Nástroje a vybavenie

Ježci na pletenie zemiakov urobte sami + kresby

Výkresy ježkov na pletenie výsadby zemiakov budú užitočné pre každého záhradníka. Podľa schémy bude možné nezávisle vytvoriť nekomplikovaný mechanizmus, ktorý pomôže uvoľniť pôdu a odstrániť burinu. Navyše, ježkovia na pletenie zemiakov s vlastnými rukami môžu byť vyrobené vo forme ručného nástroja a tiež ako hákový mechanizmus pre chodcov.

Konštrukčné prvky ježkov

Ježek je určený na odstránenie buriny medzi riadkami. Rovnaká funkcia sa vykonáva plochou rezačkou, pričom sa tento nástroj odreže len z pôdy. Z zostávajúceho koreňa začnú časom rásť nové stonky. Ježci vyrážajú burinu spolu s koreňmi a neostávajú žiadnu šancu na ďalší vývoj. Mechanizmus navyše uvoľňuje a vyberá pôdu z riadkov medzi riadkami. Záhrada sa dobre upravuje a cez voľnú zem zemiakové korene dostávajú kyslík.

Je to dôležité! Zemiakové zemiaky s ježkami sa môžu robiť ručne aj mechanicky. V druhej metóde sa používa mini traktor, motorový kultivátor alebo motoblok. Ježci pre akýkoľvek spôsob opadania zemiakov nie sú navzájom štrukturálne odlišné. Rozdiel môže byť len vo veľkosti a spôsobe pripojenia.

Hrebene zemiakov sú vyrobené z troch krúžkov rôznych veľkostí. Medzi kotúčmi sú zvárané prepojky. Na konci každého prstenca sú zvary zvárané zo segmentov kovovej tyče. Výsledkom je kužeľovitá konštrukcia, upevnená zvarovaním na oceľovú rúrku, do ktorej je umiestnená os.

Vždy urobte pár kónických ježkov a upevnite ich kovovým držiakom pod uhlom 45 °ovzájomne voči sebe. Ak budú ježkovia ručne brambory, budú musieť byť upevnené na dlhú rukoväť. Počas rotácie kužeľovitý dizajn vyčnieva na zem a tvorí hrebeň na záhrade.

Manuálne plesňovanie zemiakov s kónickými ježkami si vyžaduje veľa úsilia, takže sú najlepšie pripojené k chodcovi. Zjednodušite dizajn, aby ste uľahčili prácu. Ploché ručné ježky sa používajú na ručné pletenie. To znamená, že na dĺžke potrubia asi 250 mm a hrúbke 150 až 200 mm sa zvára hrot. Konštrukcia s pomocou hriadeľa a dvoch ložísk je upevnená na kovovej konzole, ku ktorej je upevnená rukoväť. Tieto ježky sú vyrábané samostatne, ale môžete si kúpiť v obchode. Továrenský dizajn sa zvyčajne skladá zo súpravy hviezd s 5 až 6 hrotmi, ktoré sú namontované na ložisku s hriadeľom. Dĺžka každého hrotu je do 60 mm. Vzdialenosť medzi hviezdami je asi 40 mm.

Ručne kúpené alebo doma vyrobené ježkovia s manuálnym ovládaním jednoducho posúvajte zemiaky sem a tam cez celý rad riadkov. Tŕne vykoreňujú burinu, napučiavajú zem a zemiak sám zostáva nedotknutý.

Varovanie! Niekedy predajcovia motoblokov dokončia zariadenie s ježkami, čo výrazne zvyšuje ich náklady.

Ak máte príležitosť na to, aby ste si sadili zemiaky so svojimi vlastnými rukami, je lepšie odmietnuť nákupnú možnosť. Sami si vytvoríte mechanizmus s požadovanou veľkosťou, vhodný pre vašu záhradu.

Samostatne vyrobené ručné ježky

Takže začnime s najjednoduchším. Teraz sa budeme zaoberať tým, ako urobiť ježkovi na pletenie zemiakov ručne. Pred začatím práce je vhodné získať jednoduché diagramy, ktoré sa hodia na list papiera. Pomôžu vytvoriť reprezentáciu tvaru budúceho dizajnu. Kužeľové ježkovia, ktoré sa ťažko pohybujú medzi zemiakmi. Navyše mechanizmus na ručné pletenie nemusí mať takú formu.

