Záhradníctvo

Sklad mrkvy v pivnici v zime

Celé leto záhradníci, bez narovnávania chrbta, pracujú na svojich pozemkoch. Zber vždy prináša uspokojenie. Teraz je najdôležitejšie udržať ju v zime. Koniec koncov, vitamíny sú potrebné najmä v zime.

Mnoho zahradníkov nováčikov má záujem uchovávať mrkvu v pivnici, takže nie je hniloba a čierna. Existuje veľa spôsobov ukladania sladkej zeleniny, budeme sa snažiť rozprávať o najbežnejších možnostiach.

Výber správnej triedy

Otázkou skladovania mrkvy v suteréne je dodržiavanie technológie zberu, príprava miesta a správny výber koreňových plodín. Stredné a neskoré dozrievanie odrôd má dobrú trvanlivosť. Existujú medzi obľúbené odrody a predčasné dozrievanie. Najčastejšie, záhradkári pre dlhodobé skladovanie vybrať:

 1. Moskva zima, odroda s priemernou splatnosťou. Táto mrkva je vysoko výnosná, koreňová zelenina hustá, šťavnatá.
 2. Ranná Nantes. Takisto vyniká stabilita plodiny. Ripens po jednom a pol mesiaca od momentu výhonkov. Môžu byť uložené v pivnici až do leta.
 3. Shantane sa vyznačuje strednými dobami dozrievania, sladkou, voňavou buničinou. Uchováva sa v pivnici a nestráca sa až 10 mesiacov.
Varovanie! Pre skoré jesenné osivo sa môžu vysievať na začiatku jesene. Ale pre skladovanie koreňových plodín nie sú vhodné.

Pravidlá zberu

Suché a teplé počasie je najlepší čas na čistenie mrkvy. Zhromaždené korene sú mierne vysušené pred uložením. Zozbierané korene v druhej polovici septembra.

Je to dôležité! Mrkva toleruje prvý mráz.

Vyťahovanie mrkvy na topy je nežiaduce, aby sa nepoškodilo. Na kopanie používajte vidlice. Z voľnej zeme zvoliť korene je jednoduché. Okrem toho budú bez škrabancov a poškodení. Takže to bude dobre uložené, nebude sa hniť.

Mrkva vytiahnutá zo zeme sú položené na lôžkach tak, aby sa zohrela a vysušila na slnku. Ak to počasie neumožňuje, použite ochranný kryt alebo garáž na sušenie zeleniny. Koreňové plodiny sú umiestnené v jednej vrstve vo vzájomnej vzdialenosti. Karanténa trvá niekoľko dní.

Čo robiť vedľa zachrániť mrkvu v zime:

 1. Čistá zelenina je umiestnená v pivnici na uskladnenie. Nečistota nie je vždy možné vyčistiť: ak sa mrkva rozmnožila v hlinenej pôde a kusy zeminy vysušili, nemusíte ich odtrhnúť.
 2. Koreňová zelenina je triedená, oddeľuje zeleninu na skladovanie v pivnici bez škôd a škrabancov. Prostredníctvom nich mikróby prenikajú do zeleniny a spôsobujú hnilobné procesy. Jedna chorá mrkva môže počas skladovania zničiť celú plodinu.
 3. Utratenie by sa malo spracovať čo najskôr.
 4. Aby sa mrkva ponechala v pivnici, je zoradená podľa veľkosti. Malé korene rýchlo strácajú svoju prezentáciu, musia sa najprv zožrať.
 5. Použite ostrý nôž, odrežte vrcholy, nechajte chvost o viac ako 1-2 mm.
POZOR! Niektorí záhradníci, aby znížili skladovanie mrkvy na plecia, ako je znázornené na fotografii.

Vymenovaná a nakrájaná zelenina sa prenesie do skladu.

Charakteristiky prípravy pivnice

Otázka, ako správne ukladať mrkvu v pivnici, obzvlášť starosti začiatočníkov záhradníkov. Každý vie, že táto koreňová plodina je veľmi rozmarná. Ak vytvoríte nesprávne podmienky, môžete stratiť úrodu: mrkva sa stáva ošúchaným, klíčia a hnoja.

Do miesta skladovania špeciálnej požiadavky na koreňovú zeleninu:

 • teplota -2 -2 stupňov;
 • vlhkosť najmenej 90%;
 • miestnosť musí byť vetraná.
Varovanie! Skladovanie jabĺk so zeleninou je nežiaduce, pretože uvoľnený etylén môže viesť k smrti koreňových plodín.

Pred položením koreňa na uskladnenie v podzemí je dôkladne vyčistený. Ak je to potrebné, steny sú dezinfikované - bielené haseným vápnom. Ak je v zásobníku huba, je lepšie svietiť sírnu bombu.

Možnosti uloženia koreňa

Ako udržať mrkvu v zime v pivnici bez straty produkcie a kvality koreňových plodín? Je to veľmi dôležitá otázka nielen pre začiatočníkov, ale aj záhradníkov so skúsenosťami.

