Záhradníctvo

Prečo zanechá na rajčiakoch naklonené

Dnes sú paradajky pestované takmer na každom pozemku, záhradníci už o tejto plodine veľa vedia a vedia, ako ju kultivovať. Ale aj pri správnej kultivácii a pravidelnej starostlivosti s paradajkami môžu vzniknúť určité problémy: buď sa vaječníky spadnú, potom sa opere plodia, potom sa Bush jednoducho vysuší. Jednou z najčastejších situácií je krútenie listov na kuriách paradajok. Zdá sa to v poriadku, ale vedie k narušeniu fotosyntézy, v dôsledku čoho Bush pomaly umrie. Preto, ak sa listy kučera v rajčiakoch, je potrebné zistiť dôvod a prijať potrebné opatrenia.

Prečo sú šalátky na rajčiakoch, aké ochorenia ich môžu vyvolať, a čo robiť, aby sa zabránilo listom z curlingu na paradajkách - o tom bude článok.

Prečo sa paradajky nakloní listy

Existujú dva dôvody, prečo paradajky listy kučera:

 1. Infekčné.
 2. Neinfekčné.

V prvom prípade sa listy paradajok zvlňujú v dôsledku choroby spôsobenej určitým druhom infekcie. Jednou z takýchto ochorení je napríklad rakovina. Všeobecne sa takéto ochorenia nazývajú bakterióza paradajok.

V dôsledku bakteriózy sa listy paradajok nakloní, potom sa mladé listy na vrchu kešu zmenšujú, kvety sa stávajú aj malé a vaječníky nie sú vyrobené z nich.

Bakterióza paradajok je veľmi nebezpečná - takže môžete stratiť všetky paradajky v krátkom čase. Ochorenie sa šíri infikovanými semenami, hmyzími škodcami, ako sú vošky, biele múčky, cikády alebo mory môžu infekciu prenášať na paradajky.

Ak chcete vyliečiť paradajky s krútenou baktériou, listy sú takmer nemožné. Vzhľadom na to, že bakterióza je veľmi nákazlivá, je lepšie rýchlo odstrániť poškodené rajčiaky a spáliť ich. Zem bude musieť byť ošetrená antiseptikmi, môžete použiť "Pharmaiod" - to pomôže zabiť infekčného agenta.

Varovanie! Bakterióza je zriedkavé ochorenie. Častejšie príčinou skrúcania listov na paradajkách sú neinfekčné faktory. A táto situácia je bezpečnejšia, pretože záhradkár má vysokú šancu vyliečiť svoje paradajky a zachrániť zber.

Čo spôsobuje curling listov v rajčiakoch?

Na otázku: "Prečo sú listy navíjané okolo rajčiaka?" Nemožno jednoznačne odpovedať. Najčastejšie však dôvodom je nesprávna poľnohospodárska technika.

Nakoľko ošetrenie rajčiakov bude priamo závisieť od príčiny ochorenia, je potrebné najprv zistiť, prečo sú listy ohnuté z rajčiakov.

Nedostatok vlhkosti

Veľmi často listy na paradajkách začínajú zanedávať a krútiť sa takým banálnym dôvodom ako nedostatočné zavlažovanie. V tomto prípade paradajky samy ozdobia listy, pretože ich plocha sa zníži, čo znamená, že sa z povrchu každého listu odparí menej vody.

Ako zaobchádzať s týmto problémom? Aby sa zabránilo smrti rajčiakov, stačí, aby voda. Zalievanie paradajok by malo byť správne:

 • robia to aspoň raz týždenne;
 • aj pri ťažkom suchu by ste nemali vypúšťať kríky viac ako dvakrát alebo trikrát týždenne;
 • každý kúpeľ musí byť nalievaný minimálne vedro s vodou (to platí pre dospelé rastliny);
 • mali by ste zabezpečiť, aby voda neklesla na listy a stonky rajčiakov;
 • keď sa plody začnú naliať, množstvo zalievania sa zníži, inak rajčiaky budú prasknúť;
 • je lepšie, ak je voda na zalievanie paradajok teplá a usadená.

Varovanie! Po ťažkom suchu, keď už listy už suché a zvlnené, nie je možné prudko obnoviť zavlažovanie - to by sa malo robiť postupne, inak by ste mohli poškodiť paradajky.

Príliš hojné zavlažovanie

Zvláštne, ale prebytočná voda je plná rovnako ako jej nedostatok: listy paradajok začnú krútiť, vyzerajú bez života a slabé. Rozpoznanie problému je jednoduché:

 • po prvé, musíte skontrolovať pôdu: ak je mokrá, potom paradajky netrpia suchom;
 • po druhé, stonky prebytočných paradajok sú krehké a nie pomalé;
 • po tretie, v prípade sucha sa listy zvlhčujú smerom dovnútra a počas nadmernej vlhkosti sú naopak okraje listov paradajok obrátené smerom von, to znamená smerom hore.

