Záhradníctvo

Pestovanie rajčiakov na Sibíri

Pestovanie rajčiakov na Sibíri má svoje vlastné charakteristiky, ktoré treba brať do úvahy pri výsadbe tejto plodiny. Región sa vyznačuje nepredvídateľným počasím a častými teplotnými zmenami. Ak chcete získať dobrý zber v otvorenom poli, starostlivo vyberajte odrody rajčiakov, pripravte pôdu a aplikujte hnojivo pravidelne.

Výber odrody

Na pestovanie na Sibíri, vybrané odrody, ktoré dokážu vydržať podmienky v tejto oblasti. Patria sem paradajky odolné voči jarnému a jesennému chladeniu. V otvorenom teréne by rastliny mali tolerovať vážne poklesy teploty. Väčšina týchto odrôd pochádza z chovu.

Na výsadbu na Sibíri sa vyberajú tieto druhy paradajok:

 • Ultra-rýchly je kompaktný bush, ktorý produkuje stredne veľké ovocie. Paradajky dozrievajú 70 dní po vzniku. Zariadenie nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a je dobre prispôsobené vonkajším podmienkam.
 • Demidov - stredná sezóna odrody, ktoré tvoria shtambovy kríky. Plody majú dobré chuťové vlastnosti a dozrievajú sa po odstránení z púšte.
 • Sibírska ťažká váha je rozmanitosť ranného dozrievania až 80 cm vysoká. Ovoce sa tvoria s hmotnosťou 0,4 až 0,6 kg, preto je rastlina viazaná počas plodu. Nízky výnos týchto rajčiakov je kompenzovaný veľkou hmotnosťou ovocia.
 • Abakan ružová - rôzne stredné zrelosti, ktoré sa vyznačujú dlhodobým plodom. Rastlina vyžaduje podväzok a vytvorenie 2 stoniek. Výška rajčete je 80 cm. Rozmanitosť sa vyznačuje vysokým výnosom a chuťou.
 • Kemerovo je ranná zrelá odroda, ktorá trvá 100 dní, kým dozrie prvé plody. Výška krídiel je až 0,5 m. Zariadenie nevyžaduje vytvorenie kríkov a pasynkovaniya, dobre znáša ťažké poveternostné podmienky.
 • Barnaul konzervy - ranná zrelá poddimenzovaná odroda, poskytujúca husté plody zaobleného tvaru. Plody trvajú 2 mesiace. Trieda je určená na ochranu.
 • Grandee je stredne skorá paradajka, ktorá prvá úroda 100 dní po klíčení. Výška puzdra nepresahuje 0,7 m. Priemerná hmotnosť ovocia je 0,2 kg, niektoré vzorky dosahujú 0,6 kg.

Príprava pôdy

Pestovanie pôdy na pestovanie paradajok začína na jeseň. Počas tohto obdobia je potrebné odstrániť zvyšky predchádzajúcej kultúry a starostlivo vykopať pôdu. Výsadba rastlín sa môže vykonávať na miestach, kde boli predtým pestované cukety, uhorky, repa, kukurica, mrkva, strukoviny.

Paradajky preferujú neutrálnu pôdu, ktorá sa vyznačuje dobrou vlhkosťou a priedušnosťou. Kompost, popol a humus sa musia dostať do pôdy.

Tip! Lôžko s paradajkami je umiestnené na slnečnom mieste, kde nie je žiaden tieň.

Vykládky by nemali byť vystavené nadmernej vlhkosti. V opačnom prípade sa vývoj rastlín spomalí a objavia sa choroby húb.

Na jar sa minerálne hnojivá nanášajú do pôdy do hĺbky 20 cm. Odporúča sa používať až 10 g močoviny, 50 g superfosfátu a 15 g chloridu draselného na použitie na štvorcový meter lôžok.

Na výsadbu sú postele umiestnené zo severu na juh. Medzi lôžkami nechajte aspoň 1 m a medzi radmi - až do 0,7 m. Požadujú sa záhyby až do 5 cm. Postele sa dajú rozdeliť na úseky do 0,5 m, z ktorých každý je zasadený do dvoch krov.

Získanie sadeníc

Na pestovanie paradajok na otvorenom pozemku na Sibíri sa najskôr vytvoria sadenice paradajky, ktoré sa potom prenesú na trvalé miesto.

Na konci marca by mali byť semená namočené v slabom roztoku manganistanu draselného počas 15 minút. Ak plávajú semená rastlín, nepoužívajú sa na výsadbu.

Potom zostávajúci materiál je zabalený do vlhkej tkaniny a potom ponechaný niekoľko dní. Najaktívnejšie semená môžu byť vysadené v malých kontajneroch s pôdou.

Je to dôležité! Semená sa umiestnia do pôdy do hĺbky 1-2 cm, potom sa zavlažujú teplou vodou.