Je v pivnici, že je najlepšie skladovať mrkvu, pod podmienkou nevyhnutných podmienok.

V poliach

Žiadne plnivo

 1. Na skladovanie koreňových plodín môžete použiť drevené alebo kartónové škatule. Mrkva sú položené vo vrstvách a tesne uzatvorené s vekom. Je lepšie umiestniť ich na vysoké police 15 cm od steny, aby sa vlhkosť nedostala do nádoby so zeleninou z vlhkého povrchu.
 2. Druhá možnosť - len nalejte vrstvy čistého piesku:

  V taškách s cibuľovými plechmi

  Keď vyčistite cibuľu, zbierajte plevy, je užitočné na uloženie mrkvy v pivnici. Dajte ju do veľkého vrecka, položte mrkvu na to isté miesto. Cibuľová kôra je vynikajúci nástroj, ktorý neumožní, aby mrkva hnilobila. Koreňová zelenina ležia vo vrstvách a pokrývajú lúpaním. Tašky môžu byť zložené na poličke alebo zavesené na čapici.

  Pyramídy piesku

  Tento spôsob skladovania mrkvy bude vyžadovať takmer suchý piesok. Môže sa nalievať na podlahe alebo na poličku v pivnici s hrubou vrstvou. Po položení prvej vrstvy koreňových plodín zaspali s pieskom. Nasledujúce vrstvy sú rozložené naprieč. A tak ďalej. Výška pyramídy by nemala byť väčšia ako jeden meter. Počas skladovania mrkvy treba sledovať stav piesku. Ak sa začne vysychať, môže byť pyramída zavlažovaná zo sprejovej fľaše.

  Je to dôležité! Piesok pred použitím sa odporúča dezinfikovať alebo zapáliť v ohni.

  V hlinenej škrupine

  Mnohí ľudia nemusia túto metódu páčiť, pretože majú špinavú prácu. Ale táto možnosť je považovaná za najlepšiu.

  Tekutý íl sa rozvedie, mrkva sa do neho vloží do šarží. Koreňová zelenina musí byť jemne zmiešaná, aby sa vytvorila škrupina bez medzery. Odstránená zelenina je rozložená, kým nie je úplne suchá a skladovaná na skladovanie v ľubovoľnej nádobe. Kryt je voliteľný. Čo dáva táto metóda? Koreňové plodiny nezasychajú, zostávajú čerstvé a šťavnaté dlhú dobu, mikroorganizmy nepoškodzujú mrkvu.

  V vreciach z polyetylénu

  To je dobrá voľba, ale musíte dodržiavať niektoré pravidlá, aby sa korene udržiavali v pivnici až do jari:

  1. Iba dobre sušená a ochladená koreňová zelenina je položená:
  2. V balení sú otvory vytvorené zo spodu na odvodnenie kondenzátu, horná časť nie je pevne zviazaná.
  3. Tašky sú zložené na stojane, nie na podlahe.
  4. Z času na čas sa odporúča vykonať audit.
  Tip! Keď sa zhromaždí kondenzácia, zelenina sa vyberie z vrecka a dá sa do suchého kontajnera.

  Čas použiteľnosti

  Otázka, ako najlepšie skladovať koreňovú plodinu v pivnici, nebude úplne zverejnená, ak sa nehovorí o trvanlivosti zeleniny v závislosti od zvolenej metódy.

  Zvážte trvanlivosť (priemerné údaje):

  1. V hlinenej škrupine, v kriede, v pilinách, v šupkách cibule a v piesku - až 12 mesiacov.
  2. V krabiciach bez výplne, v pyramínoch s pieskom - do 8 mesiacov.
  3. Vo vreciach z polyetylénu do 4 mesiacov.
  4. V dolnej časti chladničky do 30 dní.

  Namiesto záveru

  O tom, ako v zime ukladať mrkvu do pivnice, povedali sme. A teraz niekoľko tipov. Skúsení záhradníci vždy zdieľajú svoje najlepšie postupy, vrátane zachovania čerstvého mrkva v zime:

  1. Počas skladovania musíte pravidelne sledovať stav zeleniny. Ak sa na mrkve objavia škvrny, čistenie sa odstráni a spracuje.
  2. Ak vrcholy rastú, prerezávanie je naliehavo potrebné, aby zelenina nevytiahla šťavy.
  3. Najprv sa používa neštandardná zelenina, príliš malá, kým sa nevysuší. Veľké a husté vzorky majú oveľa lepšie skladovanie.
  4. Svetlo nesmie vstúpiť do pivnice.
  5. V studených pivniciach, kde hrozí riziko zamrznutia, sú koreňové plodiny v nádržiach izolované plsťou.

  Akým spôsobom ukladať mrkvu na výber, každý záhradník rozhodne sám za seba Hlavnou vecou je udržiavať zeleninu čerstvú a šťavnatú počas zimy.

  Pozrite si video: BMW X3 20d 2018 test - Maroš ČABÁK (Septembra 2022).

  Загрузка...