Záhradníctvo

Pasony a tvorba cherry paradajok v skleníku

Cherry - tak zvykne nazývať všetky malé ovocné paradajky. Ale prísne povedané, to nie je pravda. Keď tieto čerešne práve vstupovali do kultúry, ich rozmanitosť nebola taká veľká, takže boli zoskupené do jednej skupiny - čerešňa.

Ale kulinárski odborníci a obyčajní milovníci paradajok rýchlo ochutnali svoju vynikajúcu chuť a ocenili krásny vzhľad. Bol vyvinutý veľký počet nových odrôd a hybridy rajčiakov s malými plodmi. A teraz ich klasifikácia je oveľa širšia.

Klasifikácia rajčiakov

V prvom rade existujú technické tzv. Technické riešenia, ktoré sú vhodné na konzervovanie a stolové alebo šalátové odrody. Nedávne odrody sa postupne delia na nasledujúce skupiny:

 • koktailové paradajky - priemer ovocia je od 3 do 4 cm, chuť je svetlá, nasýtená, môže to byť zelenina, to znamená, mierne kyslá a ovocná, s vysokým obsahom fruktózy;
 • Čerešňa - polovica veľkosti koktailov a určite oveľa sladšia - najsladšia z celej skupiny;
 • Kleisti - malé plody paradajok typu kefy, všetky ovocie na ruke zrieť naraz;
 • ryže paradajky - je to predovšetkým z divokých paradajok, vrátane veľkosti, dali meno skupine, nie sú väčšie ako veľké ríbezle.

V každej skupine, s výnimkou druhého, veľké množstvo farieb, tvarov a chutí. Podľa druhu rastu sú rôzne odrody odlišné. Veľkosť Bush je najrozmanitejšia - od trojmetrových gigantov až po drobky, ktoré dobre rastú aj v kvetináči.

História cherry paradajok

História vzhľadu čerešňových paradajok je zaujímavá a kontroverzná. Najčastejšie sa ich vlasť nazýva Izrael. Tam boli vykonané experimenty na vytvorenie odrôd, ktoré sú najvhodnejšie na pestovanie v horúcom prostredí. Výsledkom výberových prác boli prvé kultivované odrody cherry paradajok. Ale v rôznych zdrojoch sú odkazy na malé ovocné paradajky prenesené z Ameriky na konci XVI. Storočia. Až do konca 70. rokov minulého storočia neboli čerešňové paradajky bežné a pestovali sa iba v niektorých regiónoch. Zvlášť dobre vyrastali na gréckom ostrove Santorini, kde boli vytvorené jedinečné klimatické podmienky pre ich rast. Teraz najznámejší kuchári v rôznych krajinách sveta nemôžu robiť bez týchto paradajok. A začali ich izraelskí chovatelia, ktorí vytvorili prvú komerčnú odrodu pre spoločnosť. "Marks & Spenser". Stalo sa to v roku 1973

Vytváranie cherry paradajok

Vytvorenie cherry rajčiakov zahŕňa reguláciu zaťaženia ovocím odstránením prebytočných výhonkov alebo nevlastných synov. Taký výhonok vyrastie z každého sínusového listu. Odstráňte ich na výšku pahýľa asi 3 cm. Takisto je potrebné odľahčiť puzdro po tom, ako kefa začne spievať. Aby ste to urobili, odstráňte listy, ktoré sú pod ňou, a to v niekoľkých fázach. Dôležitou činnosťou je zovretie hornej časti stonky alebo zovretie. Je potrebné, aby mali všetky paradajky čas na úplné vytvorenie a dozrievanie. Vytvorte to mesiac predtým, ako teplota začne klesať pod plus 8 stupňov.

Tip! Cherry rajčiaky by mali byť zberané až po úplnom dozretí. Dávkovanie výrazne ovplyvňuje ich chuť.

Starostlivosť a formovanie pre každú skupinu odrôd bude ich vlastné. Existujú však spoločné prvky, ktoré je potrebné zvážiť.