Pre sadenice je lepšie použiť zakúpenú pôdu. Ak sa zem zoberie z záhrady, musí sa najprv kalcinovať v rúre alebo v mikrovlnnej rúre po dobu 10 minút. Navyše, pred výsadbou rastlín sa zemina dekontaminuje roztokom manganistanu draselného.

Na vrchnej časti nádoby môžete uzatvoriť fóliu, aby ste mladým rastlinám poskytli vysokú vlhkosť a teplotu. Na klíčenie paradajok je potrebná teplota nad 25 stupňov. Ak je pôda suchá, potom ju treba hojne napojiť.

Prvé výstrely sa objavia po 4-6 dňoch. V prípade potreby vybavené dodatočným osvetlením. Dĺžka denného svetla pre paradajky je 16 hodín. Za slnečného dňa, keď sa ohrieva vzduch, sa sadenice vykonávajú na balkón.

Varovanie! Po 1,5 mesiaci môžu byť rastliny zasadené do zeme.

Medzi kríkmi nechajte vzdialenosť 40 cm, pristátie sa vykonáva v chladnom dni, keď nie je vietor a priame slnečné žiarenie.

Pri premiestňovaní paradajok na otvorenú zem je stonka pochovaná o 2 cm, čo prispieva k tvorbe nových koreňov v rastline. Ak zostane pravdepodobnosť jarných mrazov, pristátia sú pokryté fóliou alebo špeciálnym materiálom.

Pravidlá starostlivosti

Správna starostlivosť o paradajky vám umožňuje získať dobrú úrodu v sibírskej klíme. Rastliny vyžadujú pravidelné zavlažovanie, mulčovanie alebo uvoľňovanie pôdy. Príjem živín je zabezpečený kŕmením paradajok. Osobitná pozornosť sa venuje ochranným opatreniam zameraným na boj proti chorobám a škodcom.

Zalievanie organizácie

Pri pestovaní paradajok musí zabezpečiť mierny tok vlhkosti. Jeho prebytok negatívne ovplyvňuje vývoj rastlín a vyvoláva šírenie chorôb.

Paradajky sú schopné vydržať krátke sucho. V tejto situácii sa vlhkosť zavádza neustále, ale v malých častiach. Pri intenzívnom zalievaní dochádza k praskaniu ovocia.

Tip! Pri napájaní vody by nemali spadnúť na listy a kvety rastlín.

Neodporúča sa napojenie studenej vody z hadice. Je lepšie predbežne naplniť vodu v nádrži a nechať ju teplé na slnku. V prípade potreby pridávajú horúcu vodu. Zalievanie rastlín ráno alebo večer.

V otvorenom teréne sa paradajky napájajú po úplnom vstrebaní vlhkosti. Zabráňte prehrievaniu pôdy. Frekvencia zavlažovania je nastavená na zrážky. V priemere sa paradajky napájajú raz týždenne.

Nízko rastúce rastliny potrebujú 2-3 litre vody, zatiaľ čo vysoké paradajky môžu vyžadovať až 10 litrov. Prvých 2 týždne po výsadbe sa neodporúča vodné rastliny.

Je to dôležité! Keď sa objavia prvé ovocie, zvyšuje sa potreba rajčiakov vo vlhkosti, takže sa rastliny napájajú častejšie.

Na veľkom pozemku môžete vybaviť kvapkanie závlahy. Na tento účel sa používa potrubný systém na zabezpečenie rovnomerného prúdenia vlhkosti do rastlín. Systém odkvapkávania umožňuje sledovať spotrebu vody pre paradajky.

Uvoľnenie alebo mulčovanie

Po každom zavlažovaní sa pôda uvoľní. Postup pomáha ohriať pôdu, zlepšuje penetráciu vlhkosti a živín. Tým sa odstránia buriny, ktoré narúšajú normálny vývoj rajčiakov.

Prvé uvoľnenie sa vykonáva ihneď po vysadení paradajok. Potom sa postup opakuje každé 2 týždne. Hĺbka uvoľnenia pôdy je až 3 cm.

Spolu s uvoľnením môžu byť paradajky. Hilling podporuje rast koreňového systému rastlín a posilňuje výsadbu.

Mulčovanie má vytvoriť ochrannú vrstvu nad povrchom zeme. Tento postup zvyšuje výťažok, urýchľuje dozrievanie plodov, chráni koreňový systém rajčiakov pred stratou vlhkosti. Mulčovacia pôda nevyžaduje uvoľnenie a pliesňovanie.

Tip! Pre rajčiny vyberte mulč zo slamy alebo kompostu.

Organická vrstva zachováva teplo a vlhkosť pre rastliny, čo poskytuje dodatočné kŕmenie rajčiakov. Na tieto účely je vhodná kosená tráva, ktorá je dôkladne vysušená. Pravidelne sa vrstva mulčovania hnilí, takže je potrebné ju aktualizovať.

hnojenie

Pravidelné kŕmenie poskytuje rajčiakom živiny zodpovedné za rast zelenej hmoty, tvorbu vaječníkov a ovocia.

