Záhradníctvo

Podmienky skladovania zemiakov

Zemiaky sú základným pokrmom obyvateľov Ruska. Existuje viac ako tisíc odrôd prispôsobených kultivácii v teplých aj studených klimatických podmienkach. Ak chcete, aby zemiaky neprechádzali z diéty počas celého roka, je dôležité ich správne skladovať. Ak vytvoríte vhodné podmienky na skladovanie zemiakov, nestráca sa v chuti za 8-10 mesiacov.

V tomto článku sa bude diskutovať o tom, ako správne usporiadať skladovanie zemiakov a aké pravidlá by sa mali dodržiavať.

Kedy zbierať zemiaky pre zimné skladovanie

V procese pestovania zemiakových hľúz, mnoho záhradníkov používa mladú plodinu na denné varenie. Nie je však možné zberať nové zemiaky na zimné skladovanie, lebo sa predčasne zhorší. Pre zimné skladovanie sú vhodné iba dobre zrelé hľuzy. Aby sa koreňová plodina zachovala až do novej úrody, mali by sa vykonať niektoré činnosti:

 1. Zbery vhodné na skladovanie sa začínajú vytvárať, keď sú spodné listy zelenej hmoty zemiaka suché. Odo dňa rozpadu dolných listov až po úplnú zrelosť hľúz trvá 3-4 týždne. Toto obdobie stačí k zomretiu vrcholov a nasýteniu koreňových plodín škrobom a inými živinami, ktoré dávajú chuť na zemiaky. Chuť a chuť hľúz závisí od odrody zemiakov.
 2. Na vykopanie zrejúcich koreňov bolo ľahšie zber a vypálenie vrcholov 1-2 týždne pred zberom. Počas tejto doby hľuzy nakoniec dozrievajú, pokožka sa vytvrdne a vytvoria sa suché oči.
 3. Kopanie zemiakov sa najlepšie vykoná v suchom, slnečnom počasí. Takže hľuzy vyschnú na slnku, budú ľahšie triediť a vysušiť v tieni. Okrem toho, v suchom počasí, môžete zberať bez íl prilepených na hľuzy, v dôsledku čoho sa skladovateľnosť zemiakov zvýši.
 4. V teplých a suchých oblastiach dôjde k úplnému dozrievaniu hľúz v zemi. V chladnejších častiach krajiny sú zemiaky vykopané v závislosti od počasia a teploty vzduchu.
 5. Spravidla sú skoré odrody vykopané v polovici júla - začiatkom augusta. Priemerné odrody - od 10. augusta do konca mesiaca. A neskôr odrody sú odstránené v sklade v prvej polovici septembra.
Varovanie! Zber by sa mal uskutočniť pred začiatkom jesenných dažďov.

Ak sa tak nestane, hľuzy sa zhromaždia vlhkosťou, v dôsledku čoho sa ich trvanlivosť zníži. Naopak, v suchom leto, zemiaky môžu stratiť príliš veľa vlhkosti, čo bude príliš mäkké.

Ak nechcete pestovať zemiaky, ale zakúpte ich a uskladnite ich v zime, potom je lepšie zakúpiť koreňovú plodinu tej istej odrody. Stojí za zmienku, že žlté odrody zemiakov sú lepšie skladované. Ak sa rozhodnete zakúpiť niekoľko odrôd zemiakov, potom každá odroda by mala byť uložená v samostatnom kontajneri.

Príprava zemiakov a priestory

Pred uložením zemiakov je potrebné pripraviť hľuzy. Správne pripravené zemiaky sa skladujú dlhšie a zachovajú si chuť pred zberom novej plodiny.

Takže korene musia prejsť niekoľkými fázami spracovania:

 1. Triedenie, počas ktorého sa vyberú poškodené hľuzy.
 2. Čistenie z pôdy a pozostatkov vegetácie.
 3. Sušenie.
 4. Dezinfekcia. Dezinfekciu môžete vykonať pomocou čerstvého kysnutého vápna. Podiel bude nasledovný - do 10 litrov vody sa pridá 2,5 kg vápna.
 5. Vykurovaní.

Pred naplnením zemiakov v pivnici je potrebné ich pripraviť. Záleží na tom, koľko bude skladovanie zemiakov efektívne. Takže musíte vykonať nasledujúce manipulácie:

 • Kontrola priestorov s cieľom zistiť poškodenie podlahy a stien.
 • Vykonajte dezinfekciu.
 • Ak dôjde k poškodeniu, musia byť opravené.
 • Opravte zariadenie na zabezpečenie správnej ventilácie a teploty.

Správna úprava koreňových plodín a priestorov, v ktorých budú skladované, zabezpečí dokonalé skladovanie zemiakov až do novej úrody. Je dôležité vyhnúť sa situáciám, ktoré spôsobujú hnilobu alebo klíčenie koreňa v zásobníku.

Je to dôležité! Odstránením poškodených hľúz včas budete mať možnosť vyhnúť sa poškodeniu celej úžitkovej plodiny.

Teplotné podmienky

Aby sa skladovanie zemiakov nekončilo vo fiasku, je potrebné určiť, akú má byť teplota v pivnici / suteréne. Takže pre rôzne odrody potrebujú rôzne teplotné podmienky:

 1. Skoré odrody sa skladujú pri teplote 1,4 - 2,5 ° C.
 2. Stredne skoré odrody sa najlepšie uchovávajú pri teplote 3 - 4 ° C.
 3. Neskoré a stredné neskoré odrody sa môžu skladovať pri vyšších teplotách - 5-6 ° С.

Tip! Ak zemiaky nadobudnú sladkú chuť, mali by sa dostať do miestnosti, v ktorej je teplota vzduchu 10 ° C.

V tejto miestnosti by mali brambory stáť 2 týždne. Po tejto dobe sa musí obnoviť chuť koreňa.

Kde je lepšie skladovať zemiaky

Kde ľudia jednoducho neuchovávajú zemiaky. Všetko závisí od miesta bydliska osoby, takže spôsob skladovania zemiakov bude iný. Ak žijete v súkromnom sektore, s najväčšou pravdepodobnosťou vaše zemiaky budú uložené v pivnici. Ak žijete v byte, môžete ukladať zemiaky buď v suteréne alebo na balkóne. Zvážte každý spôsob ukladania samostatne.

Prvým je hovoriť o stacionárnych miestach skladovania zemiakov. V týchto miestnostiach môžete upraviť klimatické podmienky a zabezpečiť optimálne uloženie. Existujú teda tri typy skladovania zemiakov:

 • Ground.
 • Poluzaglublennye.
 • Plne zapustené.

Najpraktickejšie sú plne hĺbkové pivnice. Na jar sa v nich zachováva potrebná chladnosť, zatiaľ čo v zime tieto skladovacie priestory nezmrazujú. Ak je možné usporiadať skladovanie zemiakov v podzemnom pivnici, potom vám tak získate takmer 100% záruku bezpečnosti koreňa až do nasledujúcej úrody.

Ak počas výstavby pivnice vziať do úvahy úroveň podzemnej vody, potom pivnica v pôde bude najefektívnejšou miestnosťou na skladovanie koreňových plodín. Spodok úložiska by mal byť 2 m nad spodnou vodou.

Pit pre skladovanie koreňových plodín

Ak nemáte sklep, technológia skladovania zemiakov sa prirodzene líši od technológie opísanej vyššie. Jednou z možností je skladovanie zemiakov v špeciálne pripravenej jame. Môžete ho vykopať v záhrade alebo v prístavbách. Jamy pod prístreškom alebo v stodole je lepšou možnosťou pre skladovanie zemiakov ako v zeleninovej záhrade. Takže môžete rýchlo vytvoriť potrebné podmienky pre skladovanie zemiakov.

Než začnete kopať dieru, bolo by dobré určiť, s akým druhom pôdy pracovať, pretože tento faktor je dôležité zvážiť pri kopaní. Takže proces prípravy jámy pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. Kopanie jamy s hĺbkou 1,5 m a priemerom 2 m.
 2. Príprava drážok pre odtok podzemných vôd.
 3. Zakrytie steny a spodnej časti slamou.

Na to, aby zemiaky ležali v jame až do konca jari, potrebujete vedieť, ako správne uložiť koreňovú zeleninu v tejto klenbe. V pripravenej jamke je potrebné vyplniť zemiaky, ktoré nedosiahnu hornú hranicu o 40-50 cm. Zvyšné miesto je pokryté slamou a potom posypané zeminou. Táto metóda ukladania sa nazýva hromadné.

Nie je však možné skladovať všetky odrody zemiakov. Preto pred rozhodnutím o tom, či chcete takto uložiť zemiaky, uistite sa, že rastú alebo kupujete správnu odrodu.

Skladovanie v pivnici

Pivnice sú podzemné, čiastočne pochované alebo nadzemné. Všetko závisí od úrovne podzemných vôd. Vhodné pre skladovanie zemiakov pivnica, postavený z betónu alebo červenej tehly.

Vetranie by malo byť vykonané tak, aby pivnica udržiavala teplotu v rozsahu od 2 do 6 ° C a relatívna vlhkosť sa pohybovala medzi 80-90%. Aby ste to urobili, nainštalujte dve trubice do zásobníka a výfuku.

Tip! Tak, že iná zelenina a ovocie nemajú nasávať vôňu zemiakov, aby samostatné pivnica pre skladovanie.

Úschovňa balkónov

Ak žijete v byte, určite nemáte sklep. Možno máte suterén, ale ak nie sú vhodné podmienky pre uloženie koreňa, môže byť ako jediný trezor balkón alebo lodžia. Vzhľadom na to, že teplota v tejto miestnosti je v zime nižšia ako nula, nebude možné brambory skladovať v jednoduchej taške alebo krabici.

Niektorí domáci remeselníci sa uchýlili k malému podvodu a jednoducho oteplili obyčajné krabice s pena a vo vnútri im lemovali škrípanie. Niektorí inštalovali komín v krabici a usporiadali vykurovanie vo forme modrej žiarovky s výkonom 40 wattov. Takéto skladovanie pre zemiaky má slušný výkon.

Ak nie ste schopný vytvoriť skladovacie priestory sami, potom si môžete zakúpiť domáce tepelné kontajnery balkónový sklep. Je to dvojitá taška, ktorá je vyrobená zo stanu, izolovaná z odolného polstrovania z polstrovania a vybavená elektrickým vyhrievaním. Takýto termálny kontajner zabezpečuje bezpečnosť zeleniny na balkóne aj pri -40 ° C, pretože teplota je vždy udržiavaná v rozmedzí + 1 + 7 ° C. Okrem toho kontajner pracuje v automatickom režime.

výsledok

Takže skladovanie zemiakov vo vhodných podmienkach môže zabezpečiť váš život s lahodnými jedlami z tejto zeleniny. V tomto článku boli popísané hlavné druhy zásob zemiakov a tipy na spracovanie zeleniny pred ich umiestnením do obchodu. Vyberte si jednu z možností a nechajte vždy vo vašom dome brambory!

Ďalším spôsobom, ako ukladať zemiaky doma, je zahrnutý vo videu:

Pozrite si video: KIA Ceed T-GDi 2018 test - Alex ŠTEFUCA (August 2020).

Загрузка...