Záhradníctvo

Prečo vrcholy zemiakov predstihujú žlté?

Varenie vrcholov zemiakov je prirodzený proces, ktorý sa vyskytuje v dobe zberu. Ak listy pred týmto časom sú žlté, potom to znamená porušenie vegetačného procesu rastlín.

Dôvody, prečo vrcholy zemiakov sú žlté, sú veľmi rozmanité. Patria medzi ne zvýšená teplota vzduchu, nedostatok dusíka, fosfor a iné hnojivá. Žlté listy často naznačujú šírenie chorôb alebo škodcov.

Príčiny žltnutia vrcholov zemiakov

Teplota a vlhkosť

Hlavnou príčinou zväčšovania vrcholov zemiakov pred zberom je porušenie teplotného režimu. V suchu sa zemiakové listy začínajú od žltej farby žltnúť, postupne sa tento negatívny jav šíri do celého krovu.

Trvalý dážď alebo nadmerná vlhkosť situáciu nepoškodí. Potom sa vytvorí kôra na povrchu zeme, čo zabraňuje vstupu vzduchu do koreňového systému.

Je to dôležité! Zemiaky preferujú mierne podnebie a nízku teplotu, rovnomernú vlhkosť, vysokú vlhkosť.

Ak teplota dosiahne 30 stupňov, metabolizmus v zariadení je narušený. V dôsledku toho sa výťažok zemiakov zníži.

Počas vegetačného obdobia by ukazovatele pôdnej vlhkosti mali zostať na úrovni 70%. V suchých oblastiach musí výsadba nevyhnutne vyžadovať zavlažovanie. Potreba dodatočnej vlhkosti sa zvyšuje s kvitnúcimi zemiakmi.

Počas tvorby hľúz je potrebné zabezpečiť dodávku kyslíka do pôdy. Aby ste to dosiahli, pravidelne uvoľňujte pôdu.

Nedostatok hnojív

Zemiaky sú žlté s nedostatočným príjmom živín. Najčastejšie rastliny nemajú nasledujúce látky;

  • Dusík. Ak v pôde nie je dostatok dusíka, zemiaky opadajú bledozelenú, potom žltnú a spadnú. Keď dusík vstupuje do rastliny, zvyšuje zelenú hmotu a vytvára nové hľuzy. 10 kg koreňových plodín vyžaduje až 50 g látok obsahujúcich dusík. Minerálne zmesi sa aplikujú na vrchné obväzy, ktoré sa zavádzajú do pôdy pred výsadbou hľúz.
  • Fosfor. Fosfátové hnojivo pomáha rozvoju koreňa, urýchľuje tvorbu hľúz a zvyšuje obsah škrobu. Pri nedostatku fosforu sú rastliny menej tolerantné na horúce počasie. Výsledkom je, že zemiaky nevyrastú do požadovanej výšky a ich listy sú žlté. Jedna väzba vyžaduje až 0,9 kg superfosfátu. Je lepšie aplikovať hnojivo na jeseň, aby sa na jar vytvorili ľahko vstrebateľné formy fosforu.
  • Draselný. V dôsledku draslíka sa zvyšuje imunita rastlín, zlepšuje sa chuť a doba skladovania hľúz. Pri nedostatku draslíka je proces fotosyntézy narušený a rastliny s menšou pravdepodobnosťou tolerujú sucho. Síran draselný sa používa na hnojenie zemiakov, ktorý sa aplikuje na jeseň alebo na jar pred výsadbou. Hnojivo je 1 kg na sto.
  • Železo a mangán. S nedostatkom železa a mangánu, zemiaky sú zbytočné. Oprava situácie pomôže hnojiť výsadba síranu draselného. V nádobe s vodou je potrebných 5 g hnojiva, po ktorých sa do koreňa napájajú kríky. Na rozprašovanie zemiakov sa pripraví roztok síranu meďnatého (50 g na vodu). Postup sa vykonáva každých 5 dní.
Je to dôležité! Nadbytočné hnojivo tiež negatívne ovplyvňuje stav vrcholov. V tomto prípade je znížená aplikačná dávka živín.

