Záhradníctvo

Pestovanie paradajok v polykarbonátovom skleníku

Pestovanie paradajok v polykarbonátovom skleníku zahŕňa celý rad prác, ktoré zahŕňajú prípravu miesta na pestovanie, tvorbu sadeníc a ich premiestnenie na trvalé miesto. Po výsadbe paradajok v uzavretom priestore je potrebné dodržiavať pravidlá zavlažovania a hnojenia.

Príprava skleníka

Pripravte skleník na pestovanie paradajok potrebujete niekoľko týždňov pred výsadbou. Obvykle začína práca po snehu na mieste.

Skleník je umiestnený na otvorenom priestranstve, dobre osvetlenom slnkom. Na streche a bočné steny je potrebné vybaviť okno pre vetranie.

Tip! Na prevenciu chorôb rastlín a šírenie hmyzu sa konštrukcia spracováva špeciálnymi prípravkami (Fitosporin, Trichodermin atď.).

Na jar sa skleník vysiela a otrie vlhkou handričkou. Aby sa paradajky dostali čo najvyššie osvetlenie, musí sa zo stien odstrániť všetka kontaminácia.

Príprava pôdy

Kvalitná pôda poskytuje rastlinám živiny. Príprava pôdy na pestovanie paradajok v skleníku z polykarbonátu začína na jeseň. Na 1 štvorci. m lôžka vyžaduje popol (3 kg), dusičnan amónny (0,5 kg) a superfosfát (3 kg).

Paradajky preferujú alkalickú alebo neutrálnu pôdu. Hlavnými ukazovateľmi, ktoré by mali mať pôdu pre paradajky, je vysoká priepustnosť a pórovitosť vzduchu.

Pracuje sa s pôdou týždeň pred výsadbou:

 1. Horná vrstva pôdy je odstránená, pretože obsahuje škodlivé mikroorganizmy a larvy hmyzu.
 2. Na dezinfekciu pripravte slabý roztok manganistanu draselného, ​​ktorý je pred výsadbou starostlivo napojený na pôdu.
 3. Zlepšenie štruktúry pôdy pre paradajky: pre ílovitú pôdu, kompost, rašelinu a piliny, pre čiernu pôdu - kompost a piesok, pre rašelinovú pôdu - trávnatú pôdu, piliny, kompost, hrubý piesok.
 4. Zavedenie draselného soli (5 g) a superfosfátu (pätnásť g) na štvorcový meter lôžok.
 5. Pôda v skleníku musí byť opatrne opätovne vykopaná tak, aby sa vytvorili lôžka s výškou do 0,4 ma šírkou 0,9 m. Medzi lôžkami s rastlinami zostáva voľný priestor 0,6 m.

Ošetrenie semien

Na pestovanie rajčiakov si vyberajte kvalitné semená bez vonkajších defektov. Príprava materiálu začína koncom februára.

Spracovanie osiva sa vykonáva v niekoľkých etapách:

 1. Semená rajčiaka sú zabalené do látky a umiestnené do roztoku manganistanu draselného počas 20 minút. Na prípravu roztoku sa vyžaduje 1 g manganistanu draselného a pohári vody.
 2. Do 1 litra vody sa pridá 5 g nitrofosfátu a potom sa do výsledného roztoku umiestnia semená. Nádoba sa nechá 12 hodín na teplom mieste.
 3. Po živnom roztoku sa semená rastlín umiestnia do nádoby s vodou a vloží do chladničky po dobu 2 dní.
 4. Po spracovaní sa semená vysadia na sadenice.

Príprava sadív

Najskôr sa získajú sadenice paradajky, po ktorých sa prenesú do skleníka. Pre rastliny sú potrebné nádoby s výškou približne 5 cm. Pôdu možno odobrať zo skleníka alebo si môžete kúpiť hotovú pôdnu zmes.