Je to dôležité! Na zemi sa takýto problém vyskytuje v období silných a dlhotrvajúcich zrážok. Ale v skleníku sa môžu listy rajčiaka zvlhnúť a z vysokej vlhkosti, a to nielen kvôli príliš ťažkému zavlažovaniu. V tomto prípade ošetrenie rajčiakov vysiela skleník.

V situácii s vlhkou pôdou odporúčame:

 1. Dočasne zastavte zalievanie paradajok.
 2. Na pretiahnutie filmu cez lôžka chráňte paradajky pred zrážkami.
 3. Rastlinné paradajky vo voľnej, dobre priepustnej pôde.

Dobrá pôda pre paradajky by mala obsahovať veľké prvky, môže to byť riečny piesok, rašelina, piliny - to všetko pomôže vode rýchlejšie vstreknúť do zeme a ísť do hlbokých vrstiev. V extrémnych prípadoch, ak sú lôžka s paradajkami v nížinách, napríklad do každej jamky môže byť pridané niekoľko pieskov - takže korene rajčiakov nebudú neustále vo vode.

Vysoká teplota vzduchu

Často sa stane, že paradajky listy zhora z intenzívneho tepla. A na lôžkach a najmä v skleníkoch v najhorúcejších letných dňoch sa môžu listy paradajok zvlhčovať do trubice vzhľadom na centrálnu žilu.

Varovanie! Skutočnosť, že paradajky trpia presne z dôvodu vysokých teplôt, je naznačená normálnym stavom listovej dosky v noci, keď sa vzduch trochu ochladí - list sa rozkladá v noci.

Aby ste v tejto situácii pomohli obidve skleníkové a pôdne paradajky, môžete:

 • vetranie skleníka a dokonca aj v ňom - ​​rajčiaky sa nebojí;
 • zamiešajte zem na lôžkach s paradajkami s hrubou vrstvou organickej hmoty (piliny, humus, slama, smrekové ihly);
 • Vytvorte tieň cez kefy pomocou nepriehľadných krycích materiálov.
 • Každý večer rozstreknite roztok močoviny (1,5 lyžice na 10 litrov vody) alebo svetlo ružový manganistan draselný na paradajky.

A samozrejme, hlavnou "liečbou" pre tých, ktorí klesli paradajky je pravidelné zavlažovanie.

Poruchy príjmu potravy

Nedostatok stopových prvkov je často dôvodom, prečo sa listy paradajok stočené.

Aký minerál nestačí na paradajky, povie to vzhľad kríkov:

 • ak paradajky postrádajú fosfor, ich listy sa zmenšujú, stávajú sa šedozelenými a želé naopak získajú jasný fialovo-červený odtieň.
 • keď rajčiaky nemajú draslík, ich okvetné lístky sa zvlňujú od okraja do stredu. Okrem toho sa na plodoch môžu objaviť iba mladé horné listy a belavé škvrny.

Liečba rajčiakov je v takýchto situáciách jednoduchá - stačí vyplniť nedostatok potrebných stopových prvkov pomocou fosfátového alebo draselného hnojiva (napríklad superfosfát a dusičnan draselný).

Pre milovníkov organických látok zapadajú popol z dreva, ktorý obsahuje draslík aj fosfor, potrebné paradajky. Pre rýchlu pomoc rajčiaky je potrebné miešať popol v nádobe s vodou a postriekať všetky postihnuté kríky s touto zlúčeninou.

Nadmerné množstvo dusíka v zemi môže tiež spôsobiť krútenie listov paradajok. Môžete sa o tom dozvedieť príliš hustá stonka spolu s malými kvetmi alebo úplnou neprítomnosťou. Je ľahké zbaviť pôdy nadbytočného dusíka: musíte postieľky posypať paradajkami s veľkým množstvom vody.

Nesprávne staging

Skúsení záhradníci vedia, že je potrebné vytvoriť rajčiaky (to neplatí pre všetky odrody a odrody paradajok). Odstráňte krokodíkov, aby ste boli správne, inak môžete ľahko poškodiť kefu a zničiť väčšinu plodín paradajok.

