Záhradníctvo

Ako zakryť zem, aby burina nerastie

Napriek tomu, že plesňovanie je považované za jeden z najdôležitejších a najdôležitejších postupov pre starostlivosť o rastliny na záhrade, je ťažké nájsť niekoho, kto by si potešil túto aktivitu. Zvyčajne je naopak kvôli pliesňovaniu, že mnohí ľudia, ktorí sa začínajú oboznámiť so záhradkárskou múdrosťou, sa rýchlo schladia na tieto činnosti a radšej kupujú zeleninu a bobule na trhu, než ich samy pestujú. Vedecký pokrok však nezostáva, av poslednej dobe sa objavili materiály, ktoré môžu výrazne uľahčiť prácu záhradníka a záhradníka a minimalizovať proces kontroly plevelov.

Krytie materiálu z buriny sa odlišuje v odrode tak vo svojich kvalitatívnych charakteristikách, ako aj v oblasti jeho aplikácie.

Agrotextil a jeho odrody

Tí, ktorí sa zaoberali záhradkárstvom na pomerne dlhú dobu, pravdepodobne počuli a možno skúsení vo vlastnej skúsenosti, čo je agrotextilia pre zeleninovú záhradu. Napriek svojmu umelému pôvodu tento materiál vôbec nevyzerá ako film. Vyzeralo to pomerne dávno a názory na jeho použitie medzi záhradkármi a záhradníkmi niekedy zarážajú v ich nekonzistencii. A vec je, že mnohí aj skúsení záhradníci nevidia vždy rozdiel medzi svojimi hlavnými odrodami a často volajú rovnaké mená. Alebo naopak úplne odlišné materiály podľa ich vlastností a účelu sa nazývajú rovnakým názvom. Potrebujem trochu pochopiť tento zmätok.

Agrotextily, niekedy nazývané geotextílie, sú bežným názvom pre dve odrody krycieho materiálu pre postele vyrobené z polypropylénu: netkaný materiál (agrofibre) a v skutočnosti látka (agrofabric).

Historicky sa prvýkrát objavil agrofibre, technológia jeho výroby sa nazýva spunbond - v posledných rokoch sa toto meno stalo takmer bežným názvom pre všetky materiály s krycími vlastnosťami. Textúra agrofibriky pripomína materiál s mnohými malými okrúhlymi otvormi.

Agrofibre má rôznu hustotu a farbu: od najtenšieho (17 g / m2 M) až po najtenší (60 g / m2 M). Farby sú biele, čierne a v posledných rokoch sa objavujú viacfarebné: čierne a biele, červeno-žlté a iné. Iba multifunkčné čierne agrofibre budú vhodné ako mulčovanie.

Je to dôležité! Nedávno zavedené dvojstranné čierne a biele agrofibre môžu slúžiť ako dobrá možnosť pre oblasti s horúcim podnebím, aby chránili koreňový systém rastlín pred prehriatím.

Aby ste to dosiahli, musíte položiť biele farby na vrch.

Agrofabric je tkaný materiál s vysokou hustotou (od 90 do 130 g / m2 M). Vďaka svojej tkanej základni je jej štruktúra prekladaná vláknami vytvárajúcimi bunky. Stáva sa to najčastejšie v čiernej farbe, ale nájde sa aj zelená a hnedá.

Agrofabric má vo svojej podstate veľké pevnostné vlastnosti, ktoré nie sú porovnateľné ani s najodolnejšími modelmi agrofibre. Preto majú mierne odlišné oblasti použitia. A za cenu, ktorú je ťažké porovnať, samozrejme, agrofabrik bude niekoľkokrát drahší ako agrofibre. Ale ako krycí materiál z buriny a agropotraviny a agrofibre, robia svoju prácu dobre, aj keď tu sú aj niektoré nuansy.