Technológia pestovania sadeníc zahŕňa nasledujúci postup:

 1. V nádrži sa naleje pôda, ktorá je napojená a stlačená.
 2. Na zemi, kde sú semená umiestnené, sa vytvárajú malé drážky až do hĺbky 1,5 cm. Medzi radmi s rastlinami zostávajú 7 cm.
 3. Nádrže sú umiestnené na teplom mieste s dobrým osvetlením.

Starostlivosť o sadenice zahŕňa niekoľko akcií:

 • po vzniku semien paradajok sa vykonáva zalievanie, ktoré sa opakuje každé dva týždne;
 • počas dňa by mala byť teplota v rozmedzí od 18 do 20 ° C, v noci - 16 ° C;
 • každý deň sa tanky otáčajú tak, aby všetky rastliny dostali rovnakú dávku slnečného svetla.
Je to dôležité! Po výskyte 2 listov sa rajčiaky vyberú.

Rastliny sa zaseknú, ponechajú 2/3 výšky a transplantujú sa do iných nádob. Tento postup umožňuje sadenicam ušetriť energiu na ďalšie kvitnutie a ovocie.

Transplantujte do skleníka

Paradajky sa prenesú do skleníka v druhej polovici mája. Najprv musíte zmeniť teplotu pôdy. Jeho hodnota by mala prekročiť 13 ° С.

Transplantácia sa uskutočňuje, keď rastlina má 5 listov a vznikol koreňový systém. Práce sa vykonávajú popoludní. Najlepšie je vybrať zakalený, ale teplý deň.

Je to dôležité! Schéma výsadby sa vyberá na základe odrôd rajčiakov. Nízko rastúce odrody sa vysadia vo vzdialenosti 30 cm od seba. Medzi vysokými krúžkami nechajte 0,6 m.

Jamky sú predbežne tvarované s hĺbkou 20 cm, do každej jamky sa naleje 1 liter roztoku manganistanu draselného (koncentrácia 1 g na kbelík vody).

Spodné listy paradajok je potrebné odstrániť, potom rastliny vložiť do studní a zakryť pôdu. Po 10 dňoch sa kríky zakopnú a potom sa naplnia do spodnej časti listov.

Mikroklima v skleníku

Pre normálny rast rajčiakov v polykarbonátovom skleníku sú potrebné nasledujúce podmienky:

 • Pravidelné vetranie. V lete, pod vplyvom slnečných lúčov, sa skleník zahrieva, čo vedie k vysychaniu z pôdy, vyblednutiu paradajok, klesaniu kvetenstva. Aby sa zabránilo zvýšeniu teploty, musí byť skleník vysielaný.
 • Režim teploty. Pre rast a plodové paradajky je potrebný teplotný rozsah od 22 do 25 ° C počas dňa a 16-18 ° C v noci. Ak teplota v skleníku presiahne 29 ° C, vaječník rastlín sa nedokáže vytvoriť. Paradajky si udržiavajú odolnosť s krátkym ochladením na 3 ° C.
 • Vlhkosť. Vlhkosť rastlín by mala zostať 60%. S rastúcou vlhkosťou existuje riziko vzniku plesňových ochorení.

Tvorba kríkov

Agrotechnické rastlinné paradajky v skleníku vyrobenom z polykarbonátu zahŕňajú správnu tvorbu kroviny. Tento postup umožní rastlinám poslať silu dozrievaniu ovocia. Dva týždne po vylodení sú paradajky zviazané. Počas tohto obdobia začnite tvoriť krík.

Postup postupu závisí od typu zariadenia. Vo vysokých paradajkách sa vytvorí jeden kmeň. Každých 10 dní musíte odstrániť nevlastné deti, až kým nedosiahnu 5 cm alebo viac.

Pre stredné rastliny tvoria dve stonky. K tomu, po výskyte prvého kvetenstva opustiť nevlastného syna.

Nižšie rastúce odrody nemusia byť stackované. Po vytvorení tretej ruky sa ich rast zastaví. V nízko rastúcich rastlinách sú odstránené iba spodné listy.

Z videa sa môžete dozvedieť o vlastnostiach pestovania paradajok. Videozáznam o zákrokoch a ošumách v skleníku hovorí: