Hospodárstvo

Pseudomor hydiny u kurčiat: liečba, príznaky

Mnohí Rusi sa zaoberajú pestovaním kurčiat. Ale bohužiaľ, aj skúsení chovatelia hydiny nie vždy vedia o chorobách kurčiat. Aj keď je táto hydina často chorá. Medzi chorobami spojenými s mechanickým poškodením existuje množstvo vírusových infekčných ochorení.

Pseudomor hydiny u domácich kurčiat možno pripísať najnebezpečnejšej vírusovej infekcii. Vo veľkých chovoch hydiny veterinárni lekári dôsledne kontrolujú stav vtákov. Vypuknutia choroby nie sú nezvyčajné, ale, bohužiaľ, z nevedomosti alebo z nejakého iného dôvodu chovatelia hydiny neoznámia chorým kurčatám. V prípade zistenia pseudomoru hydiny u kurčiat je farma zatvorená na karanténu.

POZOR! Spolu s Newcastle sa objavujú aj ďalšie choroby, pretože imunita je výrazne znížená.

Z histórie prípadov

Podobne ako v prípade mnohých iných infekcií, novátorská choroba (mor hydiny, ázijská mor, pseudo-mor) pochádza z Indonézie. Tam sa zaregistrovala v prvých rokoch 20. storočia. Po malom intervale boli prvé choré vtáky objavené v Anglicku, neďaleko Newcastlu. Preto názov choroby.

Z Spojeného kráľovstva sa infekcia dostáva do Spojených štátov. Počas druhej svetovej vojny sa pseudomoravská choroba rozšírila po celej Európe a Sovietskom zväze. Bohužiaľ, v priebehu rokov sa zbaviť kurací moru nemôže. V roku 2014 bola choroba zaznamenaná v Dagestane av niektorých regiónoch v Rusku. Bolí to takéto oblasti:

  • Saratov;
  • Ivanovo;
  • Kaluga;
  • Penza;
  • Pskov a Krasnojarsk.

Vzhľadom na skutočnosť, že kurací mor je chúlostivá infekčná choroba, chovatelia hydiny musia pochopiť príznaky, preventívne opatrenia a ošetrenie kurčiat doma.

Čo je choroba kurčaťa Newcastle:

Dnes sa vo veterinárnych lekárňach predávajú rôzne lieky na očkovanie hydiny proti pseudomoru hydiny. Bohužiaľ, ich ceny sú príliš vysoké, nie každý malý chovateľ hydiny si to môže dovoliť.

Existujú domáce a dovezené drogy, ale ich účinnosť je rovnaká. Ceny sa líšia. Veterinárni lekári vám oznámia, ktorá vakcína je najlepšia na liečbu ich vtákov.

Pozrime sa na to

Ak sa rozhodnete vážne zapojiť do chovných kurčiat, musíte byť pripravení na choroby vtákov. Pri prvých príznakoch nepohodlia by ste mali konzultovať s odborníkmi.

Platí to najmä pre pseudomor hydiny, ktorá prechádza na planéte už viac ako storočie. Koniec koncov, rýchlo sa rozvíja a môže za niekoľko dní odniesť všetky kŕdle vtákov. Aby nedošlo k hospodárskym a morálnym stratám, nechajte kurčatá čisté, očkovanie včas.