Agrofibre a jeho použitie z buriny

Faktom je, že samotná technológia výroby netkaného alebo netkaného materiálu sa používa nielen v poľnohospodárstve. Takýto materiál je tiež široko používaný v ľahkom priemysle, vo výrobe hygienických výrobkov, v stavebníctve a výrobe nábytku. Ale tieto materiály sa líšia od agrofibra predovšetkým preto, že nemajú ultrafialový stabilizátor, čo znamená, že nie sú určené na použitie pri vystavení slnečnému žiareniu. To nemá vplyv na vzhľad materiálu, ale jeho cena môže byť oveľa lacnejšie.

Tip! Nepoužívajte agrofibre na použitie proti burinám podľa hmotnosti, bez informácií o výrobcovi a dostupnosti informácií o UV stabilizátore.

Veď tento materiál s vhodnou hustotou (60 g / m2 M) by mal s vami trvať najmenej tri roky. A ak sa začal rozpadať do konca prvej sezóny, znamená to, že ste si samozrejme kúpili niečo nesprávne.

Agrofibra sa najčastejšie používa na pokrytie pôdneho povrchu pri pestovaní jahôd.

POZOR! Priemerná životnosť tohto materiálu sa zhoduje s priemerným obdobím pestovania jahôd na jednom mieste.

V prípade aktualizácie plantáže jahôd je materiál zlikvidovaný spolu so starými jahodovými kefami, ktoré slúžili svojmu dňu. Agrofibre je schopná chrániť jahody dobre od buriny, za predpokladu, že sa nechodí ďalej. V opačnom prípade nemusí byť jeho mechanická pevnosť dostatočná. Ale pre zariadenia skladby medzi lôžkami najlepšou možnosťou by bolo len použitie agrofabric.

Agrofabric a jeho vlastnosti

Agrofabrik s vysokou pevnosťou, podľa jeho ďalších vlastností, sa veľmi líši od agrofibre. Použitie oboch materiálov poskytuje nasledujúce výhody pre pestovanie rastlín.

  • Materiály umožňujú zohriať pôdu na začiatku jari oveľa rýchlejšie, čo má priaznivý vplyv na načasovanie zberu. A pre také teplo-milujúci plodiny ako papriky a baklažán, použitie krytia agro materiálov umožňuje výsadbu sadeníc skôr.
  • Obidve odrody poskytujú voľný prienik vzduchu a vlhkosti. Preto počas dažďov sú lôžka vybavené plným zavlažovaním, ale zem pod nimi zostáva voľná - nie je potrebné uvoľňovanie. Je potrebné brať do úvahy iba to, že agropotravinová látka, ktorá je ťažšia, môže zbytočne tlačiť na kôpkový systém niektorých rastlín, napríklad jahôd.
  • Obidva materiály sú opakovane použiteľné. Ale ak termíny pre agrofibre sú 3-4 roky, potom agrofabric bude ľahko žiť aj 10-12 rokov.
  • Tieto materiály neposkytujú úrodné prostredie na rozvoj hubových chorôb. Slimáci tiež nemajú záujem o usadenie sa pod nimi.
  • Materiál, z ktorého sa vyrábajú oba odrody agrotextilie, nie je schopný vyžarovať škodlivé prvky s možným silným ohrevom slnečným žiarením a nereaguje s žiadnymi látkami: pôdou, vodou, chemickými zlúčeninami.
  • Oba materiály dokonale chránia proti klíčeniu ročných burín a viac či menej dobre odolávajú celoročným rhizomatóznym rastlinám. Agrofabric je v tomto ohľade spoľahlivejší a udržateľnejší, takže ak máte pochybnosti o tom, ktorý materiál si môžete vybrať, postupujte od toho, aké je dôležité, aby ste úplne potlačili všetky buriny.

Existuje aj iný typ týchto materiálov nazývaný geotextil, ktorý tiež dobre chráni burinu. Pod tým zvyčajne znamenajú obzvlášť silné odrody agrofibre s hustotou viac ako 90 g / m2. Podľa svojich pevnostných charakteristík sa geotextílie nachádzajú približne v strede medzi agrovými vláknami a agropotlačou.

