Záhradníctvo

Prečo listy sú skrútené v paradajkách v skleníku

Pestovanie paradajok v skleníku, záhradník by mal nielen kompetentne starať o výsadbu, ale aj pravidelne pravidelne skúmať ich prítomnosť príznakov rôznych ochorení. Takže môžete pozorovať krútenie listov paradajky v skleníku. Takéto obťažovanie môže byť príznakom choroby, výsledkom vystavenia škodcom alebo porušovaniu pravidiel pestovania paradajok. Nižšie v článku budeme hovoriť o tom, ako určiť konkrétnu príčinu krútenia listov a okamžite ich rýchlo odstrániť.

Krútené listy - univerzálny príznak nevhodnej starostlivosti

Ak chcete odpovedať na otázku, prečo paradajky odchádza v skleníku, dokonca aj skúsený odborník určite nebude schopný okamžite odpovedať. Napokon príčiny tohto príznaku môžu byť odlišné a pre presné určenie je potrebné vizuálne posúdiť stav rajčiaka, v ktorom smere sa listy zvraty, aké ďalšie zmeny sú pozorované na Bush. Podrobný opis niektorých príčin skosených listov je uvedený nižšie. Na tom istom mieste na vytvorenie presného dôvodu sú výsledkom sprievodné symptómy indispozície a spôsoby odstránenia problémov.

Dôvod v koreňoch

Poškodenie koreňov môže spôsobiť, že listy sa skrúcajú v skleníku. Najčastejšie sa to vyskytuje v procese vysádzania sadeníc paradajok v pôde. Pri vyberaní sadeníc z kontajnera je veľmi ľahké poškodiť korene bez toho, aby si to ani nevšimli. Avšak najmenšie zranenie koreňového systému môže viesť k tomu, že niekoľko dní po výsadbe listov paradajok zostane v krútenom stave. Po zranení sa uzdraví v procese zakoreňovania, listy paradajok sa vyrovnajú av priebehu niekoľkých dní táto anomália zmizne.

Je to dôležité! Krútenie listov v paradajkách kvôli poškodeniu koreňového systému v procese vysádzania je charakteristické pre zarastené sadenice.

Stojí za zmienku, že môže dôjsť k poškodeniu koreňového systému a rajčiakom v dôsledku uvoľnenia. A hoci korene tejto kultúry sú umiestnené dostatočne hlboko, nie je možné uvoľniť pôdu hlbšie ako 4-5 cm.

Zavádzanie pravidiel zavlažovania

Hlboké korene paradajok vyžadujú intenzívne zavlažovanie. Koniec koncov, malé množstvo vody môže iba navlhčiť hornú vrstvu pôdy, bez toho, aby ste raňajky kŕmili sami. To je dôvod, prečo je nedostatok vlhkosti jedným z najčastejších dôvodov, prečo sú listy paradajok v skleníku zvlnené.

Ak chcete odstrániť túto príčinu, mali by ste rajčiaky pravidelne vypláchnuť veľkým množstvom vody. Napríklad v skleníku vyrobenom z polykarbonátu je potrebné, aby sa ovocné ložiská napájali raz za 2-3 dni a konzumovali najmenej 10 litrov teplej vody pre každú rastlinu. Takýto objem kvapaliny sa musí postupne vlievať do kmeňa rajčiakov, aby sa zabezpečilo, že voda vyživuje pôdu bez rozširovania. Mulčovacie uvoľnené hrebeňky vám tiež umožňujú zadržiavať vlhkosť v pôde a zabraňovať jej vysychaniu.

Je to dôležité! V prípade nedostatočného napájania sa listy paradajok zvlňujú nahor, zostávajú zelené, bez škvŕn a parazitizmu hmyzu.

Stojí za zmienku, že príčinou skrútených listov môže byť nielen nedostatok, ale aj prebytok vody v pôde. Ak záhradník nedodrží zavlažovací režim a pravidelne "zaplaví" paradajky, potom korene rastlín nakoniec začnú zažívať nedostatok kyslíka a označí okraje svojich listov a ohýba ich. Preto je veľmi dôležité monitorovať pôdnu vlhkosť, pretože jeho nedostatok alebo prebytok môže viesť k vädnutiu rastliny, hnilobe koreňového systému, rozvoju hubových chorôb.

Vysoká teplota v skleníku

Paradajky sú teplomilné rastliny, ale teploty nad +350C môže spáliť. Jedným z príznakov nadmerného tepla v skleníku sú skrútené listy. Túto skutočnosť je možné presne zistiť pomocou jednoduchej vizuálnej analýzy: listy sa v priebehu dňa skrúcajú pri vysokej teplote v skleníku a po západe slnka sa zmenia skleníkové podmienky, teplota klesá, paradajkové listy sa zastavia a sústredia sa v noci.

