Záhradníctvo

Kopanie zemiakov s motorovým kultivátorom + video

Výhoda motorových kultivátorov nad motorovými blokmi spočíva v manévrovateľnosti a jednoduchosti ovládania, ale sú slabšie. Takéto záhradné vybavenie je viac navrhnuté na uvoľnenie pôdy v záhrade, skleníku alebo záhrade. Mnohí záhradníci však vykonávajú kopanie zemiakov s motorovým kultivátorom a pripojujú k nim prívesné mechanizmy.

Prečo je niekedy potrebné zrýchliť zber

Vlastníci záhrad vie, že ručné čistenie zemiakov pomocou lopaty je náročný proces, ktorý trvá veľa času. Po prvé, musíme odstrániť všetky buriny a veľké suché zemiaky topy zo záhrady. Potom vykopávajú zem lopatkou alebo vidličkou, hádzajúc hľuzy na povrch. Za dieru ešte treba zakopať, aby ste ich nezasiavali na valcované zemiaky, vykopané z ďalšieho radu.

Ručné kopanie zemiakov trvá dlhšie ako jeden deň, čo je mimoriadne neprijateľné v prípade nepriaznivého počasia. S nástupom obdobia dažďov, vykopané hľuzy začnú znovu klíčiť. Mnoho zemiakov hnije alebo mení chuť. Ak sa po daždi vyskytne výrub, všetky bahnité hľuzy budú musieť byť umývané, a preto sú v zime v zozname zle uložené v pivnici. Aby sa zabránilo všetkým problémom so zberom, a kultivátor motora alebo motorový blok pomáhajú urýchliť proces.

Je to dôležité! Výhodou ručného zberu zemiakov je len to, že náklady na nákup motorového kultivátora a pohonných hmôt nie sú spojené.

Ktorá záhradná technika je lepšie dať prednosť

Záhradná technika sa vyrába v rôznych úpravách. Je možné pozrieť sa na video, ako fungujú motorové kultivátory, mini traktory a motorové bloky na miestach rôznej veľkosti. Niektoré stroje sú vyrobené pre úzko zamerané úlohy, zatiaľ čo iné môžu robiť takmer všetko na záhrade.

Motorové bloky sú multifunkčné. Zariadenie je prispôsobené na prácu s ďalšími prídavnými zariadeniami: pluh, kosačka na trávu, zemiakový bagr atď. Motorový kultivátor je určený hlavne na uvoľnenie pôdy, ale je to stroj, preto ho používajú mnohí záhradníci a na kopanie zemiakov.

Jednotku je potrebné kúpiť, berúc do úvahy prácu, na ktorú je určená, ako aj veľkosť záhradnej záhrady a zloženie pôdy:

  • Ak sa na pozemku s rozlohou väčšou ako päť hektárov vyskytne vykopanie zemiakov, bude sa s touto úlohou vyrovnať iba traktor s kapacitou 5 litrov alebo menej. a. Takýto stroj je drahý, ťažšie ovládateľný a váži najmenej 60 kg.
  • Pre záhradnú krajinu s veľkosťou 2-3 väzby stačí použiť motorový kultivátor. Na videu zobrazených rôznych modelov môžete vidieť, ako ľahko je táto technika ovládaná. Hmotnosť rôznych kultivátorov sa pohybuje od 10 do 30 kg. Napájacie jednotky sú v rozmedzí 1,5 - 2,5 litra. a. Pokiaľ je to potrebné, môže byť kultivátor zemiakov pripevnený na motor-kultivátor, zvárané kovové kolesá a použiť tam, kde je ľahká pôda.
  • Na zeleninových záhradách od 3 do 5 akrov je ťažké pracovať na motorovom kultivátore. Pri kopaní zemiakov je lepšie použiť traktor s malou kapacitou od 3 do 5 litrov. a. Odvážte tieto jednotky v rozmedzí 40-60 kg.

Každé vozidlo môže byť pripojené k továrni závesov alebo domácej. Zvyčajne sa všetky vyorávače zemiakov rozdeľujú na dva typy:

  • Najjednoduchšie modely ventilátorov pozostávajú z reznej časti, na ktorej sú zvárané kovové tyče. Vykopané zemiaky na ventilátore letí na stranu a pôda je preosievaná cez trhliny medzi vetvičkami.
  • Vibračné vyorávače zemiakov sa skladajú z rezacej časti - radlicu a vibračnej obrazovky.

Ďalej sa budeme zaoberať spôsobmi vykopávania zemiakov s každým typom prívesného mechanizmu.

Varovanie! Nie je potrebné držať veľké zemiaky malým motorovým kultivátorom. Vysoké preťaženie prispieva k rýchlemu poškodeniu častí motora.

Zber pomocou rôznych druhov zemiakov

Takže proces zberu začína inštaláciou zemiakového výkopu na stroji, po ktorom sa vrstva zeminy prerezáva spolu s hľuzami.

Čistiaca lopatka na zemiaky

Princíp vykopávania zemiakov s takýmto zariadením sa podobá použitiu lopaty, ale len silu motorového kultivátora sa používa namiesto vlastnej sily. Záves upevniť zadnú časť stroja pod určitým uhlom. Zaujatosť je nastavená jednotlivo, takže špička hĺbiaceho stroja nehrozí hlboko do zeme a nezapadne všetky zemiaky. Ak sa oraváčka na zemiaky nie je správne naklonená, zakliní sa do zeme alebo nakrájame zemiaky.

Nastavenie uhlu sa vykonáva pomocou otvorov na lište. Keď sú umiestnené správne, poddetye hľuzy vyskočia na fanúšik vetvičiek. Tu je pôda vyčistená a plodina zostáva v záhrade za motorom.

Vibračné vychystávanie zemiakov

Pomocou tohto mechanizmu vykopávame zemiaky s motorovým kultivátorom do radov až do šírky 40 cm a až do hĺbky 20 cm. Hoci je lepšie použiť tento hák s motorovým blokom. Kultivátor jednoducho nemá dostatok energie na to, aby ho mohol vytiahnuť.

Riadky so zemiakmi orezávať pluh. Hľuzy spolu s pôdou padajú na vibračnú mriežku, kde sa nachádza tienenie zeme. Čistá úroda sa vyhodí do záhrady, kde sa potom jednoducho zhromaždí v kbelíku. Niektoré z týchto modelov vyorávačov zemiakov majú dopravný pás na zlepšenie pohybu a čistenia hľúz.

Video zobrazuje zber zemiakov motoblokom:

výsledok

Pri mechanickom zberu existuje jedno zlaté pravidlo: na to, aby sa znížili straty, musia byť riadky vykonávané čo najrovnomernejšie.