 • Čerešňové paradajky majú tendenciu dať veľa krokodíkov, takže rajčiaky by mali byť opatrné a pravidelné;
 • Zber plodov s malými plodmi je nižší ako úroda ich veľkých ovocných náprotivkov, ale toto je viac než kompenzované obrovskou chuťou cherry rajčiakov, čo by sa malo vziať do úvahy pri výbere druhu formácie;
 • Stonka tejto rajčiny je tenšia ako ten veľkoplodý odrôd, zatiaľ čo v Indiánoch má lianidový tvar. Nezabudnite naviazať všetky druhy cherry paradajok. Tapisérie pre nich by mali byť umiestnené častejšie ako u veľkoplodých odrôd.
 • Cherry rajčiaková kefa môže priniesť ovocie až do 6 mesiacov, ak sú pre ňu vytvorené vhodné podmienky.
Tip! Najlepšie zo všetkého je, že paradajky tohto typu pracujú v polykarbonátovom skleníku.

Pestovanie rajčiakov v takýchto zariadeniach je možné skôr a koniec vegetačného obdobia neskôr ako v filmových skleníkoch.

Nízko rastúce paradajky

Nízko rastúce cherry paradajky možno pripísať determinantnému typu. Preto ich tvorba prebieha rovnako ako všetky determinanty. Medzi determinantné odrody a hybridy cherry rajčiakov vyniká špeciálna skupina s veľkosťou miniatúrnych kníh. Vyzerajú ako štandardné paradajky a v podstate sú. Počet kefiek na hlavnom stonke nie je väčší ako 3, nevlastní nevlastní synovia. Kroviny sú kompaktné a takmer nie sú vetvičky.

Varovanie! Koreňový systém týchto paradajok je malý, čo im umožňuje pestovať nielen na otvorenom poli, ale aj na balkóne a dokonca aj na parapete.

Pri formovaní týchto detí nepotrebujeme. Najbežnejšie a najviac kultivované odrody: Pinocchio, detské sladké, Bonsai, Pygmy, balkónové zázraky - majú červené ovocie, záhradnú perlu - s ružovými paradajkami, zlaté partie - ampelové paradajky so žlto-oranžovým ovocím. Tieto odrody sa nemôžu pochváliť veľkou úrodou, ale dozrievajú veľmi skoro, niektoré už tri mesiace po prvých výhonkoch.

Ďalšou skupinou sú skutočné determinanty, ktorých rast sa pohybuje v rozmedzí od 50 cm do 1 m. Ich tvorba je rovnaká ako u veľkoplodých determinantných odrôd.

 • V jednej stonke. Všetci nevlastní deti prestávajú, fruktizácia je spôsobená len tvorbou kvetinových kefiek na hlavnom výhonku. Takéto paradajky dozrievajú skôr, ale zber nebude príliš veľký.
 • Na dvoch stonkách. Jedným z nich je hlavná stonka, druhá je farba pred prvou kefou. Po vytvorení tretej kvetinovej kefy sa odporúča, aby sa zovrelo, pričom sa nad ním umiestnia dva listy.
 • Ak je leto horúce, môžete nosiť tieto paradajky do troch stoniek, tretí bude kláštor nad prvou kvetinovou kefou.
Tip! V každom prípade by sa mala rozhodnúť o vytvorení rajčiaka. Silné rastliny môžu byť naložené viac ovocia, slabšia potreba znížiť zaťaženie.

Schéma tvorby rajčiaka v jednej, dvoch a troch stonkách.

Medzi determinantné odrody čerešní sú tieto:

Irishka

Hybridný koktailový paradajok s predčasným dozrievaním. Plody sú červené. Pasyon mierne. Výška 60 cm

Honey Sweetie

Hybridný ručný hybrida so strednou rannou splatnosťou poskytuje slivkovité plody žltooranžovej farby. Výška púšte okolo metra. Formujte do dvoch alebo troch stoniek.

Blos

Skorý stredný hybrid. Plody sú okrúhle červené. Výška je 1 m. Bush je silný, je lepšie viesť do dvoch stoniek.

Tip! Paradajky tohto typu rastú dobre na otvorenom poli.

Stredné paradajky

Také rastliny sú náchylné na predčasné ukončenie rastu hlavného stonky, t.j. rezanie. Tvorba takýchto paradajok sa môže uskutočniť v jednej alebo dvoch stonkách, ale s povinným odchodom z rezervného nevlastného dieťaťa, ktorému bude možné preniesť rast paradajok s jeho predčasným vychystávaním. Vyhraďte nevlastný dieťa vľavo pod každou novo vznikajúcou kefkou a odstráňte predchádzajúci.

Tip! Semi-determinanty sa cítia lepšie v skleníku, v ktorom produkujú podstatnejšiu plodinu.

Najlepšie čiastočne determinantné odrody a hybridy cherry rajčiakov:

Červené a žlté dátumy

Kmeňový kmeň srednepozdnye hybridov, respektíve, červená a žltá. Ovocie - smotana. Ovocie napnuté. Malý listový kríž, preto je možné vytvoriť 3 stopky. Rastú až jeden a pol metra.

Ružový sveter

Veľmi skoro a krásne odrody paradajok. Má predĺženú ovocnú ružovú farbu. Cíti sa dobre v otvorenom poli. Rastú až 1,2 m. Je možné ich tvarovať do troch stoniek.

Vysoké alebo neurčité paradajky

Takéto čerešňové paradajky v skleníku môžu rásť až do 3 m. Najčastejšie sú tvorené 1-2 stopkami. Najväčší výnos však možno získať pri formovaní v 3 alebo dokonca 4 stonkoch, čo je možné len v regiónoch s teplým a dlhým letom. Prilepenie skleníkových cherry paradajok stráviť neskôr ako na otvorenom teréne.

Všetky ostatné nevlastné deti musia vybuchnúť. Ako sa starať o cherry paradajky, môžete vidieť vo videu:

Odrody vysokých cherry paradajok:

Táto skupina odrôd je najpočetnejšia.

dráč

Rastú až do výšky 2 m. Predčasne zrelá odroda s dlhou dobou plodnosti. Ovocné oválne krásne ružové farby a veľmi dobrú chuť. Vytvorte 2 alebo 3 stopky.

čerešňa

Ranný kultivár zápästia s lianaidným kmeňom. Červené okrúhle ovocie má malú hmotnosť len 10 g, čo je kompenzované ich počtom v kefke - až 40 kusov. Tvorí sa v dvoch stonkách.

Tip! Kvôli ťažkému zaťaženiu plodiny je potrebný dobrý podväzok.

Čerešňa žltá a červená

Predčasné dozrievanie odrôd, ktoré rastú na 1,8 a 2 m, respektíve. Majú kulaté plody sladkej chuti. Výnosy červených plodov sú vyššie. Formovaná v dvoch stonkách.

zlato

Stredná sezóna sa vyznačuje malými okrúhlymi plodmi s veľmi sladkou chuťou. Formovaná v dvoch stonkách.

Medová kvapka

Stredne skoro Indet s veľmi sladké plody žltej farby v podobe hrušky. Počet ovocia v kefke na 25. Zemiakový list. Vytvára veľa bohov. Formujte do 2 stoniek.

očervenieť

Stredná sezóna sa vyznačuje veľmi krásnym predĺženým ovocím. Ich farba je ružovo-žltá s nenápadnými pruhmi. V chuti sú ovocné tóny. Formujte do 4 stoniek.

Supersize odrôd

Medzi čerešňovými paradajkami sú šampióni, ktorí tvoria obrovské kefy, počet kvetov v nich dosahuje 300. Kvitnúce paradajky tohto typu sú úžasné zraky. Tieto paradajky sa postupne osijú a na jednej kefke sú kvety a zrelé plody. Takéto paradajky sú inditemi. Musia byť vytvorené v jednej stonke, pričom sa nesmú nachádzať viac ako 3 kefy.

Tip! Paradajky tohto typu sú tak dekoratívne, že sa môžu stať prvkom záhradného dizajnu. Ale stále sa zlepšujú v skleníku.

Známky: Náhrdelník je červený a žltý.

záver

Rastliny cherry rajčiakov. Toto je obľúbená liečba nielen pre deti, ale aj pre dospelých.