Ak chcete znížiť teplotu v skleníku a obnoviť stav rajčiakov, môžete použiť vetranie. Striekanie listov paradajok s močovinou tiež pomáha zmierniť tepelné stresy v rastlinách. Na postrek na plechu pripravte roztok 1 lyžička. l. látok v nádobe s vodou. Liečba močovinou, ktorá je tiež dusíkatým hnojivom, by sa mala vykonávať výlučne večer alebo za oblačného počasia.

Nesprávne vytvorenie puzdra

Pestovanie paradajok v skleníku, záhradník sa snaží vytvoriť kríky čo najkompaktnejšie, odstrániť ďalšie nevlastné deti, nižšie listy paradajok. Toto opatrenie vám umožňuje zlepšiť cirkuláciu vzduchu v obmedzenom priestore a tým zabrániť vzniku niektorých chorôb, hnilobných paradajok. Odstránenie nadmernej vegetácie prispieva aj k rýchlemu dozretiu ovocia, čo je najlepšie z plnenia.

V snahe rýchlo získať plodinu rajčiakov, niektorí záhradníci začínajú tvoriť paradajkové kefy ihneď po výsadbe, keď adaptácia rastlín zatiaľ neprešla. Po odstránení vegetatívnych orgánov, ktoré vykonávajú funkciu podmieneného "čerpadla" živín, koreňový systém nemôže normálne vyživovať rajčiakový kef. V dôsledku takejto abnormálnej tvorby kríkov sa listy paradajok v skleníku ohýbajú. Kvôli podpore kultúry v tomto ťažkom momente je možné zaviesť živiny s listovým kŕmením na listoch.

Správna a včasná tvorba kríkov vám umožňuje vyhnúť sa krúteniu listov. Preto prvá operácia na odstránenie listov a nevad sa môže uskutočniť skôr ako 3 týždne po výsadbe v skleníku. Následne sa tvorba uskutočňuje každé 2 týždne a súčasne sa odstráni viac ako 3 listy.

Je to dôležité! Keď sú krúžky nesprávne vytvorené, listy sú ohnuté lievikom, čo je charakteristický znak stresu. V tomto prípade môžu paradajky spadnúť kvety.

Uvedené príčiny krútenia listov sa dajú ľahko identifikovať a odstrániť: listy sa zvlňujú, ale na nich nie sú škvrny, odfarbenie, otvory alebo hmyz. Pri obnovovaní náležitej starostlivosti rajčiaky rýchlo ožijú a narovnávajú ich listy. Krátkodobé krútenie neovplyvňuje výnosy plodín ani zdravie rastlín vo všeobecnosti. Súčasne pestovanie paradajok v skleníku bez riešenia príčiny môže viesť k zničeniu kríkov.

Môžete vidieť príklad skrútených letákov v skleníku a získať odborné rady, ako odstrániť príčinu nepohodlia vo videu:

Fusarium

Táto plesňová choroba sa tiež nachádza pod názvom fusarium wilt. Ak sa paradajkové lístie v skleníku postupne skrúcajú do trubice a príznak sa šíri cez rastlinu z dolných listov na vrchol hlavy, potom je možné podozrenie na prítomnosť tejto konkrétnej choroby. Sprievodné symptómy v tomto prípade by mali byť:

  • listy sa stávajú svetlozelenými farbami;
  • postihnuté, skrútené listy padajú;
  • horné listy a výhonky rajčiaka vyblednú;
  • ružový kvet na dne stonky.

Okrem týchto príznakov môžu byť infikované rastliny pri vysokej vlhkosti pokryté farbou svetla. Túto chorobu môžete bojovať s antifungálnymi liekmi so širokým spektrom účinku. Ak sa neprijmú núdzové opatrenia na prevenciu hubových chorôb, potom môžu trpieť všetky rastliny v skleníku. Huba v pôde a na stenách budovy bude úspešne prežiť až do budúceho roka a v budúcnosti tiež zasiahne rastliny.

Vertikulárne vädnutie

Neskúsený záhradník môže túto chorobu zameniť s Fusarium, pretože príznaky týchto ochorení sú veľmi podobné. Keď sa vertikulárne listy vädnutia začnú krútiť nahor. Farba listov sa zmení na žltkastú. Keď sa choroba vyvíja, listy stále viac žltú a niektoré z nich úplne spadli, to však nebráni prežitiu rajčiaka až do konca sezóny.

Tieto choroby sa najčastejšie stávajú predpokladom, aby listy paradajok v skleníku sa krútili a zmenili farbu a začali žltnúť. Je nevyhnutné bojovať proti vírusovým a plesňovým ochoreniam, pretože škodlivá mikroflóra môže dlhodobo pretrvávať v skleníku a poškodiť rastliny v budúcom roku. Aby sa predišlo vzniku rôznych ochorení s nástupom novej sezóny, vnútorný povrch skleníka musí byť ošetrený dezinfekčnými prostriedkami.

Listové zvlnenie v dôsledku vystavenia hmyzu

Rôzny hmyz a snažiť sa jesť šťavy z paradajkovej šťavy. V dôsledku tohto parazitizmu začnú listy začať vyčerpať, žltnúť, zahnúť a vysušiť. Curling listy v paradajkách v skleníku môže byť výsledkom parazitizing vošky, roztoče alebo whiteflies. Tieto škodcov môžete vidieť na fotografii nižšie.

Je to dôležité! Hmyz škodcovia často parazitize na mladé listy na vrchole paradajok, ktorý sa nachádza na zadnej strane.

Stojí za povšimnutie, že roztoč v priebehu svojho života môže pevne zabaliť list paradajok s jeho tkanivom, čím sa vytvorí obydlia vo forme rúrky. Čierna voška, ​​pri nasávaní živín, injektuje špeciálnu látku, ktorá jedu rastlinu a spôsobí, že listy sa zvlňujú a zožltnú.

Môžete bojovať proti hmyzu pomocou rôznych chemikálií alebo pritiahnutím do pascí. Medzi najpoužívanejšími prostriedkami na kontrolu škodcov sa vyznačuje vysokou účinnosťou rozstrekovaním rastlín s odvarom harmančeka alebo raka. Infúzia tabaku je tiež schopná vystrašiť škodlivý hmyz.

Nerovnováha živín v pôde

Nie je žiadnym tajomstvom, že pre pestovanie rajčiakov je potrebné pravidelne udržiavať určité zloženie pôdy. Slovo "podpora" v tomto kontexte je veľmi vhodné, pretože aj v krajinách, kde sa pestuje rastlina, sa vyčerpá aj najživiteľnejšia pôda, čo spôsobuje, že poľnohospodár uplatňuje hnojivo. V procese kŕmenia záhradník môže nesprávne vypočítať dávku látok, čo spôsobuje určité problémy. Takže nedostatok a nadbytok niektorých stopových prvkov môže spôsobiť stočenie listov paradajok:

  • príznaky prebytočného dusíka sú víriace listy, nadmerné zhrubnutie stoniek a nevyskytovateľov rastlín (výkrm rajčiakov). V tomto prípade záhradník pozoruje nízku kvitnúcu aktivitu;
  • Nedostatok draslíka je hlásený na paradajkách curling listu. Zároveň sa môže pozorovať žltnutie žíl a sfarbenie okrajov lístia, hnedá;
  • nedostatok fosforu možno identifikovať stočenými listami a červeno fialovými žilami listu. Tkanivo listovej dosky medzi žilami sa stáva šedozelená;
  • keď je meď zriedkavá, listy paradajok na vrchu kríkov sa valcujú dovnútra smerom k strednej časti. V bežnej situácii sa na listových platniach objavujú žlté škvrny.

Je možné kompenzovať nedostatok minerálnych látok striekaním listov rastliny roztokmi mikroelementu. V tomto prípade rajčiny rýchlo asimilujú potrebné látky, ich stav sa čoskoro zlepší. S nadbytkom minerálu môžete použiť metódu vylúhovania pôdy, v ktorej musíte vykonávať zalievanie rastlín s veľkým množstvom vody.

Pozrime sa na to

Ak by po prečítaní článku nebolo jasné, prečo sa listy naklonili okolo paradajok v skleníkových podmienkach, kde sa pozorovali všetky pravidlá kultivácie a prevládal priaznivý mikroklima a na listoch neexistovali žiadne príznaky ochorení a parazitizmu hmyzu, potom by stálo za to, listy sú odrodovou vlastnosťou paradajok? Napríklad veľa neurčitých paradajok má tenké a ťažko robustné listy, ktoré sa mierne krútia smerom dovnútra. Niektoré odrody cherry paradajok majú tiež túto vlastnosť, takže ak rajčiaky ako odrody ako Fatima (foto vyššie), Honey drop alebo Oxhart rastú v skleníku, nemali by ste byť rozrušení, keď vidíte skrútené listy, pretože táto vlastnosť je normou pre rastlinu.