Vývoj chorôb

Predčasné žltnutie vrcholov je často spojené s vývojom ochorení:

Vertikulárne vädnutie

Ak zemiaky začnú žltnúť a listy suché, je to známka vírusového poškodenia. Vertikulárne vädnutie sa rozkladá pri teplote 17 až 22 stupňov. Na výrez stonky zemiaka sa tvoria tmavé škvrny. S rozvojom ochorenia musí byť z miesta odstránený bush. Na zabránenie vädnutiu je výsadba ošetrená roztokom oxychloridu medi.

Fusarium

Ak sa žltá šíri z vrchu zemiakov, je to znamenie fusária. Choroba sa vyvíja s vysokou vlhkosťou v chladnom prostredí. Úspora výsadby v tomto prípade je nemožné, takže musíte odstrániť postihnuté rastliny.

Aby ste zabránili fusáriu, musíte dodržiavať pravidlá striedania plodín. Sadenica sa spracováva na dezinfekciu.

Phytophthora

Ak sú vrchné listy zažltnuté v spodnej časti kríkov - to je prvý príznak phytophtoras. Zároveň sa vytvárajú tmavé škvrny pozdĺž okrajov listovej dosky a postupne sa šíria po celom púzdre.

Čo robiť pri distribúcii phytophthory? Nezabudnite spracovať zemiaky fungicídmi: oxychlorid meďnatý, Kuproksat, Ditamin.

Suché škvrny

Ochorenie sa objavuje na listoch zemiakov dva týždne pred kvitnutím. Po prvé, na listoch zemiakov sa objavujú zaoblené hnedé škvrny, ktoré postupne rastú. Suchá škvrna sa určuje prítomnosťou zažltnutých vrcholov.

Kauzálnym činidlom choroby je huba. Na boj proti nim sa používajú chemikálie: "Kvadris", "Oksikhom", "Ridomil".

Útok proti škodcom

Zemiaky sú náchylné k rôznym škodcom, pod vplyvom ktorých vrcholy majú žltú farbu:

hlísty

Háďatka zemiaková žije v pôde a kŕmia sa z miazga koreňového systému rastliny. V dôsledku toho stonka a listy zemiakov žltnú. Nematóda vedie k smrti plodín, čo môže byť až 80%.

V boji proti háďatike sa pestujú brambora rajčiak, lupín, nechtík, raž, ovos alebo hrach. Pred vysadením hľúz sa do zeme zavádza močovina (1 kg na každú väzbu).

Colorado chrobák

Jedným z najčastejších škodcov na záhrade je zemiakový chrobák v Colorade. Tento hmyz konzumuje zemiakové vrchnáky, čo vedie k jeho zničeniu.

Ako sa vyrovnať so zemiakovým zemiakom Colorado umožňuje použitie špeciálnych liekov: "Iskra", "Bankol", "Commander" a ďalšie. Na spracovanie potrebujete riešenie. Tento postup sa vykonáva počas vegetačného obdobia rastlín pred zberom.

Vedľa zemiakov môžete pestovať nealkohol, fazuľa, nechtíky, tansy. Tieto rastliny majú silný škodlivý zápach.

Na zbavenie sa zemiakového chrobáka v Colorade sa používajú tradičné metódy: infúzia sa pripravuje na základe púpava, celandínu alebo cesnaku.

záver

Keď majú listy zemiakov žlté listy, je potrebné analyzovať podmienky, v ktorých rastliny rastú. Nezabudnite upraviť schému zavlažovania a hnojenia. Keď sa zistia ochorenia alebo škodcovia, výsadba sa ošetrí chemikáliami. Pre prevenciu hľúz ošetrených pred výsadbou, a vedľa plantáže zasadených nechtík, nechtíka a ďalších užitočných rastlín.