Je potrebné dôkladne sa zaoberať otázkou farbenia paradajok:

 1. Odstráňte mladé výhonky, ktorých dĺžka nepresahuje päť centimetrov.
 2. Príliš malé nevlastné deti nepotrebujú odtrhnúť paradajky, lebo rana sa bude hojiť rýchlejšie, ak na mieste procesu zostane puk dlhý asi centimeter.
 3. Je potrebné zaoberať sa pasynkovaniyu ráno, takže až do večera rany na paradajkách sú zvetrané a mierne uzdravené. Vlhké nočné podnebie prispieva k šíreniu infekcií.
 4. V predvečer tohto postupu sa odporúča vodiť rajčiaky, čo spôsobí, že stonky budú krehké a krehké - bude ľahšie odstrániť nevlastných synov a zranenia budú minimálne.
 5. Robte všetko, čo potrebujete, v jednorazových rukaviciach alebo použite sterilný nástroj.
 6. Dospievajúci nevlastní deti by mali byť odobratí z postele s paradajkami, pretože baktérie sa rýchlo rozvíjajú v odpadoch.

Keď nebolo dodržané pravidlo pasynkovaniye, príliš veľa výhonov bolo odstránených za jeden deň, alebo záhradník odtrhol už zarastené nevlastné deti (dlhšie ako päť centimetrov), rajčiaky sú vystavené silnému stresu. V dôsledku toho sa listy paradajok zvlnené, oni sa stávajú pomalé a bez života.

Je to dôležité! V dôsledku takýchto akcií záhradníka v rajčiakoch nielen horné listy sú zvlnené, rastlina dáva všetku silu obnoveniu a hojeniu rán. V dôsledku toho môžu paradajky dokonca stratiť kvety a vaječníky.

Nie je potrebné bojovať proti tomuto problému, stačí poskytnúť paradajky s dobrou starostlivosťou: vetranie, napájanie, nie príliš horúce podnebie. Takže rajčiaky sa zotavia rýchlejšie a pokračujú v ich vývoji.

Jediná vec, ktorú môžete urobiť: kŕmiť paradajky komplexnými minerálnymi hnojivami alebo použiť dobrý biostimulátor.

Ak má záhradník žiadne skúsenosti a vedomosti, je lepšie nevykonávať pasynkovanie vôbec: nechajte rajčiaky zahusťovať a plody malé, skôr než úplne stratiť celú plodinu.

Hmyz škodcovia

Panic na tému: "Paradajky listy zvlnené čo robiť!" mimo miesta, pretože tu musíte rýchlo konať. Najskôr je potrebné preskúmať puzdrá, pretože hmyzí škodcovia sú častou príčinou letákov na paradajkách, ktoré sa otáčajú a klesajú.

Prečo listy rajčiaka v tomto prípade zložiť? Dôvod je jednoduchý: škodcovia vysávajú šťavu z nich. Výsledkom je, že plechová doska sa stáva tenkou a bez života, rýchlo sa vysychá na slnku a obaluje sa do trubice.

Hmyz je možné prehliadnuť na lesklej strane listu - tam sa najčastejšie skrývajú. Najnebezpečnejším pre paradajky sú také malé škodcovia, ako sú:

 • vošky;
 • červený pavián roztoč;
 • larvy bielej.

K "zahmleniu" paradajkového lístia sa môže objaviť niekoľko ďalších symptómov, ako je farbenie, žltozelenie, sušenie a spadnutie. V tomto prípade by mali byť paradajky ošetrené čo najskôr vhodnými insekticídmi.

Čo chcete pokrmy rajčiaky, ak listy zvlnenie? - v rôznych štádiách vývoja rastlín je možné aplikovať rozdielne zloženie a účinnosť liekov. Keď ešte nie sú k dispozícii vaječníky na paradajkach, sú veľmi vhodné chemicky aktívne látky a jedy: takéto insekticídy pôsobia rýchlo a iste, ale nemôžu sa hromadiť v ovocí.

Ak na kurie rajčiaky už dozrievajú a listy sú skrútené, môžete vyskúšať napríklad biologické prostriedky, napríklad "Fitoverm". Rôzne ľudové recepty tiež pomáhajú dobre, infúzia burín (palina, ambrózia a iné buriny) je obzvlášť dobrá.

zistenie

Neexistuje žiadna definitívna odpoveď na otázku, čo robiť, keď sa listy nabúrajú okolo paradajok, bohužiaľ. Záhradník bude musieť zistiť príčinu tohto problému a potom sa rozhodne, ako s ním riešiť.

Malo by sa chápať, že neexistuje žiadny univerzálny prostriedok na "zakrivenie" paradajok: v každej situácii bude liečba individuálna. Stáva sa to a predčasná úzkosť, napríklad naraziť na odrody rajčiakov, ktorých genetickým znakom sú mierne zvlnené listy. To sa deje kvôli slabosti dosky - fólia visí a jeho okraje sú trochu zabalené. Čerešňové paradajky sú jednou z týchto odrôd.

Existuje len jeden záver: je potrebné pozorovať rajčiaky a samozrejme poskytovať rastliny náležitú starostlivosť. Potom bude lístia zdravá a krásna a žatva poteší hostiteľa.