Záhradníctvo

Choroby zemiakov a boj proti nim

Mnohí záhradníci tradične pestujú zemiaky vo veľkom množstve, aby mohli zásobovať zeleninu po celú zimu. Ale, rovnako ako mnohé iné plodiny, zemiaky podliehajú určitým charakteristickým chorobám, ktoré napriek úsiliu poľnohospodára znižujú výnos a kvalitu produktu, spomaľujú proces jeho dozrievania.

Ak sa objavia príznaky ochorenia, záhradkár musí prijať opatrenia na ošetrenie zemiakov, aby zabránil šíreniu infekcie a ochránil zdravie ovocia. Množstvo preventívnych opatrení umožní vopred chrániť výsadbu zeleniny. Najčastejšie choroby zemiakov a ich kontrola, ako aj odporúčané preventívne opatrenia sú popísané nižšie v článku. Tieto informácie určite pomôžu nováčikom a skúseným poľnohospodárom identifikovať problém a úspešne sa s ním vyrovnať.

Choroby zemiakov a ich ošetrenie

Huby, baktérie a vírusy môžu spôsobiť ochorenie zemiakov. Prenikajú cez rastliny cez koreň, listy, poškodené časti stonky. Pre každú chorobu existuje niekoľko charakteristických znakov, v prítomnosti ktorých musí záhradník okamžite prijať opatrenia na ošetrenie rastlín.

Hubové choroby

Spóry húb sa môžu šíriť prúdom vzduchu a kvapkami vody. Pohybujú sa v nečinnom stave, sú namontované na povrchu zemiakových listov a čakajú na nástup priaznivých podmienok pre rozvoj. Zvyčajne ide o vysokú úroveň vlhkosti a nízke teploty vzduchu. Po zasiahnutí jednej rastliny sa plesňová choroba pomerne rýchlo šíri po celej ploche výsadby. Na liečenie hubových chorôb sa často používajú širokospektrálne fungicídy. Okrem toho môžete v boji proti každému jednotlivému ochoreniu použiť špeciálne prípravky a dodržiavať niektoré odporúčania na odstránenie tohto problému.

Neskoro

Toto všeobecne známe hubové ochorenie je charakteristické nielen pre zemiaky, ale aj pre všetky ostatné plodiny. Jeho prvým znakom je vzhľad hnedých škvŕn na vonkajšej strane a bieleho kvetu na zadnej strane listov rastliny. Ak neprijmete vhodné opatrenia na liečbu neskorého plesňového ochorenia v počiatočnom štádiu vývoja ochorenia, potom doslova do jedného mesiaca všetky sadenia zemiakov môžu trpieť hubami: listy rastlín sa zmení na hnedé, suché a hnedé, na hľuzách sa objavia hlboko padajúce škvrny. Keď je vlhkosť vzduchu vysoká, postihnuté vrcholy zemiakov sa nakoniec hnijú, počas obdobia sucha vybledne a vysuší.

Je to dôležité! Neskorá pôda v neprítomnosti liečby môže zničiť približne 70% plodiny.

Patogény neskorých plesní môžu byť v pôde alebo sa môžu pohybovať vzduchom. Pestovateľský materiál môže byť tiež infikovaný spórami phytophthora. Medzi preventívne opatrenia na boj proti tejto chorobe možno odporúčať:

  • nemusíte sadiť zemiaky na tom istom mieste z roka na rok;
  • rastlinný materiál iba po ošetrení antifungálnymi liečivami v klíčenej forme;
  • sadby zemiakov by sa mali nachádzať ďaleko od ostatných plodín bielokrvných;
  • pahýľovité kríčky, ktoré tvoria vysoké korytá na kmeň rastlín;
  • ak sadenice zemiakov presahujú 20 cm, na účely prevencie by sa výsadba mala upravovať pomocou síranu meďnatého, pridaním 1 g látky k 1 litru vody.

Preventívna ochrana zemiakov má spravidla vysokú účinnosť. Avšak v niektorých prípadoch poveternostné podmienky a agresivita huby stále prispievajú k rozvoju choroby. Na boj proti nemu je potrebné ošetriť topánky zemiakov so zmesou Bordeaux a pripraviť roztok s koncentráciou 1%. Jediné ošetrenie s týmto nástrojom nestačí na úplné zničenie huby, preto opakujte udalosť každý týždeň po dobu jedného mesiaca.

V boji proti pliesaniu môžete použiť iné špeciálne prípravky a dozvedieť sa viac o tom, ktoré z nich môže byť:

Pozrite si video: 2009 Kawasaki KX450F - 450MX Shootout - MotoUSA (Február 2020).

Загрузка...