Rajčiaky vyžadujú oplodnenie v nasledujúcich fázach vývoja:

 • po výsadbe;
 • pred kvitnutím;
 • s výskytom vaječníkov;
 • v procese zrenia plodov.

Prvé kŕmenie sa uskutočňuje dva týždne po premiestnení rastlín na otvorenú plochu. Pri príprave roztoku obsahujúceho 40 g superfosfátu a 10 g síranu draselného. Komponenty sa rozpúšťajú v 10 litroch vody a potom sa paradajky napájajú pod koreň.

Ošetrenie sa opakuje, kým sa kvetenstvo rastlín neobjaví. Keď sa vaječníky objavia v rajčiakoch, môžete pripraviť kvasnicový obväz. Toto bude vyžadovať 10 g suchého droždia a 1 polievkovú lyžičku. l. cukry, ktoré sa miešajú a nechávajú niekoľko hodín. Potom vo výslednej zmesi pridajte vodu v pomere 1:10 a vodou na rastliny.

Počas plodov sa pripravia roztoky obsahujúce fosfor. Na 5 litrov vody bude vyžadovať 1 polievkovú lyžičku. l. superfosfát a tekutý sodný humát.

Kŕmiť paradajky môže byť riešenie založené na popole. Kbelík s vodou bude vyžadovať 0,2 kg dreveného popola. Roztok sa infúzi 5 hodín, potom sa prefiltruje a zriedi vodou v pomere 1: 3. Výsledná rastlina je napojená pod koreň.

Spracovanie listov

Ak chcete urýchliť dodávku živín, napomôžete kŕmiť listy. Pri príprave sa používajú minerálne a organické látky.

Počas obdobia kvitnutia sa rajčiaky postriekajú roztokom obsahujúcim kyselinu boritú. 1 g kyseliny boritej sa odoberá na liter vody.

Je to dôležité! Postrek rastlín sa vykonáva v oblačnom počasí, keď nie je priame vystavenie slnku.

Iným spôsobom postreku je použitie superfosfátu. Na 1 liter vody sa vyžaduje 2 polievkové lyžice. l. tejto látky. Prostriedky trvajú 10 hodín, potom sa zriedia vodou v pomere 1:10.

Medzi procedúrami sa dá prestávka až 10 dní. Spracovanie listov by sa malo striedať s hnojivom na koreni.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Porušenie pravidiel pestovania a starostlivosti o paradajky prispieva k rozvoju chorôb a výskytu škodcov. Nasledujúce pravidlá pomôžu chrániť rastliny na Sibíri v skleníku a na otvorenom poli:

 • zabrániť zosilneným pristátiam;
 • striedanie plodín;
 • včasné napájanie a hnojenie;
 • preventívnej liečby.

Paradajky sú náchylné na phytophthora, múčnatku, hnedú a bielu škvrnu. Väčšina ochorení sa šíri hubovým spôsobom so zvýšenou vlhkosťou prostredia.

Keď sa objavia prvé symptómy, rastliny sú ošetrené fungicídmi: "Fitosporín", "Quadris", "Ridomil", "Bravo". Počas daždivého leta sa odporúča vysporiadať každé dva týždne s preventívnym opatrením.

Tip! Použitie liekov je ukončené 14 dní pred zberom.

Na prevenciu ochorení paradajok môžete použiť tradičné metódy. Jedným z nich je rozstrekovanie rastlín roztokom obsahujúcim 1 l mlieka, 15 kvapiek jódu a vodu z vedro. Nástroj zabraňuje prenikaniu škodlivých mikróbov do rastlinného tkaniva.

Najväčšie škody na pristátiach spôsobuje múčka, biela, ľadový medveď, roztoč. Insekticídy sa používajú na ochranu proti hmyzu - Zolon, Sherpa, Konfidor.

Na boj s hmyzom sú široko používané ľudové prostriedky. Medzi radmi s paradajkami môžete vylejeť malý popol z dreva, navyše poskytuje rastlinu užitočné minerály. Cibuľa a cesnak je možné vysadiť medzi radmi s paradajkami, ktoré odrádzajú škodcov.

záver

Na pestovanie na Sibíri, vybrané odrody, ktoré sú odolné voči chladeniu a teplotným extrémom. Väčšina týchto odrôd sa chovajú špeciálne pre túto oblasť, takže rastliny sú prispôsobené drsným podmienkam. Pod pristátím vyberte dobre osvetlené miesto. Vysoký výnos rajčiakov je možné dosiahnuť vhodnou prípravou pôdy, hnojením a zavlažovaním.

Pestovanie rajčiakov na Sibíri je opísané vo videu: