semien a ich schopnosť rozmnožovať mnoho rokov prispieva k rýchlej reprodukcii tejto karanténnej buriny. Doma tam má ambrosia škodcov a rastliny, ktoré môžu výrazne obmedziť biotop. Ale ani v Európe, ani v Ázii to nie je. Iba niektoré rastliny buriny, ktoré žijú v jeho blízkosti, môžu vytvoriť malú súťaž pre ambrosiu. Medzi nimi je pšenica tráva plíživá a ružový bodliak. Tieto rastliny môžu výrazne znížiť výšku rastlín ambrosie, rovnako ako počet semien, ktoré môžu tvoriť.

Aby sme porazili túto nebezpečnú pleť pre ľudstvo, spoločné úsilie vynaložia nielen špecialisti, ale aj obyčajní ľudia.

Ambrosia foci v Európe.

V Európe už existuje rozsiahly projekt, ktorý zabezpečuje ekologickú ochranu poľnohospodárskych rastlín. 200 výskumníkov hľadá hmyz a rastliny, ktoré by dokázali zvládnuť biologickú expanziu ambrosie. Do projektu sa už zapojilo 33 štátov. Je to skratka SMARTER. Projekt inicioval švajčiarsky ekológ Heinz Muller-Scherer. V Rusku existujú regionálne programy zamerané na boj proti tejto škodlivej burine.

Kontrolné opatrenia

 • Najproduktívnejšia metóda riešenia ambrosie v súkromných doménach je manuálna. Okrem toho je kosenie účinné len v období, keď rastlina začne kvitnúť. Ak to urobíte skôr, účinok bude opačný, pretože počet výhonkov rastliny sa mnohonásobne vynásobí. Je nevyhnutné opakovať kosenie ambrosie až do konca vegetačného obdobia rastliny v neskorom jeseni. Pre ambrosiu holometalu je táto metóda boja neúčinná, pretože je to viacročná rastlina.
 • Manipulácia s burinami pred ich tvorbou poskytuje veľmi dobrý účinok. Rastlina môže úplne zmiznúť z miesta.
 • Chemické metódy na ničenie škodlivých burín. Na ošetrovanie polí so sójovými plodinami sa používa bazagránový herbicíd, ktorý sa používa v zmesi iných titic-kých herbicídov na kukuricu. Sadzby spotreby herbicídu na účinnú kontrolu buriny sú pomerne veľké, čo neprispieva k zlepšeniu životného prostredia. Používajú sa tiež herbicídy a sekvestory a hurikán. Najlepšie výsledky sa dosiahnu zmesou týchto herbicídov, čas jej aplikácie je začiatkom kvitnutia ambrosie. Táto zmes vám umožňuje znížiť koncentráciu obidvoch látok bez zníženia účinnosti liečby. Ambrozia je ťažké liečiť herbicídy. Pri spracovaní je potrebné použiť ochranný odev a respirátor.
 • Použitie metódy vysídľovania ambrosia zmesi obilnín a strukovín. Dobrý výsledok na poľnohospodárskej pôde dáva správnu rotáciu plodín, dôkladnú starostlivosť o plodiny. Existuje informácia o použití jeho prirodzených nepriateľov priniesených z Ameriky na boj s touto karanténnou plevelou, menovite broukovník broukovitý Zygogramma suturalis a motýle Tarachidia candefacta. Pokusy s použitím tohto hmyzu sú povzbudivé. Táto metóda riešenia ambrosy sa úspešne používa v Číne.

Ambrose listový chrobák je bratom zemiakového chrobáka v Colorade, ale na rozdiel od neho nepozná žiadne iné jedlo, preto nepredstavuje nebezpečenstvo pre iné rastliny. Od 80. rokov minulého storočia, kedy bola chyba zigogramu prvýkrát uvoľnená na pole na boj proti ambrosiám, sa s ňou vyskytli úžasné metamorfózy. Nielenže zmenil farbu, ale tiež sa naučil lietať, čo nemohol robiť vo svojej vlasti. Na rozrastajúcich sa krídlach trvalo iba 5 generácií zyrogramu. Reprodukcia chrobáka je obmedzená striedaním plodín, v dôsledku čoho nemá trvalý biotop.

Treba povedať, že na základe ambrosy boli vytvorené pomerne účinné lieky na niektoré choroby, ktoré, zvláštne, zahŕňajú alergie.

Nekontrolované rozšírenie takejto nebezpečnej buriny je vedľajším účinkom procesu ľudského rozvoja. Vďaka zlepšeniu komunikačných spojení bolo možné nielen premiestnenie tohto zariadenia na iné kontinenty, ale aj rýchle rozptýlenie v nich.