Záhradníctvo

Ako kopať zemiakov

Pestovanie dobrých plodín zemiakov je len polovica bitky. Ahead nie je menej náročná práca spojená so zberom hľúz. Kopať zemiaky je ťažké. Ak krajina záhrada nie viac ako dva alebo tri akry, môžete zvládnuť bajonet rýľ. Vo veľkých oblastiach kopanie zemiakov motoblokom výrazne zjednodušuje proces zberu. Samotná technika sa bude zaoberať výkopmi hľúz. Musíte len spravovať motor-kultivátor, a zber po ňom.

Výhody použitia záhradnej techniky

Záhradkári, ktorí túto techniku ​​nezvládli, sa bojí vykopať zemiaky s motoblokmi, aby sa strach z poškodenia plodiny. V skutočnosti tieto obavy nie sú márne. Ak je stroj s prídavným zariadením nastavený nesprávne, kopanie plodiny sa ukončí rezanými hľuzami.

Je to dôležité! Ovládanie techniky, ktoré môže vykopať plodiny, je jednoduché. Skladá sa z motobloku a zemiakového bageru. Najjednoduchším prídavným zariadením je kovový pluh s hlbokou tyčou, ktorá je prehnutá nad ním.

Najjednoduchší bager na zemiaky je ohnutý pod miernym uhlom. Keď začína zber zemiakov, sklon pluhu je nastavený na optimálnu hĺbku prenikania. Správne prispôsobené stroje ľahko jazdia po záhrade a veľmi zriedka rozrežú hľuzy.

Pri kopaní zemiakov s chôdzou na traktor získavame nasledujúce výhody:

  • Po prvé, traktor na chôdzu je oveľa jednoduchšie kopať zemiaky než robiť to manuálne. A nielen sú zachránené sily, ale aj ich vlastný čas.
  • Iba ťažba zemiakov s traktorom pre chodcov vám umožní rýchle zber plodiny zo zeme pred blížiacim sa nepriaznivým počasím.
  • Plodina je najviac vyťažená zo zeme. Straty pri mechanickom čistení malé.

Záhradná technika uľahčuje náročnú prácu záhradníka a je potrebné byť s ňou priateľmi.

Správne nastavenie zariadenia - kľúč k úspechu v ťažbe

Zber zemiakov s Neva alebo iným motoblokom kultivátorov sa robí rovnakým spôsobom. Stroj sa používa iba ako trakčný mechanizmus. Samozrejme, rýchlosť zberu závisí od výkonu jednotky, ale hlavné nastavenie sa vykoná na zariadení prívesu.

Fotografia zobrazuje najjednoduchší pluh ventilátora. Špicatý nos rozreže vrstvu zeme a rastliny hľuzy na zakrivených tyčiach, celá plodina zostáva na povrchu zeme.

Na tyči bramboračky sa vyvŕta rad rúr. Tu sú potrebné na prispôsobenie. Posunutím zaťahovacieho mechanizmu nahor alebo nadol otvormi zmeňte uhol rezacej dýzy. Čím väčšia je jeho predpojatosť, tým hlbší bude bramborový bager klesať do zeme, zatiaľ čo motoblok sa pohybuje.

Varovanie! Počas nastavenia sklonu prívesného mechanizmu je potrebné nájsť strednú plochu. Ak to prehltnete, pluh bude hlboko zakopaný v zemi a stroj bude skĺznuť na svojom mieste. V prípade nedostatočného prenikania hubica pluhu prestrihne zemiaky a časť plodiny zostane nevykopaná zo zeme.

Skúsení operátori strojov robia zariadenia, ktoré umožňujú zúženie a zväčšenie vzdialenosti medzi kolesami motobloku. To vám umožní upraviť šírku medzi radmi vo fáze výsadby hľúz. Samozrejme, je jednoduchšie kopať traktor. Keď sú kolesá rozmiestnené široko od seba, pravdepodobnosť, že hľuzy spadajú pod nimi klesajú.

Video predstavuje prehľad modelu ventilátora prívesného mechanizmu:

Konštruktívne odrody zemiakov

V zásade je možné vykopať oravu zemiakov nielen pomocou vŕtačky zemiakov. Existuje mnoho modelov tažených mechanizmov z výroby a domácich. Poďme sa pozrieť na tri hlavné často používané vyorávače zemiakov a ako fungujú:

  • Vibračné zemiakové bagre pozostávajú zo sita a pluhu. Pri kopaní zemiakov s chôdzou traktorom vibruje vlečný mechanizmus. Ploughshare reza vrstvu zeminy so zemiakmi a potom ju posiela do mriežky. Z vibrácií sa pôda prebudí cez sito a hľuzy sa valia cez tyče a zostanú na zemi. Takéto zber zemiakov je považovaný za najproduktívnejší, ale vyžaduje zložité prispôsobenie prívesného mechanizmu.
  • Hákový mechanizmus typu dopravníka pracuje na princípe vibračného modelu. Keď kopáme zemiaky s motoblokom, pôda je podobne rezaná plesňou, po ktorej spolu s hľuzami vstupuje do špeciálnej oblasti. Na dopravníku sa pozemok preosieva s vrcholmi a zostane len čistá zberová úroda, ktorú drží zdvíhacie zariadenie. Dopravný model je spoľahlivejší a ľahšie ovládateľný, ale je citlivý na hustotu pôdy.
  • Vyorávač zemiakov je tiež nazývaný lancetovým mechanizmom, pretože nos pluhu sa podobá bodu šípky. Pri správne nastavenom sklone vyčnieva nos a pôda sa rozkladá pozdĺž tyčí, z ktorých je zvarovaný ventilátor za výložníkom. Mechanizmus je jednoduchý, spoľahlivý a môže byť použitý z ťažkých dôvodov. Hlavná vec je mať dosť energie auta.

Motorové bloky a motorové kultivátory sú v predaji. Prvý typ strojov má viac funkcií a sú oveľa výkonnejšie. Kultivátory sú slabšie, preto sú viac určené na uvoľnenie pôdy. Tieto jednotky sa však môžu použiť aj ako trakčný mechanizmus pri kopaní zberu na mäkkej pôde.

Ako vidíte, kopanie zemiakov s motorom Neva alebo inou značkou stroja je rovnaké. Rozdiel spočíva iba v mechanizme prívesu.

Pozrite si video: Kopanie zemiakov (Smieť 2020).

Загрузка...