Záhradníctvo

Paradajky na balkóne rastúce krok za krokom + video

Určite je málo ľudí, ktorí nemajú radi paradajky. Táto chutná zelenina je veľmi výživná a nasýtená ľudským telom s užitočnými látkami. A možno nie je pre nikoho tajomstvom, že zelenina pestovaná sama o sebe je oveľa chutnejšia ako obchodné. Ale čo keď nemáte zeleninovú záhradu, kde by ste mohli pestovať paradajky? Môžete usporiadať pestovanie rajčiakov na balkóne.

Pozývame vás, aby ste sa naučili pestovať balkónové paradajky. Tento článok poskytne konkrétne odporúčania a zváži všetky nuansy a fázy pestovania paradajok na balkóne.

Aké druhy paradajok si vybrať

Na balkóne nie je dostatok priestoru, preto by mala byť starostlivo vybraná rajčiaka. Rozmanitosť musí byť krátka s veľkým a bohatým ovocím. Nasledujúce odrody paradajok sú vhodné na pestovanie na balkóne:

 • Cherry.
 • Cascade Ed.
 • Mikrón-NK.
 • Red Pearl.

Zvlášť dôležité sú hybridné odrody rajčiakov, ktoré chovali pestovatelia rastlín, berúc do úvahy želania záhradníkov:

 1. F1 Červená balkón je dozrievajúca odroda. Paradajky dozrievajú 3 mesiace po vzniku semien. Veľkosť plodu je stredná. Paradajka má príjemnú sladkú chuť. Kvôli dobrému rozvoju kríkov nie je potrebné odtrhnúť nevlastné deti. Rast kosti je až 30 cm.
 2. Pinocchio je ďalšia rada rajčiakov, ktorá už prišla ochutnať v mnohých záhradkárňach. Táto odroda je pestovaná, pretože to nie je náladový, rovnako ako skoršie zrenie rajčiakov.
 3. Balki Yellow - hybridný druh paradajok. Bush dosahuje výšku 45 cm. Plody sa líšia v jasnej farbe citrónov. Rozmanitosť vhodná na ochranu.
 4. Balkónový zázrak - táto hybridná odroda je tiež predčasná, ale aj plodná. Výška púzdra je 50 cm. Z jedného krbu je možné zhromaždiť asi 2 kg ovocia. Priemerná hmotnosť každej paradajky je v priemere 65 g.

Na balkóne môžete pestovať aj veľké odrody paradajok. Takéto odrody ako Biele liate a Biele srdce sú výborne vyvinuté v takom neobvyklom prostredí. Plody týchto odrôd rajčiakov šťavnaté a mäsité. Na pestovanie vysokých paradajok je potrebné pripraviť veľké hrnce. Musia byť inštalované na podlahu.

Príprava balkóna na pestovanie paradajok

Usporiadanie miniatúrnej záhrady na balkóne môže byť organizované iba za podmienky, že ide na juhozápad alebo juhovýchod. Balkón, ktorý sa nachádza na severnej strane, nie je vhodný na pestovanie rastlín, pretože slnko svieti smerom k nemu len 3 hodiny denne. Južná strana nebude fungovať ani preto, lebo na takom balkóne je príliš veľa slnka, čo nepriaznivo ovplyvňuje aj vývoj rajčiakových kríkov.

Ak je hrniec s paradajkovou kefkou ťažký a treba ho nainštalovať na podlahu, je lepšie umiestniť ju bližšie k stene balkóna alebo zábradlia. Je potrebné mať na pamäti, že paradajky na balkóne nemajú rád náhly návaly vetra, kvôli nim sa rast krovov spomaľuje. Ak sa rozhodnete pestovať ampelnye odrody rajčiakov, potom by mali byť pestované v závesných hrncoch. Ale aby starostlivosť o paradajky nespôsobila zbytočné problémy, zavesiť hrnce by nemal byť veľmi vysoká. Vysoké paradajkové puzdrá môžu byť pripevnené k mriežkam z plastu, lana a dreva. Na oplátku je mriežka lepšie upevniť na voľnú stenu, čo je čo najviac chránená pred vetrom.

Spolu s paradajkami na balkóne môžete pestovať korenené bylinky. Táto kompozícia vyzerá veľmi harmonicky, rovnako ako tráva bude vydesiť škodcu z kefky rajčiny. Tak bylinky ako mäta, kučeravá a pravidelná petržlenová vňať, šalát, zeler a oregano dokonale koexistujú s paradajkami.