Plevelový film

Čierny burinový film bol len nedávno hlavným materiálom používaným záhradkármi. Pretože má vynikajúce tmavé vlastnosti, buriny pod ním v skutočnosti neprežijú. Nevýhoda tohto materiálu spočíva v tom, že pretože neprechádza voda, kondenzát, ktorý sa hromadí pod ním, spôsobuje vznik hubových chorôb. Okrem toho to zvyčajne stačí na jednu sezónu.

Tip! Aby to nebolo možné každoročne meniť, je možné zakúpiť si pancierový film - je to silnejší a dá sa použiť aj na uloženie ciest medzi lôžkami.

Recenzie záhradníkov

Spätná väzba na používanie čierneho krycího materiálu z buriny je všeobecne skôr pozitívna. Niektoré sklamania sú zrejme spojené s voľbou nevhodnej značky materiálu, ktorá nie je určená na použitie v poľnohospodárstve.

Anastasia, 32 rokov, Tver Dlhý čas som sa neodvážil pestovať jahody po tom, čo to videli dosť, ako moji priatelia a príbuzní utrpeli s ňou. Celý jar a leto zmizli v posteli. A potom som počul o novom netkanom materiáli a rozhodol som sa vyskúšať niekoľko postelí. Všetko sa ukázalo ako prvé a som veľmi rád. Bobule dozrieva čisté, je veľmi pekné ju zbierať a buriny sotva rástli. Tento materiál som nečistil na zimu, mal dobrú zimu a dúfam, že v tomto roku bude ešte viac bobúľ .. Oksana, 37 rokov, Podolsk som samozrejme počul, ako niektorí známí mulčujú zem v lôžkach s jahodami, ale nie je možné získať toľko slamiek. Preto, keď som sa dozvedel o novom dýchacom materiáli v čiernej farbe, rozhodol som sa to vyskúšať. Kúpil som hustotu spájaného vlákna 60 g / m2. a rozhodla sa ich pokryť novou posteľou s jahodami. Všetci pripravení, ako sa dalo očakávať, robili otvory a vysadené sadenice v nich. Raz som použil film, ktorý obsahoval buriny, ale nemal som naozaj rád, pretože buriny nerastú, ale slimáci sa usadili pod filmom a jedli väčšinu plodín. Pod týmto materiálom som si nič také nevšimol. Spočiatku všetko bolo v poriadku, ale po mesiaci sa do otvorov dostali prvé buriny a z nejakého dôvodu jahody dokonca vypustili knír priamo pod spriadanou. Potom som pochopil svoju chybu a položil všetky kroviny plochými dekoratívnymi kameňmi a doskami, čím tlačil spanbond na zem. Stalo sa to oveľa lepšie a napriek tomu, že sa niektoré buriny stále pokúšali vyliezť pod materiál, hodil som všetko cez vyrezanú trávu a až do jesene už neboli viditeľné buriny. "Mikhail, 49, Saratov Keď som sa prvýkrát dozvedel o spanbonde, zaujímala som sa o nich, Môžete pestovať jahody bez bolestivého pliesňovania a bez použitia chémie. Nikdy predtým som neskrvávala moje jahody, ale strávila som takmer celú dobu na výsadbe. Najskôr skryla novo vyvinutú plantáž a až do konca leta takmer nič z materiálu nezostalo. Bubliny zničili túto tkaninu na všetkých miestach a okrem toho sa sama začala plížiť. Ale nevzdal som sa a podrobnejšie som študoval všetky možné odrody. Nasledujúci rok som sa rozhodol skúsiť materiál s rovnakým názvom, ale s inou štruktúrou. Stávalo to viac. Tentokrát som mal šťastie, ani som si nepamätal o burinách celú sezónu. Keď som na jeseň zdvihol okraj úkrytu, bolo zrejmé, že sa snažia rásť, ale nedokázali sa dostať cez tento materiál a všetci boli bledo na zemi.

záver

Rôzne moderné krycie materiály môžu veľmi uľahčiť prácu záhradníka. Hlavnou vecou je vybrať typ materiálu, ktorý je najvhodnejší pre vaše špecifické podmienky.

Pozrite si video: NYSTV - The Genesis Revelation - Flat Earth Apocalypse w Rob Skiba and David Carrico - Multi Lang (Február 2020).

Загрузка...