Ak chcete urobiť sami semená, musíte si vybrať časť s priemerom 150 mm. Jeho dĺžka sa vyberá individuálne, pretože každý záhradník dodržiava svoju veľkosť medzi riadkami. Na obvode potrubia sa zvárajú kovové hroty dlhé 60 mm. V rovnakom rade dostanú asi 5 kusov. Vzdialenosť medzi nimi je približne 4 cm. Na to, aby sa ježdol mohol otáčať, môže byť do potrubia vložený náboj s ložiskom. Jednoducho môžete konce trubice jednoducho vyvariť zátkami a fixovať kolíky so závitom s priemerom 16 mm presne v strede. Hotová konštrukcia je upevnená na kovovom ráme s drevenou rukoväťou.

Na obrázku je ukážka domácich ježkov. Konštrukcia namiesto hrotov použila súbor šesťpólových prvkov s tupými koncami. Na malej vzdialenosti sa ukázalo, aké sú nože namontované na hriadeli.

Práca uľahčuje ježkovia. Mechanizmus je nastavený na medzivrstve zemiakov a pohyby sa pohybujú tam a späť, aby sa dosiahol pozitívny výsledok. Takéto pletenie vyžaduje použitie fyzickej sily. Je ťažké pracovať s manžetovým ježkom vo veľkých zeleninových záhradách. Predtým, ako to urobíte, odporúča sa požiadať svojich susedov o testovanie. Možno sa vám nebude páčiť.

Nezávislá výroba kužeľových ježkov, priľnavých k traktoru, ktorý stojí za chodníkom

Je to oveľa zložitejšie robiť kužeľové ježkovia pre motoblok ako vyrobiť ručný nástroj. Avšak ich použitie zjednoduší a urýchli plesňovanie zemiakov. Je veľmi ťažké vyhotoviť výkresy ježkov pre ručné pletenie zemiakov. Na posúdenie sme získali dve schémy. Podľa nich sa môžete pokúsiť zostaviť štruktúru doma.

Dodržiavame nasledujúci poriadok výroby ježkov:

  • Pre jeden kužeľovitý ježko je potrebné nájsť tri oceľové krúžky alebo disky rôznych veľkostí. Možnosť 240x170x100 mm vyhovuje alebo môžete vypočítať svoje parametre.
  • V strede diskov je vyvŕtaná diera, po ktorej sú umiestnené na oceľové rúrky o priemere 25 mm. Medzi kotúčmi sa udržiava maximálna vzdialenosť 180 mm, po ktorej sa zvárajú na potrubie. Ak sa namiesto diskov používajú krúžky, potom sú na trubku privarené s prepojkami z tyče. To znamená, že sa ukáže podobnosť kolies s lúčmi.
  • V tomto štádiu sa získala kužeľovitá štruktúra troch krúžkov alebo diskov. Teraz musia zvárať hroty. Sú odrezané s dĺžkou 60-100 mm od oceľovej tyče o priemere 10-12 mm. Na navrhovanú veľkosť ježka bude asi 40 hrotov. Polotovary sú navarené na koncoch diskov alebo krúžkov v rovnakej vzdialenosti.
  • Podobným princípom urobte druhý ježko. Teraz je treba ich kombinovať do jedného mechanizmu. Veľké kolesá budú umiestnené vo vnútri konštrukcie, takže z tejto strany ježkov je potrebné vytvoriť hlavný mechanizmus na upevnenie. Alternatívne môžu byť do potrubia vložené ložiská s hriadeľom alebo mechanizmom s posuvnými objímkami. Medzi sebou sú dva ježkovia spojené s konzolou pod uhlom 45 °o.
  • Počas plesňovania zemiakov s chodidlom je ťažké bremeno spojené s ježkami. Môže sa znížiť inštaláciou dvoch vodiacich kolies. Sú pripevnené k držiaku z oceľového pásu so šírkou 70 mm a hrúbkou najmenej 4 mm.

Je lepšie otestovať pripravený mechanizmus zavesenia na prázdnom mieste kuchynskej záhrady. Zatiaľ čo motoblok sa pohybuje, ježkovia sa musia neustále otáčať a potom po nich zostane dobre uvoľnená čistá brázda.

Video zobrazuje ježkovia vyrobené vlastnými rukami:

Ak má domácnosť motoblok, ježkovia zjednodušia starostlivosť o zemiaky. Nebude potrebné ručné pletie s motyčkou a uvoľnenie pôdy zvýši výnos.