Príprava pôdy a semien

Na dosiahnutie maximálnej plodovej paradajky na balkóne je dôležité správne pripraviť pôdu na siatie. Ak nie je čas na vlastnú prípravu pôdy, potom môžete kúpiť špeciálnu pôdnu zmes pozostávajúcu z kôry a humusu v rovnakých podieloch. Na zlepšenie drobivosti pôdy sa pridáva rašelina alebo piliny.

Je to dôležité! Vynikajúce hnojivá pre paradajky sú lepek, popol z dreva, síran draselný a superfosfát.

Zdá sa, že pestujúci paradajky na balkóne je neúnavným záhradníkom. Ale ak sa všetky počiatočné štádiá robia správne, rajčiaky budú v budúcnosti potrebovať minimálnu starostlivosť. Po príprave pôdy je čas začať pripravovať semená na výsev, aby ste získali sadenice. Začiatok tejto práce spadá do konca februára - začiatkom marca.

Začnite nánosom semien rajčiakov. Umiestnite ich na handričku, pokryte ich teplou vodou a nechajte osivo teplo až do klíčenia.

Existuje niekoľko spôsobov vysádzania semien paradajok do zeme:

 1. Špeciálne poháre naplňte pôdou a nalejte do nej vriacu vodu, výsev sa môže vykonať až po úplnom ochladení pôdy. Ak nemáte možnosť zakúpiť také poháre, potom môžete pestovať paradajky na balkóne v plastových fľašiach. Aby ste to urobili, odrežte ich na krk, zakryte ich pôdou, vytvárajte otvory a umiestnite do nich semená. Ak prvýkrát vyklíčíte semená rajčiaka, potom budete musieť dať 1 osivo do pohára a nie klíčiť - 2-3. Nie je potrebné vytvárať otvory v skle, pretože v pohári je málo pôdy a všetka kvapalina bude absorbovaná rastlinami. Šálky plodín by mali byť umiestnené do tepla a pokryté celofánom. Po výskyte výhonkov by mali prejsť 2 - 3 dni a plodiny by sa mali posunúť na chladné miesto s umelým osvetlením. Zavlažovanie sa vykonáva pri vysušení pôdy.
 2. Pred sejbou sa na semená rajčiaka pôsobí roztokom manganistanu draselného. Potom sa musia umiestniť do navlhčenej tkaniny na doske a zabaliť do celofánu. Prostredie, v ktorom sa semená budú klíčiť, by malo byť teplé a vlhké. Potom sa naklíčené semená paradajok umiestnia do pôdy, pokrytej sklom a opäť na teplom mieste. Keď sa paradajkové klíčky zdajú byť zo zeme, kontajnery by mali byť presunuté na okenný parapet, aby sa sadenice dostali dostatkom svetla. Zavlažovanie sa vykonáva pri vysušení pôdy. Je dôležité pridať rajčiakov s teplou vodou, najlepšie usadiť sa.

Transplantácia do kontajnerov

Obvykle je na vývoj silných sadeníc paradajok dostatočný mesiac. A potom príde doba, kedy je potrebné transplantovať do priestranných hrncov alebo kontajnerov. Ak ste pestovali paradajky v dlhých kontajneroch, potom vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť 25 cm. Teraz uvažujte, ako pestovať paradajky na balkóne krok za krokom.

Aby sa zabezpečila dobrá drenáž, mali by sa na spodok kontajnera / hrnca umiestniť expandovaná hlinka alebo obložené dlaždice. Pôda môže byť obohatená organickými hnojivami. Potom musíte naplniť hrniec s 1/3 pôdnej zmesi a naň položiť sadenice na paradajky. Rozložte korene na stranu a jemne naneste na pôdu. Postupne nalejte pôdu do hrnca a zhutnite ju rukami. Neplňte zem do hrnca o 1/3. Ľahko utužte pôdu a nasypte veľa teplej vody na sadenice paradajok, postupujte pomaly, aby sa vlhkosť absorbovala rovnomerne do pôdy.

Je to dôležité! Napriek tomu, že na balkóne sa dajú pestovať iba samoopelivé paradajky, na zrýchlenie procesu opelenia môžete mierne potriasť kvety alebo ich vyčistiť.

Po transplantácii sadeníc sa nemôže dotknúť počas prvého týždňa. Takže dáte rajčiakovým kríkom šancu zakopnúť.

Nízko rastúce odrody rajčiakov môžu byť vysadené na 2 až 3 sadenice. Tak bude tvoriť svieži a krásny Bush. Všetky suché a zdanlivo choré listy by sa mali odrezať, aby sa zabránilo šíreniu ochorenia. V období objavenia prvých plodov z vrcholu musíte odstrániť farbu. To sa robí, aby sa zabezpečilo, že vlhkosť a živiny padajú do vyvíjajúceho sa ovocia.

Keď sa ovocie začne premeniť na ružovú, je potrebné ju odstrániť z puzdra a umiestniť do krabice na ďalšie dozrievanie. V tomto prípade sa priaznivé vlastnosti ovocia nestratia a na kroviach sa vytvoria nové ovocie, zatiaľ čo predchádzajúce ovocie z nich nevyberú.

Funkcie na kŕmenie a starostlivosť

Aby sa puzdrá dobre rozvíjali a na nich boli vytvorené farby, je dôležité vykonať včasné kŕmenie rastlín. Začnite to robiť v apríli. Na to možno použiť minerálne hnojivá.

Ak sa rozhodnete pestovať veľké odrody na balkóne, potom veľkosť krovov bude zodpovedajúco veľká a aby sa nerozlomili pod vlastnou hmotnosťou, musíte vykonať ich podväzok. Ak by pretrvávala pretrvávajúca jar a na lodžii ešte nie je žiadne teplo, potom budete musieť preniesť do domu nočné hrnce s rastlinami a vyviezť to na ulicu za deň.

Na zabránenie neskorého plesňového ochorenia a iných ochorení paradajok je potrebné ošetriť kríky zložením manganistanu draselného a cesnaku. Ak chcete urobiť, 0,5 litra vody, zriediť 0,5 lyžice. l. rozdrvený cesnak a 0,5 g manganistanu draselného. Ďalšou možnosťou prevencie ochorení je rozstrekovanie puzdier roztokom fytosporínu.

Hnojenie s hnojivami a zalievanie by sa malo robiť každý týždeň. Od druhej etapy vývoja rajčiakov sa aktívne vytvárajú kríky, ktoré strieľajú postranné výhonky. Nechajte 2-3 stonky a zvyšok výhonkov, alebo tak, ako sú nazývaní, nevlastní deti, musíte odrezať alebo vystrihnúť.

Po vytvorení ovocných kefiek by mali byť spodné listy odrezané. Ak nerezáte kríky, budú mať veľmi veľký objem a v dôsledku toho nebudú kvetenstvo položené.

Varovanie! Niektorí záhradníci strávia plné prerezávanie listov. Neodporúča sa to však, pretože syntéza organických materiálov je narušená úplným prerezávaním.

Rezanie nevlastných detí musí byť veľmi opatrné, aby nedošlo k poškodeniu drieku. Orezávanie alebo zovretie sa najlepšie robí ráno. Nechajte 4 zväzky vaječníkov na každom stonke a zatiahnite hornú časť hlavy.

Niekoľko tajomstiev pestovania

Pestovanie balkónov v semenákoch a následne v kríkoch rajčiaka sa líši od záhrady. Pozývame vás, aby ste si prečítali ešte niekoľko tajomstiev:

 1. Ak vaša loggia nie je glazovaná, mali by ste rajčiaky pestovať nie skôr ako v apríli za predpokladu, že teplota neklesne pod 23 ° C počas dňa a 13 ° C v noci.
 2. Aby sa zabránilo vzniku plesňových ochorení na uzavretom balkóne, je dôležité udržiavať určitú úroveň vlhkosti v rozmedzí 60-65%. Za týmto účelom je potrebné balkón systematicky vetrať.
 3. Zalievanie by malo byť iba teplá voda.
 4. Na vývoj silných a vysokých kríkov je potrebné ich pravidelne hnojiť organickými a dusíkatými hnojivami. Ale nepreháňajte to. V opačnom prípade silné krúžky zostanú prakticky neplodné. Optimálna doba medzi doplnkami je 10 dní.
 5. Do stoniek kríkov sa neporuší pod hmotnosťou plodov, ktoré potrebujú byť viazané na podporu.
 6. Ak chcete rýchlo vytvoriť krík, musíte odtrhnúť malé korene. Za týmto účelom opatrne vytiahnite zariadenie tak, ako keby ste ju vytiahli z pôdy.

Takže, ako ukazuje prax a príklady fotografií uvedené v tomto článku - pestovanie paradajok na balkóne je uskutočniteľnou činnosťou pre každého amatérskeho záhradníka. Proces pestovania paradajok prinesie nielen dobrú úrodu, ale aj pozitívne emócie. Takéto vypustenie po rušnom dni v rušnom meste vám môže pomôcť chrániť vás pred psychickými poruchami.

Pozývame vás, aby ste pozerali video, ktoré ukazuje krok za krokom pestovanie paradajok na balkóne: